Informacje

Tereny rekreacyjne przy ulicy Kwiatowej otwarte od początku maja

1 maja do dyspozycji mieszkańców i turystów odwiedzających nasze miasto zostanie oddany do użytku teren rekreacji i wypoczynku przy ulicy Kwiatowej w Jaśle. Za niespełna pięć milionów złotych i dofinansowanie z unijnego budżetu zrekultywowano miejsce, w którym niegdyś eksploatowano surowiec mineralny do produkcji ceramiki budowlanej, oddając do dyspozycji zainteresowanych przystań wodną, place zabaw, boiska sportowe czy miejsca na grillowanie.

Kwiatowa po rekultywacji
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Obiekt zacznie w pełni funkcjonować od najbliższej środy (1 maja) i będzie czynny codziennie w godzinach od ósmej rano do dwudziestej drugiej wieczorem.

W tej chwili obiekt jest czasowo otwierany. Po zimie ujawniły się jakieś wady techniczne, które wykonawca musi poprawić. Od 1 maja będzie tam obsada personalna. Do obsługi będzie zatrudnione cztery osoby. Tak przewidywał projekt. To też podlegało punktacji, stąd musimy być konsekwentni. – mówi Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Miesiąc później zaplanowano uroczyste zakończenie unijnego projektu, w ramach którego powstał obiekt.

Nie chciałbym zdradzać szczegółów. Na pewno będzie ciekawie. Będą wykorzystane wszystkie urządzenia, ponieważ ten teren jest tak zaprojektowany, żeby można było zaproponować różne formy wypoczynku: grillowanie, zabawy na świeżym powietrzu czy sprzęt pływający. Mieszkańcom trzeba teraz udowodnić, że to wszystko działa. Z samej natury obiektu to otwarcie będzie ciekawe. Jeżeli chodzi o pewnych wykonawców muzycznych czy fajerwerki to nad tym się jeszcze zastanawiamy. Na pewno wykorzystamy fakt, że jest tam woda. – powiedział Czernecki.

Andrzej Czernecki
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Skoku do glinianki w garniturze nie będzie – uśmiecha się burmistrz przypominając sobie czasy otwarcia krytej pływalni przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Na dzień dzisiejszy widać duże zainteresowanie funkcjonowania obiektem. – Chciałem, żeby do czasu 1 maja był czynny jako teren spacerowy. Natomiast nie jest czynny tak długo, jakbyśmy chcieli. Na przykład wczoraj pojechałem o godzinie dziewiętnastej i było zamknięte. Planujemy, żeby w sezonie letnim było otwarte do godziny 22. Cały teren jest oświetlony i myślę, że przyjmie się wśród mieszkańców. Natomiast problem jest z dojazdem. Dlatego zabiegam u marszałka województwa, żeby droga między rondami, która jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przyjęta, była wskazana w inwestycjach wojewódzkich. Teraz jest opracowywany program funkcjonalno-użytkowy, więc cel jest taki, żeby ta droga weszła w fazę realizacji w przyszłym roku, a najpóźniej w 2015 roku. To w kapitalny sposób poprawi dojazd do tego terenu. Ta droga wchodzi na wysokości ronda koło weterynarii przy ulicy Floriańskiej, a wychodzi przy rondzie na Żółkowie.

Na dzisiejszej „nadzwyczajnej” sesji radni miejscy przyjęli regulamin korzystania z terenu. Będzie udostępniony w wersji elektronicznej na stronie internetowej jasielskiego magistratu oraz na tablicach informacyjnych przy wejściu do obiektu.

Tadeusz Betlej
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Korzystanie z tego kompleksu wymaga pewnych uregulowań, które pozwolą bezpiecznie korzystać z tego obiektu. W tym regulaminie znajduje się szereg zakazów i nakazów, które w sposób porządkowy regulują zasady korzystania z tego obiektu. Zakończenie całego przedsięwzięcia inwestycyjnego miało miejsce końcem ubiegłego roku, teren jest nie do końca zagospodarowany jeśli chodzi o zieleń, zatem jest on udostępniany już od ubiegłego tygodnia praktycznie codziennie w godzinach popołudniowych. W soboty i niedziele od godziny czternastej. Można korzystać z tego obiektu jako terenu spacerowego. Oczywiście place zabaw są dostępne i rodziny z dziećmi korzystają z tych urządzeń zabawowych. W związku z tym regulamin kompleksu jest konieczny do przedstawienia korzystającym z tego terenu. – mówi Tadeusz Betlej, kierownik Wydziału Gospodarki Mieniem Urzędu Miasta w Jaśle.

Kompleks rekreacyjno-sportowy przy ulicy Kwiatowej powstał pod koniec ubiegłego roku na zdegradowanym terenie po dawnym wyrobisku cegielnianym. Planiści postanowili w skrupulatny sposób wykorzystać znajdujący się w tym miejscu zbiornik wodny i usytuować przy nim pomosty spacerowe i przystań dla sprzętu do rekreacji wodnej. Ponadto powstały place zabaw dla najmłodszych dzieci, boisko wielofunkcyjne do piłki koszykowej, siatkówki i piłki nożnej, boisko do piłki plażowej, zadaszone miejsca grillowe oraz budynek zaplecza boisk sportowych z toaletą i przebieralnią.

Przy wjeździe od strony ulicy Kwiatowej do dyspozycji odwiedzających gości został oddany plac postojowy z miejscami dla samochodów osobowych (w tym dla osób niepełnosprawnych) oraz autobusów.

Cały kompleks został ogrodzony, oświetlony, a w przyszłości będzie monitorowany za pomocą systemu wizyjnego. – Kamera musi być. – podkreśla burmistrz. – Zresztą widzimy na Ogródku Jordanowskim, że monitoring spełnia swoją rolę. Ale widzę, że mieszkańcy bardzo elegancko się zachowują, bo dobrze zorganizowana i estetyczna przestrzeń publiczna bardziej mobilizuje i na szczęście tych dewastacji nie ma.

Łączna powierzchnia zrekultywowanego terenu to niespełna pięć hektarów.

Całkowita wartość projektu pod nazwą „Rekultywacja terenów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej w Jaśle” wyniosła 4 841 672,28 złotych i była współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Tereny rekreacyjne przy ulicy Kwiatowej otwarte od początku maja”

  1. Trochę to dziwne, bo obiekt jest zamknięty !!!! Brak informacji, kiedy będzie czynny.