Informacje

By w przyszłości rośli nam zacni obywatele zmieniający polską rzeczywistość

Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin został jednym z promotorów Jasielskiego Towarzystwa Naukowego imienia Ignacego Łukasiewicza. Stowarzyszenie, które będzie skupiać osobistości ze świata nauki to jedno z elementów realizowanego przez jasielski samorząd projektu pod nazwą „Miasto wiedzy”, ukierunkowane na wspieranie najzdolniejszej młodzieży i promocję nauki jako gałęzi niezbędnej do rozwoju polskiej gospodarki.

Jarosław Gowin
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

A ta, według raportu przygotowanego dla Prezydenta Bronisława Komorowskiego przez byłego wicepremiera i ministra w rządach Leszka Millera i Marka Belki profesora Jerzego Hausnera, wyraźnie utknęła w miejscu.

Ten raport nie pozostawia cienia złudzeń. Polskie rezerwy gospodarki się wyczerpały. Jeżeli mamy odzyskać dużą dynamikę rozwoju gospodarczego musimy tworzyć lepsze warunki do prowadzenia działalności gospodarczej. Musimy opracować zasady nowej polityki przemysłowej, a przede wszystkim musimy postawić na gospodarkę innowacyjną. – powiedział goszczący dzisiaj w Jaśle Jarosław Gowin.

Poseł Platformy Obywatelskiej odpowiedział pozytywnie na zaproszenie burmistrza Andrzeja Czerneckiego do udziału w projekcie „Miasto wiedzy” i został jednym ze współzałożycieli Jasielskiego Towarzystwa Naukowego imienia Ignacego Łukasiewicza.

Kiedyś rozmawiałem z pewnym wybitnym amerykańskim fizykiem, laureatem nagrody Nobla i zadałem mu pytanie: „panie profesorze, co powinniśmy w Polsce zrobić, żeby doczekać się wreszcie noblisty nie tylko w dziedzinie poezji, ale także w naukach ścisłych?” On odpowiedział: „to bardzo proste, postawcie na rozwój szkół podstawowych”. Z tej masy dobrze kształconych dzieci kiedyś wyłonią się przyszli laureaci nagrody Nobla. Podobnie jest z rozwojem naukowym i innowacyjnością polskiej gospodarki. Aby ta gospodarka oparta na nowoczesnych technologiach mogła się rozwijać potrzebne są takie inicjatywy jak ta, którą dzisiaj podejmują władze Jasła. – podkreślił Gowin.

Jak zapewnia burmistrz Jasła, stowarzyszenie będą tworzyć osoby reprezentują różne dziedziny nauki i posiadające znaczne osiągnięcia na tym polu oraz skuteczni dydaktycy, którzy w jasny i rzetelny sposób będą potrafiły przekazać swoją wiedzę i doświadczenie młodym.

Staramy się podjąć takie działania, które promują naukę i pozwalają wspierać najzdolniejszą młodzież z terenu Jasła. Po różnego rodzaju rozmowach i naradach doszliśmy do wniosku, że taka formuła jak Jasielskie Towarzystwo Naukowe będzie dobrą do podejmowania różnego rodzaju działań ukierunkowanych na wspieranie tych najzdolniejszych i promowanie nauki w ogóle. – powiedział Andrzej Czernecki.

Samorządowiec chwali się już pierwszymi sukcesami w tej kwestii. – W piątek podpisaliśmy z Lotosem porozumienie pomiędzy miastem Jasłem, a tą firmą w myśl której od nowego roku szkolnego będzie w Jaśle funkcjonowała „Jasielska liga naukowa z Lotosem”, która będzie wspierała właśnie takie działania projektowe ukierunkowane na najzdolniejszych uczniów. W ten sposób chcemy dać szansę, żeby można było pracować z najzdolniejszymi, a jednocześnie po wyborze tych najzdolniejszych wskazać im możliwości wsparcia ich rozwoju, na przykład poprzez cenne stypendia. – mówi.

A te – według zapewnień burmistrza – są na chwilę obecną zachęcające.

Myślimy o ufundowaniu stypendium na jednej z prestiżowych uczelni światowych. To będzie dobra zachęta dla tych najzdolniejszych. – podkreślił Czernecki.

Ramię w ramię pomysły burmistrza chce wspierać Jarosław Gowin.

Jestem przekonany, że dzięki takiej inicjatywie spośród tej fantastycznej młodzieży, z którą się dzisiaj spotkałem i spośród młodszych kolegów w przyszłości wyłoni się znacznie więcej niż do tej pory uczonych, którzy będą potrafili swoje osiągnięcia naukowe przekuwać na rozwiązania możliwe do wykorzystania dla przemysłu. Dlatego taka inicjatywa jak „Miasto wiedzy” czy lokalne towarzystwo naukowe służy nie tylko tworzeniu lokalnych elit, chociaż to jest bardzo ważne zadanie, ale ono służy również temu, abyśmy my jako społeczeństwo zdobyli większy potencjał innowacyjności, żeby nasza gospodarka była w przyszłości zdecydowanie bardziej konkurencyjna niż dzisiaj. – przyznał na spotkaniu z dziennikarzami poseł Platformy Obywatelskiej.

Gowin podkreślił, że potencjał naukowy powinno się rozwijać już od najmłodszych lat dlatego też jest zwolennikiem posłania sześciolatków do szkoły.

Uważam, że to jest szansa na to, żeby Polska młodzież w przyszłości wcześniej wchodziła na rynek pracy, żeby wcześniej zdobywała doświadczenia zawodowe, żeby w konkurencji na globalnym rynku pracy miała takie same szanse jak ich rówieśnicy z innych krajów europejskich. Równocześnie nie ukrywam, że jestem pod ogromnym wrażeniem, że udało się zebrać prawie milion podpisów pod wnioskiem o referendum. W tej sytuacji będąc zwolennikiem posyłania sześciolatków do szkół będę też namawiał moich kolegów z klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, aby podpisać się pod wnioskiem o referendum, żeby doprowadzić do tego referendum. Jestem przekonany, że w ramach tego referendum racjonalnymi argumentami zdołamy przekonać rodziców, że warto aby ich dzieci wcześniej poszły do szkół. – powiedział.

W 2011 roku późniejszy minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska wszedł do Rady Ekspertów powołanej jako organ doradczy przy burmistrzu Jasła. Jak sam przyznał na dzisiejszej konferencji prasowej nie po to, aby podpowiadać doświadczonemu samorządowcowi, ale żeby pomagać w miarę swoich możliwości.

Pozytywnie ocenił zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu miasta.

To nie jest przypadek, że w powiecie jasielskim pojawiają się duże inwestycje jak chociażby budowana w tej chwili fabryka firmy Nowy Styl. To jest dowód na to, że samorząd potrafi tworzyć zachęty do inwestowania, potrafi tworzyć ułatwienia dla przedsiębiorców. Jestem przekonany, że tego typu inwestycji będzie się w Jaśle pojawiać coraz więcej. Natomiast dla mnie, jako dla starego Jaślanina, bardzo ważne jest to, że pan burmistrz odbudowuje też pewien kulturotwórczy potencjał Jasła. Projekt „Miasto wiedzy” i wciągnięcie do tego projektu tak potężnego partnera jak koncern Lotos to wszystko stwarza dla młodzieży jasielskiej możliwości do tego, żeby realizować swoje pasje, rozwijać swoje zainteresowania. Jestem przekonany, że dzięki na przykład „Jasielskiej lidze naukowej z Lotosem” z tych dzisiejszych gimnazjalistów i licealistów, z którymi się spotkałem, wyjdzie w przyszłości wielu uczonych, którzy będą rozwijać polską naukę i przyczyniać się do rozwoju polskiej gospodarki. Oni mając poczucie, że dużo zawdzięczają Jasłu, będą w przyszłości po odniesieniu sukcesu w działalności biznesowej czy działalności naukowej wracać tutaj po to, żeby wspierać swoje rodzinne miasto. – podkreślił.

Otwarta debata w Platformie Obywatelskiej

Poseł Jarosław Gowin miał też dzisiaj okazję do rozmowy z działaczami lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej.

Ubolewam, że w Platformie jasielskiej nie wszystko dzieje się tak, jak powinno się dziać. Moja wizyta tutaj to element wewnątrzpartyjnej debaty, którą zainicjowałem kilka tygodni temu. Ta debata rozszerza kręgi. Na ankietę, którą rozpisałem w Internecie, odpowiedziało już prawie 60 tysięcy członków i sympatyków naszej partii. Również dzisiaj w spotkaniu z kolegami z jasielskiej Platformy będę chciał zasięgnąć ich rady. Będziemy się wspólnie zastanawiać co robić, żeby Platforma lepiej wyrażała potrzeby i aspiracje Polaków. – podkreśla.

To w kontekście ujawnionej ostatnio w ogólnopolskich mediach informacji o środkach przekazywanych z budżetu państwa na funkcjonowanie partii politycznych. Jarosław Gowin jest za radykalnymi zmianami w systemie finansowania ugrupowań.

W ankiecie, którą rozpisałem wśród członków i sympatyków Platformy jest pytanie dotyczące finansowania partii politycznych. Otóż ogromna większość Polaków chce zmiany tych zasad. Rozwiązanie polegające na tym, że partie polityczne otrzymują bardzo duże pieniądze z budżetu i te pieniądze są wydawane nieomal całkowicie poza kontrolą jest nie do zaakceptowania dłużej dla Polaków. Należy finansowanie partii z budżetu zlikwidować i muszę powiedzieć, że dzisiaj opowiedziałbym się za takim rozwiązaniem. Zresztą klub Platformy Obywatelskiej z taką inicjatywą prawdopodobnie w najbliższym czasie wyjdzie. Albo należy sięgnąć po inne rozwiązanie polegające na tym, żeby po pierwsze znacznie ograniczyć te kwoty z budżetu, po drugie poddać je ścisłej kontroli. Uważam, że każda faktura powinna być skanowana i wywieszana na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej. I wreszcie po trzecie partie powinny być zobligowane w sposób skuteczny do tego, żeby odpowiednią część tej dotacji – moim zdaniem minimum 50 procent – przeznaczać na prace eksperckie. Dlatego, że słabością polskiej polityki jest brak zaplecza eksperckiego i w efekcie brak odpowiednich programów rządzenia.

Były minister sprawiedliwości spotkał się dzisiaj z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. króla Stanisława Leszczyńskiego, którego jest absolwentem, a w Jasielskim Domu Kultury wygłosił popołudniu wykład „Mieszkać i żyć w Jaśle. Perspektywy rozwoju miasta”.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “By w przyszłości rośli nam zacni obywatele zmieniający polską rzeczywistość”

  1. Dlaczego poseł z KRAKOWA rozsiewa ploty o tym, że w jasielskiej nie wszystko dzieje się tak, jak powinno się dziać?

    Skąd takie informacje? Od Burmistrza?