Informacje

„Skałki” zrekultywowane. Warto tu się wybrać na spacer!

W niedzielne popołudnie otwarto oficjalnie tereny rekreacyjno-wypoczynkowe przy ulicy Kwiatowej w Jaśle. Za unijne pieniądze zrekultywowano blisko pięciohektarowy teren byłego cegielnianego wyrobiska. Za niespełna pięć milionów złotych wybudowano ścieżki spacerowe, miejsca do grillowania, boisko wielofunkcyjne oraz urządzenia zabawowe, które mieszkańcom miasta i przyjezdnym gościom będą udostępniane nieodpłatnie przez najbliższych pięć lat.

Otwarcie Skałek
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, podczas uroczystego oddania do użytku terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, podkreślił wkład poprzednich i obecnych władz samorządowych miasta w realizację całego przedsięwzięcia.

To jest projekt, który pojawiał się w pomysłach jeszcze w połowie lat dwutysięcznych. Później był projekt techniczny w 2010 roku poprzedzony koncepcją. Później realizacja od 2011 roku. Dobre pomysły są skutecznie realizowane. Przez jedną kadencję nie zawsze się udaje zrealizować wszystkie zamierzenia. Myślę, że te 4,8 miliona złotych nie poszło na marne i jest wydane z pożytkiem dla mieszkańców. – powiedział.

Projekt budowlany przygotowała firma Armax z miejscowości Mirzec-Podborki na podstawie koncepcji architekta Rubena Bardanaszwilego, a przetarg na realizację inwestycji wygrało jasielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Komunalnego. Prace budowlane rozpoczęto w drugim kwartale 2011 roku, a zakończono w czwartym kwartale roku 2012.

„Skałki” przed rekultywacją:

Skałki przed reukultywacją
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Skałki przed reukultywacją
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Skałki przed reukultywacją
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Skałki przed reukultywacją
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dzisiaj teren pomiędzy miejskimi osiedlami: Górką Klasztorną, a Sobniowem, na którym przez dziesiątki lat wydobywano surowiec mineralny niezbędny do wyrobu materiałów budowlanych, zupełnie nie przypomina tego jeszcze sprzed kilku miesięcy.

Otwarcie Skałek
Pokaz sztucznych ogni na otwarciu kompleksu.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Cały kompleks został ogrodzony i oświetlony. Zabezpieczono także otoczenie zbiornika wodnego, czego wcześniej nie było.

Będzie można odpocząć i nad wodą, i jednocześnie patrzeć jak dzieci bezpiecznie bawią się na tych atrakcyjnych placach zabaw. Można grillować, bo i takie elementy są tutaj. No i siłownia plenerowa dla tych, którzy chcą troszkę tłuszczu spalić, który pojawia się w przypadku jedzenia dużej ilości grillowanych potraw. – mówi burmistrz. – To jest ważny projekt z punktu widzenia części rekreacyjnej miasta. Oczywiście, mamy wiele projektów, które są ważne z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, ale ten jest istotny z tego względu, że łączy dwa bardzo ważne elementy. To znaczy poprawę wizerunku miasta, bo tutaj mieliśmy wcześniej wyjątkowo nieprzyjazne i zdegradowane środowisko, chociaż licznie odwiedzane szczególnie przez młodzież na początku czy na końcu roku szkolnego, ale tutaj było niebezpiecznie ze względu na dużo rozbitego szkła i nieprzyjemnych kamieni. Poza tym jesteśmy miastem nad trzema rzekami i nie ma faktycznie miejsca, gdzie można uprawiać sporty wodne. Tutaj udało się wykorzystać w tym celu to jeziorko.

Ośrodek powstał w ramach projektu pod nazwą „Rekultywacja terenów zdegradowanych przy ulicy Kwiatowej w Jaśle”, którego realizacja kosztowała 4 813 855,42 złotych, przy czym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 wyniosło 3 882 216,91 zł. Pozostałą kwotę pokryto z budżetu miasta.

FOTOGALERIA: Tereny rekreacyjno-wypoczynkowe przy ulicy Kwiatowej w Jaśle

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “„Skałki” zrekultywowane. Warto tu się wybrać na spacer!”

  1. Sami kowboje, niektórzy nawet w okularach. Pozdrowienia dla Komendanta Wspaniałej jednostki podległej wspaniałemu Urzędowi Miasta.
    Ps, Pan w niebieskiej czapce wziął jakiś ślub?