Informacje

Ruszyła nowa sygnalizacja świetlna w centrum Jasła

Weekend, przy teoretycznie mniejszym natężeniu ruchu ulicznego, urzędnicy wykorzystali do włączenia w pobliżu rynku nowych punktów sygnalizacji świetlnej. Te, zsynchronizowane z istniejącymi już światłami na ulicy Kazimierza Wielkiego mają tworzyć tzw. „zieloną falę”, poprawiającą płynność ruchu w dosyć mocno zatłoczonym centrum miasta.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dodatkowe dwa punkty sygnalizacyjne powstały na przejściach dla pieszych w ciągu ulicy Kazimierza Wielkiego (na wysokości parkingu przy ulicy Stromej, obok Starostwa Powiatowego) i Tadeusza Kościuszki (na wysokości deptaku), czyli w tych miejscach, z których najczęściej korzystają przechodnie.

Jak poinformowała na swojej stronie internetowej Straż Miejska w Jaśle – „dotychczas, często zdarzało się, że piesi przechodząc przez przejście nie zachowywali należytych środków ostrożności. Niestety, tak samo postępowali kierowcy, nie ustępując pierwszeństwa pieszym. Dzięki nowej sygnalizacji prowadzący pojazdy będą mieli większą szansę na bardziej komfortowy przejazd przez centrum miasta, natomiast ruch pieszych stanie się w tych miejscach bardziej uporządkowany”.

Tam też przypomina mieszkańcom obowiązujące przepisy dotyczące bezpiecznego poruszania się w obrębie skrzyżowań z sygnalizacją świetlną.

Nowe punkty oświetleniowe, na które składają się sygnalizatory i sekundniki zamontowane na ocynkowanych masztach, zostały za pomocą doziemnej kanalizacji kablowej połączone ze sterownikiem sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic: Kazimierza Wielkiego – Szajnochy – Modrzejewskiego i zsynchronizowane.

Wprowadzone rozwiązanie ma na celu poprawę bezpieczeństwa ruchu pieszego oraz płynności ruchu kołowego. Nowe sygnalizatory będą sterowane czasowo z sygnalizacji znajdującej się przy skrzyżowaniu ulic K. Wielkiego, Szajnochy, Modrzejewskiego, tak aby na wszystkich przejściach równocześnie pojawiało się takie samo światło dla ruchu pieszego. W ten sposób dla ruchu kołowego możliwy będzie płynny przejazd przez odcinek drogi objęty sygnalizacjami. – poinformowała w komunikacie prasowym Agata Koba, rzeczniczka jasielskiego magistratu.

Jak zapewnia Koba, program sterowania sygnalizacją „będzie monitorowany i ewentualnie modyfikowany”. Na razie nowe światła były włączone zaledwie przez kilka godzin do niedzielnego południa.

Okres gwarancji, jakie daje wykonawca, wynosi 36 miesięcy.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Opracowanie dokumentacji technicznej i wykonanie robót związanych z przyłączem zsynchronizowanej sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych ulicy Kazimierza Wielkiego i ulicy Rynek w ramach poprawy płynności ruchu kosztowało 89 790 złotych i zostało w całości sfinansowane przez Urząd Miasta. Prace te realizowała firma wyłoniona w trybie przetargowym – Usługowy Zakład Naprawa i Konserwacja Instalacji i Urządzeń Elektrycznych Zbigniew Ochwat z Łask koło Jasła.

W projekcie budżetu miejskiego na 2014 rok zaplanowano środki na kolejne przedsięwzięcia związane z likwidacją bolączek komunikacyjnych w obrębie centrum Jasła, m.in. budowę ronda na skrzyżowaniu ulic Baczyńskiego z 3-go Maja w miejsce istniejącej sygnalizacji świetlnej (300 tysięcy złotych).

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Ruszyła nowa sygnalizacja świetlna w centrum Jasła”

  1. Do autora artykułu:
    Niepotrzebna sygnalizacja została sfinansowana w całości przez podatników, nie przez urząd miasta!!!