Informacje

2 miliardy na rozwój Podkarpacia w latach 2014-2020

Ponad dwa miliardy euro będzie do rozdania na Podkarpaciu w nowej perspektywie finansowej na lata 2014-2020. Sporo środków z unijnego tortu będzie można wykroić na rozwój powiatu jasielskiego. Pierwszy nabór ma być ogłoszony w pierwszym kwartale 2015 roku – podkreślił na spotkaniu w Jaśle marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Marszałek Władysław Ortyl (z prawej) i członek Zarządu Tadeusz Pióro podczas spotkania w Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Priorytetem dla samorządu wojewódzkiego w nowym programowaniu będzie rozwój przedsiębiorczości, innowacyjnych technologii, tworzenie miejsc pracy oraz umożliwianie potencjalnym przedsiębiorcom inwestowanie na Podkarpaciu poprzez rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej czy sieci szerokopasmowego dostępu do Internetu.

Jak podkreślił na spotkaniu z jasielskimi przedsiębiorcami i samorządowcami marszałek Władysław Ortyl, to ostatnia perspektywa unijna przynosząca tak wysokie środki do wykorzystania na rozwój naszego regionu.

Zobowiązuje nas to do tego, aby wydać te fundusze jak najbardziej celnie i efektywnie. Potrzebna jest nam infrastruktura, drogi, koleje, potrzebna nam jest edukacja młodzieży i potrzebna jest nam taka polityka, aby tworzyć trwałe miejsca pracy w przedsiębiorstwach. A usługi do tego same się rozwiną i będą wspierały tą sferę. – powiedział.

Zdaniem gospodarza naszego regionu, tylko duże przedsięwzięcia realizowane w kooperacji między poszczególnymi samorządami, będą miały teraz możliwość uzyskania unijnego dofinansowania.

Partnerstwo polega na tym, że ma formułę dobrowolną. Te mniejsze miasta i gminy powinny tych partnerstw szukać u swoich okolicznych sąsiadów. Sytuacja jest taka, że nie może dany projekt kończyć się na granicy danej gminy, danego powiatu. Musi być pewna ciągłość. Projekty z punktu A do punktu B nie będą preferowane. One muszą być wyposażone w inne działania, nie tylko finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, ale również Europejskiego Funduszu Społecznego. Bardziej mówmy o przedsięwzięciach, a przedsięwzięcia to jest kilka projektów z różnych dziedzin, które w ramach wspólnej synergii dają efekt. – podkreśla Władysław Ortyl.

Poważnym beneficjentem środków unijnych może być Szpital Specjalistyczny w Jaśle. Na listę kluczowych przedsięwzięć do realizacji wpisano budowę bloku operacyjnego oraz rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z budową lądowiska dla śmigłowców sanitarnych.

Z kolei poseł Bogdan Rzońca przyznał, że w powiecie jasielskim dobrze wykorzystano dostępne środki jakie były do zdobycia w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2007-2013.

Wydaje mi się, że bardzo dobrze zostały wykorzystane te środki zarówno przez miasto jak i przez powiat. Tak czytałem na którymś z portali, że ktoś krytycznie oceniał wykorzystanie tych środków, co sprawiło mi szczególną przykrość. Dlatego, że wszystkie projekty zgłoszone albo przez burmistrza albo przez starostę były należycie przygotowane, dobrze poparte w Rzeszowie i są widocznymi inwestycjami. Tylko ślepiec może mówić, że nie umieliśmy wykorzystać tych pieniędzy. To jest po prostu kłamstwo. Na pewno wszyscy się napracowali i w powiecie, i w mieście. Tak samo w ościennych gminach. Jeśli tylko mieli okazję napisać dobre projekty to napisali. Były takie sytuacje, że nie wszystkie projekty znalazły się od razu do realizacji, ale później z rezerwy jak chociażby droga z Dębowca na Folusz. – powiedział.

Więcej w naszym materiale audio:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

Back to top button