Informacje

Dyrekcja szpitala podziękowała samorządom za wsparcie zakupu karetki

Dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle podziękowała dzisiaj samorządom powiatu jasielskiego za wsparcie finansowe zakupu nowego ambulansu dla potrzeb ratownictwa medycznego. Karetka, której wyposażenie może być tak skonfigurowane, by wyjeżdżała do nagłych zachorowań czy wypadków, ale też transportowała pacjentów między placówkami medycznymi, wzmocniła tabor Pogotowia Ratunkowego na początku listopada ubiegłego roku.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Miasto Jasło oraz gminy: Brzyska, Jasło, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski i Skołyszyn to samorządy, które stosownymi uchwałami podjętymi przez właściwe terytorialnie Rady Gmin postanowiły wesprzeć finansowo Szpital Specjalistyczny w zakupie nowego ambulansu sanitarnego dla Pogotowia Ratunkowego. Największym donatorem w tym gronie był samorząd miejski, który z budżetu na 2013 rok przeznaczył na ten cel 100 tysięcy złotych.

Jesteśmy największą populacją w skali powiatu. Nasza pomoc dla szpitala jest udzielana od lat. Zdajemy sobie sprawę z podziału kompetencji, co jest naszym obowiązkiem, a co nie jest. Natomiast jest rzeczą oczywistą, że każdy samorząd musi dbać o swoich mieszkańców. Te potrzeby, które przedstawia szpital, a są one corocznie artykułowane, muszą być w jak najszerszym stopniu zaspokajane. Naszą rolą jest dbanie o stan bezpieczeństwa. Karetka jest takim urządzeniem, które się zużywa. Tych karetek jest cztery w tym momencie, a wyjazdów rocznie jest ponad 7 tysięcy. Można przeliczyć, że po kilku latach karetka jest w dużym stopniu urządzeniem zużytym. Będą ciągłe potrzeby tych zakupów. – powiedział Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Na spotkanie z przedstawicielami szpitala: dyrektorem lek. med. Michałem Burbelką, zastępcą dyrektora ds. lecznictwa lek. med. Dariuszem Kowalskim i prezesem Towarzystwa Przyjaciół Szpitala Powiatowego w Jaśle Janem Czubikiem przybyli samorządowcy w osobach: wicestarosty jasielskiego Franciszka Miśkowicza, zastępcy wójta gminy Jasło Jana Lazara, zastępcy wójta gminy Tarnowiec Piotra Sikory, wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka, wójta gminy Nowy Żmigród Krzysztofa Augustyna, wójta gminy Osiek Jasielski Mariusza Pykosza i wójta gminy Skołyszyn Zenona Szury.

Ci „dołożyli” do zakupu złotówkę od jednego mieszkańca gminy. Taka propozycja zapadła podczas ubiegłorocznego Konwentu Burmistrzów Miast i Wójtów Gmin Powiatu Jasielskiego. O tym, że ambulans został sfinansowany przez wcześniej wspomnianych sponsorów, informuje stosowny napis umieszczony po bokach pojazdu.

Karetka u producenta, który wygrał przetarg nieograniczony na dostawę fabrycznie nowego ambulansu z zabudową części medycznej i wyposażeniem, kosztowała 233 520 złotych. Brakujące środki, czyli nieco ponad 76 tysięcy złotych, szpital musiał dołożyć z własnego budżetu. Pisaliśmy o tym szerzej tutaj: „Jasielskie Pogotowie właśnie ma nową karetkę i czeka na kolejną w przyszłym roku [AUDIO, WIDEO]”.

Zawsze jest dyskusja na temat tego, w jaki sposób powinniśmy te pieniądze przekazywać. Wynik głosowania był większościowy, więc ta dotacja przeszła. Ludzie mają różną optykę na to w jakim zakresie można pomagać. Jednak zdajmy sobie sprawę, że ta pomoc jest przekazywana. Czy teraz, czy przez Antoniański Dar Serca, czy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Samorządy mają możliwości wspierania. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że to nie jest nasz obowiązek ustawowy. Natomiast bardzo ludzkie podejście do tematu i poczucie obowiązku, które jest ważniejsze niż to zapisane literą prawa. – podkreślił w imieniu samorządowców burmistrz Jasła.

Dyrektor szpitala Michał Burbelka: ta karetka będzie godnie służyć mieszkańcom całego powiatu jasielskiego. Oby jak najrzadziej wyjeżdżała do zdarzeń, które niejednokrotnie wiążą się z ludzkimi dramatami.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Samochód na podwoziu Fiata Ducato najnowszej generacji dostarczyła szpitalowi firma AMZ z Kutna. To ambulans typu C, czyli z wysokim dachem przedziału medycznego, a to oznacza, że przy odpowiedniej konfiguracji sprzętu może być wykorzystywany jako karetka systemowa, czyli wyjeżdżająca do nagłych zachorowań i wypadków. Takich karetek jasielski szpital ma zakontraktowanych w Narodowym Funduszu Zdrowia cztery: dwie specjalistyczne (dawne reanimacyjne, z lekarzem) i dwie podstawowe (z ratownikami medycznymi).

Równie dobrze pojazd może być wykorzystywany do przewozu pacjentów pomiędzy specjalistycznymi ośrodkami medycznymi.

Od początku listopada 2013 roku do dnia dzisiejszego nowa karetka przejechała równe 7070 kilometrów. To pierwszy samochód tej marki i tego producenta w jasielskim Pogotowiu Ratunkowym, które do tej pory bazowało na podwoziach Mercedesa Sprintera i Volkswagena Transportera.

Fiat Ducato został wyposażony w silnik, nadający mu dynamiki jazdy przy natężonym ruchu w mieście.

Do tej pory korzystaliśmy z Mercedesów. Teraz dyrektor zdecydował się zakupić ambulans na bazie Fiata. Jest on tańszy. Co do jazdy, bardzo dobrze się nim jeździ, jest ekonomiczny i ma dużą dynamikę. Jak wszyscy wiemy, karetką Pogotowia trzeba jeździć nie tyle co bezpiecznie, ale zarazem szybko. Musimy się borykać na drodze z tym, że nie każdy nas widzi, słyszy i robi jako pojazdowi uprzywilejowanemu przejazd. Różnie to czasami bywa. Ten samochód jest widoczny z daleka, ma odpowiednie oświetlenie, w tym oświetlenie ledowe, które pobiera małą ilość prądu oraz oklejony odblaskową folią pryzmatyczną spełniającą polskie normy. – powiedział Wacław Gorgosz, kierowca-ratownik medyczny z Działu Pomocy Doraźnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Już zaplanowano zakup kolejnej nowoczesnej karetki dla jasielskiej lecznicy. Radni powiatu, który jest organem założycielskim placówki, zabezpieczyli na 2014 rok 100 tysięcy złotych.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE