Informacje

Nowa atrakcja rekreacyjna w Jaśle: otwarto salę ze ścianką wspinaczkową

Miasto Jasło zyskało kolejne miejsce do aktywnego wypoczynku: to ścianka bulderowa. W okresie feryjnym będzie udostępniana dla dzieci i młodzieży nieodpłatnie. Pierwsi chętni do wypróbowania swoich umiejętności wspinaczkowych korzystają już z niej od poniedziałkowego południa.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ścianka wspinaczkowa o charakterze bulderowym, powstała na obiekcie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, na 80 metrach kwadratowych wygospodarowanych po dawnej stacji uzdatniania wody dla odkrytego basenu. To wysoka na trzy i pół metra i szeroka na dziewięć metrów ścianka dedykowana amatorom rekreacyjnej wspinaczki, dopiero stawiającym pierwsze kroki w tej dziedzinie.

Można tu trenować bez asekuracji liną. U jej podnóża zamontowano specjalne materace, które mają amortyzować potencjalny upadek z niewielkiej wysokości.

Na początek uważam, że jest to dobry pomysł. Nie zaczynamy z wysokiego „c” tylko zaczynamy realnie patrzeć na świat mając na uwadze przede wszystkim środki finansowe, którymi dysponowaliśmy. Jest to ścianka, z której korzystanie polega bardziej na przemieszczaniu się w poziomie, a nie w pionie. Nie wymaga zatrudnienia instruktora, co również będzie kosztowało. W tym wymiarze jest dla dzieci i młodzieży, ale nie wyklucza też korzystania przez osoby starsze. Będzie stanowiła początek do przygotowania się w przyszłości do tego, jeżeli to się przyjmie w Jaśle, żeby budować ścianki bardziej pionowe. – mówi Tadeusz Baniak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Jej zakup i montaż to koszt około 40 tysięcy złotych. Środki na ten cel przekazali w ubiegłym roku radni miejscy, choć nie wszyscy byli przychylni temu projektowi. Część z nich chciała, aby dotowaną kwotę przeznaczyć na budowę placu zabaw przy Zespole Szkół Miejskich nr 2 na osiedlu Gamrat.

Mieliśmy trochę sporów na sesji, jeśli chodzi o środki na tą ściankę wspinaczkową. Naszym celem jest przede wszystkim to, abyśmy maksymalnie uatrakcyjniali naszą ofertę sportową. Nie tylko te klasyczne dyscypliny, ale również te, które się w tej chwili rozwijają. Wspinaczka jest właśnie jedną z tych dziedzin, która jest adresowana do osób, które lubią sporty ekstremalne. To, co właśnie otworzyliśmy w Jaśle, to propozycja dla najmłodszych i osób, które zaczynają dopiero swoją przygodę ze wspinaniem. – podkreśla Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Ośrodkowi i tak udało się skrzętnie wykorzystać pozyskane pieniądze. Te pokryły konstrukcję ścianki, jak i zakup materiałów wykończeniowych potrzebnych do odświeżenia pomieszczenia. Całość została odmalowana, ścianom bocznym nadano odpowiednie wzory graficzne nawiązujące do otoczenia, na podłodze wyłożono nowe panele, zamontowano też ławeczki i barierkę ochronną przy schodach wejściowych.

Sama ścianka, czyli to co najważniejsze, została wyłoniona w wyniku procedury przetargowej. Natomiast całe otoczenie wykonywaliśmy we własnym zakresie. Wielką pomocą służył nam Zakład Karny, z którym współpracujemy już wiele lat. Przebywają tam różni fachowcy, czego dowodem jest pomieszczenie: ładnie odmalowane, z nową podłogą, z nowymi elementami. Przedtem było to pomieszczenie stacji uzdatniania wody poprzedniego basenu otwartego. Teraz jest ona miniaturowa. Pozostało nam pomieszczenie, które udało się w taki sposób zagospodarować. – powiedział Tadeusz Baniak.

„Matką chrzestną” przedsięwzięcia jest Dorota Czernecka, żona burmistrza miasta.

Mogę powiedzieć z przyjemnością, że matką chrzestną tej ścianki jest żona burmistrza, która od wielu lat się tym zajmuje. Z mojej wiedzy wynika, że często wyjeżdża do Tarnowa i nie tylko na profesjonalne ścianki wspinaczkowe. To był jej pomysł, który poparliśmy i udało się go stworzyć. – podkreślił dyrektor.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dodał również, że od początku kadencji burmistrza Andrzeja Czerneckiego, jest „zielone” światło dla inwestycji prowadzących do rozwoju oferty sportowo-rekreacyjnej miasta.

Stwarza bardzo dobry klimat jeśli chodzi o rozbudowę obiektów sportowych. Rok 2013 był dobitnym tego przykładem, bo widzimy, że powstał nam piękny basen otwarty. W tej chwili z „komunistycznego” obiektu hali sportowej powstanie nam nowy, bajeczny obiekt. Będzie to hala sportowa w innym wymiarze. Najważniejsze, że będzie funkcjonalna, ciepła, jasna i pachnąca. A już mamy plany. Ponieważ sporty walki w Jaśle są bardzo rozbudowane i z wielkimi sukcesami, planowana jest również budowa nowego obiektu jakim będzie salka do sportów walki. Będzie mieściła trzy maty wraz z całym zapleczem socjalnym dla uczestniczących w zajęciach. – dodał Tadeusz Baniak.

Gospodarz miasta przyznaje, że ścianka wspinaczkowa ma być dobrym uzupełnieniem funkcjonującego na osiedlu Gądki Parku Linowego. Nie wyklucza też, że w przyszłości powstaną kolejne, już dla bardziej wymagających i zaawansowanych użytkowników.

W przyszłości będzie czas, aby o to o co zabiega towarzystwo wspinaczkowe i szereg osób reprezentujących to środowisko, żeby powstała wysoka ścianka wspinaczkowa. Na nią też przyjdzie czas. Chcieliśmy wykorzystać to miejsce. Wcześniej tu była część technologiczna uzdatniania wody dla basenu otwartego. Po przebudowie mamy lepszy sposób uzdatniania. W związku z tym on jest nie tylko tańszy, ale i oszczędniejszy jeśli chodzi o powierzchnię. Wykorzystujemy te pomieszczenia, które pozostały. Wspólnie z dyrektorem MOSiR-u pomyśleliśmy, że to będzie dobra oferta zorganizowania takiego miejsca do wspinaczki. – powiedział Andrzej Czernecki.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Przez najbliższe dwa tygodnie, od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-13:00 ścianka będzie udostępniana dla dzieci i młodzieży szkolnej nieodpłatnie.

Cennik jest już ustalony. Ponieważ nie mamy jeszcze dokładnej wiedzy jak to będzie funkcjonowało, bo jest to coś nowego, wprowadzamy opłatę od dzieci i młodzieży w wysokości 5 złotych, od dorosłych 7 złotych, ale bez ograniczenia czasowego. – informuje dyrektor Ośrodka.

Ścianka stanowi ciekawe uzupełnienie oferty feryjnej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zwłaszcza przy jego ograniczonych możliwościach spowodowanych prowadzonym generalnym remontem hali widowiskowo-sportowej oraz deszczową pogodą i dodatnią temperaturą, która zaburza funkcjonowanie lodowiska.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE