Informacje

Powiat daje 200 tysięcy złotych na zakup samochodu dla strażaków

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle dostanie środki na zabezpieczenie wkładu własnego do zakupu nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego. To efekt zmian budżetowych na 2014 rok dokonanych w czwartek przez Radę Powiatu Jasielskiego. Wysokość pomocy finansowej zadeklarowanej przez samorząd to 200 tysięcy złotych.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Kwota 200 tysięcy złotych trafi jako wpłata na Wojewódzki Fundusz Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej z przeznaczeniem na dofinansowanie zadania pod nazwą „Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle”. Konkretnie średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego z funkcją ratownictwa technicznego i ekologicznego, który w podziale bojowym jasielskiej Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ma zastąpić Renaulta Midlinera M210, stacjonującego tutaj nieprzerwanie od czternastu lat.

Kierownictwo komendy czyni starania o wymianę samochodu pełniącego rolę pierwszego wyjazdu już od wielu lat. Najpoważniejsza okazja przepadła w kwietniu 2013 roku. Wówczas środki zabezpieczone w budżecie powiatu na wkład własny jasielskiej straży pożarnej w wysokości 150 tysięcy złotych zostały wycofane i przekazane na przebudowę drogi powiatowej relacji Jasło – Gorajowice – Bieździadka. Mimo że Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie miała już zgromadzoną pozostałą brakującą kwotę do ogłoszenia przetargu na zakup fabrycznie nowego pojazdu.

Komendant Powiatowy st. bryg. Wiesław Latoszek mówił wówczas: „Od 2012 roku prowadzimy usilne starania o wymianę samochodu w bieżącym roku. Udało się zabezpieczyć w Komendzie Wojewódzkiej zakup dla Jasła tego samochodu, jednak zawsze musi być wkład własny w kwocie 200 tysięcy złotych. Samochód ten będzie kosztował około 670 tysięcy złotych, a komendant wojewódzki już zabezpieczył odpowiednie środki. Ten samochód jest bardzo potrzebny mieszkańcom powiatu.”

Środki, które przepadły Jasłu, skrupulatnie wykorzystali koledzy ze Stalowej Woli, którzy wymienili podobnego do naszego Renaulta na Mercedesa Benza Atego wartego prawie milion złotych.

Według przyjętych w Państwowej Straży Pożarnej standardów, samochody wysyłane do działań ratowniczo-gaśniczych w pierwszym rzucie, powinno się wymieniać po upływie dziesięciu lat. Średni Renault Midliner M210 służy w Jaśle od 2000 roku, podobnie jak jego „kolega” Renault Mascott będący w roli samochodu ratownictwa technicznego. Wobec tego ich okres użytkowania minął.

Przypomnę, że tylko w ubiegłym roku nasza jednostka interweniowała 730 razy, gdzie 12 osób poniosło śmierć, a 119 doznało obrażeń ciała. W 2013 roku strażacy byli dysponowani do 336 pożarów, 370 miejscowych zagrożeń (wypadków komunikacyjnych, usuwania skutków gwałtownych zmian warunków atmosferycznych, itp.) oraz 24 alarmów fałszywych.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE