Informacje

Najlepszy funkcjonariusz ruchu drogowego na Podkarpaciu wyłoniony na eliminacjach w Jaśle

Grzegorz Polak z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie najlepszym funkcjonariuszem ruchu drogowego na Podkarpaciu. O to miano walczył w eliminacjach wojewódzkich ogólnopolskiego turnieju, które odbyły się w piątek w Jaśle z kolegami ze wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji w regionie. Jeździe sprawnościowej motocyklem i radiowozem policyjnym na specjalnym torze zlokalizowanym w Rynku przyglądali się licznie mieszkańcy miasta, które po raz pierwszy było gospodarzem tego prestiżowego turnieju.

FOTOGALERIA: „Policjant ruchu drogowego 2014″ w Jaśle

Eliminacje wojewódzkie tegorocznej edycji turnieju „Policjant ruchu drogowego 2014” rozpoczęły się w czwartek. Przystąpiło do nich 22 funkcjonariuszy reprezentujących komendę wojewódzką, komendy miejskie i powiatowe oraz 2 funkcjonariuszy Żandarmerii Wojskowej Oddział w Rzeszowie. Uczestnicy rywalizowali wczoraj na terenie strzelnicy myśliwskiej w Borze koło Głogowa Małpolskiego. Każdy z nich musiał oddać pięć strzałów do tarcz oddalonych o 15 i 25 metrów od osi strzeleckiej. Drugą konkurencją był test pisemny ze znajomości prawa i przepisów służbowych. Zawierał on 48 pytań w oparciu o zagadnienia wykorzystywane przez funkcjonariuszy ruchu drogowego w toku codziennej służby.

Dzisiaj uczestnicy zmagań przenieśli się do Jasła, gdzie przeprowadzono kolejne trzy konkurencje praktyczne: jazdę sprawnościową motocyklem, służbowym marki Honda, jazdę sprawnościową radiowozem marki Kia z zamontowanym na przodzie tzw. „talerzem Stewarta” i ręczną regulację ruchem, którą podjęto na jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań w mieście, czyli ulicy Piłsudskiego (ciąg drogi krajowej nr 28) i Kasprowicza (droga powiatowa).

W uroczystym otwarciu turnieju uczestniczyli: Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Andrzej Wędrychowicz, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podinsp. Zdzisław Sudoł, wiceprezes Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Rzeszowie Jan Jędrzejko, starosta jasielski Adam Kmiecik, burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, przewodniczący Komisji Komunikacji i Bezpieczeństwa Publicznego Rady Miejskiej Jasła Andrzej Dybaś, prezes Zarządu Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego Józef Biernacki oraz Dorota Krygowska z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

Mamy pierwszy raz okazję gościć Państwa na rynku jasielskim. To dla nas jest bardzo ważne wyróżnienie, duży zaszczyt i wielka radość z tego powodu. Chciałbym życzyć, żeby dzisiejszy konkurs wyłonił tych najlepszych z najlepszych. Chciałbym później życzyć zwycięstwa w finale ogólnopolskim. Niech Jasło okaże się dla Państwa miejscem dobrych wrażeń. Jestem przekonany, że ten konkurs przejdzie do historii i do Waszej pamięci jako udany. Życzę wszystkim powodzenia i dobrej zabawy. – powitał uczestników burmistrz miasta, który dzisiejsze eliminacje objął swoim honorowym patronatem.

Starosta jasielski dodał z kolei: – Jak ważne dzisiaj są umiejętności policjantów ruchu drogowego wiedzą wszyscy, którzy mieszkają w takich miastach jak Jasło czy temu podobnych, czyli miasta, które dzisiaj nie mają obwodnicy. Każde zdarzenie w centrum miasta czy w jego obrębie powoduje takie komplikacje w ruchu, że wtedy bez umiejętności i zdolności policjantów ruchu drogowego trudno by było nad tym ruchem zapanować. Aby walka o wynik była dzisiaj gorąca, a na co dzień na ulicach, aby to była walka o bezpieczeństwo, a nie tylko o wynik.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Pierwszą „jasielską” konkurencją był przejazd motocyklem służbowym marki Honda na specjalnym torze ulokowanym na wysokości Urzędu Miasta. Następnie uczestnicy przenieśli się na skrzyżowanie ulic: Kasprowicza z Piłsudskiego, gdzie podjęli ręczną regulację ruchem. Ostatnim punktem piątkowego turnieju była jazda sprawnościowa radiowozem po płycie Rynku. Utrudnieniem dla policjantów i żandarmów wojskowych było to, że na masce pojazdu został zamontowany tzw. „talerz Stewarta” z piłeczką, która w trakcie pokonywania toru przeszkód nie mogła wypaść poza jego obręb. Komisji sędziowskiej przewodniczył Paweł Grześ z WRD KWP w Rzeszowie.

Obserwatorami zmagań funkcjonariuszy „drogówki” byli mieszkańcy Jasła, dla których przygotowano dodatkowe atrakcje. Żandarmeria Wojskowa z Rzeszowa przywiozła do nas symulator zderzeń, czyli specjalny fotel symulujący siłę uderzenia przy prędkości 12 km/h. Urząd Marszałkowski w Rzeszowie przygotował punkt informacji o funduszach europejskich, a jeden z dealerów popularnej marki samochodów przedstawiał swoją ofertę handlową.

Całodniowe zmagania zakończyły się przed godziną szesnastą. Po obliczeniu wyników najlepsi w poszczególnych konkurencjach okazali się: znajomość prawa i przepisów służbowych – st. sierż. Grzegorz Polak (KMP w Rzeszowie), regulacja ręczna na skrzyżowaniu – st. chor. Tomasz Sawicki (Żandarmeria Wojskowa Oddział w Rzeszowie), jazda sprawnościowa motocyklem – st. sierż. Grzegorz Polak (KMP w Rzeszowie), jazda sprawnościowa samochodem – st. asp. Adam Kobrzyński (KPP w Lesku) i strzelanie z broni służbowej – sierż. sztab. Łukasz Zięba (KPP w Ropczycach).

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zwycięzcą podkarpackich eliminacji wojewódzkich turnieju „Policjant ruchu drogowego 2014” został st. sierż. Grzegorz Polak z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. Oprócz prawa reprezentowania naszego regionu na szczeblu centralnym otrzymał pamiątkowy puchar, nagrodę pieniężną w wysokości 1200 złotych od Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Zdzisława Stopczyka, talon do sieci sklepów motoryzacyjnych od dyrektor Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Agaty Wróblewskiej oraz nagrodę rzeczową w postaci nawigacji samochodowej od Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie.

Drugie miejsce zajął mł. asp. Marek Drzymała z Komendy Powiatowej Policji w Nisku. W nagrodę odebrał pamiątkowy puchar, czek na 1000 złotych od Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Zdzisława Stopczyka oraz nawigację samochodową ufundowaną przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Na trzecim stopniu podium stanął sierż. sztab. Marcin Opałacz z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu. On również otrzymał puchar, nagrodę pieniężną od Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinsp. Zdzisława Stopczyka w wysokości 800 złotych oraz nagrodę rzeczową w postaci rejestratora samochodowego przekazanego przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Rzeszowie.

Puchary oraz nagrody rzeczowe otrzymali również funkcjonariusze, którzy zajęli miejsca od czwartego do szóstego. Są nimi: sierż. sztab. Łukasz Zięba z Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach (otrzymał kamerę samochodową od WORD w Przemyślu), st. asp. Adam Kobrzyński z Komendy Powiatowej Policji w Lesku (otrzymał CB Radio od Wójta Gminy Jasło Stanisława Pankiewicza) i asp. Jakub Bosak z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu (otrzymał tablet od Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego).

Pozostałe lokaty zajęli: mł. asp. Mateusz Szarek (KPP w Brzozowie), sierż. sztab. Bogusław Rogala (KMP w Krośnie), sierż. sztab. Grzegorz Zajdel (KPP w Przeworsku), mł. asp. Krzysztof Wojdyła (KPP w Jaśle), sierż. sztab. Łukasz Bajek (KPP w Kolbuszowej), asp. Marian Balicki (KPP w Jarosławiu), st. sierż. Marcin Jawniak (KPP w Łańcucie), st. sierż. Piotr Barnaś (KPP w Dębicy), mł. asp. Władysław Buniowski (KPP w Leżajsku), sierż. sztab. Piotr Pietraszek (KWP w Rzeszowie), st. sierż. Jerzy Pieczykolan (KPP w Strzyżowie), sierż. sztab. Adrian Sieradzki (KMP w Tarnobrzegu), st. chor. Tomasz Sawicki (Żandarmeria Wojskowa Oddział w Rzeszowie), mł. chor. Mirosław Kaczmarski (Żandarmeria Wojskowa Oddział w Rzeszowie), st. sierż. Mariusz Grela (KPP w Ustrzykach Dolnych), st. sierż. Mateusz Rogowski (KPP w Lubaczowie), sierż. Piotr Kos (KPP w Stalowej Woli) i mł. asp. Jakub Pihut (KPP w Sanoku).

Laureatom oraz uczestnikom turnieju gratulowali m.in. zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie insp. Andrzej Sabik, Naczelnik WRD KWP w Rzeszowie podinsp. Zdzisław Sudoł, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Andrzej Wędrychowicz, doradca Wojewody Podkarpackiego Elwira Musiałowicz-Czech, II Zastępca Burmistrza Jasła Leszek Znamirowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal, Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, wiceprezes ZO PZM w Rzeszowie Jan Jędrzejko, prezes Zarządu JKMiRD Józef Biernacki.

Zwycięzcy gratulujemy i życzymy powodzenia na szczeblu centralnym!

Na czas organizacji konkursu z ruchu zostały wyłączone fragmenty ulic w centrum miasta: Rynek (część północna i wschodnia), Piotra Skargi (od skrzyżowania z ul. Rynek do skrzyżowania z ul. Basztową) i Gołębia (od skrzyżowania z ul. Rynek do skrzyżowania z ul. Wałową).

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Najlepszy funkcjonariusz ruchu drogowego na Podkarpaciu wyłoniony na eliminacjach w Jaśle”

  1. Marnowanie funduszy, policjant ma pomagać chronić , służyć a nie być pajacem z cyrku.