Informacje

W Jaśle powstanie Podkarpackie Centrum Sztuk Walki? Jest 120 tysięcy złotych na dokumentację projektową

120 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji technicznej Podkarpackiego Centrum Sportów Walki zabezpieczyli w budżecie miasta na 2014 rok jasielscy radni. Odrębny obiekt, z którego będą mogli korzystać adepci najprężniej działających i najbardziej medalodajnych dyscyplin sportowych w naszym mieście, miałby powstać na bazie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Sikorskiego 15.

Miejsce pod przyszłe Podkarpackie Centrum Sztuk Walki. Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Miejsce pod przyszłe Podkarpackie Centrum Sztuk Walki.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Według wstępnych przymiarek obiekt miałby zostać zlokalizowany na działce pomiędzy istniejącym lodowiskiem, a parkingiem przy wjeździe do Ośrodka. Koncepcja już jest: to budynek wykonany w technologii pasywnej, a więc wysoko energooszczędny, w którym znalazłyby się trzy maty treningowe o powierzchni 10 na 10 metrów pola treningowego oraz strefy bezpieczeństwa, trybuny ze 180 miejscami siedzącymi, zaplecze socjalno-sanitarne oraz pomieszczenia administracyjne.

Potrzebę budowy odrębnej bazy pod rozwijanie umiejętności judoków czy karateków zauważają nie tylko przedstawiciele środowiska związanego ze sportami walki czy ogólnie rzecz ujmując ze sportem, ale także władze miasta, stąd pojawiła się propozycja, aby przystąpić do realizacji zadania. Pierwszym etapem będzie przygotowanie kompletnej dokumentacji projektowej pod przyszłe Podkarpackie Centrum Sportów Walki. Na ten cel Rada Miejska zabezpieczyła w budżecie miasta 120 tysięcy złotych. Środki te pochodzą z tzw. nadwyżki budżetowej wypracowanej na koniec grudnia ubiegłego roku.

W tej chwili na terenie Jasła miasto współpracuje z trzema klubami sportów walki. Są to kluby, które osiągają znaczące sukcesy na terenie kraju oraz na arenie międzynarodowej. Jeśli chodzi o projekt o wartości 120 tysięcy złotych to był on konsultowany z Miejską Radą Sportu i otrzymał jej poparcie. Miejska Rada Sportu orzekła, że jest potrzeba wybudowania odrębnej hali do sportów walki. – wyjaśnia Leszek Znamirowski, zastępca burmistrza miasta Jasła.

Sporty walki to bez wątpienia dzisiejsza duma miasta. Co chwilę słyszymy o sukcesach judoków czy karateków wywalczonych podczas zawodów i turniejów na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Medale i tytuły wywalczone przez zawodników wywodzących się z Jasła to także doskonała promocja naszego miasta poza jego granicami. Efektem tego są przyznawane corocznie nagrody burmistrza Jasła w dziedzinie sportu przedstawicielom klubów reprezentujących szeroko pojęte sporty walki.

Nagroda za wysokie wyniki może być dla zawodników, ich trenerów oraz wszystkich zainteresowanych rozwojem sportu w naszym mieście jeszcze cenniejsza, bo w formie jedynego na Podkarpaciu obiektu, który będzie przystosowany pod trenowanie sportów walki, ale nie tylko.

To nie jest powiedziane, że ta salka ma służyć tylko i wyłącznie sportom walki. Absolutnie nie! Do południa mogą szkoły przychodzić i trenować na przykład ćwiczenia akrobatyczne, gimnastykę, która jest później podstawą do uprawiania wszystkich sportów. – mówi Tadeusz Baniak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Wartość szacunkowa powstania całkowicie nowego obiektu to niespełna cztery miliony złotych. Na podstawie wyliczeń przedstawionych przez miasto, inwestycja mogłaby zostać pokryta z trzech źródeł w proporcjach: 31% (1 156 000 złotych) – pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „LEMUR – Energooszczędne Budynki Użyteczności Publicznej”, 33% (1 239 000 złotych) – dotacja z Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Podkarpackiego i 36% (1 360 000 złotych) – środki z budżetu miasta Jasła.

Jak podkreślił wiceburmistrz Leszek Znamirowski – ponadto istnieje możliwość dofinansowania dokumentacji w kwocie 70 procent kosztów w ramach programu „Lemur”.

Z kolei inspektor ds. sportu w Urzędzie Miasta Jerzy Raus zaznaczył, że ze względu na to, że będzie to jedyny tego rodzaju obiekt sportowy w województwie podkarpackim, przy dobrej woli samorządu województwa będziemy mogli liczyć na dofinansowanie z Wojewódzkiego Wieloletniego Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Podkarpackiego w wysokości nawet do 60%, co jeszcze obniży nakłady poniesione przez samo miasto.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Podstawą do ubiegania się o środki zewnętrzne będzie projekt techniczny. – Jeżeli mamy już pieniądze na projekt to trzeba szybko zlecić jego wykonanie w drodze konkursu bądź innej formuły. Uważam, że to jest możliwe w szybkim tempie. Staramy się o środki z zewnątrz na realizację, a jeżeli nie będziemy mieli projektu to będziemy stali w miejscu. Od tego trzeba zacząć. – podkreśla Tadeusz Baniak. – Projektant przygotował nam nieodpłatnie wizualizację. Istotne jest to, że ma to być budowla pasywna, a wtedy istnieje możliwość dofinansowania z funduszów ochrony środowiska. Tak naprawdę całkowity koszt miasta może być znikomy.

Dziwi fakt, że ideę budowy Centrum oponował radny Adam Koszelnik, jakże mocno związany z jasielskim środowiskiem sportowym.

W jakim mieście jest hala sportów walki? Wszędzie są hale zaadoptowane. Dziś mamy młodzież do judo, dziś mamy wyniki to trzeba, żeby trzy maty leżały za dwa tygodnie, a nie za pięć lat. – grzmiał na sali.

Dziwię się radnym, szczególnie panu Koszelnikowi, którego syn osiągał jako jeden z pierwszych medale na zawodach rangi mistrzostw Polski w judo. – komentuje dyrektor Baniak. – Takie zachowanie jest żenujące, zresztą już po raz drugi. Najpierw przy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 4. Tam nie było mowy o budowie hali widowiskowo-sportowej tylko przyszkolnej sali gimnastycznej o wymiarach 24 na 12 metrów. Mamy halę przy Gimnazjum nr 1, która ma wymiary do wszystkich dyscyplin. Tylko co z tego, że ma te wymiary, jak piłki ręcznej nie ma, a każdy krzyczał, że nie ma hali to i i nie ma piłki. Hala jest już ile lat, a piłki ręcznej jak nie było tak nie ma. Jedna i druga hala spełniają wymogi do koszykówki, a drużyny nie ma. Wobec tego jeżeli nie ma kogoś, kto to pociągnie, to nie będzie. Na nasze dzisiejsze warunki te sale i hale są wystarczające dla miasta Jasła.

Skąd panu Koszelnikowi przyszło do głowy, że budowa będzie trwała aż pięć lat? – dziwiła się w kuluarach grupa radnych.

Mając doświadczenie na przykładzie basenu i hali sportowej rok to jest wystarczający czas. Jak będą pieniądze to maksymalnie w ciągu roku mamy nowy obiekt. – podkreśla Tadeusz Baniak.

Radny Leszek Zduński, przywołując sukcesy jasielskich akrobatów sprzed wielu lat, uznaje konieczność wybudowania odrębnej hali przeznaczonej pod trenowanie sportów walki.

Ja pamiętam kadencję kiedy była budowana sala przy Gimnazjum nr 1. Wtedy również był krzyk i jakaś grupa radnych była przeciwko. Sala stoi do dzisiaj, funkcjonuje wspaniale i na pewno przekłada się na poziom sportowy w wielu dyscyplinach. Znam środowisko sportów walki. Moi synowie chodzili na treningi do pana Krygowskiego. Byłem tam niejednokrotnie. Uważam, że przy takich wynikach jakie sekcja prezentuje i na nasze miasto spływa chwała to trzeba zrobić wszystko, żeby tą bazę dostosować do wyników. – powiedział. – Zróbmy wszystko, żeby dzieci, które uprawiają te sporty walki miały profesjonalne warunki. Uważam, że ich poziom ogólnej sprawności przerasta normy jakie są znane w szkołach. Są to dzieci fantastycznie przygotowane. Nadmienię jeszcze, że będąc kiedyś trenerem sekcji baseballowej doprowadziłem drużynę do poziomu ekstraklasy. Jeśli człowieka zostawi się samemu sobie to później jego energia spada do zera i nie chciałbym, żeby sporty walki przestały w Jaśle istnieć dlatego, że my podejmiemy złą decyzję.

Na złożenie wniosku o dofinansowanie przedsięwzięcia w ramach programu „Lemur” władze miasta mają czas do końca grudnia br. W przypadku uzyskania dotacji realizacja inwestycji oraz jej rozliczenie finansowe zostałyby rozłożone na lata 2015-2016.

________

120 tysięcy złotych na opracowanie projektu Podkarpackiego Centrum Sportów Walki pochodzi z wolnych środków budżetowych pozostających na dzień 31 grudnia 2013 roku. Na poniedziałkowej (21.07) sesji radni rozdysponowali drugą transzę w wysokości ponad 1,2 miliona złotych. Z ważniejszych zadań kwota ta zostanie wykorzystana m.in. na: bieżące remonty ulic (100 tysięcy złotych), modernizację ulicy Żniwnej (50 tysięcy złotych), budowę miejsc parkingowych przy ulicach Franciszkańskiej i Słowackiego (190 tysięcy złotych), budowę drogi dojazdowej wraz z miejscami postojowymi do cmentarza komunalnego przy ulicy Mickiewicza – projekt (30 tysięcy złotych), zakup samochodu służbowego dla Komendy Powiatowej Policji (10 tysięcy złotych), budowę placu zabaw przy Zespole Szkół Miejskich nr 1 (30 tysięcy złotych), wymianę pokrycia dachowego na budynku Gimnazjum nr 1 (160 tysięcy złotych), organizację zajęć na parku linowym i torze BMX (36 tysięcy złotych). Przyznano również dotacje celowe dla Jasielskiego Domu Kultury na: organizację Jesiennych Spotkań z Teatrem (40 tysięcy złotych), współorganizację dożynek powiatowych oraz Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego (30 tysięcy złotych), realizację filmu dokumentalnego „Antoś” przez Marcina Rąpałę w ramach obchodów 70 rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła (15 tysięcy złotych) oraz organizację imprezy okolicznościowej z okazji 70 rocznicy wysiedlenia i zburzenia Jasła (43 tysiące złotych). Za przyjęciem zmian w budżecie miasta na 2014 rok głosowało czternastu radnych, przeciw 1, dwóch nie brało udziału w głosowaniu.

Do pobrania: Szczegółowy wykaz rozdysponowanej „nadwyżki” budżetowej (.pdf)

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE