Informacje

Jak na wino to tylko do Jasła!

„Chcieliśmy uroczyście ogłosić, że IX Międzynarodowe Dni Wina Jasło 2014 uważamy za otwarte” – wygłoszeniem tej formuły burmistrz miasta Andrzej Czernecki, prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia Roman Myśliwiec oraz prezes Jasielskiego Stowarzyszenia Winiarzy Vinum Pro Cultura Wiktor Szpak otworzyli przed południem największą imprezę winiarską w tej części kraju. Przez dwa dni degustacjom krajowych i zagranicznych win towarzyszyć będą imprezy kulturalne z udziałem lokalnych artystów oraz gości, którzy przyjechali do Jasła z zaprzyjaźnionych miast partnerskich.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR Więcej zdjęć w naszej fotogalerii
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Więcej zdjęć w naszej fotogalerii

Ostatni weekend sierpnia upływa w Jaśle pod znakiem Międzynarodowych Dni Wina. Jedną z największych imprez winiarskich odbywających się w południowo-wschodniej części Polski, która odbywa się już po raz dziewiąty, otworzył burmistrz miasta Andrzej Czernecki wraz z przedstawicielami dwóch organizacji winiarskich: Romana Myśliwca i Wiktora Szpaka w obecności zaproszonych gości. Wśród oficjeli znaleźli się m.in. posłowie na Sejm RP Jarosław Gowin i Małgorzata Marcinkiewicz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariusz Sobieraj, Elwira Musiałowicz-Czech z Gabinetu Wojewody Podkarpackiego, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, Andrzej Kowal z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła Elżbieta Bernal, a także burmistrzowie zaprzyjaźnionych miast partnerskich Jasła: Vranova nad Toplo’u (Słowacja), Truskawca (Ukraina) i Makó (Węgry).

To, że jesteśmy stolicą winiarstwa myślę, że nie musimy już przekonywać. Natomiast dni 30-31 sierpnia to niewątpliwe królestwo wina na jasielskim Rynku i Placu Bartłomieja, gdzie są wszystkie stoiska winiarskie. Te dni wina to nie tylko kwestia degustacji, ale zapoznanie się z kulturą wina, z kulturą produkcji, można porozmawiać z winiarzami na temat tego jak zakładać winnice, porozmawiać z producentami sprzętu co należy kupić, żeby kultywować dobre wino, szukać natchnienia do tworzenia tych wspaniałych produktów. To też wspaniałe święto kultury za sprawą naszych partnerów z Polski i miast partnerskich. – mówił w trakcie swojego wystąpienia burmistrz Jasła Andrzej Czernecki.

Gospodarz naszego miasta wyliczał zmiany, jakie zaszły w rozwoju jasielskiego winiarstwa od ubiegłorocznej edycji imprezy.

Chciałem powiedzieć, że w mieście Jaśle powstało Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum Pro Cultura”. Jasło jest też pierwszym miastem w Polsce, które w swojej strategii przyjmuje wino jako element wizerunkowy. Znak „winne klimaty” nie ma tylko i wyłącznie kojarzyć się z winem, ale z miastem, w którym są klimaty różnego rodzaju. Wino jest tu motywem przewodnim. Mam nadzieję, że powstanie też akademia wina za sprawą Romana Myśliwca. Za to, że wino tak wspaniale się wpisało się w miasto Jasło chciałem serdecznie podziękować całemu środowisku winiarskiemu. – powiedział.

Ani się obejrzeliśmy, a spotykamy się już dziewiąty raz. W przyszłym roku, jak wszystko będzie dobrze, będzie okrągły jubileusz. Mam nadzieję, że będzie. Dzisiaj życzę nam wszystkim: winiarzom i uczestnikom dobrej pogody. Życzę samych dobrych wrażeń podczas degustacji wina i innych produktów, które są wystawiane. – dodał Roman Myśliwiec, prezes Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

W imprezie uczestniczył pochodzący z Jasła, były Minister Sprawiedliwości, obecnie poseł na Sejm RP Jarosław Gowin, który gratulował miejscowym winiarzom wspaniałych produktów, a władzom miasta zapału w dążeniu do kreowania marki samorządu w oparciu o szeroko pojęte winiarstwo.

W czasach antyku kiedy powstawały fundamenty naszego świata, pojawienie się w jakimś regionie Europy wina traktowano było jako oznaka rozwoju cywilizacyjnego. Wino to jest symbol wyższej cywilizacji. Nie jest przypadkiem, że kultura degustacji tutaj na Podkarpaciu rozpoczęła się właśnie od Jasła. Zawsze byliśmy miastem ludzi o wysokich aspiracjach, ludzi dobrze wykształconych, ludzi przedsiębiorczych. Takimi ludźmi są ci, którzy stworzyli tutaj pierwsze winnice, na czele z Romanem Myśliwcem. Chcę bardzo serdecznie podziękować wszystkim winiarzom jasielskim, bo Jasło zaczyna z kultury wina i coraz lepszych win słynąć w całej Polsce. Ale chcę też powiedzieć, że nie byłoby tego sukcesu Jasła, gdyby nie jeszcze jeden człowiek. Człowiek, z którym od dziesięciu lat blisko współpracuje. Mam na myśli burmistrza Andrzeja Czerneckiego. Od momentu kiedy zostałem parlamentarzystą wydeptywaliśmy niejeden korytarz w wielu ministerstwach i to, że już po raz dziewiąty spotykamy się tutaj podczas Dni Wina to jest ogromna zasługa pana burmistrza. – powiedział.

Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusz Pióro podkreślił z kolei, że Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle posiadają już należyte miejsce w kalendarzu imprez kulturalnych naszego regionu.

Województwo podkarpackie jest pionierem polskiego winiarstwa, choć tradycja uprawiania winorośli i wytwarzania wina sięga na tych terenach XI i XII wieku, współczesne winiarstwo zaczęło odradzać się na Podkarpaciu w latach 80-tych ubiegłego wieku. Za moment odrodzenia się podkarpackiego winiarstwa uważa się posadzenie w 1982 roku krzewu winorośli w Jaśle przez Romana Myśliwca. Krzew ten do dziś owocuje, a zapoczątkował on powstanie jasielskiej winnicy „Golesz”, która jest najbardziej rozpoznawalną polską marką win. – powiedział Pióro.

W imieniu Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla Tadeusz Pióro wręczył nagrodę specjalną dla najwyżej ocenionego wina polskiego w IV Międzynarodowym Konkursie Win „Galicja Vitis”, który odbył się w czerwcu 2014 roku w Łańcucie. Otrzymała ją winnica „Golesz” za wino likierowe Elenka rocznik 2013, które uzyskało łącznie 92,33 pkt.

Nagrodę odebrał Bartłomiej Myśliwiec.

W tegorocznej edycji Galicyjskiego Konkursu Win, który odbył się w czerwcu 2014 roku w Łańcucie uczestniczyło 277 win z 15 krajów. Naszą dumą jest to, że do konkursu zgłoszono aż 102 polskie wina, z czego aż 22 uzyskało złote medale. Wielki złoty medal z wino likierowe Elenka przyznano winnicy Golesz z Jasła. To właśnie wino, uzyskując najwyższą punktację z polskich win startujących w konkursie, otrzymało nagrodę specjalną Marszałka Województwa Podkarpackiego. Składam serdeczne gratulacje winnicy „Golesz” oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu. Jednocześnie składam podziękowanie wszystkim podkarpackim winiarzom za tak wspaniałą promocję naszego regionu. Życzę Państwu wielu sukcesów oraz satysfakcji z produkcji co raz to wspanialszych polskich win. – dodał Tadeusz Pióro.

Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle wieńczą wspólne przedsięwzięcie realizowane przez trzy lokalne samorządy w ramach Podkarpackiego Trójmiasta. Dwa tygodnie temu w Sanoku odbyły się „Sanocki Jarmark”, tydzień temu w Krośnie „Karpackie Klimaty, zaś w sobotę i niedzielę Jasło staje się stolicą polskiego winiarstwa.

Stąd obecność na scenie Prezydenta Miasta Krosna Piotra Przytockiego, który powiedział: – Jestem pod wrażeniem konsekwencji działania stowarzyszeń winiarskich, które doprowadziły po długiej i ciężkiej pracy do efektów, które dzisiaj będziemy podziwiać degustując wspaniałe polskie wina. To jest przykład konsekwencji i uporu w dążeniu do wykreowania własnego produktu turystycznego, do stworzenia trwałych miejsc pracy, do przyciągania turystów, do rozwijania pewnych kierunków, dla których inspiracją jest wino. W tym zakresie Jasło i okolice mogą się szczycić tym, że stają się kolebką polskiego wina.

Po uroczystym otwarciu dwudniowego świętowania zaproszeni goście wraz z winiarzami przeszli w towarzystwie kapeli ludowej „Trzcinicoki” na Plac Bartłomieja. Drugi rok z rzędu wystawcy prezentują swoje wyroby pod zadaszoną częścią wyremontowanego „Zielonego Rynku”, a jest ich ponad dwudziestu.

Nowością w tym roku jest podział ekspozycji na dwie strefy. W pierwszej, do której można wejść nieodpłatnie, prezentowany jest sprzęt i akcesoria winiarskie, wina od importerów oraz wina z polskich winnic dostępne w sprzedaży. Ofertę uzupełniają produkty spożywcze (w szczególności sery, pieczywo, wędliny oraz oliwa z oliwek).

W drugiej strefie ulokowano prezentacje winnic z różnych regionów Polski. Aby skorzystać z bezpłatnej degustacji należy wykupić bilet wstępu w wysokości 15 złotych (jednorazowy) lub 25 złotych (uprawniający do całodziennego wstępu).

Równocześnie świętu winiarskiemu towarzyszą wydarzenia kulturalne zorganizowane na Rynku głównym. Na scenie prezentują się zespoły folklorystyczne oraz zaprzyjaźnionych miast partnerskich Jasła. Imprezę zakończy w niedzielę o godzinie 20 koncert gwiazdy wieczoru – zespołu „Dziewczyny”.

Więcej w naszym materiale audio:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Jak na wino to tylko do Jasła!”