Informacje

Po półrocznej przerwie do Jasła wraca kino. I to na najwyższym poziomie

Projekcja „Złodziejki książek” zainaugurowała w piątek (19.09) działalność kina Jasielskiego Domu Kultury. Po tym jak zlikwidowane zostało jedyne działające w naszym mieście kino komercyjne mieszkańcy Jasła wreszcie będą mogli się wybrać na seanse ulubionego filmu. Według zapewnień samorządu, który przeznaczył na adaptację instytucji pół miliona złotych, na ekranie wyświetlane będą nowości, na emisję których kinomaniacy musieli wyjeżdżać do sąsiednich miast.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Wypełniając lukę po jedynym działającym do tej pory kinie komercyjnym w Jaśle, które do kwietnia br. funkcjonowało w budynku dawnego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, biorąc pod uwagę społeczne zapotrzebowanie ukierunkowane na ten rodzaj działalności kulturalno-rozrywkowej, samorząd miasta postanowił stworzyć mieszkańcom miasta takie udogodnienia, aby premiery ukazujących się nowości filmowych mogli oglądać na dużym ekranie na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania do większych ośrodków miejskich jak Krosno, Rzeszów czy Nowy Sącz.

W maju br. Rada Miejska przeznaczyła pół miliona złotych z nadwyżki budżetowej pozostałej na koncie miasta z ubiegłego roku, dzięki czemu Jasielski Dom Kultury mógł podjąć starania o stworzenie sali kinowej na bazie funkcjonującej sali widowiskowej.

Wyłoniona w lipcu br. w ramach przetargu nieograniczonego firma „Kinekspert” s.j. z Łodzi dostarczyła do nas najwyższej jakości system wyświetlania filmów, w tym sprzęt projekcyjny, zespół ekranowy i cyfrowy kinowy sprzęt nagłaśniający w formacie Dolby Digital DCI. Dzięki temu w nowo otwartym kinie prezentowane będą filmy w formacie 4K, 2D i 3D.

Startowaliśmy od początku jako, że to była sala teatralna. Musieliśmy odgrodzić projektor, ponieważ tego rodzaju projektory dość głośno pracują. Do tego cały system ekranowy, łącznie z wyciągarką, wymagał całkowicie nowego montażu. System dźwiękowy, który opiera się na specjalnych głośnikach ustawionych w różnych miejscach. Jest to niezależny system nagłośnieniowy, którego nie wolno nam używać do innych celów, ponieważ on jest wyłącznie skonfigurowany do efektu dźwiękowego w kinie. To wszystko musieliśmy stworzyć łącznie z z całą infrastrukturą od nowa. Jest to niebagatelna suma pięciuset tysięcy złotych. – mówi Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Seanse będą odbywały się przez trzy dni w tygodniu: soboty, niedziele i poniedziałki. O godzinie 17-stej wyświetlane będą filmy animowane dla najmłodszych, dwie godziny później seanse dedykowane starszym mieszkańcom miasta. Propozycje filmowe mają być zróżnicowane. We wrześniu będziemy mogli obejrzeć m.in. „Gang Wiewióra 3D”, „Sin City 2: damulka warta grzechu”, „Magię w blasku księżyca” i „Dawcę pamięci”.

Dawne kino "Syrena" przy ulicy Sokoła nieczynne od kwietnia br.  Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Dawne kino „Syrena” przy ulicy Sokoła nieczynne od kwietnia br.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Ceny biletów będą kształtowały się na poziomie od 11 do 16 złotych. – Jeżeli chodzi o ceny to dystrybutor jest stymulatorem ich wartości. Kształtują się one na zasadzie 12-14 złotych 2D, 14-16 złotych 3D i do tego wszystkiego jest ukłon w stronę tych, którzy nie są zbyt zasobni. Na tyle, na ile mogliśmy to obniżyliśmy do 11 złotych 2D i 12 złotych 3D w poniedziałek. Bez względu na to, czy jest to dorosły czy dzieciak. Jest to tani poniedziałek. Ktoś zapyta dlaczego nie 10 złotych. Cena nie może być niższa, ponieważ właścicielem filmów są dystrybutorzy i oni zobligowali nas do tego, że kształtujcie sobie ceny jak chcecie ale nie taniej niż 11 złotych. To jest dolna granica i nie możemy jej przekroczyć. W przyszłościowej wizji chcemy stworzyć we wtorek kino offowe, rodzaj takiego dyskusyjnego klubu filmowego. – wyjaśnia Janusz Szewczyk.

Wejściówki można nabyć bezpośrednio w sekretariacie Jasielskiego Domu Kultury na godzinę przed seansem. W chwili obecnej placówka pracuje nad wdrożeniem elektronicznego systemu zakupu biletu.

Na inaugurację samorządowego kina, w trakcie której wyemitowano „Złodziejkę książek”, licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta, którzy wypełnili po brzegi salę widowiskową Jasielskiego Domu Kultury. Burmistrz Jasła Andrzej Czernecki liczy na to, że oferta będzie na tyle atrakcyjna, że wszystkie seanse będą cieszyły się takim zainteresowaniem.

Jasielskie kino przestało funkcjonować kilka miesięcy temu, a z naszej wiedzy jest ono niezwykle potrzebne w Jaśle. Więc postanowiliśmy, żeby wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i do momentu kiedy nie powstanie innego rodzaju kino niż to robione przez samorząd to to kino będzie świadczyło ofertę. Będzie to tak skonstruowana oferta, żeby nie straciliście Państwo możliwości oglądania teatru i różnego rodzaju występów. Jest to wypełnienie, żeby ta sala była praktycznie przez cały tydzień wypełniona mieszkańcami. – powiedział Andrzej Czernecki.

Szczegółowy terminarz jest dostępny na profilu kina: https://www.facebook.com/kino.jdk.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE