Informacje

Druga tura wyborów w powiecie jasielskim (minuta po minucie)

Od siódmej rano trwa druga tura wyborów samorządowych. W powiecie jasielskim wyłoni ona gospodarzy trzech samorządów: miasta Jasła, gminy Jasło oraz gminy Nowy Żmigród. Głosowanie zakończy się planowo o godzinie 21. Poniżej zbiorcza informacja na temat przebiegu wyborów (aktualizowana na bieżąco, wystarczy odświeżyć stronę).

04 grudnia

11:36 – Wojewoda Podkarpacki zarządził na dzień 22 lutego 2015 roku wybory uzupełniające w dwóch okręgach wyborczych na terenie powiatu jasielskiego. W związku z objęciem urzędu Wójta Gminy Tarnowiec Jana Czubika został mu wygaszony mandat radnego w okręgu nr 9 obejmującym miejscowość Umieszcz. Mandat radnego wygaszono również Grzegorzowi Barze, który zwyciężył w drugiej turze rywalizację o fotel Wójta Gminy Nowy Żmigród. Wybory uzupełniające muszą się więc odbyć w okręgu nr 13 obejmującym miejscowość Mytarz. Termin zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego upływa w dniu 15 grudnia o godzinie 15:30.

11:28 – Komisarz Wyborczy w Krośnie ustalił termin uroczystych sesji, podczas których ślubowania złożą wyłonieni w drugiej turze wyborów burmistrzowie miast i wójtowie gmin powiatu jasielskiego. Rada Miejska Jasła, na której ślubowanie złoży nowo wybrany burmistrz Ryszard Pabian odbędzie się 6 grudnia o godzinie 12. Dzień wcześniej, o godzinie 16, ślubowanie złożą wójtowie gmin: Jasło Stanisław Pankiewicz oraz Nowy Żmigród Grzegorz Bara.


02 grudnia

17:07 – przewodniczącym Rady Gminy Jasło został ponownie wybrany Józef Dziedzic.

16:40 – prezydium Rady Gminy w Brzyskach: Stanisław Madejczyk – przewodniczący, Mieczysław Madej i Leszek Żyguła – wiceprzewodniczący.

16:08 – za nami pierwsze sesje nowo powołanych Rad Gmin w powiecie jasielskim. Przewodniczącymi zostali: w gminie Kołaczyce – Stanisław Dunaj, w gminie Skołyszyn – Wiesław Hasiak, w gminie Krempna – Czesław Skocz, w gminie Tarnowiec – Jarosław Pękala, w gminie Nowy Żmigród – Piotr Suski, w gminie Osiek Jasielski – Daniel Socha.

15:50 – odpowiedź Elwiry Musiałowicz-Czech na oświadczenie Wojewody Podkarpackiego:

14:10 – komunikat biura prasowego Wojewody Podkarpackiego:
Wojewoda negatywnie ocenia również postawę Elwiry Musiałowicz-Czech. „Była to indywidualna decyzja pani Elwiry Musiałowicz-Czech, która absolutnie nie harmonizuje z dotychczas zajmowanym stanowiskiem” – oświadczyła wojewoda.


1 grudnia

20:13 – za nami również obrady Rady Miejskiej Jasła VII kadencji. Na pierwszym posiedzeniu wyłoniono nowego przewodniczącego, którym został Henryk Rak (PiS). Wiceprzewodniczącymi mianowano Urszulę Czyżowicz (PiS) oraz Andrzeja Dybasia (PSPP), co potwierdza wcześniejsze informacje o koalicji zawiązanej pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością, a Porozumieniem Samorządowym Ponad Podziałami na poziomie miasta. Pierwszą sesję w nowej kadencji prowadził radny senior Bogusław Buglewicz (PiS).

20:10 – zakończyła się pierwsza sesja Rady Powiatu w Jaśle V kadencji. Całe prezydium dla przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przewodniczącym Rady został wybrany Grzegorz Pers, wiceprzewodniczącymi: Anna Bialik i Jan Lazar. W głosowaniu „przepadła” kandydatura Stanisława Mlickiego. Nowym starostą jasielskim wybrano Franciszka Miśkowicza (PSL), który na swojego zastępcę desygnował Adama Kmiecika (PO). Członkami Zarządu zostali: Tadeusz Górczyk (PSPP) – etatowy, Jan Urban (PSL), Bogusław Kręcisz (PO). Radni odebrali dzisiaj zaświadczenia o wyborze z rąk przewodniczącego Powiatowej Komisji Wyborczej oraz złożyli ślubowanie. Wśród nich Antoni Salacha, który w związku z objęciem mandatu radnego powiatowego musiał złożyć rezygnację ze stanowiska dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Obrady prowadził radny-senior 76-letni Stanisław Zając (PiS).

14:10 – dotychczasowy starosta jasielski Adam Kmiecik na portalu społecznościowym pogratulował wyboru nowemu burmistrzowi miasta:

Post użytkownika Adam Kmiecik.

14:07 – kandydatura Henryka Raka na przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła VII kadencji zostanie wysunięta na dzisiejszym posiedzeniu – poinformował na konferencji prasowej poseł Bogdan Rzońca. PiS w nowej kadencji ma 11 radnych, deklarację współpracy zapowiedzieli także trzech radni, którzy startowali z listy KWW PSPP.

12:29 – mamy wypowiedź ustępującego burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego:

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

12:19 – komentarz powyborczy Elwiry Musiałowicz-Czech, kandydatki na burmistrza Jasła w I turze wyborów:

11:17 – frekwencja wyborcza w niedzielnych wyborach wyniosła: w mieście Jaśle – 37,15% (11 233 wyborców), w gminie Jasło – 39,58% (5 302 wyborców), w gminie Nowy Żmigród – 49,60% (3 789 wyborców).

11:07 – trochę statystyki: w mieście Jaśle wydano 11 233 kart do głosowania (uprawnionych było 30 234 osoby). Z urn wyjęto wszystkie karty, w tym ważnych 11 233, a nieważnych 118. Głosów ważnych było 11 115, nieważnych – 118 (67 kart z zaznaczonymi obydwoma kandydatami i 28 kart pustych).

10:38 – dyrektor Biura Poselskiego Bogdana Rzońcy Mateusz Lechwar poinformował nas o konferencji prasowej nowo wybranego burmistrza Jasła Ryszarda Pabiana. Początek o godzinie 13.

10:26 – oświadczenie Komitetu Wyborczego Wyborców „Jaślanie” przesłane do nas przez pełnomocnika wyborczego komitetu Krzysztofa Czeluśniaka:

„Składamy serdeczne podziękowania Wszystkim, którzy w wyborach samorządowych obdarzyli nas swoim zaufaniem i oddali swój głos na kandydatów reprezentujących KWW Jaślanie. Zapewniamy, że nasi reprezentanci zrobią wszystko, aby nie zawieść Państwa zaufania, a swoje obowiązki będą wykonywali sumiennie w poczuciu odpowiedzialności za wspólne dobro mieszkańców naszego miasta. Gratulujemy wszystkim, którzy te wybory wygrali i będą zasiadać w Radzie Miejskiej Jasła, a nowemu burmistrzowi Panu Ryszardowi Pabianowi życzymy owocnych i dobrych dla miasta rządów. Łączy nas Jasło. Komitet Wyborczy Wyborców Jaślanie”

10:24 – na godzinę 11:30 zaplanowano spotkanie z odchodzącym ze stanowiska burmistrza Jasła Andrzejem Czerneckim.

10:22 – Komisarz Wyborczy w Krośnie Arkadiusz Trojanowski wygasił dzisiaj Grzegorzowi Barze mandat radnego Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie w związku z jego wyborem na urząd Wójta Gminy Nowy Żmigród.

10:15 – powyborczy komentarz Andrzeja Czerneckiego:

Post użytkownika Andrzej Czernecki.

30 listopada

01:10 – 164 głosy różnicy sprawiło, że urzędujący od 1998 roku wójt gminy Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn będzie musiał oddać stanowisko młodszemu koledze samorządowcowi Grzegorzowi Barze. Bara będzie drugim nowym, po Janie Czubiku w gminie Tarnowiec, wójtem w jednej z ośmiu gmin wiejskich wchodzących w skład powiatu jasielskiego. Gratulujemy wyboru i życzymy owocnej współpracy również z naszą Redakcją.

01:03 – Ryszard Pabian pokonał Andrzeja Czerneckiego różnicą 1 577 głosów! Cztery lata temu, również w drugiej turze, Czernecki był lepszy od Marii Kurowskiej (różnica pomiędzy kandydatami wyniosła wówczas 1 338 głosów). PiS wygrywa tegoroczne wybory samorządowe w mieście Jaśle: będzie mieć swojego burmistrza i jedenastu radnych miejskich.

00:24 – oficjalnie: na zmianę władzy zdecydowali się mieszkańcy gminy Nowy Żmigród. Nowym wójtem został tam 40-letni Grzegorz Bara z Mytarzy (KWW „Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom”) – miejscowy radny, przedsiębiorca, wiceprezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Krośnie. W drugiej turze zdobył łącznie 1 962 głosy (52,18%), pokonując tym samym dotychczasowego włodarza Krzysztofa Augustyna (KWW Uczciwość-Rozsądek-Rozwój), któremu poparcia udzieliło 1 798 osób (47,82%). Wobec wyboru na urząd wójta, Grzegorzowi Barze zostanie wygaszony mandat radnego, który uzyskał przed dwoma tygodniami.

© materiały wyborcze Grzegorza Bary
© materiały wyborcze Grzegorza Bary

00:20 – oficjalnie: Stanisław Pankiewicz pozostaje na stanowisku wójta gminy Jasło. Kandydat KWW „Wspólnota Samorządowa Gminy Jasło” otrzymał 3 075 głosów (58,32%), natomiast na Tadeusza Gorgosza z KW Prawo i Sprawiedliwość oddano 2 198 głosów (41,68%). Na „pocieszenie” Gorgosz dwa tygodnie temu został wybrany do Rady Powiatu w Jaśle V kadencji i dzisiaj złoży ślubowanie.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

00:16 – PKW podała oficjalne wyniki wyborów na burmistrza Jasła. Ryszard Pabian (KW PiS) otrzymał 6 346 głosów, zaś Andrzej Czernecki (KWW „Jaślanie”) 4 769 głosów. Procentowo rozkład głosów przedstawia się następująco: 57,09 do 42,91 dla Pabiana.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

23:43 – wesoły humor dopisuje działaczom Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszy komentarz po wyborze Ryszarda Pabiana na burmistrza Jasła opublikował na swoim profilu poseł Bogdan Rzońca:

Post użytkownika Bogdan Rzońca.

23:14 – nieoficjalnie: nowym wójtem gminy Nowy Żmigród zostanie 40-letni Grzegorz Bara z Mytarzy (KWW „Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom”). Pokonał on urzędującego do chwili obecnej Krzysztofa Augustyna (KWW Uczciwość-Rozsądek-Rozwój).

© materiały wyborcze Grzegorza Bary
© materiały wyborcze Grzegorza Bary

23:10 – nieoficjalnie: wójtem gminy Jasło na kolejną kadencję pozostanie Stanisław Pankiewicz (KWW Wspólnota Samorządowa Gminy Jasło), który w dogrywce wyborczej pokonał kandydata Prawa i Sprawiedliwości Tadeusza Gorgosza.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

23:07 – według wstępnych informacji z 26 obwodowych komisji wyborczych burmistrzem Jasła w latach 2014-2018 będzie Ryszard Pabian z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

23:01 – wyniki z miasta Jasła
Obwód nr 16 (Żółków): Andrzej Czernecki – 106, Ryszard Pabian – 176
Obwód nr 17 (Sobniów): Andrzej Czernecki – 252, Ryszard Pabian – 345
Obwód nr 25 (ZSM nr 1): Andrzej Czernecki – 110, Ryszard Pabian – 172
Obwód nr 26 (ZSM nr 1): Andrzej Czernecki – 180, Ryszard Pabian – 156
Obwód nr 27 (Niegłowice): Andrzej Czernecki – 76, Ryszard Pabian – 105

22:58 – wyniki z miasta Jasła
Obwód nr 13 (Ulaszowice – Na Kotlinę): Andrzej Czernecki – 375, Ryszard Pabian – 486
Obwód nr 14 (Szkoła Podstawowa nr 10): Andrzej Czernecki – 101, Ryszard Pabian – 257
Obwód nr 15 (Hankówka): Andrzej Czernecki – 162, Ryszard Pabian – 173

22:54 – wyniki z miasta Jasła
Obwód nr 8 (Bryły): Andrzej Czernecki – 52, Ryszard Pabian – 253
Obwód nr 9 (Kaczorowy): Andrzej Czernecki – 64, Ryszard Pabian – 152
Obwód nr 10 (Gamrat): Andrzej Czernecki – 66, Ryszard Pabian – 287

22:49 – wyniki z miasta Jasła:
Obwód nr 1 (Urząd Miasta): Andrzej Czernecki – 272, Ryszard Pabian – 295
Obwód nr 4 (ZSM nr 3): Andrzej Czernecki – 302, Ryszard Pabian – 334
Obwód nr 5 (ZSM nr 3): Andrzej Czernecki – 304, Ryszard Pabian – 306
Obwód nr 22 (Szkoła Podstawowa nr 4): Andrzej Czernecki – 234, Ryszard Pabian – 245
Obwód nr 23 (Szkoła Podstawowa nr 4): Andrzej Czernecki – 180, Ryszard Pabian – 157
Obwód nr 28 (Szpital Specjalistyczny): Andrzej Czernecki – 1, Ryszard Pabian – 2

22:34 – wyniki z miasta Jasła:
Obwód nr 2 (Szkoła Podstawowa nr 2): Andrzej Czernecki – 235, Ryszard Pabian – 237
Obwód nr 3 (Jasielski Dom Kultury): Andrzej Czernecki – 246, Ryszard Pabian – 271
Obwód nr 6 (ZSM nr 3): Andrzej Czernecki – 297, Ryszard Pabian – 332
Obwód nr 7 (I LO): Andrzej Czernecki – 223, Ryszard Pabian – 276
Obwód nr 12 (Szkoła Podstawowa nr 2): Andrzej Czernecki – 51, Ryszard Pabian – 146
Obwód nr 18 (Zespół Szkół Technicznych): Andrzej Czernecki – 281, Ryszard Pabian – 344
Obwód nr 19 (Szkoła Podstawowa nr 4): Andrzej Czernecki – 215, Ryszard Pabian – 280
Obwód nr 20 (Zespół Szkół Technicznych): Andrzej Czernecki – 95, Ryszard Pabian – 111
Obwód nr 21 (MOSiR): Andrzej Czernecki – 110, Ryszard Pabian – 158
Obwód nr 24 (Zespół Szkół Technicznych): Andrzej Czernecki – 145, Ryszard Pabian – 139

21:28 – na Facebook-u typujemy wyniki głosowania w mieście Jaśle:

Post użytkownika terazJaslo.pl.

21:21 – głosowanie zakończone zgodnie z planem. Teraz czekamy na wyniki…

19:55 – PKW: do godziny 17:30 w trzech gminach powiatu jasielskiego wydano łącznie 17 100 kart do głosowania (na 51 206 osób uprawnionych do głosowania). Wobec tego frekwencja dla regionu wyniosła 33,39%. I tak: w mieście Jaśle wydano 9 137 kart do głosowania (frekwencja na poziomie 30,28%), w gminie Jasło – 4 699 kart (frekwencja na poziomie 35,09%), w gminie Nowy Żmigród – 3 264 karty (frekwencja na poziomie 42,73%).

19:25 – do udziału w głosowaniu przez cały dzień zachęcali m.in. księża. W jasielskiej Farze podczas ogłoszeń parafialnych pojawiał się komunikat o treści: „Dziś, w naszym mieście wybory Burmistrza Jasła. Przypominamy, że obowiązkiem katolika jest czynne uczestniczenie w wyborach i głosowanie zgodnie z sumieniem”.

19:23 – PKW: frekwencja wyborcza na godzinę 17:30 wyniosła w całym kraju 32,33%, natomiast w województwie podkarpackim 35,97%.

14:48 – w mieście Jaśle uprawnionych do głosowania jest 30 174 osoby, w gminie Jasło 13 392 osoby, zaś w gminie Nowy Żmigród 7 639 osób. Swój głos można oddać w jednej z 60 stałych obwodowych komisji wyborczych (28 w mieście Jaśle, 22 w gminie Jasło i 12 w gminie Nowy Żmigród). Dwa zamknięte obwody utworzono w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle oraz Zakładzie Karnym w Warzycach. Jeśli nie wydarzą się nieprzewidziane okoliczności to lokale zostaną zamknięte punktualnie o 21. Będziemy dla Państwa śledzić cząstkowe wyniki z miasta Jasła i publikować je na bieżąco w portalu.

14:43 – Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję wyborczą na godzinę 12. W mieście Jaśle wydano 3 595 kart (11,91% osób uprawnionych), w gminie Jasło – 1 979 kart (14,78%), w gminie Nowy Żmigród – 1 507 kart (19,73%).

I tura

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Druga tura wyborów w powiecie jasielskim (minuta po minucie)”

  1. Gratulacje dla Pana Pabiana, Panie Redaktorze…..w której komisji/komisjach są nieprawdłowe dane?
    Podsumowanie powyższych wyników to: Czernecki 4768, a Pabian 6347,
    a prawidłowy wynik głosowania Komisja Miejska Wyborcza w Jaśle oddano głosów ważnych 11115 , w tym :Czernecki 4769, Pabian 6346. Czyli brakuje po jednym głosie przy każdym kandydacie..:-)