Informacje

Wybory samorządowe w powiecie jasielskim (minuta po minucie)

Zobacz, jak przebiegało głosowanie w wyborach samorządowych w powiecie jasielskim oraz kto będzie rządził przez najbliższe cztery lata w naszych „małych Ojczyznach”. Informacje aktualizowane na bieżąco (należy odświeżyć artykuł).

28 listopada

21:00 – nasza wyborcza „ściągawka” przed niedzielną dogrywką w mieście Jaśle, gminie Jasło i gminie Nowy Żmigród. Polecamy artykuł „Już w niedzielę wyborcze rozstrzygnięcia. Kto obejmie władzę w mieście Jaśle, gminie Jasło i gminie Nowy Żmigród?”

18:43 – pełny skład Zarządu Województwa Podkarpackiego: Władysław Ortyl – marszałek, Maria Kurowska, Wojciech Buczak – wicemarszałkowie, Lucjan Kuźniar, Stanisław Kruczek – członkowie Zarządu.

18:41 – Ślubowanie na radnego Sejmiku Wojewódzkiego złożył również drugi przedstawiciel ziemi jasielskiej w tym gremium Wojciech Zając.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

18:41Maria Kurowska, była burmistrz Jasła, wicemarszałkiem Województwa Podkarpackiego! Gratulujemy i życzymy powodzenia w nowej roli samorządowej.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Krótka notka biograficzna: Maria Kurowska (ur. 3.06.1954 r.) – wieloletni dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Lipnicy Dolnej (w latach 1991-2006), radna i przewodnicząca komisji rewizyjnej w Radzie Gminy Brzyska (w latach 1990-1994), radna i dwukrotnie przewodnicząca Rady Powiatu w Jaśle (w latach 1998-2002 oraz 2002-2006). W 2006 roku po raz trzeci uzyskała mandat radnej Rady Powiatu w Jaśle, z którego musiała zrezygnować w związku z wyborem na urząd burmistrza miasta Jasła, który piastowała do 2010 roku. Ubiegając się o reelekcję wygrała w pierwszej turze z pięcioma kontrkandydatami i w drugiej zmierzyła się z Andrzejem Czerneckim (przegrywając stosunkiem głosów 44,35% do 55,65%). Po przegranych wyborach parlamentarnych w 2011 roku, gdzie z numerem dwunastym startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu krośnieńsko-przemyskim uzyskując 6 978 głosów, zrezygnowała z członkostwa w partii i przeszła do Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobry zostając jej koordynatorem na powiat jasielski. W maju 2014 roku z ramienia tej partii ubiegała się bezskutecznie o mandat posła do Parlamentu Europejskiego. Dzięki porozumieniu szeroko pojętej prawicy, w tym Prawa i Sprawiedliwości, Polski Razem Jarosława Gowina oraz Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro znalazła się na wspólnej liście Prawa i Sprawiedliwości w wyborach do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. 16 listopada uzyskała mandat radnej otrzymując łącznie 13 437 głosów (trzeci wynik w okręgu obejmującym dawne województwo krośnieńskie). Prywatnie: mężatka, matka trójki dzieci, absolwentka Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Od ukończenia studiów nieprzerwanie mieszka w Dąbrówce koło Jasła. Za działalność samorządową i społeczną uhonorowana licznymi tytułami i odznaczeniami. Przewodniczy Społecznemu Komitetowi Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza Komunalnego przy ulicy Zielonej w Jaśle, który corocznie w dniu Wszystkich Świętych organizuje kwestę uliczną , a zebrane środki są w całości wykorzystywane na ratowanie zabytkowych nagrobków na najstarszej jasielskiej nekropolii.

17:33 – Władysław Ortyl (PiS) nowym-starym Marszałkiem Województwa Podkarpackiego.

Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © archiwum terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

16:12 – Bogdan Romaniuk nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego V kadencji:

15:16 – Komitet Wyborczy Samorządowe Jasło, który w nowej kadencji Rady Miejskiej będzie miał dwóch przedstawicieli (Leszka Znamirowskiego i Jana Pierzchałę) udzielił poparcia obecnemu burmistrzowi Andrzejowi Czerneckiemu, który w niedzielę zmierzy się z Ryszardem Pabianem (PiS) w drugiej turze wyborów na najważniejszy urząd w naszym mieście. Pełna treść oświadczenia:

„Komitet Wyborczy Samorządowe Jasło, podsumowując swoją kampanię wyborczą składa mieszkańcom miasta Jasła serdeczne podziękowania za udział w wyborach i oddane głosy. Łączny wynik KW Samorządowe Jasło przekroczył 2000 głosów poparcia za co jeszcze raz dziękujemy mieszkańcom naszego miasta.

30 listopada odbędzie się druga tura wyborów na burmistrza Jasła. Mając na uwadze przyszłość naszego miasta, Komitet Wyborczy Samorządowe Jasło w pełni popiera kandydaturę Andrzeja Czerneckiego na to stanowisko. Burmistrz Czernecki to sprawdzony i doświadczony samorządowiec, którego największą zaletą jest jednoczenie wokół spraw Jasła różnych środowisk. Ostatnie cztery lata współpracy w Radzie Miejskiej Jasła pokazały, że Andrzej Czernecki swoją działalność opierał na szeroko pojętym kompromisie oraz spokojnym i kompetentnym zarządzaniu sprawami Jasła. Dotychczasowa współpraca pokazała że działania podejmowane przez Burmistrza Czerneckiego mają charakter długofalowy, a tylko taka droga rozwoju gwarantuje sukces.

Apelujemy więc do wszystkich Jaślan. W najbliższą niedzielę przyjmijmy postawę obywatelskiej odpowiedzialności za Jasło i jego przyszłość. Wybór Andrzeja Czerneckiego to dobry wybór”.

13:56 – oświadczenie prezesa Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Jaśle Franciszka Miśkowicza (za oficjalną stroną internetową partii):

„Pragnę serdecznie podziękować wszystkim, którzy w tegorocznych wyborach samorządowych oddali swój głos na kandydatów z list Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dziękuję wszystkim, którzy mnie wspierali i poparli moją kandydaturę. Po raz kolejny obdarzyliście mnie i naszych kandydatów dużym zaufaniem, dlatego też będę starał się uczynić wszystko, aby spełnić Państwa oczekiwania, związane z rozwojem Naszej małej ojczyzny. W imieniu swoim oraz kandydatów z list Polskiego Stronnictwa Ludowego do Rady Powiatu w Jaśle oraz Rad Gmin w Powiecie Jasielskim pragnę podziękować wszystkim wyborcom za udział w wyborach, za każdy oddany na nas głos. Powierzyli nam Państwo ogromny mandat zaufania, którego na pewno nie zmarnujemy. Obiecujemy nie zawieźć Państwa i sprostać pokładanym w nas nadziejom. Nie będziemy szczędzić sił pracując w poszczególnych radach oraz aktywnie działając poza tymi strukturami. Jesteśmy zespołem i jako zespół będziemy pracować dla wszystkich mieszkańców Ziemi Jasielskiej.

Rozpoczynając nową kadencję myślimy z optymizmem o czekających nas obowiązkach, bo wiemy, że praca na rzecz rozwoju gminy, powiatu, województwa jest warta zaangażowania i poświęcenia.

Serdecznie dziękuję!”

13:19 – oświadczenie Elwiry Musiałowicz-Czech przed drugą turą wyborów w Jaśle:

12:47 – szczegółowe wyniki wyborów w mieście Jaśle (DO POBRANIA)

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

11:54 – szczegółowe wyniki wyborów w gminie Krempna (DO POBRANIA)


27 listopada

19:14 – 16 listopada frekwencja wyborcza wyniosła: w gminie Brzyska (57,33%), w gminie Dębowiec (55,65%), w gminie Jasło (51,43%), w mieście Jaśle (46,32%), w gminie Kołaczyce (52,96%), w gminie Krempna (52,85%), w gminie Nowy Żmigród (59,50%), w gminie Osiek Jasielski (53,50%), w gminie Skołyszyn (49,86%), w gminie Tarnowiec (53,21%).

19:07 – jutro o godzinie 14:00 w sali audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie odbędzie się pierwsza sesja nowo wybranego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Podczas obrad ślubowanie złoży m.in. dwójka przedstawicieli ziemi jasielskiej, czyli Maria Kurowska i Wojciech Zając. Przewidziano również wybór prezydium Sejmiku (przewodniczącego i zastępców przewodniczącego).

13:46 – oświadczenie Kongresu Nowej Prawicy przed drugą turą wyborów na urząd burmistrza miasta Jasła: „Komitet Wyborczy Nowej Prawicy JKM Jasło po przeanalizowaniu wyników wyborów w mieście i województwie podkarpackim, mając na uwadze dobro i rozwój Jasła, szczególnie w kontekście kolejnego okresu rozdysponowania środków unijnych, postanawia udzielić poparcia w drugiej turze wyborów na urząd Burmistrza Miasta Jasła RYSZARDOWI PABIANOWI”. Szczegóły tutaj.

11:14 – szczegółowe wyniki wyborów w gminie Dębowiec (DO POBRANIA). Wciąż nie mamy zestawienia z miasta Jasła i gminy Krempna.


26 listopada

19:13 – oświadczenie Tadeusza Górczyka przed drugą turą wyborów w Jaśle:

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Jeszcze raz z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zaufali mi i oddali na mnie swój głos w wyborach na Burmistrza Miasta Jasła. Dziękuję również wszystkim, którzy tak licznie wzięli udział w dniu 16 listopada br. w wyborach. Świadczy to o tym, że podjęliście Państwo trud budowania społeczeństwa obywatelskiego. Przed nami II tura wyborów Burmistrza Miasta Jasła. Zwracam się do Was z gorącą prośbą i apelem o ponowne pójście do urn wyborczych i dokonanie wyboru zgodnie z własnym sumieniem. Liczny udział w wyborach to nasz obywatelski obowiązek i wykorzystanie szansy decydowania o losach naszego Miasta. Frekwencja będzie miarą naszej zbiorowej odpowiedzialności za losy Jasła. Ze swojej strony jeszcze raz zapewniam, że zarówno ja, jak i osoby skupione w Komitecie Wyborczym Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami będą współpracować z każdym Burmistrzem, którego wskażą wyborcy w najbliższą niedzielę”.

16:15 – na antenie Trendy Radio (101,9 FM) odbyła się debata kandydatów na urząd burmistrza Jasła: Andrzeja Czerneckiego (KWW „Jaślanie”) i Ryszarda Pabiana (KW PiS). Cały materiał do odsłuchania:


25 listopada

21:20 – nowa Rada Powiatu w naszym obiektywie:

Rada Powiatu - wizerunki

15:39 – trudno w to uwierzyć, że w dobie Internetu na tydzień od wyborów samorządowych wciąż nie znamy szczegółowych wyników do Rady Miejskiej Jasła, Rady Gminy w Dębowcu i Rady Gminy w Krempnej.

14:22 – szczegóły zawartej umowy koalicyjnej w nowej kadencji powiatu już na łamach portalu: „Umowa koalicyjna dotycząca Rady Powiatu Jasielskiego podpisana”

13:09 – nieoficjalnie: wybrany do Rady Powiatu w Jaśle z listy PSL Antoni Salacha prawdopodobnie zrezygnuje z funkcji dyrektora Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach.

13:08 – dzisiaj została podpisana umowa pomiędzy Platformą Obywatelską RP, Polskim Stronnictwem Ludowym, a Porozumieniem Samorządowym Ponad Podziałami o wspólnej koalicji w powiecie.

11:04 – Komisarz Wyborczy w Krośnie Arkadiusz Trojanowski wygasił z dniem dzisiejszym mandat radnego Rady Gminy w Tarnowcu Jana Czubika wybranego w okręgu wyborczym nr 9 (miejscowość Umieszcz) w związku z jego wyborem na urząd Wójta Gminy Tarnowiec. Odbędą się tu wybory uzupełniające.

10:54 – Komisarz Wyborczy w Krośnie Arkadiusz Trojanowski zwołał na dzień 1 grudnia (poniedziałek) o godzinie 17-stej sesje nowo wybranych rad: powiatu w Jaśle, miejskiej w Jaśle, miejskiej w Kołaczycach, gmin: Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Osiek Jasielski, Nowy Żmigród, Skołyszyn, Tarnowiec. W porządku obrad: wydanie zaświadczeń o wyborze na radnego, złożenie ślubowania przez radnych, wybór przewodniczącego rady. Ponadto ślubowanie złożą wójtowie, którzy zostali wybrani na nową kadencję już w pierwszej turze. Do czasu wyboru przewodniczącego danej rady obradom będzie przewodniczył najstarszy wiekiem wybrany radny (w powiecie – Stanisław Zając, w mieście Jaśle – Bogusław Buglewicz).


24 listopada

11:12 – Anna Bialik na swoim profilu podziękowała dzisiaj wyborcom za oddane głosy na jej kandydaturę do Rady Powiatu w Jaśle i jednocześnie zadeklarowała rezygnację z przysługującej diety na rzecz ubogiej rodziny. Brawo!

Post użytkownika Anna Bialik.

23 listopada

20:05na przypadające w powiecie jasielskim 179 mandatów radnych 96 z nich zdobyli nowi kandydaci.

Rada Powiatu w Jaśle – 9: Anna Bialik (PSL), Stanisław Zając (PiS), Mateusz Lechwar (PiS), Janusz Przetacznik (PSPP), Jan Lazar (PSL), Antoni Salacha (PSL), Marek Biernacki (PiS), Stanisław Spólnik (PSL), Józef Rosół (PiS); Rada Miejska w Jaśle 11: Dorota Bilewicz (PiS), Michał Burbelka (Jaślanie), Michał Sołtys (PiS), Robert Hap (Jaślanie), Jerzy Węgrzyn (PiS), Leszek Znamirowski (Samorządowe Jasło), Krzysztof Pec (PiS), Lech Polak (PSPP), Bogusław Buglewicz (PiS), Roman Strojek (PSPP), Michał Rybka (PiS); Rada Miejska w Kołaczycach – 11: Magdalena Stasiowska (PiS), Stanisław Uryniak (Porozumienie Obywatelskie), Piotr Dziędzioł (PiS), Józef Hendzel (PiS), Krzysztof Kluzowicz (PSPP), Elżbieta Bronowicz (Porozumienie Obywatelskie), Teresa Czernicka (Mała Ojczyzna-Gmina Kołaczyce), Kazimierz Barański (PSPP), Stanisław Rogaczewski (Porozumienie Obywatelskie), Artur Garstka (Samorządowiec); Rada Gminy Brzyska – 11: Zbigniew Samborski (KWW Ryszarda Papciaka), Aleksander Maguda (Dla Gminy Brzyska Razem), Stanisław Kłusek (PiS), Jan Mszyca (KWW Biadoszyce), Sławomir Madejczyk (PiS), Józef Nocek (KWW Wróblowa Razem), Tomasz Bachórz (Dla Gminy Brzyska Razem), Mieczysław Madej (Dla Gminy Brzyska Razem), Paweł Gołąb (Porozumienie Obywatelskie), Małgorzata Grzyb (Dla Gminy Brzyska Razem), Wacław Płocic (KWW Ryszarda Papciaka); Rada Gminy Dębowiec – 7: Andrzej Piątkiewicz (KWW „Praworządność”), Danuta Kosińska (KWW „Praworządność”), Bogusław Wolski (PiS), Danuta Cichoń (PiS), Bożena Musiał (PiS), Piotr Zoła (KWW Wola Razem), Lesław Mikołajczyk (PiS); Rada Gminy Jasło – 11: Mieczysław Zając (KWW Warzyce Są Jedne), Piotr Wilk (KWW Wojciecha Piękosia), Renata Brągiel (PiS), Anna Łepkowska (KWW Wojciecha Piękosia), Tomasz Socha (Wspólnota Samorządowa Gminy Jasło), Piotr Wanat (PiS), Paweł Zawada (PiS), Krzysztof Brągiel (Samorządowe Jasło), Marian Gawron (KWW „Nowator”), Jan Czajka (PiS), Janusz Pruchnik (PiS); Rada Gminy Krempna – 7: Wiesław Kmiecik (PSPP), Marek Musiał (PSL), Grzegorz Trzeciak (PSL), Bożena Kogut-Janus (PSL), Marzena Jurowska (KWW „Strażacy”), Tadeusz Stanosz (PSPP), Tadeusz Sanicki (KWW „Wrzos”); Rada Gminy Nowy Żmigród – 9: Piotr Kudłaty („Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom”), Mateusz Smyka (Rozwój Nowego Żmigrodu), Alicja Rysz (Uczciwość-Rozsądek-Rozwój), Antoni Tomasik (PSL), Teresa Laskowska (Uczciwość-Rozsądek-Rozwój), Krzysztof Janusz („Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom”), Henryk Strzelec (PSPP), Wioleta Mucha („Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom”), Andrzej Mroczka (PSL); Rada Gminy Osiek Jasielski – 4: Władysław Świątek (PSL), Daniel Żarnowski (PSL), Henryka Gumienna (KWW Henryka Gumienna), Zbigniew Mróz (PSPP); Rada Gminy Skołyszyn – 8: Wiesława Wilk (PiS), Stanisław Wojdyła (KWW SPW „Razem”), Dariusz Łyszczarz (PSPP), Zdzisław Dąbrowski (KWW SPW „Razem”), Władysław Trzeciak (KWW SPW „Razem”), Paweł Szot (PiS), Wiesław Jasiczek (PiS), Roman Klisiewicz (KWW SPW „Razem”); Rada Gminy Tarnowiec – 8: Danuta Karp (KWW Bogusława Wójcika), Jarosław Pękala (KWW „Nasza Przyszłość”), Piotr Urbanik (KWW „Wrocanka Przyszłość”), Zdzisław Łopatkiewicz (KWW Bogusława Wójcika), Teresa Grzesik (PiS), Zbigniew Koza (KWW Wspólnie), Dariusz Szerląg (KWW „Roztoczanie”), Teresa Pawłowska (KWW Bogusława Wójcika).

18:46 – łączna liczba głosów, jaką uzyskała dwójka reprezentantów ziemi jasielskiej w Sejmiku Województwa Podkarpackiego: Maria Kurowska – 13 437, Wojciech Zając – 9 223. Wynik byłej burmistrz Jasła był trzecim w okręgu wyborczym obejmującym byłe województwo krośnieńskie.

18:20 – Komu urosło, a komu zmalało poparcie spośród radnych, którzy będą zasiadali kolejną kadencję w Radzie Powiatu w Jaśle? Jan Urban – Polskie Stronnictwo Ludowe (641 głosów, w 2010 – 573 głosy), Witold Lechowski – Prawo i Sprawiedliwość (937 głosów, w 2010 – 1 273 głosy), Adam Kmiecik – Platforma Obywatelska (752 głosy, w 2010 – 1 490 głosów), Tadeusz Gorgosz – Prawo i Sprawiedliwość (1 236 głosów, w 2010 – 1 142 głosy), Henryk Motkowicz – Platforma Obywatelska RP (1 035 głosów, w 2010 – 747 głosów), Dorota Woźniak – Polskie Stronnictwo Ludowe (690 głosów, w 2010 – 504 głosy), Mariusz Sepioł – Prawo i Sprawiedliwość (614 głosów, w 2010 – 724 głosy), Bogusław Kręcisz – Platforma Obywatelska RP (920 głosów, w 2010 – 995 głosów), Józef Kozioł – Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami (587 głosów, w 2010 – 578 głosów), Andrzej Stachurski – Prawo i Sprawiedliwość (524 głosy, w 2010 – 868 głosów), Stanisław Mlicki – Platforma Obywatelska RP (681 głosów, w 2010 – 603 głosy), Franciszek Miśkowicz – Polskie Stronnictwo Ludowe (727 głosów, w 2010 – 738 głosów), Grzegorz Pers – Polskie Stronnictwo Ludowe (1 728 głosów, w 2010 – 1 076 głosów), Jan Muzyka – Prawo i Sprawiedliwość (1 262 głosy, w 2010 – 1 493 głosy).

Głosy w przeliczeniu na partie: Polskie Stronnictwo Ludowe – 12 546 głosów (w 2010 – 9 013 głosów, wzrost o 3 533 głosy), Prawo i Sprawiedliwość – 13 608 głosów (w 2010 – 16 213 głosów, spadek o 2 605 głosów), Platforma Obywatelska RP – 8 097 głosów (w 2010 – 12 225 głosów, spadek o 4 128 głosów).

Kto stracił, kto zyskał

17:58 – w powiecie jasielskim było do zdobycia łącznie 179 mandatów, w tym 23 do Rady Powiatu w Jaśle, 21 do Rady Miejskiej w Jaśle, 15 do Rady Miejskiej w Kołaczycach oraz po 15 w ośmiu gminach wiejskich (Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec). W skali całego regionu 67 mandatów przypadło komitetom ogólnopolskich partii politycznych, a 112 lokalnym komitetom wyborczym wyborców. Najwięcej, bo 42 mandaty, zdobyli kandydaci Prawa i Sprawiedliwości, którzy będą zasiadać we wszystkich szczeblach lokalnego samorządu za wyjątkiem gminy Krempna (2 w Radzie Gminy Brzyska, 4 w Radzie Gminy Dębowiec, 6 w Radzie Gminy Jasło, 1 w Radzie Gminy Nowy Żmigród, 1 w Radzie Gminy Osiek Jasielski, 4 w Radzie Gminy Skołyszyn, 1 w Radzie Gminy Tarnowiec, 11 w Radzie Miejskiej Jasła, 3 w Radzie Miejskiej Kołaczyc, 9 w Radzie Powiatu Jasielskiego). Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało 21 mandatów (7 w Radzie Gminy Krempna, 4 w Radzie Gminy Nowy Żmigród, 2 w Radzie Gminy Osiek Jasielski i 8 w Radzie Powiatu Jasielskiego). Platforma Obywatelska RP zdobyła jedynie 4 mandaty w Radzie Powiatu Jasielskiego.

17:46 – mamy szczegółowe wyniki wyborów w gminie Jasło (DO POBRANIA)


22 listopada

22:21 – największą liczbę głosów spośród wszystkich kandydatów do Rady Miejskiej w Jaśle zdobył Jan Pierzchała (Samorządowe Jasło) – 435.

20:26 – Jasielska Platforma Obywatelska zdecydowanie odcina się od dzisiejszej decyzji byłej już kandydatki tego ugrupowania na urząd burmistrza miasta Elwiry Musiałowicz-Czech o udzieleniu w drugiej turze wyborów poparcia kandydatowi Prawa i Sprawiedliwości Ryszardowi Pabianowi. „Czujemy się oszukani” – podkreślił przewodniczący powiatowych struktur PO Adam Kmiecik na popołudniowej konferencji prasowej. Więcej informacji w naszym materiale: „Platforma Obywatelska w Jaśle: oficjalnie popieramy Andrzeja Czerneckiego”

18:56 – wspólna konferencja Adama Kmiecika i Andrzeja Czerneckiego. Przewodniczący Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej RP w Jaśle stwierdził: „Zarówno Platforma Obywatelska w Jaśle, jak też ja osobiście, jako kandydata na burmistrza miasta Jasła popieramy Andrzeja Czerneckiego. To, co stało się dzisiaj w godzinach południowych, czyli poparcie przez Elwirę Musiałowicz-Czech kontrkandydata pana Andrzeja, było tylko i wyłącznie prywatnym stwierdzeniem i działaniem Elwiry Musiałowicz-Czech. W żaden sposób nie uzgadnianym ze strukturami Platformy Obywatelskiej. Wręcz przeciwnie, postąpiła wbrew uzgodnieniom, ponieważ jako szef struktur miałem z panią Elwirą takie ustalenia, że wszystkie działania co do ewentualnego poparcia i zawierania koalicji będą uzgadniane ze strukturami powiatowymi”. Wkrótce przekażemy Państwu szczegóły:

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

16:22 – w związku z dzisiejszym briefingiem przewodniczący Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej RP w Jaśle Adam Kmiecik wydał na swoim profilu oświadczenie, w którym napisał: „Decyzja Elwiry Musiałowicz – Czech o poparciu Ryszarda Pabiana była tylko i wyłącznie jej indywidualną decyzją, podyktowaną najprawdopodobniej chęcią objęcia jakiegoś stanowiska. Natomiast oczywiście ja, jak i cały Zarząd Powiatowy Platformy Obywatelskiej RP popiera kandydaturę Andrzeja Czerneckiego. Pani Elwira Musiałowicz- Czech nie informowała mnie o swojej decyzji. Jest mi niestety bardzo głupio, wszystkich, którzy poczuli się oszukani przez Platformę Obywatelską – Przepraszam. Pani Elwira Musiałowicz- Czech nie jest członkiem Platformy Obywatelskiej i zrobiła to bez zgody i porozumienia z władzami Platformy Obywatelskiej RP.” (pisownia dosłowna) Za pół godziny specjalna konferencja prasowa w tej sprawie.

16:08oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Prawo i Sprawiedliwość (19 mandatów): Stanisław Bajda, Stanisław Bartnik, Stefan Bieszczad, Lidia Błądek, Jerzy Borcz, Wojciech Buczak, Jerzy Cypryś, Stanisław Kruczek, Maria Kurowska, Lucjan Kuźniar, Czesław Łączak, Jacek Magdoń, Mieczysław Miazga, Lucjusz Nadbereżny, Władysław Ortyl, Tadeusz Pióro, Bogdan Romaniuk, Anna Schmidt, Wojciech Zając; Polskie Stronnictwo Ludowe (9 mandatów): Stanisław Bartman, Tomasz Bury, Wiesław Lada, Andrzej Nepelski, Maria Pospolitak, Dariusz Sobieraj, Władysław Stępień, Kazimierz Śnieżek, Jan Tarapata; Platforma Obywatelska RP (5 mandatów): Joanna Frydrych, Iwona Kołek, Teresa Kubas-Hul, Maciej Lewicki, Marek Ordyczyński.

15:32 – szczegóły dzisiejszego briefingu prasowego z udziałem Elwiry Musiałowicz-Czech i Ryszarda Pabiana w naszym materiale: Konsekwentne „tak dla zmian!”: przed drugą turą kandydatka PO wspiera kandydata PiS

13:54 – ubiegający się o fotel burmistrza Jasła z ramienia Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke Leszek Garbacik podziękował za pośrednictwem portalu społecznościowego za udzielone mu poparcie:

Post użytkownika Leszek Garbacik.

13:42 – wiemy już kogo popiera Elwira Musiałowicz-Czech przed drugą turą wyborów na urząd Burmistrza Miasta Jasła:

Post użytkownika terazJaslo.pl.

21 listopada

22:19 – szczegółowe wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w powiecie jasielskim (DO POBRANIA)

21:41oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w powiecie jasielskim. Na mieszkańców powiatu jasielskiego oddano następującą ilość głosów: Andrzej Bosak (PSL) – 906, Justyna Cyran (PSL) – 973, Izabela Kocot (Demokracja Bezpośrednia) – 64, Justyna Wojdyła (Demokracja Bezpośrednia) – 120, Paweł Dybaś (Demokracja Bezpośrednia) – 205, Zbigniew Sieńkowski (Demokracja Bezpośrednia) – 38, Maria Kurowska (PiS) – 11 662, Wojciech Zając (PiS) – 5419, Adam Berkowicz (PiS) – 883, Dariusz Pomprowicz (PO) – 2125, Andrzej Zając (PO) – 684, Małgorzata Łysik (PO) – 262, Jan Czech (PO) – 202, Agnieszka Niemiec (Ruch Narodowy) – 124, Edyta Górczany (Ruch Narodowy) – 40, Stanisław Dulian (SLD Lewica Razem) – 251, Robert Barański (SLD Lewica Razem) – 51, Izabela Stachaczyńska (SLD Lewica Razem) – 108, Agata Konieczna (Nowa Prawica JKM) – 158, Beata Szpak (Samoobrona) – 76, Agnieszka Krajewska (Samoobrona) – 39, Patrycja Bienias (Samoobrona) – 31, Bogdan Makowski (Samoobrona) – 26, Zygmunt Stefanik (Samoobrona) – 94.

21:32oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w powiecie jasielskim. Rekordziści z liczbą powyżej tysiąca głosów: Maria Kurowska (PiS) – 11 662 głosy, Wojciech Zając (PiS) – 5419 głosów, Dariusz Sobieraj (PSL) – 5392 głosy, Dariusz Pomprowicz (PO) – 2125 głosów, Joanna Frydrych (PO) – 1297 głosów.

21:28oficjalne wyniki wyborów do Sejmiku Województwa Podkarpackiego w powiecie jasielskim. Łączna liczba ważnych głosów – 48 278, w tym: Polskie Stronnictwo Ludowe (10 296 głosów), Demokracja Bezpośrednia (470 głosów), Prawo i Sprawiedliwość (20 524 głosy), Platforma Obywatelska RP (5278 głosów), Ruch Narodowy (516 głosów), SLD Lewica Razem (1753 głosy), Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke (1447 głosów), Twój Ruch (234 głosy), Samoobrona (299 głosów)

21:18 – wyniki wszystkich kandydatów do Rady Powiatu w Jaśle (DO POBRANIA)

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

19:56oficjalne wyniki do Rady Powiatu w Jaśle V kadencji: Jan Urban (641 głosów), Anna Bialik (453 głosy), Jan Lazar (295 głosów), Dorota Woźniak (690 głosów), Antoni Salacha (400 głosów), Stanisław Spólnik (829 głosów), Franciszek Miśkowicz (727 głosów), Grzegorz Pers (1728 głosów) – Polskie Stronnictwo Ludowe, Witold Lechowski (937 głosów), Mateusz Lechwar (702 głosy), Stanisław Zając (546 głosów), Tadeusz Gorgosz (1936 głosów), Mariusz Sepioł (614 głosów), Marek Biernacki (475 głosów), Andrzej Stachurski (524 głosy), Jan Muzyka (1262 głosy), Józef Rosół (435 głosów) – Prawo i Sprawiedliwość, Adam Kmiecik (752 głosy), Henryk Motkowicz (1035 głosów), Bogusław Kręcisz (920 głosów), Stanisław Mlicki (681 głosów) – Platforma Obywatelska RP, Janusz Przetacznik (557 głosów), Józef Kozioł (587 głosów) – Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami

18:52 – Wojewódzka Komisja Wyborcza w Rzeszowie podała oficjalne wyniki do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Ziemia jasielska będzie tam miała swoich dwóch przedstawicieli: Marię Kurowską oraz Wojciecha Zająca, którzy startowali z listy Prawa i Sprawiedliwości. Była burmistrz Jasła jest typowana na stanowisko wicemarszałka województwa. Z okręgu piątego obejmującego byłe województwo krośnieńskie weszli ponadto: Dariusz Sobieraj, Maria Pospolitak, Kazimierz Śnieżek (Polskie Stronnictwo Ludowe), Tadeusz Pióro, Jerzy Borcz (Prawo i Sprawiedliwość), Joanna Frydrych (Platforma Obywatelska RP).

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

20141121-003

18:47 – Elżbieta Bernal, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła VI kadencji:

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Zamykamy kolejny rozdział w działalności samorządu terytorialnego na rzecz naszej małej Ojczyzny – miasta Jasła. Możemy powiedzieć, że nie zawiedliśmy oczekiwań mieszkańców. Zawsze można powiedzieć, że można było zrobić więcej, lepiej. Zostawiliśmy miasto w bardzo dobrej sytuacji finansowej, zmniejszyliśmy zadłużenie na koniec kadencji, Jasło jest miastem stabilnym finansowo, dobrze przygotowanym do pozyskiwania funduszy w ramach nowego okresu finansowego, z gotowymi projektami do realizacji”. Więcej o podsumowaniu czterech lat działalności samorządu miejskiego w naszym materiale.

16:36 – w najbliższy poniedziałek (24.11) w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się otwarte spotkanie Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla z mieszkańcami ziemi jasielskiej. Tematem przewodnim będzie „Powiat jasielski w nowej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020” – poinformował nas poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca. Początek o godzinie 17, wstęp wolny.

16:34 – „starej” Radzie Miejskiej nie udało się zweryfikować podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Jaśle. Od minionego wtorku pracowała nad tym czteroosobowa komisja w składzie: Krystyna Sikora – przewodnicząca, Urszula Czyżowicz, Maria Jagielska i Krzysztof Czeluśniak.

Krystyna Sikora: „Komisja pracowała przez cztery dni. Staraliśmy się bardzo sprawdzić podpisy pod względem zgodności z przepisami ustawy o referendum lokalnym, ale niestety nie udało nam się. Pomimo najszczerszych chęci zweryfikowaliśmy bodajże 1200 podpisów. Pracę przekazujemy następnej Radzie.”

11:23oficjalne wyniki wyborów do Rady Gminy Brzyska ((DO POBRANIA))

10:57 – dzisiaj dowiemy się, któremu z kandydatów na urząd Burmistrza Jasła udzieli poparcia Elwira Musiałowicz-Czech (Platforma Obywatelska RP)?

Post użytkownika terazJaslo.pl.

10:46 – nowa Rada Miejska Jasła:

Rada Miejska Jasła - wizerunki


20 listopada

17:17 – wizualizacja wyniku wyborów burmistrza miasta Jasła:
Wyniki oficjalne - BMJ

14:21 – czy, a jeśli tak to kogo w drugiej turze poprze niespodzianka tych wyborów Elwira Musiałowicz-Czech:

13:02 – koalicja PO – PSL – PSPP w Radzie Powiatu nie zagrożona?

Post użytkownika terazJaslo.pl.

10:09 – część gminnych komisji wyborczych już wczoraj opublikowało protokoły z oficjalnymi wynikami na stronach internetowych urzędów, nie czekając na zamieszanie z systemem informatycznym Państwowej Komisji Wyborczej. Uczyniono tak w gminach: Tarnowiec, Skołyszyn, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Kołaczyce. Czekamy na ruch kolejnych samorządów.

9:27 – poseł Bogdan Rzońca komentuje oczekiwanie na oficjalne wyniki niedzielnych wyborów samorządowych:

Post użytkownika Bogdan Rzońca.

8:33 – witamy w kolejnym dniu naszej transmisji wyników wyborczych. Na ponad 84 godziny od zakończenia głosowania wciąż nie mamy oficjalnych informacji co do wyników do Rady Powiatu w Jaśle i Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Czekamy…

19 listopada

19:17 – w Urzędzie Miasta się nie dało, a w Starostwie Powiatowym już tak. Dzisiaj otrzymaliśmy szczegółową odpowiedź na nasze zapytanie dotyczące podsumowania kadencji 2010-2014. Z uzyskaną informacją mogą się Państwo zapoznać otwierając poszczególne pliki w formacie .pdf: WYKAZ OBECNOŚCI | WYSOKOŚĆ DIET | PODJĘTE UCHWAŁY

17:41 – śledźcie informacje wyborcze również na naszym profilu na Facebook-u:

Post użytkownika terazJaslo.pl.

17:30 – szczegółowe wyniki wyborów w gminie Tarnowiec (DO POBRANIA)

17:23 – w wyborach radnego z miejscowości Łajsce do Rady Gminy Tarnowiec potrzebne było losowanie. Obaj kandydaci: Przemysław Majka i Tadeusz Figlus otrzymali tę samą ilość głosów – 111. Ręka losującej członkini obwodowej komisji wyborczej była łaskawsza dla tego drugiego.

17:04oficjalne wyniki wyborów do Rady Gminy w Tarnowcu: Danuta Karp (okręg nr 1), Jarosław Pękala (okręg nr 2), Tadeusz Śmietana (okręg nr 3), Lucyna Kobak (okręg nr 4), Piotr Urbanik (okręg nr 5), Zdzisław Łopatkiewicz (okręg nr 6), Wiesław Gaweł (okręg nr 7), Józef Marek (okręg nr 8), Jan Czubik (okręg nr 9), Tadeusz Figlus (okręg nr 10), Teresa Grzesik (okręg nr 11), Kazimierz Buratyn (okręg nr 12), Zbigniew Koza (okręg nr 13), Dariusz Szerląg (okręg nr 14), Teresa Pawłowska (okręg nr 15).

16:49 – szczegółowe wyniki wyborów w gminie Skołyszyn (DO POBRANIA)

16:28 – szczegółowe wyniki wyborów w gminie Osiek Jasielski (DO POBRANIA)

16:09oficjalne wyniki wyborów do Rady Gminy w Osieku Jasielskim: Władysław Świątek (okręg nr 1), Krzysztof Kiciliński (okręg nr 2), Piotr Wojdacz (okręg nr 3), Janusz Brączyk (okręg nr 4), Daniel Żarnowski (okręg nr 5), Danuta Czajkowska (okręg nr 6), Daniel Socha (okręg nr 7), Tomasz Źrebiec (okręg nr 8), Albin Wierdak (okręg nr 9), Tadeusz Gumienny (okręg nr 10), Henryka Gumienna (okręg nr 11), Stanisław Mastej (okręg nr 12), Kazimierz Wygonik (okręg nr 13), Marek Kiełbasa (okręg nr 14), Zbigniew Mróz (okręg nr 15).

15:50 – mamy oficjalne wyniki wyborów w gminie Nowy Żmigród (DO POBRANIA)

15:48 – nieoficjalnie: znamy pełny skład Rady Powiatu w Jaśle V kadencji. Miasto Jasło reprezentować będą – Jan Urban, Anna Bialik (PSL), Adam Kmiecik (PO), Witold Lechowski, Mateusz Lechwar, Stanisław Zając (PiS), Janusz Przetacznik (PSPP), gminę Jasło – Jan Lazar (PSL), Henryk Motkowicz (PO), Tadeusz Gorgosz (PiS), gminę Skołyszyn – Bogusław Kręcisz (PO), Dorota Woźniak (PSL), Mariusz Sepioł (PiS), gminę Brzyska i Kołaczyce – Marek Biernacki (PiS), Antoni Salacha (PSL), Józef Kozioł (PSPP), gminę Dębowiec i Osiek Jasielski – Stanisław Spólnik (PSL), Stanisław Mlicki (PO), Andrzej Stachurski (PiS), gminę Krempna, Nowy Żmigród i Tarnowiec – Grzegorz Pers, Franciszek Miśkowicz (PSL), Jan Muzyka, Józef Rosół (PiS).

15:28 – Miejska Komisja Wyborcza opublikowała protokoły ze szczegółowymi wynikami niedzielnych wyborów (DO POBRANIA)

14:18 – Małgorzata Salacha, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce na oficjalnej stronie internetowej:

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

„Serdecznie dziękuję Wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach samorządowych 16 listopada 2014 r. i oddali swój głos na moją osobę. Dziękuję tym, którzy obdarzyli mnie zaufaniem i docenili moją dotychczasową pracę na rzecz mieszkańców gminy. Ponowny wybór na Burmistrza to dla mnie wielki zaszczyt i wyzwanie do wytężonej pracy dla dobra Gminy Kołaczyce i wszystkich jej mieszkańców”.

14:07 – nieoficjalne wyniki wyborów do Rady Gminy w Nowym Żmigrodzie: Piotr Kudłaty (okręg nr 1), Mateusz Smyka (okręg nr 2), Alicja Rysz (okręg nr 3), Piotr Suski (okręg nr 4), Antoni Tomasik (okręg nr 5), Teresa Laskowska (okręg nr 6), Krzysztof Janusz (okręg nr 7), Tadeusz Czajkowski (okręg nr 8), Henryk Strzelec (okręg nr 9), Maria Homlak (okręg nr 10), Wioleta Mucha (okręg nr 11), Stanisław Piwowarczyk (okręg nr 12), Grzegorz Bara (okręg nr 13), Andrzej Mroczka (okręg nr 14), Mieczysław Woźniak (okręg nr 15) – Gminna Komisja Wyborcza w Nowym Żmigrodzie.

11:11 – ciekawe czy i ewentualnie kogo poprze w drugiej turze wyborów na burmistrza miasta Jasła dwójka kandydatów, która uzyskała trzeci (Elwira Musiałowicz-Czech) i czwarty (Tadeusz Górczyk) wynik w niedzielnych wyborach samorządowych.

10:41oficjalne wyniki: 30 listopada druga tura odbędzie się w trzech gminach powiatu jasielskiego. W mieście Jaśle Andrzej Czernecki (36,32%) zmierzy się z Ryszardem Pabianem (36,04%), w gminie wiejskiej Jasło Stanisław Pankiewicz (46,50%) z Tadeuszem Gorgoszem (32,10%), a w gminie Nowy Żmigród Krzysztof Augustyn (37,34%) z Grzegorzem Barą (27,42%). Uchwały: MKW w Jaśle | GKW w Jaśle | GKW w Nowym Żmigrodzie

10:39PKW podaje oficjalne wyniki wyborów. W siedmiu gminach powiatu jasielskiego samorządowców wyłoniono już w pierwszej turze: miasto i gmina Kołaczyce – Małgorzata Salacha (50,04%), gmina Brzyska – Rafał Papciak (53,84%), gmina Dębowiec – Zbigniew Staniszewski (59,28%), gmina Krempna – Kazimierz Miśkowicz (66,63%), gmina Osiek Jasielski – Mariusz Pykosz (56,98%), gmina Skołyszyn – Zenon Szura (55,51%), gmina Tarnowiec – Jan Czubik (55,37%).

9:44 – ponad 1700 głosów na Grzegorza Persa (PSL) w wyborach do Rady Powiatu w Jaśle:

8:28 – „wyczerpująca” odpowiedź przewodniczącej Rady Miejskiej Jasła Elżbiety Bernal na zapytanie portalu w sprawie podsumowania kadencji 2010-2014. Liczymy, że w najbliższej przyszłości nowy przewodniczący lub przewodnicząca z szacunkiem będzie podchodzić do korespondencji z nami (pismo na papierze firmowym Urzędu, z datą udzielenia odpowiedzi i własnoręcznym podpisem):

7:55 – Krzysztof Czeluśniak o wyborze do Rady Miejskiej Jasła:

7:53 – nieoficjalnie: po czterech latach przerwy gminy Brzyska będzie mieć swojego przedstawiciela w Radzie Powiatu w Jaśle. Mieszkańcy postawili tam na Marka Biernackiego (PiS).

7:51 – komentarz Urszuli Czyżowicz, która została radną miejską w Jaśle z osiedla Gamrat:
Czyzowicz-FB

7:45 – czekacie na wyniki? My też jesteśmy zniecierpliwieni zaistniałą sytuacją, ale mamy nadzieję, że do wieczora wszystko się rozstrzygnie. Tymczasem śledźcie nas na bieżąco. Zaczynamy kolejny dzień naszej transmisji wyborczej.


18 listopada

21:34 – komentarz Tadeusza Górczyka po wyborach na burmistrza Jasła:

21:02 – w drugą dobę po zamknięciu lokali Państwowa Komisja Wyborcza nadal nie podała do publicznej wiadomości oficjalnych wyników.

17:05 – nieoficjalnie: po podliczeniu wszystkich głosów do Rady Powiatu w Jaśle z okręgu miejskiego zamiast Roberta Snocha, o czym wcześniej informowaliśmy, wejdzie Stanisław Zając (obaj panowie startowali z listy Prawa i Sprawiedliwości). Podsumowując siedem mandatów przypadających na miasto Jasło zdobyli: Jan Urban, Anna Bialik (PSL), Adam Kmiecik (PO), Janusz Przetacznik (PSPP), Witold Lechowski, Mateusz Lechwar, Stanisław Zając (PiS).

16:18 – kogo poprze Elwira Musiałowicz-Czech w drugiej turze wyborów na urząd Burmistrza Miasta Jasła?

Post użytkownika terazJaslo.pl.

15:11 – Platforma Obywatelska informuje o czterech mandatach uzyskanych w wyborach do Rady Powiatu w Jaśle V kadencji:

14:32 – nieoficjalne wyniki do Rady Gminy w Jaśle: Maria Liszka (okręg nr 1), Mieczysław Zając (okręg nr 2), Piotr Wilk (okręg nr 3), Józef Dziedzic (okręg nr 4), Renata Brągiel (okręg nr 5), Anna Łepkowska (okręg nr 6), Tomasz Socha (okręg nr 7), Piotr Wanat (okręg nr 8), Paweł Zawada (okręg nr 9), Krzysztof Brągiel (okręg nr 10), Maria Gawron (okręg nr 11), Bronisław Olbrych (okręg nr 12), Jan Czajka (okręg nr 13), Stanisław Marszałek (okręg nr 14), Janusz Pruchnik (okręg nr 15) – podała mi Anna Witalis, urzędnik wyborczy Gminy Jasło.

14:24 – nieoficjalnie: burmistrz Jasła w latach 2006-2010 Maria Kurowska będzie reprezentować ziemię jasielską w Sejmiku Województwa Podkarpackiego:

Kurowska-FB2

14:19 – o swoim wyborze na radnego Rady Powiatu w Jaśle V kadencji poinformował dotychczas urzędujący starosta jasielski Adam Kmiecik (Platforma Obywatelska RP):

Post użytkownika Adam Kmiecik.

14:17 – komentarz powyborczy Elwiry Musiałowicz-Czech, kandydatki na urząd Burmistrza Miasta Jasła:

13:51 – nieoficjalne wyniki do Rady Gminy w Brzyskach: Leszek Żyguła (okręg nr 1), Zbigniew Samborski (okręg nr 2), Aleksander Maguda (okręg nr 3), Stanisław Kłusek (okręg nr 4), Jan Mszyca (okręg nr 5), Ryszard Papciak (okręg nr 6), Sławomir Madejczyk (okręg nr 7), Józef Nocek (okręg nr 8), Tomasz Bachórz (okręg nr 9), Mieczysław Madej (okręg nr 10), Paweł Gołąb (okręg nr 11), Stanisław Papciak (okręg nr 12), Stanisław Madejczyk (okręg nr 13), Małgorzata Grzyb (okręg nr 14), Wacław Płocic (okręg nr 15) – podano mi w Urzędzie Gminy Brzyska.

13:48„Z informacji, które mogę Panu przekazać to obwodowe komisje wyborcze zakończyły pracę więc nazwiska kandydatów można sprawdzić na lokalach wyborczych. Terytorialna komisja nie zakończyła jeszcze pracy i nie zatwierdziła wyników. Ewentualnie jutro można przedzwonić do gminy” – poinformowała mnie w rozmowie telefonicznej Ewelina Paluch, zastępca przewodniczącego Gminnej Komisji Wyborczej w Nowym Żmigrodzie.

13:21 – nieoficjalne wyniki do Rady Gminy w Dębowcu: Andrzej Piątkiewicz (okręg nr 1), Władysław Mlicki (okręg nr 2), Mieczysław Czechowicz (okręg nr 3), Janusz Budziak (okręg nr 4), Danuta Kosińska (okręg nr 5), Elżbieta Lepak (okręg nr 6), Bogusław Wolski (okręg nr 7), Marcin Bolek (okręg nr 8), Danuta Cichoń (okręg nr 9), Jan Duwer (okręg nr 10), Bożena Musiał (okręg nr 11), Teresa Pachana (okręg nr 12), Piotr Zoła (okręg nr 13), Lesław Mikołajczyk (okręg nr 14), Wiesław Pięta (okręg nr 15) – podał nam Bartłomiej Pierzowicz z Gminnej Komisji Wyborczej w Dębowcu.

13:03 – nieoficjalne wyniki do Rady Gminy w Krempnej: Józef Hyczko (okręg nr 1), Wiesław Kmiecik (okręg nr 2), Marek Musiał (okręg nr 3), Grzegorz Trzeciak (okręg nr 4), Czesław Skocz (okręg nr 5), Bożena Kogut-Janus (okręg nr 6), Kazimierz Szymczyk (okręg nr 7), Marzena Jurowska (okręg nr 8), Tadeusz Stanosz (okręg nr 9), Halina Dziadosz (okręg nr 10), Tadeusz Sanicki (okręg nr 11), Jan Zagórski (okręg nr 12), Jan Adamski (okręg nr 13), Jan Matyga (okręg nr 14), Anna Chomiak-Śmietana (okręg nr 15) – podano mi w Urzędzie Gminy Krempna.

12:57 – nieoficjalne wyniki do Rady Gminy w Skołyszynie: Józef Kielar (okręg nr 1), Wiesława Wilk (okręg nr 2), Leszek Placek (okręg nr 3), Jan Hajduk (okręg nr 4), Stanisław Wojdyła (okręg nr 5), Dariusz Łyszczarz (okręg nr 6), Zdzisław Dąbrowski (okręg nr 7), Władysław Trzeciak (okręg nr 8), Jan Rak (okręg nr 9), Andrzej Świerzowski (okręg nr 10), Paweł Szot (okręg nr 11), Stanisława Nigborowicz (okręg nr 12), Wiesław Jasiczek (okręg nr 13), Roman Klisiewicz (okręg nr 14), Wiesław Hasiak (okręg nr 15) – podała nam Janina Byczek, sekretarz gminy Skołyszyn.

12:52 – nieoficjalne wyniki do Rady Miejskiej w Kołaczycach: Aleksander Śliż (okręg nr 1), Andrzej Maziarz (okręg nr 2), Magdalena Stasiowska (okręg nr 3), Stanisław Uryniak (okręg nr 4), Piotr Dziędzioł (okręg nr 5), Kazimierz Iwanicki (okręg nr 6), Edward Zbylut (okręg nr 7), Józef Hendzel (okręg nr 8), Krzysztof Kluzowicz (okręg nr 9), Elżbieta Bronowicz (okręg nr 10), Teresa Czernicka (okręg nr 11), Stanisław Dunaj (okręg nr 12), Kazimierz Barański (okręg nr 13), Stanisław Rogaczewski (okręg nr 14), Artur Garstka (okręg nr 15) – podała nam Marta Baran, sekretarz miasta i gminy Kołaczyce.

09:09 – radnym powiatowym z okręgu miejskiego będzie Janusz Przetacznik, prezes Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, o czym informuje na swoim profilu:

Post użytkownika Janusz Przetacznik.

17 listopada

21:33 – przygotowaliśmy dla Państwa krótką sondę przed II turą, która odbędzie się za dwa tygodnie. Prosimy o głosy: https://www.ankietaplus.pl/s/78628TJW.

21:17 – w okręgu wyborczym nr 1 obecnie urzędujący burmistrz Andrzej Czernecki przegrał 23 głosami w wyborach do Rady Miejskiej Jasła VII kadencji (zwyciężyła Dorota Bilewicz z PiS-u, na którą oddano 178 głosów). W tym samym okręgu startował Wiesław Jajko, na którego zagłosowało 37 osób.

21:04 – w dobę po zamknięciu lokali wyborczych czas na pierwsze podsumowania. Największym przegranym w powiecie jasielskim zdaje się być Platforma Obywatelska RP. Partia nie uzyskała żadnego mandatu do Rady Miejskiej Jasła (cztery lata temu udało jej się wprowadzić do tego gremium czterech radnych, a Leszek Znamirowski został nawet wiceburmistrzem miasta). PO prawdopodobnie straci też trzy mandaty w nowej Radzie Powiatu (z szacunkowych informacji zabraknie w niej Bogdana Rzońcy, Stanisława Żygłowicza i Stanisława Lawery), co nie oznacza, że przez kolejne cztery lata nie będzie nadal współrządziła regionem we współpracy z Polskim Stronnictwem Ludowym. Dobrym wynikiem może pochwalić się natomiast kandydatka PO na urząd burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz-Czech. Według niepotwierdzonych jeszcze przez PKW danych zajęła ona trzecie miejsce, wyprzedzając Tadeusza Górczyka – samorządowca z wieloletnim doświadczeniem.

21:03 – radnym w gminie Nowy Żmigród został Mateusz Smyka, o czym informuje na swoim profilu na Facebook-u. Gratulacje!

20:59 – nieoficjalnie: rozkład sił w Radzie Powiatu Jasielskiego V kadencji będzie rozkładał się następująco – Prawo i Sprawiedliwość (9 mandatów), Polskie Stronnictwo Ludowe (8 mandatów), Platforma Obywatelska RP (4 mandaty), Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami (2 mandaty). W nowej kadencji nie ma miejsca dla kandydatów dwóch pozostałych komitetów: Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke oraz Pracowitego i Uczciwego Samorządu.

19:23 – Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami pogratulował zwycięzcom tegorocznych wyborów samorządowych:

19:18 – radnym w gminie Skołyszyn został Paweł Szot z Harklowej, gratulujemy! Oto jego wpis na Facebook-u:

Szot-FB

18:46 – kolejne komentarze wyborcze z portalu społecznościowego Facebook. Tym razem wpisy Mateusza Lechwara (PiS) – radnego Rady Powiatu w Jaśle oraz Grzegorza Bary, który zmierzy się z Krzysztofem Augustynem w drugiej turze wyborów na urząd wójta gminy Nowy Żmigród:

Lechwar-FB

Bara-FB

18:42 – wpis KWW „Jaślanie” na portalu społecznościowym:

16:24 – komentarz powyborczy wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka na portalu społecznościowym:

Post użytkownika Gmina Brzyska.

15:52 – nieoficjalnie: mandaty do Rady Powiatu w Jaśle z okręgu miejskiego otrzymają prawdopodobnie: Adam Kmiecik (PO), Jan Urban, Anna Bialik (PSL), Witold Lechowski, Robert Snoch, Mateusz Lechwar (PiS), Janusz Przetacznik (PSPP).

15:17 – czy ziemia jasielska będzie miała swojego przedstawiciela w Sejmiku Województwa Podkarpackiego? Najbliżej upragnionego mandatu jest była burmistrz Jasła Maria Kurowska, która startowała z listy Prawa i Sprawiedliwości:

Kurowska-FB

14:47 – na portalach społecznościowych pojawiły się pierwsze komentarze powyborcze:

13:56 – najmłodszym radnym w Jaśle będzie 26-letni Michał Sołtys (PiS), zaś nastarszym 76-letni Bogusław Buglewicz (PiS).

13:34 – portal LysaGora.info podaje nazwiska nowych radnych w gminie Nowy Żmigród. Zobacz wpis na portalu społecznościowym:

13:20 – wpis na portalu społecznościowym gminy Brzyska:

Post użytkownika Gmina Brzyska.

13:04 – w Radzie Miejskiej Jasła VII kadencji zasiadać będzie szesnastu mężczyzn i pięć kobiet. 11 kandydatów to nowi radni. Kredytu zaufania od mieszkańców nie otrzymali na kolejną kadencję: Adam Koszelnik (Samorządowe Jasło), Alicja Myśliwiec (Samorządowe Jasło), Wacław Dusza (PiS), Tadeusz Stachaczyński (PSPP), Elżbieta Bernal (Jaślanie), Roman Kościow (Samorządowe Jasło), Maria Jagielska (Samorządowe Jasło). Jak już wcześniej informowaliśmy w nowej Radzie nie zasiądą: Maria Filip-Niwelt, Stanisław Zając, Janusz Przetacznik (ubiegali się o mandat radnego powiatowego) oraz Andrzej Trzop (nie startował).

12:21 – rozkład sił w Radzie Miejskiej Jasła VII kadencji: Prawo i Sprawiedliwość – 11 mandatów, Jaślanie – 5 mandatów, Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami – 3 mandaty, Samorządowe Jasło – 2 mandaty.

12:19 – znamy już nazwiska wszystkich radnych Rady Miejskiej Jasła VII kadencji! Choć – wciąż nieoficjalnie – mandaty obejmą: Dorota Bilewicz (PiS) – okręg nr 1, Michał Burbelka (Jaślanie) – okręg nr 2, Michał Sołtys (PiS) – okręg nr 3, Leszek Zduński (PiS) – okręg nr 4, Robert Hap (Jaślanie) – okręg nr 5, Krzysztof Czeluśniak (Jaślanie) – okręg nr 6, Maria Szańca (PiS) – okręg nr 7, Henryk Rak (PiS) – okręg nr 8, Urszula Czyżowicz (PiS) – okręg nr 9, Jerzy Węgrzyn (PiS) – okręg nr 10, Leszek Znamirowski (Samorządowe Jasło) – okręg nr 11, Krystyna Sikora (PiS) – okręg nr 12, Józef Kędrek (Jaślanie) – okręg nr 13, Andrzej Dybaś (PSPP) – okręg nr 14, Krzysztof Pec (PiS) – okręg nr 15, Jan Pierzchała (Samorządowe Jasło) – okręg nr 16, Lech Polak (PSPP) – okręg nr 17, Bogusław Buglewicz (PiS) – okręg nr 18, Roman Strojek (PSPP) – okręg nr 19, Michał Rybka (PiS) – okręg nr 20, Alicja Nowosielska (Jaślanie) – okręg nr 21.

12:15 – nieoficjalnie: „pewniakami” do Rady Powiatu w Jaśle są Adam Kmiecik, Stanisław Mlicki, Bogusław Kręcisz, Henryk Motkowicz (PO), Jan Urban, Grzegorz Pers (PSL), Witold Lechowski (PiS).

11:55 – radnym miejskim z okręgu wyborczego nr 15 będzie Krzysztof Pec (PiS). To oznacza, że osiedle Sobniów dało czerwoną kartkę dotychczasowej przewodniczącej Rady Miejskiej Elżbiecie Bernal (Jaślanie).

11:51 – nieoficjalnie: Prawo i Sprawiedliwość będzie mieć większość w Radzie Miejskiej Jasła VII kadencji do tego, aby objąć władze w prezydium oraz komisjach stałych.

11:27 – nieoficjalnie: w nowej kadencji Rady Miejskiej Jasła nie zobaczymy już dotychczasowych radnych: Adama Koszelnika, Alicji Myśliwiec, Wacława Duszy, Marii Jagielskiej – przegrali w swoich okręgach wyborczych, Marii Filip-Niwelt, Stanisława Zająca, Janusza Przetacznika – kandydowali do Rady Powiatu, Andrzeja Trzopa – nie startował w tegorocznych wyborach.

11:16 – nieoficjalnie: Mariusz Pykosz wygrywa w pierwszej turze wybory na wójta gminy Osiek Jasielski.

11:14 – nieoficjalnie: burmistrzem miasta i gminy Kołaczyce będzie kolejną kadencję Małgorzata Salacha (PSPP). W pierwszej turze pokonała czterech pozostałych konkurentów. Drugi wynik osiągnął Tomasz Namysł z Nawsia Kołaczyckiego (KWW Porozumienie Obywatelskie).

11:05 – według informacji z 16 na 21 okręgów wyborczych radnymi Rady Miejskiej Jasła VII kadencji będą: Dorota Bilewicz (PiS) – okręg nr 1, Michał Burbelka (Jaślanie) – okręg nr 2, Michał Sołtys (PiS) – okręg nr 3, Leszek Zduński (PiS) – okręg nr 4, Robert Hap (Jaślanie) – okręg nr 5, Krzysztof Czeluśniak (Jaślanie) – okręg nr 6, Maria Szańca (PiS) – okręg nr 7, Henryk Rak (PiS) – okręg nr 8, Urszula Czyżowicz (PiS) – okręg nr 9, Krystyna Sikora (PiS) – okręg nr 12, Józef Kędrek (Jaślanie) – okręg nr 13, Andrzej Dybaś (PSPP) – okręg nr 14, Jan Pierzchała (Samorządowe Jasło) – okręg nr 16, Bogusław Buglewicz (PiS) – okręg nr 18, Iwona Trawińska-Ćwiertniewicz (PiS) – okręg nr 19, Alicja Nowosielska (Jaślanie) – okręg nr 21.

10:54 – nieoficjalnie: wójtem gminy Krempna na kolejną kadencję został już w pierwszej turze Kazimierz Miśkowicz (PSL), który w niedzielnych wyborach samorządowych pokonał swojego kontrkandydata Wiesława Rogowskiego (PSPP).

10:29 – nieoficjalnie: Zenon Szura wójtem gminy Skołyszyn na kolejną kadencję. W pierwszej turze pokonał swojego kontrkandydata Józefa Kielara (PiS).

10:03 – nieoficjalnie: już w pierwszej turze wójtami zostali Zbigniew Staniszewski (gmina Dębowiec) oraz Jan Czubik (gmina Tarnowiec). Ten drugi wygrał z dotychczas urzędującym samorządowcem Bogusławem Wójcikiem.

10:01

9:58 – nieoficjalnie: II tura w wyborach na wójta gminy Jasło. 30 listopada zmierzą się w niej Stanisław Pankiewicz oraz Tadeusz Gorgosz (PiS). Z kolei w gminie Nowy Żmigród obecny gospodarz Krzysztof Augustyn powalczy o głosy z Grzegorzem Barą (obaj reprezentują własne komitety wyborcze).

9:54 – burmistrz Jasła Andrzej Czernecki przegrał wybory na radnego miejskiego w okręgu wyborczym nr 1. Mandat uzyskała tam Dorota Bilewicz (PiS).

9:52 – nieoficjalnie: Rafał Papciak wójtem gminy Brzyska już w I turze.

9:51 – w okręgu wyborczym nr 21 Alicja Nowosielska („Jaślanie”) wyprzedziła Marię Jagielską („Samorządowe Jasło”) i ta druga z pań będzie musiała się pożegnać z mandatem radnej.

9:49 – radną miejską z osiedla Brzyszczki będzie Krystyna Sikora (PiS).

9:27 – radnym miejskim w Jaśle z okręgu nr 8 będzie Henryk Rak (PiS), a z okręgu nr 19 będzie Iwona Trawińska-Ćwiertniewicz (PiS),

9:17 – radnymi miejskimi w Jaśle będą: w okręgu nr 9 Urszula Czyżowicz (PiS), w okręgu nr 18 Bogusław Buglewicz (PiS).

9:04 – nieoficjalnie: porażka Platformy Obywatelskiej w wyborach do Rady Miejskiej Jasła. Rządząca w naszym kraju partia prawdopodobnie nie będzie miała swojego przedstawiciela w nowej kadencji.

9:00

Post użytkownika Marek Machowski.

8:57 – w okręgu wyborczym nr 5 radnym miejskim został Robert Hap („Jaślanie”)

7:52 – nieoficjalnie: druga tura wyborów na burmistrza Jasła pomiędzy Andrzejem Czerneckim („Jaślanie”), a Ryszardem Pabianem (PiS).

7:50 – na podstawie informacji z kilku obwodowych komisji wyborczych radnymi miejskimi w Jaśle będą prawdopodobnie: Dorota Bilewicz (PiS), Michał Burbelka („Jaślanie”), Jan Pierzchała („Samorządowe Jasło”), Michał Sołtys (PiS), Maria Szańca (PiS), Krzysztof Czeluśniak („Jaślanie”).

16 listopada

22:11 – w Jaśle o fotel burmistrza ubiegało się sześciu kandydatów. Z obecnym gospodarzem 52-letnim Andrzejem Czerneckim zmierzyli się: 61-letni Leszek Garbacik (KW Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikke), 53-letnim Tadeuszem Górczykiem (KWW Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami), 37-letnią Elwirą Musiałowicz-Czech (KW Platforma Obywatelska RP), 57-letnim Ryszardem Pabianem (KW Prawo i Sprawiedliwość) oraz 54-letnim Stanisławem Wojdyłą (KWW Stanisław Grzywacz „Jasło bez fotoradarów”). Poza Tadeuszem Górczykiem i Ryszardem Pabianem pozostała czwórka wystartowała również w wyborach do Rady Miejskiej Jasła VII kadencji. Według badań sondażowych prowadzonych przez nasz portal w ciągu ostatnich trzech tygodni do wyłonienia burmistrza Jasła potrzebna będzie druga tura. Największe szanse na znalezienie się w niej, według głosów oddanych przez Czytelników, mają Andrzej Czernecki i Ryszard Pabian.

22:04 – sondaże exit poll dla telewizji publicznej wskazują na wygraną Prawa i Sprawiedliwości w większości sejmików wojewódzkich. Drugą siłą polityczną w kraju jest Platforma Obywatelska RP, trzecią Polskie Stronnictwo Ludowe.

22:02 – według danych Państwowej Komisji Wyborczej z godziny 17:30 najbardziej zdyscyplinowanymi wyborcami w powiecie jasielskim byli mieszkańcy gminy Brzyska (frekwencja przekroczyła tam połowę osób uprawnionych do głosowania i wyniosła 53,63%). Z kolei najmniej do urn poszli mieszkańcy Jasła (frekwencja wyniosła w mieście 39,02%).

22:00 – godzinę temu zostały zamknięte wszystkie lokale wyborcze. W powiecie jasielskim było ich 119 (w tym trzy zamknięte w: Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, Zakładzie Karnym w Warzycach i Domu Pomocy Społecznej w Foluszu). Każdy z wyborców otrzymał cztery karty: na burmistrza miasta lub wójta gminy, do Rady Powiatu w Jaśle, do Rady Miejskiej lub Rady Gminy oraz do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Trwa zliczanie głosów. Pierwsze cząstkowe wyniki mają zostać wprowadzone do systemu informatycznego tuż po północy.

19:50 – Państwowa Komisja Wyborcza informuje o frekwencji na godzinę 17:30. W powiecie jasielskim głosowało 45,29% uprawnionych do głosowania (na podstawie danych ze wszystkich 116 stałych obwodowych komisji wyborczych). Najwięcej wyborców poszło do urn w gminie Brzyska – 53,63% (wydano 2 765 kart), najmniej w gminie miejskiej Jasło – 39,02% (wydano 11 763 kart). W pozostałych: gmina Dębowiec – 50,52% (3 413 wydanych kart), gmina wiejska Jasło – 45,79% (6 121 wydanych kart), gmina Kołaczyce – 49,11% (3 524 wydanych kart), gmina Krempna – 48,16% (773 wydane karty), gmina Nowy Żmigród – 53,35% (4 074 wydane karty), gmina Osiek Jasielski – 45,95% (1 987 wydanych kart), gmina Skołyszyn – 43,58% (4 439 wydanych kart) i gmina Tarnowiec – 48,55% (3 662 wydane karty).

14:44 – Państwowa Komisja Wyborcza podała, że w południe frekwencja wyniosła dla powiatu jasielskiego 18,92% (uprawnionych do głosowania jest w sumie 93 897 osób). Do godziny 12 wydano 17 766 kart do głosowania. Najwięcej osób poszło do lokali wyborczych w gminie Brzyska – 29,31% (1 511 wydanych kart), najmniej w gminie miejskiej Jasło – 15,39% (4 640 wydanych kart). W pozostałych gminach frekwencja wyniosła: gmina Dębowiec – 22,42% (1 515 wydanych kart), gmina wiejska Jasło – 19,41% (2 595 wydanych kart), gmina Kołaczyce – 20,32% (1 458 wydanych kart), gmina Krempna – 21,25% (341 wydanych kart), gmina Nowy Żmigród – 22,64% (1 729 wydanych kart), gmina Osiek Jasielski – 17,8% (743 wydane karty), gmina Skołyszyn – 17,10% (1 742 wydane karty), gmina Tarnowiec – 19,78% (1 492 wydane karty)

W powiecie jasielskim, podobnie jak w całym kraju, od rana trwają wybory samorządowe. Lokale wyborcze będą czynne nieprzerwanie od godziny 7 do 21. Przez cały dzień mieszkańcy regionu decydują kto przez najbliższe cztery lata będzie rządził we wszystkich szczeblach samorządu terytorialnego. Wybieramy w sumie: dwóch burmistrzów miast (w Jaśle i Kołaczycach), ośmiu wójtów gmin (w gminie Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec), 23 radnych powiatowych, 21 radnych w gminie miejskiej Jasło, 15 radnych w gminie miejsko-wiejskiej Kołaczyce oraz po 15 radnych w każdej z ośmiu gmin wiejskich (Brzyska, Dębowiec, Jasło, Krempna, Nowy Żmigród, Osiek Jasielski, Skołyszyn i Tarnowiec). Ponadto w okręgu wyborczym obejmującym byłe województwo krośnieńskie wybierzemy ośmiu przedstawicieli do Sejmiku Województwa Podkarpackiego.

Redaguje: Damian Palar

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Wybory samorządowe w powiecie jasielskim (minuta po minucie)”

  1. Jak tylko je otrzymamy to niezwłocznie dodamy. Czekamy jeszcze na wyniki z: miasta Jasła, gminy Jasło, gminy Dębowiec i gminy Krempna.

  2. Mam takie pytanie, ponieważ do rady powiatu, sejmików i wielu rad gmin są już oficjalne wyniki, a nie widzę tutaj oficjalnych wyników konkretnie rady gminy Jasło, czy to przeoczenie czy jeszcze po prostu tych wyników nie ma oficjalnych?