Informacje

Już w niedzielę wyborcze rozstrzygnięcia. Kto obejmie władzę w mieście Jaśle, gminie Jasło i gminie Nowy Żmigród?

Mieszkańców trzech gmin powiatu jasielskiego czeka w najbliższą niedzielę (30.11) wyborcza dogrywka. Druga tura wyłoni burmistrza miasta Jasła, wójta gminy Jasło oraz wójta gminy Nowy Żmigród. We wszystkich przypadkach o reelekcję walczyć będą obecni włodarze samorządów: Andrzej Czernecki, Stanisław Pankiewicz oraz Krzysztof Augustyn, którzy na start w tegorocznych wyborach zdecydowali się pod szyldem własnych komitetów. Głosowanie potrwa czternaście godzin.

Miasto Jasło

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Najciekawiej rywalizacja zapowiada się w samym Jaśle, gdzie o najwyższy urząd w mieście zmierzą się: Andrzej Czernecki i Ryszard Pabian. Pomiędzy obydwoma kandydatami w pierwszej turze była niewielka różnica głosów. Obecnie urzędujący burmistrz rekomendowany przez komitet wyborczy wyborców „Jaślanie” wygrał ją o zaledwie 0,28% uzyskując 4 983 głosy. Kandydata komitetu wyborczego Prawo i Sprawiedliwość poparło w sumie 4 944 mieszkańców miasta. Obaj panowie mają za sobą bagaż doświadczeń w samorządzie. Dla Czerneckiego była to kolejna kadencja, Pabian zaś był w latach 2007-2010 zastępcą burmistrza Marii Kurowskiej.

Kandydaci mogą liczyć na poparcie swoich konkurentów politycznych. Andrzeja Czerneckiego wspiera m.in. Platforma Obywatelska RP, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska Razem Jarosława Gowina czy lokalny Komitet Wyborczy „Samorządowe Jasło”. Ryszard Pabian otrzymał z kolei poparcie od Elwiry Musiałowicz-Czech (kandydatki Platformy Obywatelskiej RP w pierwszej turze wyborów na burmistrza Jasła) oraz lokalnych struktur Kongresu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikke.

W niedzielę uprawnionych do głosowania będzie nieco ponad 30-tysięcy pełnoletnich mieszkańców Jasła. Przed dwoma tygodniami frekwencja wyborcza wyniosła 46,32% i była najniższa spośród wszystkich dziesięciu gmin powiatu jasielskiego.

Lokalne wyborcze będą czynne nieprzerwanie od godziny 7 do 21. Na terenie miasta będzie ich tyle samo, co dwa tygodnie temu, czyli 28: w Urzędzie Miasta (obwód nr 1), Szkole Podstawowej nr 2 (obwód nr 2 i nr 12), Jasielskim Domu Kultury (obwód nr 3), Zespole Szkół Miejskich nr 3 (obwód nr 4, nr 5 i nr 6), I Liceum Ogólnokształcącym (obwód nr 7), Domu Ludowym w Bryłach (obwód nr 8), Domu Ludowym w Kaczorowach (obwód nr 9), Klubie Osiedlowym w Gamracie (obwód nr 10), Domu Ludowym w Krajowicach (obwód nr 11), Klubie Osiedlowym w Ulaszowicach (obwód nr 13), Szkole Podstawowej nr 10 (obwód nr 14), Domie Ludowym w Hankówce (obwód nr 15), Szkole Podstawowej nr 7 (obwód nr 16), Zespole Szkół Miejskich nr 5 (obwód nr 17), Zespole Szkół Technicznych (obwód nr 18, nr 20 i nr 24), Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Wincentego Pola (obwód nr 19), Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (obwód nr 21), Szkole Podstawowej nr 4 przy ulicy Kopernika (obwód nr 22 i nr 23), Zespole Szkół Miejskich nr 1 (obwód nr 25 i nr 26) oraz Domie Ludowym w Niegłowicach (obwód nr 27).

Obwód specjalny mieścić się będzie w Szpitalu Specjalistycznym. Jedenaście obiektów mieszczących siedzibę komisji jest przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Każda pełnoletnia osoba uprawniona do głosowania otrzyma jedną kartę o jednolitym dla całego miasta wzorem. Na środku arkusza zostanie umieszczony napis „Wybory Burmistrza Miasta Jasła”. Karta zostanie oznaczona okrągłą pieczęcią Miejskiej Komisji Wyborczej w Jaśle. Nazwiska kandydatów biorących udział w drugiej turze głosowania będą uszeregowane w kolejności alfabetycznej, a pod nazwiskiem i imionami zostanie podana nazwa komitetu wyborczego. Ponadto zostanie naniesiona informacja o sposobie głosowania. Aby nasz głos był ważny, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata należy umieścić czytelny znak „X”.

Gmina Jasło

Tutaj zmierzą się ze sobą: Stanisław Pankiewicz (KWW Wspólnota Samorządowa Gminy Jasło), którego w pierwszej turze poparło 3 126 wyborców oraz Tadeusz Gorgosz (KW Prawo i Sprawiedliwość), na którego głosowało 2 158 mieszkańców. Procentowy stosunek głosów ważnych wyniósł 46,50% do 32,10%.

16 listopada do urn wyborczych poszło tutaj 51,43% uprawnionych do głosowania (jest ich nieco ponad 13 tysięcy).

Obecnemu wójtowi Stanisławowi Pankiewiczowi udało się wprowadzić do nowej Rady Gminy Jasło czterech radnych. Prawo i Sprawiedliwość ma ich o dwóch więcej. Pozostałe pięć mandatów przypadło lokalnym komitetom wyborczym.

Na czas głosowania zostało utworzonych tutaj 21 powszechnych obwodów, które mieszczą się w: Domu Świetlicowym w Kowalowach (obwód nr 1), Domu Ludowym w Gorajowicach (obwód nr 2), Zespole Szkół w Warzycach (obwód nr 3 i nr 4), Domu Ludowym w Zimnej Wodzie (obwód nr 5), Domu Ludowym w Bierówce (obwód nr 6), Domu Ludowym w Niepli (obwód nr 7), budynku rekreacyjno-sportowym w Chrząstówce (obwód nr 8), Domu Ludowym w Szebniach (obwód nr 9), Domu Ludowym w Wolicy (obwód nr 10), Domu Strażaka w Łaskach (obwód nr 11), budynku rekreacyjno-sportowym w Żółkowie (obwód nr 12), Domu Ludowym w Niegłowicach (obwód nr 13), Domu Ludowym w Brzyściu (obwód nr 14), Szkole Podstawowej nr 2 w Osobnicy (obwód nr 15), Domu Ludowym w Osobnicy (obwód nr 16), Zespole Szkół w Osobnicy (obwód nr 17), Zespole Szkół w Trzcinicy (obwód nr 18), Domu Ludowym w Trzcinicy (obwód nr 19), Szkole Podstawowej w Jareniówce (obwód nr 20), Domu Ludowym w Opaciu (obwód nr 21).

22 obwód zamknięty utworzono w Zakładzie Karnym w Warzycach. W gminie Jasło tylko pięć lokali jest przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Gmina Nowy Żmigród

Druga tura wyłoni również nowego wójta w gminie Nowy Żmigród. Z ubiegającym się o kolejną kadencję Krzysztofem Augustynem (KWW Uczciwość-Rozsądek-Rozwój) powalczy miejscowy radny Grzegorz Bara (KWW „Nasza Gmina Nasz Wspólny Dom”). 16 listopada panowie otrzymali odpowiednio: 1 671 (37,34%) i 1 227 (27,42%) ważnych głosów, wyprzedzając trzech pozostałych konkurentów.

Komitetu obu kandydatów wprowadziły do nowej Rady Gminy po czterech swoich przedstawicieli.
Frekwencja wyniosła tutaj 59,50% i była najwyższa spośród wszystkich dziesięciu gmin powiatu jasielskiego. W niedzielę ponownie głosować będzie mogło ponad 7,6 tysiąca mieszkańców.

W gminie Nowy Żmigród będzie dwanaście obwodowych komisji wyborczych, utworzonych w miejscach użyteczności publicznej: Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie (obwód nr 1), Domu Ludowym w Mytarzy (obwód nr 2), Domu Ludowym w Tokach (obwód nr 3), Szkole Podstawowej w Kątach (obwód nr 4), Domu Ludowym w Nienaszowie (obwód nr 5), Domu Ludowym w Łysej Górze (obwód nr 6), Zespole Szkół w Łężynach (obwód nr 7), Domu Ludowym w Gorzycach (obwód nr 8), Domu Ludowym w Starym Żmigrodzie (obwód nr 9), Domu Ludowym w Skalniku (obwód nr 10), Domu Ludowym w Makowiskach (obwód nr 11) oraz Domu Ludowym w Desznicy (obwód nr 12). Jedna trzecia lokali jest przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Sondaż opinii publicznej

Podobnie jak przed pierwszą turą, tak i przez ostatnie dwa tygodnie portal regionalny terazJaslo.pl prowadził badanie opinii społecznej, w którym anonimowo zapytaliśmy naszych Czytelników o preferencje wyborcze. Przed Państwem postawiliśmy cztery krótkie pytania: „Czy weźmiesz udział w II turze wyborów na burmistrzów miast i wójtów gmin powiatu jasielskiego?”, „W wyborach na urząd burmistrza miasta Jasła poprę kandydaturę”, „W wyborach na urząd Wójta Gminy Jasło poprę” i „W wyborach na urząd Wójta Gminy Nowy Żmigród poprę”. Co najważniejsze: aby poszczególne komitety nie manipulowały wynikami, zablokowaliśmy wyświetlanie wyników cząstkowych, czekając z ich ogłoszeniem do ostatniego wieczoru przed ciszą wyborczą, czyli do dzisiaj.

93,7% respondentów udzieliło pozytywnej odpowiedzi, że weźmie udział w niedzielnym głosowaniu, a pozostałe 6,3% wypowiedziało się negatywnie w tej kwestii (liczba głosujących: 859).

W wyborach na urząd burmistrza miasta Jasła 49,1% ankietowanych chce oddać głos na kandydata Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Pabiana. Obecny gospodarz Andrzej Czernecki z KWW „Jaślanie” cieszy się w Państwa głosowaniu 42,5% uznaniem. 2% respondentów zamierza w niedzielę oddać pustą lub skreśloną kartę (nieważny głos), a 6,4% deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborczej dogrywce (liczba głosujących: 859).

Czytelnicy wypełniający przygotowaną przez nas ankietę potwierdzili, że zarówno w gminie Jasło jak i gminie Nowy Żmigród chcą, aby na swoich stanowiskach pozostali dotychczasowi włodarze: Stanisław Pankiewicz (30,9%) oraz Krzysztof Augustyn (22,9%). Na ich kontrkandydatów oddali Państwo odpowiednio procentową liczbę głosów: Tadeusz Gorgosz (27,5%) i Grzegorz Bara (21,9%).

9% w gminie Jasło i 9,8% w gminie Nowy Żmigród – ankietowani chcą oddać pustą lub skreśloną kartę. 32,5% i aż 45,4% respondentów z obu gmin deklaruje zaś pozostanie w domu i brak udziału w ponownym głosowaniu (liczba głosujących w gminie Jasło – 851, w gminie Nowy Żmigród – 848).

DO POBRANIA: szczegółowy raport z ankiety (.pdf)

Za dokładnie 48 godzin zostaną zamknięte wszystkie lokale wyborcze, jeśli oczywiście nie nastąpią jakieś nieprzewidziane zdarzenia. Czy nastroje wyborcze w Internecie przełożą się na rzeczywistość?

Śledźcie na bieżąco nasz serwis wyborczy. Tylko w portalu regionalnym terazJaslo.pl od dwóch tygodni dodajemy na bieżąco szczegółowe wyniki do wszystkich szczebli samorządu terytorialnego, opinie, komentarze, wizualizacje, itp. Podobne działania planujemy w związku z drugą turą. Szczegóły pod adresem: https://www.terazjaslo.pl/2014/11/wybory-samorzadowe-w-powiecie-jasielskim-minuta-po-minucie/.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE