Informacje

Niech betlejemski ogień niesie pokój w naszych domach, miejscach pracy, miejscowościach

Już po raz dwudziesty trzeci na jasielskim Rynku zagościło Betlejemskie Światło Pokoju. Z rąk harcerzy odebrały je władze samorządowe wszystkich szczebli, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy instytucji kultury, duchowieństwo oraz mieszkańcy miasta i regionu. Tegorocznej sztafecie ognia z Betlejem towarzyszy hasło „Pokój jest w nas”, dla którego motywem przewodnim były słowa świętego Jana Pawła II „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym”.

Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Więcej zdjęć w naszej FOTOGALERII
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Harcerze przywieźli do Jasła Betlejemskie Światło Pokoju już wczoraj. Zostało ono rozdysponowane na poszczególne miejscowości Diecezji Rzeszowskiej podczas uroczystej mszy świętej odprawionej w Kościele p.w. Świętego Krzyża w Rzeszowie. Przedstawiciele jasielskiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego odebrali je z rąk biskupa pomocniczego księdza Edwarda Białogłowskiego.

Ogień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem zgromadził dzisiejszego popołudnia na płycie Rynku władze samorządowe wszystkich szczebli, przedstawicieli służb mundurowych, dyrektorów instytucji kultury, duchowieństwo, drużyny harcerskie z całego powiatu jasielskiego oraz mieszkańców miasta Jasła i okolicznych miejscowości.

Z rąk Komendanta Hufca Jasło phm. Waldemara Marka, zastępcy Komendanta hm. Wiesława Hapa oraz skarbnika Hufca hm. Doroty Rzońcy światełko odebrali: wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska, Podkarpacki Wicekurator Oświaty w Rzeszowie Antoni Wydro, starosta jasielski Franciszek Miśkowicz, etatowy członek Zarządu Powiatu w Jaśle Tadeusz Górczyk, burmistrz miasta Ryszard Pabian, zastępca burmistrza Antoni Pikul, sekretarz miasta Paweł Rzońca, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Henryk Rak wraz ze swoimi zastępcami Urszulą Czyżowicz i Andrzejem Dybasiem, zastępca wójta gminy Jasło Henryk Motkowicz, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle st. bryg. Wiesław Latoszek, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Andrzej Wędrychowicz, Komendant Straży Miejskiej w Jaśle Ryszard Mastej, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle Stanisław Święch, przedstawiciel Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jaśle kpt. Bogusław Antas, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury Janusz Szewczyk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle Grażyna Leńczuk, Dziekan Dekanatu Jasło-Wschód ks. kanonik Zbigniew Irzyk.

Były też drużyny harcerskie i gromady zuchowe z Jasła, Brzezówki, Kołaczyc i Pustej Woli.

„Pokój jest w nas” – to hasło, które przyświeca tegorocznej wędrówce Betlejemskiego Światła Pokoju.

Na jasielskim Rynku kolejny raz zapłonął ogień z Betlejem. Niesione tysiącem rąk dotarło do nas Betlejemskie Światło Pokoju. Celem ognia, który przed nami płonie, jest rozpalać dobro, nawet w najbardziej zatwardziałych sercach. To symbol pokoju, radości i nadziei. To szczególne światło ma sprawić, by wszyscy ludzie umieli dzielić się z innymi dobrem, miłością, radością i szczęściem. W tym roku Betlejemskie Światło Pokoju ma nas wzmacniać w poczuciu, że pokój jest w nas. Jest odniesieniem do słów świętego Jana Pawła II, który mówił: „zacznijcie dzieło pokoju w sobie byście sami, napełnieni pokojem, mogli nieść pokój innym”. Niech zatem tak się stanie i w naszym gronie. Zjednoczmy się tu, w samym sercu ziemi jasielskiej, wokół ciepła i światła betlejemskiego. Nie pozwólmy, aby ogień, który dotarł do nas mimo tak wielkich trudów, pozostał tylko w naszych rękach. Nieśmy go po bratersku do innych, dzielmy się nim jego dobrocią i nadzieją. – powiedział phm. Waldemar Marek, Komendant Hufca Jasło.

W imieniu własnym oraz wszystkich jasielskich harcerzy złożył mieszkańcom regionu życzenia pokoju, wiary, radości i szczęścia, dodając: „niech ten płomień zaświeci na Waszych stołach wigilijnych, w cieple rodzinnej miłości”.

Do hasła przyświecającemu akcji nawiązał w swoim przemówieniu okolicznościowym również gospodarz naszego grodu Ryszard Pabian.

„Pokój jest wśród nas”. Czy może być piękniejsze przesłanie do nadchodzącego okresu jak to, które towarzyszy temu światłu? Wzbudźmy ten pokój przede wszystkim w sobie, a wtedy o wiele łatwiej będzie oczekiwać go także od innych. Niech ten pokój gości przy naszych stołach zarówno w okresie Wigilii, jak i przez całe święta Bożego Narodzenia. Niech ten ogień zapłonie w czasie wigilijnej wieczerzy, a we wszystkich nas niech gości miłość. Życzę dużo szczęścia, zdrowia, pogody ducha i niech pomyślność zagości przez cały okres świąt Bożego Narodzenia. – powiedział.

Zgromadzonym na płycie jasielskiego Rynku życzenia świąteczne złożyła wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska.

Przed nami piękne święta Bożego Narodzenia. Dziękuję za przekazane światełko pokoju. Pragnę życzyć wszystkim Państwu, aby prawdziwy pokój, który ma swoje źródło u żłóbka betlejemskiego był z Państwem. Życzę zdrowych, spokojnych, pięknych świąt Bożego Narodzenia. Życzę, abyście wszyscy Państwo mieli przez te święta trochę refleksji. Abyśmy pamiętali o tym, że nie byłoby dzisiejszego spotkania, nie byłoby tego betlejemskiego światła gdyby 2014 lat temu nie narodził się w Betlejem Jezus. Niech to światło nas wszystkich prowadzi, niech rozświetla nasze drogi, abyśmy z roku na rok byli ludźmi pokoju i aby nasze miasta, wsie, Ojczyzna również były tymi miejscami pokoju. – podkreśliła.

Błogosławieństwa na nadchodzące święta Bożego Narodzenia udzielił mieszkańcom miasta i regionu ksiądz kanonik Zbigniew Irzyk, proboszcz Kolegiackiej Parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Stajemy już po raz dwudziesty trzeci na jasielskim Rynku i trzymamy w ręku światło. Światło, które przebyło wielką drogę, bo z Ziemi Świętej, byśmy mogli go zanieść do naszych domów. Bardzo dziękuję harcerkom i harcerzom za wybranie tak pięknego hasła. Dobrze wiemy jako ludzie wiary, że to Chrystus powiedział: „pokój Wam zostawiam, pokój mój Wam daję”. Niech to światło, które zagości w naszych domach, a także w naszym miejscu pracy, rozświetli nasze serca. Niech sprawi, żeby pokój w sercu będzie tą najpiękniejszą wartością, a wtedy na pewno będzie żyło się lepiej w naszych rodzinach, w naszym miejscu pracy, w naszym mieście, w Polsce i na całym świecie. Tak bardzo dzisiaj oczekujemy na pokój. Wiemy co się dzieje wokół nas. Pokój jest w nas, a więc starajmy się, aby rzeczywiście nieść ten pokój nie tylko w czasie świąt Bożego Narodzenia, ale przez cały następny rok i całe nasze życie. – usłyszeli zebrani.

Dziekan Dekanatu Jasło-Wschód życzył przed zbliżającym się okresem świątecznym Bożych łask.

POSŁUCHAJ:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Niech betlejemski ogień niesie pokój w naszych domach, miejscach pracy, miejscowościach”