Informacje

Strażnicy miejscy z Jasła mają nowy radiowóz patrolowy

Ulice Jasła patroluje już nowy radiowóz Straży Miejskiej. Zakupiony za kilkadziesiąt tysięcy złotych samochód zastąpił mocno wyeksploatowanego dziesięcioletniego Peugeota, który w ostatniej chwili uległ kolejnej awarii. Po naprawie ma być wykorzystywany do przewozu fotoradaru, który po kilku miesiącach przerwy ponownie powróci na ulice miasta, choć już nie w takiej formie jak dotychczas.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Radiowóz jasielskich strażników miejskich jest wykorzystywany przez szesnaście godzin na dobę. Peugeot Partner, który w tej formacji mundurowej pełnił służbę patrolową od 2005 roku, przejechał ponad 407 tysięcy kilometrów. Ze względu na jego ciągłą eksploatację pojazd ulegał co raz częstszym awariom, a koszty bieżącego utrzymania i napraw przewyższały jego wartość rynkową. Stąd kierownictwo jednostki podjęło starania o zabezpieczenie funduszy niezbędnych do zakupu nowego pojazdu. W ubiegłym tygodniu służbę rozpoczął – przystosowany do potrzeb samochodu uprzywilejowanego – fabrycznie nowy Ford Transit Connect.

Zrealizowano uchwałę Rady Miejskiej, w której przewidziano środki na zakup samochodu dla Straży Miejskiej. Od kilku dni pełni on służbę patrolową na terenie Jasła. Dobrze się stało, że się pojawił, bo akurat ten, który był do tej pory użytkowany kolejny raz się zepsuł więc była możliwość kontynuowania pracy. – powiedział Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Rada Miejska w dniu 20 kwietnia br. zabezpieczyła na ten cel kwotę 80 tysięcy złotych, niezbędną do zakupu fabrycznie nowego samochodu oraz jego dostosowanie do celów pojazdu uprzywilejowanego.

Kiedy przedstawiałem temat Radzie Miejskiej uzasadniałem konieczność zakupu nowego pojazdu. Po prostu ten, który był do tej pory ma już taki przebieg i jest w takim stanie technicznym, że nakłady na jego naprawy, aby w pełni mógł pełnić swoje obowiązki były o wiele wyższe niż jego wartość rynkowa. – wyjaśnia burmistrz.

SM-002

SM-003

SM-004

Po rozeznaniu rynku strażnicy wybrali ofertę autoryzowanego dealera Forda w Częstochowie, który specjalizuje się w wykonaniu zabudowań pojazdów dla służb mundurowych. W wyniku zakupiono samochód na podwoziu Ford Transit Connect, którego cechuje silnik dieslowski z turbodoładowaniem, o pojemności 1.6 litra, z wszelkimi udogodnieniami dla kierującego pojazdem oraz komfortem dla poruszających się nim funkcjonariuszy.

Nowym radiowozem w srebrnej kolorystyce może poruszać się w sumie pięć osób. Od dotychczasowego odróżnia go dodatkowa tylna kabina umożliwiająca jednoczesne konwojowanie w pozycji siedzącej dwóch zatrzymanych.

Jego atutem jest to, że ma wydzieloną dodatkową przestrzeń do przewożenia osób zatrzymanych. Nie raz też przewozimy osoby bezdomne, które są w złym stanie higienicznym. Tym starym samochodem przewożenie takich osób było na tyle uciążliwe, że potem trzeba było go doprowadzić do stanu użyteczności tak, aby można było nim przewieść urzędników, np. kasjerkę do banku. To był dla nas problem, który w nowym pojeździe został rozwiązany. Ta przegroda jest zrobiona w taki sposób, że można ją bez problemu umyć na myjni wężem i spuścić wodę poprzez korek spustowy. – podkreśla Paweł Szynal, p.o. Komendanta Straży Miejskiej w Jaśle.

Do tej pory takie osoby były przewożone w kabinie samochodu. Zdarzało się nawet, że strażnik był przez takiego delikwenta przyduszany. – dodaje burmistrz.

Dodatkowo po wewnętrznej stronie tylnych drzwi (otwieranych na boki) zamontowano dwa szperacze, które umożliwiają w nocy oświetlenie terenu działań.

Samochód posiada sygnalizację uprzywilejowania w postaci belki świetlnej umieszczonej na dachu pojazdu, wykonanej w oszczędnej technologii LED oraz dwoma pulsacyjnymi światłami koloru niebieskiego umieszczonymi w przedniej atrapie pojazdu. Ponadto został oznakowany odblaskowym pasem koloru niebieskiego z żółtą kratownicą – według aktualnie obowiązujących norm. Ponadto po bokach umieszczono numer alarmowy 986.

Służbę na ulicach miasta strażnicy miejscy pełnią nowym radiowozem od ubiegłego tygodnia.

Nowy pojazd będzie wykorzystywany przede wszystkim do codziennego patrolowania terenu miasta. Wykonywać nim będziemy również szereg zadań zleconych przez gminę miejską oraz innych jednostek wchodzących w jej skład. To jest bardzo szeroki wachlarz naszej działalności. M.in. konwojujemy wartości pieniężne dla Urzędu Miasta. Można powiedzieć, że nasz samochód w 30 procentach jest wykorzystywany na cele gminy. – tłumaczy Paweł Szynal.

Zdjęcie z 13 czerwca podczas obchodów Dnia Patrona Jasła
Zdjęcie z 13 czerwca podczas obchodów Dnia Patrona Jasła

SM-016

W ostatniej chwili udało się nim zastąpić dziesięcioletniego Peugeota, który uległ kolejnej awarii.

Dotychczasowy pojazd miał w tej chwili przejechane 407 tysięcy kilometrów i był bardzo mocno wyeksploatowany. Koszty jego użytkowania w ubiegłym roku przewyższyły wartość rynkową tego samochodu. Wydaje mi się, że nie było sensu już dalej go eksploatować w takiej formie w jakiej był eksploatowany, czyli przez szesnaście godzin na dobę. Oczywiście, będzie on wykorzystywany w dalszym ciągu jako pojazd zastępczy. – mówi Szynal.

Strażnicy chcą, by nadal im służył. Ma być przeznaczony – co kierownictwo komendy deklarowało podczas kwietniowej sesji Rady Miejskiej – do przewozu przenośnego fotoradaru, który jest wyłączony z użytkowania od grudnia ubiegłego roku.

Ten, którego używaliśmy do przewożenia fotoradaru został zezłomowany, ponieważ jego stan techniczny nie pozwalał na dalszą eksploatację. Za te pieniądze, które otrzymaliśmy na skutek zezłomowania Opla, chcemy troszeczkę wyremontować tego Peugeota, co w tej chwili się dzieje. Jak już się to zakończy i będzie „odgórna” decyzja z magistratu to być może fotoradar ponownie pokaże się na ulicach miasta. Jednak nie przesądzam tego i nie mówię kiedy konkretnie. Teraz mamy szereg innych zadań, które są dla nas ważniejsze. Zmieniliśmy kierunek działania i mamy inne priorytety. – informuje komendant Paweł Szynal.

Burmistrz Ryszard Pabian podkreśla, że otrzymuje sygnały o konieczności powrotu fotoradaru na ulice Jasła jednak biorąc pod uwagę opinie mieszkańców wyrażoną przed kilkoma miesiącami w referendum lokalnym nie będzie to główną „gałęzią” działalności miejscowych strażników.

W tej chwili trwają przygotowania mające na celu uruchomienie fotoradaru na nowo dlatego, że chcemy spełnić oczekiwania tych, którzy prosili o jego ponowne wystawienie. Takie wnioski do nas spływały. Natomiast chcemy to robić w bardzo czytelny sposób. Na stronie internetowej Straży Miejskiej będzie informacja kiedy i gdzie fotoradar będzie wystawiony. Zanim jednak będzie go można zobaczyć na miejskich ulicach potrzebujemy uzgodnień z Policją. Myślę, że w początkowych dniach lipca powinien się ponownie pojawić. – powiedział.

Będziemy wystawiać fotoradar prewencyjnie choć na pewno nie z takim nasileniem jak do tej pory. My mieliśmy jedno pisemne zgłoszenie o dalszej konieczności jego użytkowania natomiast wiem, że sporo takich zgłoszeń od mieszkańców wpływało bezpośrednio do burmistrza Jasła, m.in. podczas tegorocznych spotkań osiedlowych. – dodaje Paweł Szynal.

Podobny model radiowozu zakupiły niedawno dla swojej jednostki władze z Wejherowa na Pomorzu. Na wymianę wysłużonego pojazdu zdecydowano się także w Mielcu, gdzie od kilku dni strażnicy wyjeżdżają na interwencje służbową Skodą Octavią.

Podziękowanie dla pełniących służbę funkcjonariuszy za pomoc w realizacji materiału zdjęciowego.

SM-005

SM-006

SM-007

SM-008

SM-009

SM-010

SM-011

SM-012

SM-013

SM-014

SM-015

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE