Informacje

Andrzej Czernecki („Jaślanie”) o swojej kampanii wyborczej

„Jaślanie” oraz Prawo i Sprawiedliwość wspólnie podsumowali trwającą przez ostatnich kilka tygodni kampanię wyborczą do lokalnego samorządu. Ich wspólny kandydat na burmistrza Jasła Andrzej Czernecki stwierdził, że pod jego sterami nastąpi długo oczekiwany przez mieszkańców dynamiczny rozwój gospodarczy naszego miasta. Dużo miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił również lokalnemu klubowi sportowemu Czarni przedstawiając swoje pomysły na poprawę infrastruktury obiektu piłkarskiego.

Ta kampania była krótka, ale niezwykle dynamiczna. – powiedział Andrzej Czernecki. Od momentu, w którym otrzymał oficjalne poparcie ze strony Prawa i Sprawiedliwości w walce o najważniejszy urząd w naszym mieście, lokalni decydenci reprezentujący obecnie rządzącą opcję polityczną umożliwili mu bezpośredni udział w wydarzeniach jakie miały miejsce w minionych dniach na terenie powiatu jasielskiego z udziałem ważnych osobistości ze świata polityki i gospodarki. Dzięki kontaktom wpływowego posła z Jasła, przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury Bogdana Rzońcy oraz starosty jasielskiego Adama Pawlusia, w tym okresie Andrzej Czernecki odbył spotkania m.in. z Marszałkiem Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej Markiem Kuchcińskim, wicepremierem polskiego rządu Jarosławem Gowinem czy prezesem Grupy Orlen Danielem Obajtkiem, podczas których zabiegał o poparcie sfery rządowej w sprawach związanych z przyszłością funkcjonowania miasta.

Wczoraj, na zakończenie kampanii samorządowej, mocno wybrzmiały słowa pochodzącego z Jasła Jarosława Gowina, który w imieniu Zjednoczonej Prawicy udzielił poparcia Czerneckiemu.

W ciągu kampanii wyborczej objechałem Polskę wzdłuż i wszerz co najmniej trzy razy. Na jej zakończenie wybrałem miejsce, które jest szczególnie dla mnie ważne. To moje rodzinne miasto Jasło. Jestem bardzo wierny w swoim poparciu. W 2006 roku popierałem burmistrza Andrzeja Czerneckiego, w 2010 roku popierałem burmistrza Andrzeja Czerneckiego, w 2014 roku popierałem mojego przyjaciela Andrzeja i dzisiaj też udzielam mu poparcia. Bardzo się cieszę, że ta kandydatura ma poparcie także Prawa i Sprawiedliwości. Jestem upoważniony przez Marszałka Marka Kuchcińskiego, żeby przekazać wszystkim zwolennikom Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy, że to właśnie Andrzej Czernecki jest naszym wspólnym kandydatem. Andrzeju, życzę Ci kolejnego zwycięstwa. – powiedział wicepremier polskiego rządu podczas wizyty w naszym mieście z okazji oddania do użytku rozbudowanego bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni przy Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle.

Chciałem państwa zapewnić, że wszystkie kontakty i poparcie jakie mam od rządu Rzeczypospolitej są gwarancją, że Jasło zacznie się zmieniać bardzo dynamicznie, że nastąpi tak długo oczekiwany rozwój gospodarczy naszego miasta. – komentuje Andrzej Czernecki. I dopowiada, że: – Jeżeli państwo poprzecie moją kandydaturę, „Jaślan” i kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do powiatu i województwa to my jesteśmy gwarancją tego, że będzie duże przyspieszenie w tych wszystkich dziedzinach, o których Jaślanie marzą. Chcemy, żeby Jasło dynamicznie ruszyło z miejsca i stało się wreszcie ważnym ośrodkiem na terenie Podkarpacia. Ważnym ośrodkiem gospodarczym, edukacyjnym, dobrym miejscem do życia.

Poseł Bogdan Rzońca podkreślił dzisiaj, że dzięki przedstawionemu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości programu zrównoważonego rozwoju całego kraju mamy teraz ogromne możliwości pozyskania środków na poprawę jakości życia mieszkańców naszego regionu.

Zapewnił, że w najbliższym czasie będą realizowane potężne inwestycje w działające na terenie Jasła spółki z udziałem Skarbu Państwa: LOTOS Infrastrukturę oraz PKP Cargo, które przyniosą dodatkowe, dobrze płatne miejsca pracy dla osób chcących związać swoje życie zawodowe i prywatne z Jasłem.

Z burmistrzem Andrzejem Czerneckim odbudujemy jasielski przemysł. – podkreślił poseł.

W dzisiejszej konferencji prasowej brał udział również przewodniczący Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości przy Sejmiku Województwa Podkarpackiego Wojciech Zając, który w swojej wypowiedzi zaznaczył, że bez dobrej współpracy władz miasta nie uda się budować przyszłości tego miasta. Gwarantem tych działań, w jego przekonaniu, ma być właśnie Andrzej Czernecki.

Wszystkim nam zależy na tym, aby Jasło było miastem dumnym i nowoczesnym. Tutaj koniecznością jest skuteczne sięganie po środki europejskie dostępne w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Podkarpackiego. Andrzeja Czerneckiego znam od wielu lat jako skutecznego samorządowca, który daje dzisiaj gwarancję właściwego wydatkowania środków unijnych, którymi dysponuje dzisiaj samorząd województwa. Liczę w tym wypadku na dobrą i właściwą współpracę, której do tej pory nie było z obecnym burmistrzem. – powiedział.

Od sportu PiS zaczął kampanię w Jaśle i na sporcie kończy

Przedstawiciele „Jaślan” oraz Prawa i Sprawiedliwości na wspólnej konferencji prasowej poruszyli również kwestie związane z poprawą stanu infrastruktury sportowej w mieście oraz dalszym funkcjonowaniem klubu sportowego Czarni Jasło na piłkarskiej mapie Podkarpacia.

Odniesienie do tej gałęzi życia lokalnej społeczności niejako wymusił na nich kontrkandydat Andrzeja Czerneckiego. Obecnie urzędujący burmistrz Jasła Ryszard Pabian, na oficjalnym profilu swojego komitetu wyborczego w popularnym portalu społecznościowym opublikował dzisiaj filmik z 2012 roku, na którym kibice klubu manifestowali pod ratuszem swoje niezadowolenie z poziomu środków, które trafiają do Czarnych Jasło z miejskiego budżetu.

Nie widziałem osobiście tego spotu tylko słyszałem o nim. Ale pamiętam jako żywo tamte dni. – skomentował Czernecki. – Jako miasto dawaliśmy wówczas dużo środków na klub. Jeśli dobrze pamiętam to było to około 260 tysięcy złotych, ale to było za mało. Tą miłość kibiców do drużyny poprzez to, że w tak bardzo demonstracyjny sposób odnieśli się do tego, żeby więcej tych środków było, to ja ją rozumiem. Jeżeli jest dobra współpraca i dobre przełożenie na środowisko gospodarcze, które gwarantuje przychylność tego typu inicjatywom to musimy skutecznie zabiegać o tę pomoc. Mam tylko nadzieję, że już więcej tego rodzaju sytuacji jak ta sprzed lat nie będzie w Jaśle i nie będziemy musieli w ten sposób angażować kibiców do tego, żeby przypominać władzom miasta o tym, że potrzeba jest więcej środków na piłkę nożną.

Na potwierdzenie tych słów poseł Bogdan Rzońca kreśli przyszłość Czarnych w kolorowych barwach: – Podczas niedawnego pobytu w jasielskim LOTOS-ie wiceprezes tej spółki zadeklarował pomoc sportu jasielskiemu. Na początku chcielibyśmy się skoncentrować na sekcji piłkarskiej Czarnych Jasło. To bardzo historyczny klub. Całe pokolenie Jaślan kibicowało Czarnym podczas meczów piłkarskich. W końcu możemy powiedzieć, że nadchodzą bardzo dobre dni dla tego klubu, ponieważ wiceprezes LOTOS-u zadeklarował wsparcie dla Czarnych Jasło. Rozmawialiśmy o kwocie stu tysięcy złotych. Taki wniosek został złożony przez Zarząd Czarnych Jasło, taki sam wniosek składam ja jako poseł do prezesa LOTOS-u. Mamy nadzieję, że za tydzień, dwa przekażemy dobrą informację. Chcielibyśmy, aby Czarni Jasło byli profesjonalnym klubem i żeby ta drużyna, która w świadomości Jasła, Podkarpacia, Polski funkcjonuje od 1910 roku, miała dobre warunki do gry. A trenerzy, działacze i zawodnicy mogli skorzystać z pomocy biznesu, który angażuje się w różne dziedziny życia. LOTOS Infrastruktura zaproponował właśnie takie wsparcie.

Kandydat na burmistrza Jasła z ramienia „Jaślan” powiedział, że programy wyborcze jego komitetu, jak i przedstawicieli rządzącej partii są spójne. Z jego zapowiedzi wynika, że obydwu stronom na sercu leży dobro jednej z najdłużej działających drużyn piłkarskich w naszym kraju.

Dlatego wśród deklaracji pada propozycja utworzenia profesjonalnego obiektu piłkarskiego na bazie istniejącego stadionu przy ulicy Śniadeckich 15.

Kiedy Czarni Jasło grali w III lidze okazało się, że potrzebne są spore środki na grę zespołową na tym poziomie. Budżet miasta nie może być ich jedynym źródłem. Dlatego bardzo się cieszę, że takie możliwości, o których powiedział poseł Bogdan Rzońca są, że LOTOS wesprze Czarnych Jasło. Myślę, że to jest moment zwrotny dla tego sportu w Jaśle. Mówimy tutaj o sporcie już nie czysto amatorskim tylko tym, który rzeczywiście wymaga wielu środków. Ale to, że będzie wsparcie dla drużyny jest gwarancją tego, że będzie można trzymać finanse drużyny na dobrym poziomie. Do tego jest jeszcze potrzebne miejsce, gdzie te rozgrywki będą prowadzone w odpowiedni sposób, gdzie kibice będą chcieli przychodzić. Nie tylko ze względu na dobrą grę drużyny, ale ze względu na to, że będzie dobry stadion. To jest nasza wspólna deklaracja i nasz wspólny cel na najbliższy czas, żeby stadion przy ulicy Śniadeckich 15 uzyskał taki standard, żebyśmy byli z niego dumni. Wszyscy odnosimy się do pięknej historii Czarnych Jasło. Ta historia jest wciąż żywa. Musimy więc zrobić wszystko, żeby mieszkańcy byli dumni z tego miejsca.

Andrzej Czernecki zajął także stanowisko w sprawie pomysłu przedstawionego przez Krzysztofa Peca, którego kandydatury na burmistrza Jasła nie udało się zarejestrować Prawu i Sprawiedliwości z powodu błędów formalnych, odnoszącego się do wykonania zadaszenia w formie balonu na jednym z miejskich boisk piłkarskich.

W tej chwili nie jest to bezpośrednio w moim programie wyborczym. Natomiast jeżeli będzie taka możliwość to będę chciał wykorzystać wszelkie pojawiające się możliwości i szanse. Znam tego typu obiekt na przykład w Szalowej, gdzie można trenować piłkę nożną pod zadaszeniem. Współpracujemy tutaj z właścicielem tego obiektu. Myślę, że jeżeli pojawią się takie okoliczności to na pewno je wykorzystamy. To jest bardzo cenny pomysł, bo piłka nożna uprawiana przez cały sezon jest gwarancją tego, że ta forma fizyczna będzie dużo lepsza niż tylko wtedy kiedy nie ma śniegu na murawie. – powiedział.

Taki kierunek działań zaproponowany przez posła Bogdana Rzońcę i Andrzeja Czerneckiego jest zgodny z kierunkiem rozwoju zaproponowanym przez obecny zarządu Czarnych Jasło, który na dzisiejszym spotkaniu był reprezentowany przez wiceprezesa tej organizacji Piotra Samborskiego.

Wydaje się, że kandydat „Jaślan” szuka poparcia swojej osoby wśród osób związanych ze środowiskiem piłkarskim nie bez kozery. Wszak tę popularną dyscyplinę, na różnym poziomie zaawansowania i w różnym przedziale wiekowym, uprawia na terenie Jasła ponad siedemset osób. – Jest coraz większe zainteresowanie sportem, a szczególnie piłką nożną, więc musimy nadążać z naszą działalnością w zakresie budowy infrastruktury i tworzenia mechanizmów wsparcia finansowego takich działań. – kwituje Czernecki.

Ale to nie jedyne jego pomysły na najbliższą kadencję na zaktywizowanie lokalnej społeczności poprzez sport. – Wspólny program „Jaślan” i Prawa i Sprawiedliwości mówi o tym, że infrastruktura sportowa to nie tylko stadion piłkarski, ale także stadion lekkoatletyczny. Do tego bardzo ważna jest współpraca z powiatem w tej dziedzinie. Zabiegamy też o to, żeby obiekty, które są nie tylko w jurysdykcji miasta, jak najszerzej udostępnić mieszkańcom uprawiającym przeróżne dyscypliny sportu. – powiedział Andrzej Czernecki.

Starosta jasielski Adam Pawluś uzupełnia tę wypowiedź: – Przy szkołach średnich na terenie miasta może się zdecydowanie poprawić ta infrastruktura sportowa. Nasz wniosek, z którym aplikowaliśmy do Ministerstwa Sportu i Turystyki, obejmuje przebudowę pięciu boisk. W tej chwili są one zamknięte przez Sanepid i nie dopuszczone do użytkowania. Jeżeli uzyskamy dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki to w najbliższych latach zostanie zrealizowana ta inwestycja. W naszym planie jest również jedno boisko do piłki nożnej przy ulicy Szkolnej (między „Chemikiem”, a „Budowlanką”), pozostałe to obiekty wielofunkcyjne. Myślimy tu również o nowej dyscyplinie, mianowicie kajakarstwie. Jeżeli uda nam się wykonać kanał ulgi na rzece Wisłoce w okolicy mostu na ulicy Mickiewicza to na tym kanale ulgi będziemy mogli ćwiczyć kajakarstwo.

Miasto Jasło złożyło w tym roku dwa wnioski na rozwój lokalnej bazy sportowej. Jeden dotyczy budowy boiska treningowego do piłki nożnej, który miałby powstać przy ulicy Kasprowicza, a drugi utworzenia stadionu lekkoatletycznego na stadionie przy ulicy Sportowej. Rozstrzygnięcie konkursu miało nastąpić na początku września, wciąż jednak ministerstwo sportu nie opublikowało listy przedsięwzięć, które otrzymają rządowe wsparcie.

Poseł Bogdan Rzońca nie potrafił dzisiaj odpowiedzieć na pytanie kiedy to nastąpi. – Jest przerwa sejmowa. Od 22 października będę przez cały tydzień w Warszawie więc postaram się o tym dowiedzieć, żeby nie tworzyć teraz niepotrzebnego zamętu. Muszę uzyskać wiarygodną informację od wiceministra sportu Jarosława Stawiarskiego czy wniosek jest dobry czy trzeba coś poprawić. Natomiast obojętnie jak w najbliższą niedzielę zakończą się te zawody polityczne to wszyscy będziemy za tym, żeby infrastruktura sportowa w Jaśle poprawiała się. Chcemy nowego stadionu, bieżni lekkoatletycznej, boisk przyszkolnych, itp. Czyli wszystkiego co wiąże się ze sportem zawodowym, amatorskim i szkolnym. Żeby tutaj w Jaśle dzieci i młodzież mieli dobre warunki do ćwiczeń. O to będziemy zabiegać. Proszę mnie trzymać za słowo, że tak będzie. – zadeklarował.

Wybory samorządowe już 21 października. Lokale wyborcze będą czynne między 7, a 21.

W mieście Jaśle o urząd burmistrza ubiegać się będzie dwóch kandydatów: 56-letni Andrzej Czernecki z KWW „Jaślanie” i 61-letni Ryszard Pabian z KWW Ryszarda Pabiana. Do Rady Miejskiej wybierzemy swoich 21 przedstawicieli, po siedmiu z trzech okręgów obejmujących wszystkie szesnaście osiedli. Obydwa komitety zarejestrowały w nich kompletne listy – po dziewięciu kandydatów w każdym z nich. Wiemy, że dziesięciu dotychczasowych radnych nie zasiądzie ponownie za stołem obrad w magistracie. Część z nich zrezygnowała z ponownego kandydowania. Są też osoby, które znalazły się na niezarejestrowanych listach Prawa i Sprawiedliwości. Radnymi po najbliższej niedzieli nie będą już: Urszula Czyżowicz, Dorota Bilewicz, Bogusław Buglewicz, Michał Burbelka, Józef Kędrek, Alicja Nowosielska, Krzysztof Pec, Michał Sołtys, Maria Szańca i Leszek Zduński.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Andrzej Czernecki („Jaślanie”) o swojej kampanii wyborczej”