Na drogach

Warto być bezpiecznym pieszym

Z takim założeniem wychodzi lokalny samorząd. Dlatego zapadła decyzja, by przejścia dla pieszych w najbardziej newralgicznych punktach Jasła zostały wyposażone w inteligentne systemy informujące kierowców o aktywności pieszego. Przyjęte rozwiązanie funkcjonuje od niespełna kilku dni, a już użytkownicy ruchu drogowego chwalą sobie jego zalety.

Piesi poruszający się po naszym mieście mogą się czuć nieco bezpieczniej. To za sprawą realizowanego przez lokalny samorząd przedsięwzięcia, które uzyskało dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020”.

Miasto otrzymało 100 tys. zł na wykonanie czterech aktywnych przejść dla pieszych i przeprowadzenie szkoleń w ramach prowadzonej kampanii. Wniosek Miasta Jasła „Bezpieczny pieszy w mieście Jaśle” został wybrany do dofinansowania spośród 319 wniosków z całej Polski. Całość zadania (razem ze szkoleniami dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym adresowanymi do dzieci, młodzieży i seniorów – kampanię profilaktyczną prowadzi Straż Miejska w Jaśle) wynosi ponad 181 tys. zł. – informuje Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle.

„Aktywne przejście dla pieszych” przy Kościele Ojców Franciszkanów.
(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

„Aktywne przejścia dla pieszych” działają w Jaśle już od kilku dni. Wpływ na ich lokalizację miała przede wszystkim liczba zdarzeń drogowych na terenie miasta z udziałem osób pieszych w ciągu ostatnich lat. Pod uwagę brano również duże „potoki” osób przemieszczających się do szkół, kościoła, sklepów czy instytucji użyteczności publicznej. Stąd też zostały one ostatecznie zamontowane na ulicach 3-go Maja (przy Kościele Ojców Franciszkanów oraz przy skrzyżowaniu z ulicą Wincentego Pola) i Szkolnej (przy Zespole Szkół Budowlanych oraz przy pasażu pieszo-rowerowym w kierunku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji).

W ostatnich latach najwięcej zdarzeń drogowych na oznakowanych przejściach dla pieszych odnotowano na ulicy 3-go Maja. Od początku 2017 roku, na odcinku ulicy 3-go Maja, od skrzyżowania z ulicą Czackiego do skrzyżowania z ulicą Baczyńskiego, łącznie odnotowano 6 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, w tym 4 wypadki i 2 kolizje. Niestety w jednym przypadku był to wypadek ze skutkiem śmiertelnym. W analizowanym okresie na ulicy Szkolnej odnotowano 2 zdarzenia, w tym jeden wypadek i jedną kolizję z udziałem pieszych. – informuje podkom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Miasto skorzystało z oferty olsztyńskiej spółki Euroasfalt (w drodze zapytania ofertowego) i wybrało proponowany przez nią produkt „APP Zebra – Standard” zawierający nowoczesne rozwiązania technologiczne w zakresie poprawy bezpieczeństwa najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Składa się on z przytwierdzonych na trwale do jezdni pulsujących świateł barwy czerwonej (ustawionych w kierunku nadjeżdżających aut) i barwy białej (doświetlającej od wewnątrz „zebrę”) oraz ledowych lamp ostrzegawczych emitujących kolor zółty. System jest aktywowany za pomocą czujników ruchu w momencie kiedy pieszy zbliża się do krawędzi jezdni.

Główną zaletą zastosowanego układu ostrzegawczego jest skuteczne informowanie kierowców o aktywności pieszego, co przyczyni się do szybszej reakcji na wyhamowanie pojazdu.

System składa się z czujników, elementów migających wbudowanych w drogę tzw. „kocich oczek”. Diody świecą tylko w momencie wkroczenia pieszego na przejście. To system poprawiający bezpieczeństwo zarówno pieszych jak i kierowców. Pomocny jest zwłaszcza po zmierzchu lub w trudnych warunkach atmosferycznych, gdy piesi są najmniej widoczni. Tego rodzaju przejście nie działa w sposób ciągły, a jedynie aktywuje się w momencie gdy jest to potrzebne. Pomocne są zwłaszcza po zmierzchu, gdy piesi są najmniej widoczni. Zestaw migających świateł, w tym „kocich oczek” zamontowanych w jezdni, jest aktywowany, gdy pieszy znajduje się w jego pobliżu. – opisuje Agata Koba.

Urzędniczka wyjaśnia, że oczekiwanymi skutkami realizacji projektu są: bezpieczne przejście pieszego przez jezdnię, informowanie kierowcy o zbliżaniu się przechodnia do przejścia dla pieszych, zmniejszenie prędkości i wyhamowanie pojazdu przed przejściem oraz żeby niewielkim nakładem pieniężnym chronić zdrowie i życie ludzkie.

Przedstawiciel Policji podkreśla z kolei, że wszelkie rozwiązania technologiczne zastosowane na przejściach dla pieszych zdecydowanie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie Jasła.

Nowoczesny inteligentny system aktywnego przejścia dla pieszych informuje kierowcę o osobie znajdującej się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Jak dotąd można zauważyć, że kierujący dojeżdzając do „aktywnych przejść”, zdecydowanie zwalniają lub zatrzymują się dzięki czemu zmniejsza się ryzyko potrącenia osoby. Obserwując takie zachowania kierowców można spodziewać się jedynie optymistycznych wniosków w przyszłości. – informuje podkom. Piotr Wojtunik.

Policjant przypomina również, że jednym z głównych negatywnych czynników wpływających na zaistnienie zdarzenia drogowego jest najczęściej czynnik ludzki, czyli błąd człowieka.

Nawet najnowsze i najlepsze rozwiązania technologiczne nie są w stanie w pełni zapewnić nam bezpieczeństwa. Dlatego pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów i podstawowych zasad na drodze. Bądźmy ostrożni, kierujmy się rozwagą i rozsądkiem. – dodaje podkom. Piotr Wojtunik.

Liczba miast i miasteczek, które decydują się na podobne realizacje, stale przybywa. Także władze Jasła widzą potrzebę stworzenia kolejnych bezpiecznych przejść dla pieszych.

Miasto planuje składać wnioski o kolejne dofinansowania budowy aktywnych przejść, jak tylko ogłoszone zostaną na nie nabory. – wyjaśnia Agata Koba.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Warto być bezpiecznym pieszym”