Informacje

Czy młodzi jaślanie doczekają się tanich mieszkań na wynajem?

O tym, że na miejscowym rynku nadal brakuje tanich mieszkań na wynajem, po raz kolejny sygnalizuje radna Maria Kluz. Burmistrz wyjaśnia, że miasto od wielu lat przygląda się możliwościom budowy nowych budynków wielorodzinnych, które mogłyby służyć młodym pokoleniom jaślan. Są odpowiednie grunty pod ten cel, opracowano dokumentację projektową, jednak na przeszkodzie do realizacji inwestycji jak zwykle stoją uwarunkowania finansowe.

Dokładnie przed rokiem debiutująca w roli lokalnego samorządowca Maria Kluz (klub „Jaślanie”), radna wywodząca się z przemysłowego osiedla Gamrat, zadała pytanie włodarzom Jasła o to czy w wieloletnich planach rozwojowych miasta ujęto możliwość realizacji budownictwa wielorodzinnego z opcją taniego wynajmu przez młode pokolenie jaślan. Swoją troskę w tej materii podpierała osobistymi obserwacjami oraz wielokrotnymi rozmowami z osobami, których nie stać na budowę własnego domu czy zakupu mieszkania, a które jednak chciałyby związać swoją przyszłość zawodową i rodzinną z naszym miastem. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Maria Kluz po raz kolejny wykorzystała okazję, by na sesji Rady Miejskiej zapytać oficjalnie burmistrza co przez ostatnie dwanaście miesięcy udało się zrobić samorządowi miejskiemu w przedmiotowej sprawie:

Zwracają się do mnie młodzi ludzie z zapytaniem czy miasto Jasło przystąpi do budowy mieszkań w ramach programu „Mieszkanie+”. Jest dużo młodych rodzin, które mieszkają z rodzicami. Zwłaszcza dużo młodych rodzin wraca z Anglii, którym tam się urodziły dzieci. Nie wszyscy chcą się tutaj budować, bo nie każdy ma działkę. Mam wiele pytań odnośnie tego czy miasto Jasło zamierza wejść w ten program „Mieszkanie+” dla tych młodych ludzi. Czy myślimy o tym? Czy w ogóle nie bierzemy tego pod uwagę?

Burmistrz miasta Ryszard Pabian uznał poruszoną przez radną sprawę za bardzo ważną.

Jest to na pewno istotny temat jeśli chodzi o budowę mieszkań. – podkreślił. – Natomiast odpowiem tak. Były na rynku mieszkania, które stały bardzo długo i które było bardzo ciężko zbyć. W tej chwili, z tego co wiem, spółdzielnia mieszkaniowa próbuje zrobić nabór i też nie wygląda to tak jak pani ten temat przedstawia. Oczywiście, jest jakieś zapotrzebowanie na mieszkania i my też się z tym tematem chcemy zmierzyć. Mało tego, mamy nawet opracowany projekt budynku w ramach TBS-u. Natomiast TBS próbował robić nabór przez kilka lat na te mieszkania i nigdy nie udało się znaleźć pełnego zapotrzebowania. Pewnie będziemy musieli całkowicie przeprojektować te rozwiązania, które były do tej pory, bo podejrzewam, że jest zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem, a nie na duże mieszkania, które będą stanowiły czasowe zabezpieczenie lokum. W tym kierunku chcemy iść. Natomiast to wszystko wiąże się ze środkami.

Włodarz naszego miasta przyznał wprost: rządowy program „Mieszkanie+” okazał się dla większości samorządów w Polsce niewypałem i raczej nie wchodzi w grę, by w kolejnych latach miasto Jasło było zainteresowane udziałem w nim. Podkreśla jednak, że rozważane są inne możliwości.

Częściej jest on chyba niewypałem z tego co widzimy i co podkreślają wszystkie samorządy. To kilka rozwiązań, które zostały uruchomione na początku, a później ten program już się nie rozwijał. Zresztą pani minister Emilewicz też mówi, że musi poszukać innych rozwiązań jeśli chodzi o te mieszkania ogólnodostępne i nad tym rząd pracuje. – poddał analizie.

Z przedstawionych wyjaśnień nadal jednak nie wiadomo na ile plany miasta są realne do realizacji w jak najszybszym czasie.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE