Informacje

Decyzja środowiskowa dla zbiornika Kąty-Myscowa w III kwartale br.

Dzisiaj w Sejmie wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Anna Moskwa przedstawiła stan zaawansowania prac przygotowawczych do budowy zbiornika wodnego Kąty-Myscowa. Mieszkańcy miejscowości położonych wzdłuż rzeki Wisłoki oczekują na tę inwestycję od dziesiątek lat.

Podsekretarz stanu w ministerstwie gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podała podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na jakim w tej chwili etapie znajdują się prace przygotowawcze do budowy zbiornika wodnego Kąty-Myscowa. Według przedstawionych przez Annę Moskwę informacji, w trzecim kwartale bieżącego roku będzie gotowa decyzja środowiska.

„Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie dynamicznie podszedł do tej inwestycji. Przede wszystkim brakowało tej dokumentacji projektowej, która uniemożliwiała korzystanie ze źródeł finansowania. W 2018 roku przystąpiono do realizacji pierwszej fazy dokumentacji, przede wszystkim dokumentacji środowiskowej. Już mamy wybranego wykonawcę. W trzecim kwartale tego roku będziemy mieli przygotowaną dokumentację środowiskową. Równolegle prowadzimy pozostałe procesy, bo to jest zbiornik z dużym wpływem na urbanistykę i na mieszkańców”. – poinformowała.

Wiceminister Anna Moskwa powiedziała, że budowa zbiornika wpisuje się w realizowany na poziomie centralnym program inwestycji przeciwpowodziowych. Według prezentowanych przez nią danych, obiekt będzie miał przeszło 65 milionów metrów sześciennych pojemności. Zbiornik ma mieć charakter wielofunkcyjny. Jego podstawowym założeniem będzie zapobieganie zagrożeniu powodziowemu w dorzeczu rzeki Wisłoki. Szczególnie ważnym jest, że po jego wybudowaniu poprawi się zabezpieczenie w wodę pitną aglomeracji Jasła, Dębicy i Mielca oraz położonych wokół nich miejscowości.

Jak podała reprezentująca resort gospodarki wodnej Anna Moskwa, szacunkowa wartość prac związanych z powstaniem zbiornika przekroczy miliard złotych. Jednocześnie podkreśliła, że trwają starania o wpisanie inwestycji do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

„Czynimy starania, żeby wpisać ten konkretny zbiornik w kolejną perspektywę finansowania programu operacyjnego, bez względu na to jak on się będzie nazywał”. – zaznaczyła.

Dodała ona również, że podejmowane są działania mające na celu zapewnienie bezkonfliktowego przesiedlenia mieszkańców z terenów, które zostaną zalane wodami projektowanego zbiornika.

„Prowadzimy dialog z mieszkańcami. Rozpoczęliśmy konsultacje, by dobrze przygotować program ewentualnych przesiedleń, przede wszystkim z czaszy zbiornika, bo takie na pewno będą konieczne”. – powiedziała Anna Moskwa.

Na konieczność realizacji przedmiotowej inwestycji wskazała w Sejmie posłanka Zjednoczonej Prawicy Maria Kurowska: „Z wielką radością wysłuchałam tej informacji, że wszystko idzie w dobrym kierunku. Sama kiedyś przeżyłam co to jest susza i co to jest powódź, gdy byłam burmistrzem miasta Jasła, które najwięcej cierpi na braku tego zbiornika jeżeli chodzi o południową Polskę. W 2007 roku była wielka susza kiedy w mieście Jaśle zaczęło brakować wody. Natomiast w 2010 roku przeżyliśmy powódź tysiąclecia. Musiałam brać udział w tym dramacie ludzkim. Zatem bardzo proszę, aby czuwać nad tą inwestycją”.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Decyzja środowiskowa dla zbiornika Kąty-Myscowa w III kwartale br.”

  1. Cyt ..Prowadzimy dialog z mieszkańcami. Rozpoczęliśmy konsultacje, by dobrze przygotować program ewentualnych przesiedleń, przede wszystkim z czaszy zbiornika, bo takie na pewno będą konieczne”. – powiedziała Anna Moskwa.

    Chyba ta Pani nie słyszy tego co mówi…