Informacje

Drobnymi gestami wspierają medyków

Miłym gestem wykazują się lokale gastronomiczne z Jasła. Codziennie dla zespołów ratownictwa medycznego oraz innych pracowników zatrudnionych w jasielskim szpitalu przekazują nieodpłatnie ciepłe posiłki, napoje czy wyroby cukiernicze. Do akcji wspierania medyków przyłączyli się również kibice miejscowego klubu piłkarskiego „Czarni”, którzy ufundowali setki butelek wody mineralnej.

Sympatyczne gesty wobec osób, które na co dzień stoją na pierwszym froncie walki z nowym wyzwaniem sanitarno-epidemiologicznym, płyną z różnych stron. Warto zauważyć, że w ostatnim okresie praktycznie nie ma dnia, by jasielscy ratownicy medyczni nie wyjeżdżali do pacjentów z objawami charakterystycznymi dla choroby wywołanej wirusem COVID-19. Nierzadko podczas wspomnianych działań wspierani są przez inne formacje mundurowe. Na szczęście do tej pory w żadnym z przypadków nie potwierdzono badaniami laboratoryjnymi zakażenia tajemniczym patogenem. Każdorazowo obsługa tych zdarzeń przez personel medyczny wpływa niezwykle stresująco na ich psychikę, a do tego wyłącza daną załogę na kilka godzin z uwagi na konieczność dezynfekcji środka transportu sanitarnego. Należy w tym miejscu podkreślić, że nowe wyzwania jakie stoją przez medykami w związku z nieznanym dotąd zagrożeniem dla ludności to zaledwie ułamek pracy jaką na co dzień wykonują. Nie zapominajmy, że formacja, która przed laty została powołana do całodobowego i całorocznego zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego naszego społeczeństwa, nadal otrzymuje wezwania do zachorowań czy następstw nagłych wypadków w domach, miejscach użyteczności publicznej czy na szlakach drogowych.

Dlatego niezwykle ważne są choćby takie drobne gesty, jakimi w ostatnim czasie są obdarowywani przez lokalną społeczność. Niedawno spontaniczną akcję zorganizowali kibice Jasielskiego Klubu Sportowego „Czarni”. Środki zebrane wśród anonimowych sympatyków obchodzącego w bieżącym roku jubileusz 110-lecia istnienia stowarzyszenia przeznaczono na zakup wody mineralnej, którą następnie przekazano do miejscowego szpitala. Dzięki temu symbolicznemu gestowi ze strony miłośników lokalnej piłki nożnej, kilkadziesiąt zgrzewek z półtoralitrowymi butelkami trafiło do pracowników Pogotowia Ratunkowego, a także Szpitalnego Oddziału Ratunkowego wraz z Izbą Przyjęć.

Osoby stojące na pierwszym froncie w walce z koronawirusem wspierają również jasielskie lokale gastronomiczne. Nieodpłatne posiłki dla personelu medycznego szpitala w postaci pizzy, wyrobów cukierniczych czy kawy zaoferowały już m.in. Restauracja „Świtezianka” znajdująca się przy ulicy Lenartowicza, zakład cukierniczy „U Zofii” z Sądkowej koło Jasła, którego lokal firmowy mieści się przy ulicy Sokoła (wejście od ulicy Kościuszki), a także cukiernia „Cafe Lulu” mieszcząca się przy ulicy 3-go Maja. Słodkie wyroby dla pracowników szpitala dostarczył również Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych im. generała Józefa Hallera w Jaśle.

Zachęcamy też innych do włączenia się w inicjatywę wspierania załóg karetek Pogotowia Ratunkowego oraz personelu oddziałów kluczowych dla zapobiegania i leczenia chorób zakaźnych, które to osoby niejednokrotnie pracując ponad siły i narażając własne zdrowie nie mają czasu na indywidualne przygotowanie posiłku. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie ostatnią rzeczą jest czas na szukanie firmy, która dowiezie im jedzenie.

Swoim darczyńcom przekazują serdeczne wyrazy wdzięczności. – Składamy serdeczne podziękowania za każdy drobny, symboliczny gest, którym obdarzacie nas Państwo w ostatnim czasie. Pozdrawiamy i życzymy Wam wszystkim dużo zdrowia – przekazują ratownicy medyczni ze Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE