Informacje

Pomnik Chrystusa Króla w Jaśle gotowy

Na 19 czerwca zaplanowano w Jaśle uroczystości religijne związane z poświęceniem pomnika Chrystusa Króla, który zgodnie z założeniami powstał na działce miejskiej przy ulicy Na Kotlinę. W wydarzeniu wezmą udział m.in. władze kościelne i samorządowe, członkowie społecznego komitetu budowy, darczyńcy, a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta i regionu.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Nowy symbol religijny w naszym mieście, którego mieszkańcy są mocno zakorzenieni w wierze, powstał na działce przy ulicy Na Kotlinę. O zamiarze jego budowy pisaliśmy w portalu regionalnym terazJaslo.pl (tutaj) już w sierpniu 2016 roku. Mimo sprzeciwu ze strony grupy radnych jeszcze poprzedniej kadencji, ostatecznie wyrażono wówczas aprobatę na przekazanie pod ten cel terenu położonego na wzniesieniu, z którego rozpościera się malownicza panorama miasta, a w jego dalszej perspektywie Beskidu Niskiego. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych z tego miejsca można dostrzec wystające wierzchołki Tatr. Działka, która została przeznaczona na wzniesienie pomnika, sąsiaduje bezpośrednio z założoną przed kilkoma laty miejską winnicą.

Szukaliśmy miejsca, na którym byłaby możliwość ustawienia tego pomnika. Stwierdziliśmy, że akuratnie tu jest dobra przestrzeń. To jest grunt miejski więc zwróciliśmy się do burmistrza i Rady Miejskiej Jasła czy nie udostępniliby nam część tej przestrzeni pod budowę pomnika Chrystusa Króla. Burmistrz, jak i radni miejscy wyrazili zgodę. Jest to obręb około siedmiu, ośmiu arów. Teren pod budowę pomnika Chrystusa Króla został nam użyczony. – wyjaśnia Edward Kozioł, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle, a zarazem prezes zarządu Stowarzyszenia Budowy Pomnika Chrystusa Króla w Jaśle.

Jak podkreśla, inicjatywa wyszła bezpośrednio od jasielskich rzemieślników.

Najpierw utworzyliśmy społeczny komitet, później ten społeczny komitet przekształciliśmy na stowarzyszenie, ponieważ stowarzyszenie ma osobowość prawną. Społeczny komitet nie ma takiej osobowości, przez co nie mogliśmy załatwić w urzędach wielu spraw. Stowarzyszenie powstało w październiku 2017 roku, a już w 2018 roku była gotowa dokumentacja. I wreszcie rozpoczęliśmy budowę. – wspomina Edward Kozioł.

Idea przedsięwzięcia została ciepło przyjęta przez władze kościelne. Zgodę na rozpoczęcie inwestycji wyraził bezpośrednio Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej biskup Jan Wątroba, jednocześnie udzielając inicjatorom duchowe błogosławieństwo na czas trwania budowy.

Jak dostaliśmy zgodę z Urzędu Miasta na posadowienie to musieliśmy się zwrócić do kurii. Biskup rzeszowski Jan Wątroba wyraził zgodę, pobłogosławił nas w tym dziele i rozpoczęliśmy budowę z nadzieją, że ją ukończymy. Miałem wielu oponentów. Podkreślam, że inicjatywa wyszła bezpośrednio od rzemiosła. Niektórzy próbowali nam „podstawić nogę” jednak to dzieło nam wyszło. Myślę, że również dzięki pomocy Bożej. – mówi Kozioł.

Obiekt został wzniesiony w oparciu o projekt przygotowany nieodpłatnie przez lokalnego architekta Andrzeja Gawlewicza. Betonowa kolumna wraz z umieszczoną na niej figurą Chrystusa Króla w koronie wznosi się na wysokość około trzystu metrów nad poziom morza. Cała kompozycja jest wysoka na dwanaście metrów i pięćdziesiąt centymetrów.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Mamy sygnały, że pomnik jest trochę za nisko posadowiony. Musieliśmy się trzymać dokumentacji.– informuje Edward Kozioł. – Postument został wykonany z litego betonu architektonicznego. Nie było tak łatwo do tego dojść, ponieważ nikt nie chciał się podjąć jego wykonania. Dla fachowców to zbyt mała inwestycja. Trzeba było kupić specjalne gładkie płyty. Wydaje się, że to są bloczki, a tak nie jest. Na postumencie zaś stoi figura, która ma wysokość trzech i pół metra.

Sylwetka Chrystusa Króla, która jest zwrócona przodem w kierunku miasta, odzwierciedla autentyczny wizerunek Pana Jezusa jaki udało się sfotografować włoskiemu stygmatykowi – bratu Elii w 2013 roku.

Mając tę fotografię dałem artystom, żeby to odtworzyli. To jest autentyczny obraz Pana Jezusa. Sama figura jest wykonana z brązu. – opisuje.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

Realizacja tego dzieła nie byłaby możliwa bez duchowego i materialnego wsparcia ludzi dobrej woli. Według przekazanej nam informacji, wartość inwestycji została zaplanowana na kwotę 300 tysięcy złotych. Należy podkreślić, że w całości pokryto ją ze środków zgromadzonych na koncie Stowarzyszenia. Pomimo często pojawiających się w opinii społecznej negatywnych informacji, na ten cel nie wydatkowano ani jednej złotówki ze środków publicznych.

Jest to dzieło, którego niewielu spodziewało się, że ono powstanie. Dzisiaj może nas krytykują, że jest to zbyt za małe, że jest za mało widoczne, ale wykonaliśmy je na tyle, na ile nas było stać i na ile mieliśmy środków. – podkreśla E. Kozioł.

Pomysłodawcy liczą na dalszą hojność ze strony fundatorów bowiem pozostało do wykonania prace wykończeniowe. W planach jest jeszcze m.in. uporządkowanie terenu wokół, ułożenie kostki brukowej na alejkach spacerowych, montaż systemu wizyjnego nadzorującego najbliższe otoczenie czy nasadzenie ozdobnej roślinności.

Dowolne datki można przekazywać na konto stowarzyszenia: 02 8627 1011 2001 0052 4115 0001 z dopiskiem „Budowa Kultu Bożego”. O samej inicjatywie można się też dowiedzieć więcej ze specjalnie przygotowanej strony internetowej dostępnej pod adresem www.pomnikjaslo.pl.

Jestem wdzięczny każdemu kto składa jakąkolwiek ofiarę. Można powiedzieć, że to wspólne dzieło mieszkańców. To nie jest tak, że ten pomnik ktoś wybudował indywidualnie tylko to jest dzieło dla całej wspólnoty jasielskiej, ale nie tylko. – zaznacza.

Udało się już za to uruchomić efektowne oświetlenie. – Planujemy, że do godziny 22 będzie podświetlony pomnik, a potem będzie oświetlony plac. – wyjawia.

Podniosłym dla całej lokalnej wspólnoty wydarzeniem będzie poświęcenie pomnika, które zaplanowano na piątek 19 czerwca. W uroczystości wezmą udział m.in. władze kościelne i samorządowe, członkowie komitetu budowy, darczyńcy. a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta i regionu. Tego dnia nastąpi symboliczny akt zawierzenia miasta Jasła Jezusowi Chrystusowi Królowi Wszechświata przez Jego Najświętsze Serce.

Serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców miasta Jasła i okolic na to wydarzenie. Swoją obecność zapowiedział ordynariusz diecezji rzeszowskiej biskup Jan Wątroba, burmistrz miasta i Rada Miejska. Ksiądz biskup najpierw odprawi mszę świętą w Kościele Farnym, a po mszy świętej dalszy ciąg będzie uroczystości będzie w tym miejscu. Zapraszam, by przyjść i podziwiać nasze wspólne dzieło. – zachęca do udziału Edward Kozioł.

OBEJRZYJ ZDJĘCIA

Pomnik Chrystusa Króla Wszechświata w Jaśle

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE