Informacje

Bankowcy dofinansowali zakup respiratora do karetki transportowej

Pogotowie Ratunkowe w Jaśle otrzymało nowoczesny, o wysokim standardzie techniczno-użytkowym respirator. Urządzenie to jest niezbędne do prowadzenia intensywnej terapii oddechowej u pacjentów będących w stanie nagłego zagrożenia życia lub zdrowia, wymagających specjalistycznego transportu z miejscowego szpitala do ościennych ośrodków. Jego zakup nie byłby możliwy bez wsparcia finansowego jakiego szpitalowi udzielił Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Jaśle.

Ostatnie miesiące bieżącego roku sektor ochrony zdrowia w Polsce zdominowała pandemia koronawirusa. Aby móc skuteczniej reagować na nowe wyzwania epidemiologiczne wynikające z potencjalnego zagrożenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 potrzebna jest do tego niezawodna aparatura ratująca życie i zdrowie pacjentów, nie odbiegająca swoimi właściwościami techniczno-użytkowymi od światowych standardów.

Właśnie o takie wysokiej jakości urządzenie wzbogaciło się w ostatnim czasie jasielskie Pogotowie Ratunkowe. Mowa tutaj o respiratorze, czyli urządzeniu medycznym wspomagającym czynności oddechowe pacjenta będącego w stanie bezpośredniego zagrożenia zdrowia, a nawet życia, który wymaga natychmiastowego leczenia w ośrodku o wyższym stopniu referencyjności. Sprzęt ten będzie służył do ratowania ludzi z zaburzeniami oddychania w przebiegu różnych schorzeń, w tym także chorobie COVID-19.

(FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar)

W skład zestawu zakupionego na potrzeby stacji Pogotowia Ratunkowego w Jaśle wchodzą: respirator marki paraPAC plus 310, butla tlenowa z reduktorem, jednorazowe obwody do wentylacji oraz torba ochronna umożliwiająca swobodny dostęp do urządzenia.

Model tego respiratora to urządzenie z najwyższej półki, będące nieodzownym wyposażeniem w szpitalnych oddziałach, zespołach ratownictwa medycznego czy karetkach transportowych na całym świecie. Zastosowane w nim parametry użytkowe pozwalają na intuicyjną obsługę przez wykwalifikowany personel medyczny. Co ważne, przedmiotowy sprzęt pozwala na prowadzenie intensywnej terapii oddechowej zarówno u pacjentów dorosłych, jak i dzieci oraz noworodków.

Koszt zamówienia wyniósł 49 tysięcy złotych. Inwestycja, której realizacja miała za zadanie poprawę poziomu bezpieczeństwa zdrowotnego lokalnej populacji, nie byłaby możliwa do osiągnięcia, gdyby nie zewnętrzne wsparcie finansowe. Dotację w wysokości ponad 31 tysięcy złotych, w ramach niwelowania niepożądanych skutków epidemii koronawirusa w naszym kraju, przekazał Bank Spółdzielczy w Bieczu Oddział w Jaśle. Pozostałe środki to wkład własny szpitala.

Sprzęt został przekazany do eksploatacji w tym tygodniu. Z rąk dyrektora oddziału banku Tomasza Urbańskiego odebrali go: dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Michał Burbelka, zastępca dyrektora ds. leczniczych Dariusz Kowalski, kierownik Działu Pomocy Doraźnej Artur Sadzikowski oraz kierownik ds. niższego personelu Działu Pomocy Doraźnej Józef Wilk.

Kierownictwo miejscowego szpitala podziękowało przekazującemu dotację Bankowi Spółdzielczemu w Bieczu Oddział w Jaśle, którego pracownicy pozytywnie odpowiedzieli na apel skierowany do osób prywatnych, firm. instytucji oraz nieformalnych grup o pomoc finansową i materialną w tym trudnym dla służb medycznych czasie.

Przedstawiciele Pogotowia Ratunkowego wyrazili podziw wobec bankowców, których inicjatywa przyczyni się do podniesienia standardu lecznictwa specjalistycznego wśród społeczności obejmującej 115-tysięczną populację powiatu jasielskiego. Jak podkreślono, zakupiony dla tutejszej stacji sprzęt nie będzie służył jego pracownikom, a jedynie poprawi komfort ich codziennej pracy na wysłużonym już urządzeniu. Oby zakupiony respirator nie musiał być on zbyt często używany, a każda podjęta akcja ratunkowa kończyła się sukcesem.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE