Informacje

Budynek Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie gotowy po generalnym remoncie

Siedziba Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie mieści się w centrum miejscowości, obok budynku Urzędu Gminy i Gminnego Ośrodka Kultury, tuż przy drodze wojewódzkiej nr 992 w kierunku granicy ze Słowacją | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zakończył się generalny remont budynku Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie. Dzisiaj odbyło się jego uroczyste otwarcie z udziałem parlamentarzystów, władz samorządowych, duchowieństwa oraz policjantów. Z tej okazji miejscowi funkcjonariusze otrzymali do dyspozycji nowy pojazd służbowy, który ze względu na swoje walory techniczno – użytkowe ułatwi im pracę w trudno dostępnym terenie górskim.

Po czterdziestu latach od momentu przekazania do użytkowania budynku Policji w Nowym Żmigrodzie przeszedł on generalny remont. Inwestycja została w całości sfinansowana ze środków publicznych. Prace pochłonęły ponad 1,8 mln złotych. Po kilku miesiącach intensywnych robót budowlanych funkcjonariusze mogli się na nowo wprowadzić do swojego dotychczasowego miejsca pracy.

Komisariat w Nowym Żmigrodzie to największa komórka organizacyjna w rejonie działania Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Swoim zasięgiem obejmuje obszar trzech gmin: Nowy Żmigród, Osiek Jasielski oraz Krempna. Stan osobowy jednostki wynosi obecnie szesnastu funkcjonariuszy wraz z komendantem oraz dwóch pracowników cywilnych. Rocznie mundurowi podejmują około dwa tysiące interwencji.

Jak podkreślano podczas dzisiejszej uroczystości z okazji ponownego otwarcia obiektu, każdego dnia do tego budynku zgłasza się wiele osób, na przykład pokrzywdzonych przemocą domową, które muszą składać zeznania, ale załatwiane są tutaj przeróżne czynności procesowe opisane w procesie kodeksu postępowania karnego, jak również czynności administracyjne.

Dlatego tak ważne i potrzebne są takie inwestycje, jak ta, które wpływają na poprawę jakości udzielanej pomocy potrzebującym przez służby mundurowe. Dzięki przeprowadzonym pracom modernizacyjnym miejscowa Policja wreszcie będzie miała możliwość przyjmować mieszkańców w naprawdę godnych warunkach.

W tym symbolicznym wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, m.in. poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan Rzońca, senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Bogdan Mazur, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joanna Bril, starosta jasielski Adam Pawluś, członek Zarządu Powiatu w Jaśle Grzegorz Pers, wójt gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, przewodniczący Rady Gminy Nowy Żmigród Henryk Strzelec, wójt gminy Osiek Jasielski Andrzej Stachurski oraz wójt gminy Krempna Kazimierz Miśkowicz.

Szczególnym punktem uroczystości było przekazanie symbolicznego klucza do siedziby Komisariatu na ręce jego komendanta asp. sztab. Grzegorza Stygara, a następnie poświęcenie zmodernizowanej infrastruktury przez proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Nowym Żmigrodzie ks. Stanisława Szajnę oraz kapelana Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie ks. kanonika Marka Buchmana.

Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie insp. Dariusz Matusiak wyraził słowa podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do realizacji tego projektu, który świadczy o postępującej profesjonalizacji Policji:

„Nie tak dawno, bo równo pięć miesięcy temu, mieliśmy wielką przyjemność spotkać się w szerszym gronie w Jaśle, na uroczystości otwarcia Komendy Powiatowej Policji. Minęło pięć miesięcy i znowu jesteśmy na ziemi jasielskiej, co dla mnie jest olbrzymią radością. Możemy zakończyć kolejną inwestycję, która poczyniona została na terenie powiatu jasielskiego, remont kapitalny Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie. To nie tylko to, co widzimy na zewnątrz, czyli remont tego budynku. Jak sobie przypomnimy jak on wyglądał jeszcze rok temu to naprawdę jest to kolosalna zmiana. Ale to również dotyczy pierwszego wyposażenia tego komisariatu. To wszystko łącznie daje przede wszystkim komfort pracy naszym policjantom, ale też będzie służyć mieszkańcom Nowego Żmigrodu, bo wreszcie będą w godnych warunkach przyjmowani i obsługiwani jak przystało na XXI wiek. Za to wszystko serdecznie dziękuję”.

Dzisiejsze wydarzenie było również okazją do przekazania tutejszej jednostce Policji fabrycznie nowego oznakowanego pojazdu służbowego. Zakupiony pojazd marki KIA Sportage jest przystosowany do służby w trudnym rejonie górskim. Auto wyposażono w silnik benzynowy o pojemności 1,6 litra, turbodoładowanie oraz napęd na cztery koła.

Jak zaznaczono, Nowy Żmigród to ważny punkt komunikacyjny w tym rejonie powiatu jasielskiego bowiem przez tą miejscowość przebiegają dwie ważne drogi wojewódzkie, po których tysiące samochodów dziennie przemierza ten teren w drodze z Jasła na Słowację i odwrotnie. Jest to również rejon bardzo atrakcyjny turystycznie, ale i trudno dostępny, co też powoduje, że policjanci mają trudności z dotarciem do wszystkich potrzebujących pomocy. Dlatego też ten samochód będzie służył poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, jak i gości odwiedzających ten region.

Został nabyty za kwotę 126,5 tys. złotych dzięki udanemu współdziałaniu Policji z lokalnym samorządem. Połowa jego wartości została sfinansowana przez samorządy lokalne. Środki przekazały: powiat jasielski, gmina Nowy Żmigród oraz gmina Osiek Jasielski.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Budynek Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie gotowy po generalnym remoncie”

  1. no to zajmiecie się pewnie tymi co stoją na skrzyżowaniu i przejściu dla pieszych tuż obok w kierunku Kątów. A między bazyliką i bankiem w Dębowcu stojących na zakazie i na przejściu zwłaszcza na mszy wieczornej… PLAGA