Informacje

Przy szkole na osiedlu Gamrat wybudowano boisko wielofunkcyjne

Boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią będzie służyło do wielu dyscyplin drużynowych, m.in. piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki, koszykówki czy badmintona. | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka społeczność Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle otrzymała wymarzony prezent. To oczekiwane od wielu lat przez dzieci i młodzież nowoczesne boisko wielofunkcyjne. Obiekt został uroczyście udostępniony do użytkowania w obecności zaproszonych gości, wśród których obecna była Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska. | FOTOGALERIA

Nowoczesne boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią powstało przede wszystkim z myślą o uczniach Zespołu Szkół Miejskich nr 2, w skład którego wchodzą Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Przedszkole Miejskie nr 13. Obiekt wzniesiono w miejscu dawnego boiska asfaltowego do piłki nożnej, które służyło dzieciom i młodzieży z osiedla Gamrat od momentu wzniesienia budynku szkoły. Wraz z biegiem lat utraciło ono jednak swoje walory użytkowe, przez co przestało być miejscem przyjaznym i bezpiecznym do wychowywania kolejnych pokoleń młodych mieszkańców naszego miasta. Dlatego też podjęto intensywne starania o modernizację przyszkolnej infrastruktury sportowej.

W realizację przedsięwzięcia włączyło się wiele osób: począwszy od grona pedagogicznego i rady rodziców, poprzez zarząd osiedla i mieszkańców, a skończywszy na władzach naszego miasta. Dzięki wsparciu udzielonemu przez wiele przychylnych temu projektowi osób cierpliwość została wreszcie nagrodzona.

Impulsem do rozpoczęcia procesu inwestycyjnego była uchwała Rady Miejskiej Jasła z dnia 31 maja 2021 roku, przekazująca środki finansowe na opracowanie niezbędnej dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych.

Dzisiaj, kiedy miało miejsce uroczyste przekazanie nowo powstałego obiektu do użytkowania, nie sposób było nie wspomnieć o szczególnym zaangażowaniu w powstanie przyszkolnego boiska wielofunkcyjnego śp. dyrektora szkoły Jerzego Gajdy.

Ogromnej radości z tego wydarzenia nie kryła jego następczyni Izabela Skóra, dzisiaj jeszcze pełniąca obowiązki dyrektora, a od dnia 1 września 2022 roku dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle.

Izabela Skóra, p.o. dyrektora Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dzisiaj możemy otworzyć to piękne, wielofunkcyjne boisko sportowe przy naszej szkole. Powstało ono dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ale przede wszystkim powstało dzięki zaangażowaniu i staraniom wielu życzliwych nam osób. Nie mogę nie wspomnieć tutaj naszego dyrektora śp. Jerzego Gajdy, ponieważ to on od wielu lat zabiegał o możliwość poprawy infrastruktury naszej szkoły. Rozpoczął ją, nadzorował i ukończył. Z tego miejsca szczególnie chcę podziękować burmistrz Elwirze Musiałowicz-Czech. To dzięki jej zaangażowaniu doszła do skutku ta inwestycja. Dziękuję również wszystkim radnym Rady Miejskiej Jasła, którzy głosowali za możliwością zrealizowania tej inwestycji. Podziękowania składam na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła Henryka Raka. Ale szczególnie chcę wyrazić swoją wdzięczność paniom radnym, które są osobiście, emocjonalnie związane z naszą szkołą, czyli Iwonie Dziedzic, Marii Kluz. Chcę też wspomnieć przewodniczącą Rady Osiedla Gamrat Urszulę Czyżowicz, bo ona też od wielu lat zabiegała o to, żebyśmy mieli nową infrastrukturę. Bardzo się cieszymy, że mogła dojść do skutku ta inwestycja. – powiedziała.

 POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI: 

 

Podczas swojego wystąpienia dyrektor Izabela Skóra wspomniała o warunkach umożliwiających rozwój tężyzny fizycznej uczniów szkoły na otwartej przestrzeni.

Od początku istnienia tej szkoły korzystaliśmy z boiska asfaltowego. Ono w ostatnich latach było już bardzo zdegradowane i nie zapewniało nam pełnego, wszechstronnego rozwoju naszych uczniów. – nadmieniła. – Oczywiście korzystaliśmy z „Orlika”, który znajduje się na osiedlu Gamrat. Korzystaliśmy też z siłowni, która jest w Dąbrówce. Ale jednak marzyliśmy, żeby mieć swoje własne szkolne wielofunkcyjne boisko sportowe. Dlatego też wyrażam ogromną wdzięczność, ponieważ oddanie tego boiska umożliwi przede wszystkim naszym uczniom uprawianie wielu dyscyplin i rozwój sprawności fizycznej, kondycji naszych dzieciaków. Zwłaszcza po tak trudnym okresie jakim była pandemia kiedy to nasi uczniowie większość czasu spędzali przed ekranami smartfonów, tabletów czy laptopów. Dlatego bardzo dziękuję i chylę czoła wszystkim osobom, które dołożyły się do możliwości tej inwestycji.

Widok na boisko wielofunkcyjne przy ZSM nr 2 w Jaśle | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Zastępczyni burmistrza miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech również podkreśliła, że całe mnóstwo osób było ogromnie zaangażowane w to przedsięwzięcie. Wszystko po to, aby nauka podejmowana przez najmłodszych była pełna promiennego uśmiechu, zdrowej rywalizacji i zdrowego rozwoju.

Podkreślę, że wiele osób przychodziło do nas do urzędu, rozmawialiśmy o tym. To jest też taki pomnik tego, że można rozmawiać ponad podziałami i można pracować z dobrym efektem. Za to też bardzo serdecznie dziękuję. – poinformowała.

Na ręce uczniów przekazała w prezencie od władz samorządowych miasta Jasła zestaw piłek oraz rakietki do badmintona.

Przekazanie upominków od władz miasta | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

To boisko ma pełnić kilka funkcji. Zarówno boiska to gry w piłkę nożną, siatkówkę, koszykówkę, ale też i w badmintona. Osobiście muszę się przyznać do pewnej rzeczy, że w dzieciństwie uwielbiałam badmintona. Mam nadzieję, że fakt, że to boisko umożliwia uprawianie tego sportu, to może czasem będę zaglądać i z zazdrością patrzeć jak młodzież ten sport uprawia. – dodała z uśmiechem pani wiceburmistrz.

 POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI: 

 

Dzisiejsza uroczystość to istotne wydarzenie dla radnej Iwony Dziedzic.

To bardzo ważna uroczystość, a dla mnie szczególnie ważna, bo „Jedenastka” to moja szkoła. To szkoła, która jest w moim sercu zarówno jako uczennicy, ale także i nauczycielki. Doskonale pamiętam obdarte kolana po lekcji wf-u na betoniaku, spotkania popołudniowe i weekendowe dzieciaków osiedlowych kiedy przychodziliśmy tutaj. Lubiliśmy to miejsce, lubiliśmy ten betoniak. Ale czas na nowe, czas na zmiany. W pamięci mam każdą rozmowę z dyrektorem Jurkiem. Spacery po tym betoniaku kiedy jeszcze tutaj pracowałam i marzenia. Marzenia, że chcemy coś zmienić. Z czasem te marzenia przeradzały się w plany. Każdy plan ciągnie za sobą różne problemy. My też tych problemów mieliśmy dużo, ale razem stawialiśmy im czoła. Szczególnie dziękuję burmistrz Elwirze za otwartość i serce. Za to, że zawsze przyjmowała nasze propozycje i zawsze kiedy coś pojawiało się na drodze, co nam stawało i przeszkadzało, udawało nam się to przeskoczyć. Cieszę się, że mogę teraz powiedzieć: mamy to dyrektorze! – powiedziała.

Radna całej społeczności szkolnej życzyła: „aby to miejsce było dla Was miejscem, które będzie wywoływać takie wspomnienia jak we mnie wywołuje stare betonowe boisko. Życzę Wam żebyście mogli tutaj rozwijać swoją tężyznę fizyczną, swoje zainteresowania. Z okazji Dnia Dziecka życzę Wam wszystkiego co najlepsze: słoneczka na niebie, uśmiechów na twarzy”.

Moment przecięcia wstęgi przez zaproszonych gości i uroczystego otwarcia boiska | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Cała inwestycja zamknęła się ostatecznie w kwocie 552 tysięcy złotych. Miasto Jasło uzyskało na ten cel dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jak podkreśliła Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, to niezwykle istotny instrument finansowy pozwalający samorządom na poprawę warunków życia lokalnych społeczności.

Cieszę się, że ta inwestycja została dofinansowana również ze środków rządowych. Otóż rząd Zjednoczonej Prawicy, przy udziale parlamentu, utworzył Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych. Utworzył go po to, aby właśnie w mniejszych środowiskach, takich jak chociażby środowisko gamrackie, powstawały nowe inwestycje. Aby na mapie Polski nie było „białych plam”, aby te środki rządowe wszędzie docierały. Uważamy, że tego wymaga sprawiedliwość. Czy to w dużych miastach, czy na małych osiedlach, wszędzie powinniśmy mieć dobre warunki do rozwoju. – objaśniła.

Parlamentarzystka przytoczyła dobrze znane wszystkim przysłowie „w zdrowym ciele zdrowy duch” życząc korzystającym z boiska, aby w trakcie przebywania na tym obiekcie, przy okazji ćwiczeń fizycznych uczyć się koleżeństwa, wzajemnego szacunku i życzliwości do drugiego człowieka.

Uczcie się też pięknej współpracy, bo gry zespołowe wymagają tej współpracy. Nie chciałabym, abyście się tylko kopali po kostkach. Życzę Wam, aby to boisko Wam fajnie służyło, abyście z radością tutaj przebywali. Serdecznie gratuluję pani dyrektor. Wszyscy wspominamy śp. dyrektora Jerzego Gajdę, który poczynił starania, a państwo radni pomogli. Myślę, że ta współpraca wszystkich środowisk daje takie dobre owoce. Kochane dzieci, drodzy młodzi. Z okazji Dnia Dziecka życzę Wam również, abyście mieli szczęśliwe dzieciństwo, szczęśliwą młodość, abyście się cieszyli wszystkim co Was otacza, abyście zawsze mieli Pana Boga, Polskę i swoją rodzinę w sercu i abyście wyrośli na dumnych ze swojej polskości Polaków. – zwróciła się do młodzieży Maria Kurowska.

Uroczystego poświęcenia obiektu dokonał ks. Mariusz Bilski, wikariusz z Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Judy Tadeusza w Dąbrówce-Gamracie.

Występ artystyczny młodzieży szkolnej | FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE