Informacje

Samorządy wsparły zakup echo serca i kolonoskopu na rzecz jasielskiego szpitala

Dzisiaj w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle dokonano uroczystego przekazania dwóch nowoczesnych aparatów medycznych, które przyczynią się do podniesienia jakości świadczonych w nim usług. Zakup urządzeń został wsparty środkami publicznymi przekazanymi przez miasta i gminy powiatu jasielskiego. Samorządy od lat chętnie okazują szpitalowi pomoc w pozyskiwaniu wysokiej klasy sprzętu służącego do diagnostyki i leczenia mieszkańców naszego regionu.

W samo południe na terenie Szpitala Specjalistycznego w Jaśle odbyła się oficjalna prezentacja nowo pozyskanego sprzętu medycznego, który został zakupiony ze środków publicznych przekazanych szpitalowi w formie dotacji z budżetów miast i gmin tworzących powiat jasielski.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Dyrektor Beata Trzop, witając zaproszonych na spotkanie gości, powiedziała na wstępie: – Spotkaliśmy się dzisiaj w związku z oddaniem do użytkowania dwóch aparatów, bardzo ważnych dla diagnostyki pacjentów szpitala, które zostały zakupione z budżetu miasta Jasła, miasta i gminy Kołaczyce oraz gmin powiatu jasielskiego. Jest to echo serca, czyli aparat do diagnostyki kardiologicznej i kolonoskop, który będzie służył w Pracowni Endoskopii. Jest to kolejny przykład wsparcia jasielskiego szpitala przez samorządowców za co bardzo serdecznie dziękuję.

Za współfinansowanie zadań związanych z ochroną zdrowia swoim kolegom samorządowcom podziękował również starosta jasielski Adam Pawluś: – Razem możemy więcej. Cieszę się z tego powodu i liczę na dalsze wsparcie. Jak przypomniał, w ciągu ostatnich sześciu lat powiat jasielski zainwestował w rozwój infrastruktury szpitala oraz zakup niezbędnej aparatury medycznej przeszło 50 mln złotych. W trakcie realizacji jest budowa nowego pawilonu Oddziału Psychiatrycznego na terenie kompleksu przy ulicy Lwowskiej 22, a w kolejce czekają kolejne wyzwania.

Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła oraz przewodniczący Konwentu Burmistrzów Miast i Wójtów Gmin Powiatu Jasielskiego zaznaczył, że nie jest to pierwszy przypadek wsparcia ze strony samorządów naszego jasielskiego szpitala.

Mam nadzieję, że zawsze będziemy w stanie wysupłać te środki, aby tego typu działania wspierać, bo ze szpitala korzystają mieszkańcy przede wszystkim naszego powiatu. Stąd też czujemy się zobowiązani, a nie ma nic ważniejszego jak zdrowie naszych mieszkańców. Dlatego myślę, że mogę powiedzieć, że możecie państwo nadal liczyć na nasze wsparcie, bo zdajemy sobie sprawę, że tego oczekujecie. Jak widać środki, które jesteście w stanie wygenerować we własnym zakresie, zazwyczaj bywają niewystarczające. Oczywiście, my też borykamy się ze swoimi problemami, ale wspólnie możemy więcej. Myślę, że łącząc działania szpitala, samorządu powiatu i samorządów naszych gmin będziemy się starać, aby właściwie zaopatrywać nasz jasielski szpital. – powiedział.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Wśród zakupionych urządzeń znajduje się echo serca – aparat do badań ultrasonograficznych pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi i internistycznymi. Ze względu na swoje walory użytkowe poprawi jakość wykonywanych badań. Poprzednie urządzenie miało już dwanaście lat i nadal będzie używane do diagnostyki pacjentów, niemniej już w innej jednostce organizacyjnej szpitala.

Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Pododdziałem Gastroenterologicznym lek. Paweł Samborski zachwala zalety pozyskanego sprzętu. Dopowiada również, że w każdej chwili istnieje możliwość rozbudowy urządzenia o dodatkowe moduły ultrasonograficzne oraz oprogramowanie do wysoko specjalistycznego obrazowania wraz z rosnącymi potrzebami.

Zastąpił wysłużony już aparat niższej klasy, ale wtedy tylko takie były dostępne, który służył nam od 2010 roku. Ten aparat jest dalej wykorzystywany, ponieważ jest w doskonałym stanie technicznym, w poradni specjalistycznej. Takie są potrzeby, bo tych badań wykonuje się bardzo dużo. Ten aparat powinien nam służyć pewnie też kilkanaście lat i taką mamy nadzieję. My będziemy o niego dbać jak tylko umiemy, żeby wytrzymał jak najdłużej. Nie musimy się tego aparatu wstydzić – to jest wysokiej klasy urządzenie jakie mają również oddziały specjalistyczne kardiologiczne i kliniki kardiologiczne w Polsce i na świecie. Oczywiście, nie mamy jakiegoś najbogatszego wyposażenia, bo ono jest po prostu niepotrzebne. Mamy wszystko na miarę potrzeb i możliwości tak, aby pacjent był jak najlepiej zabezpieczony. Nie ma potrzeby szukania sprzętu, który nie będzie po prostu wykorzystywany. Zapewniam, że ten aparat będzie wykorzystywany na 200%. Dziękuję za wsparcie. Jest to wielki krok naprzód w diagnostyce pacjentów naszego powiatu i nie tylko. – powiedział.

Kolejnym urządzeniem pozyskanym do szpitala jest kolonoskop. To urządzenie dedykowane dla Pracowni Endoskopii. W związku z tym, że szpital poszerza zakres swoich świadczeń, w tym roku o diagnostykę i profilaktykę jelita grubego, nowy aparat pozwoli na zwiększenie ilości i podniesienie jakości wykonywanych badań.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jest to sprzęt, którym wykonujemy badania jelita grubego, jak również wykonujemy różne badania endoskopowe związane z usuwaniem na przykład zmian, polipów, pobieraniem biopsji, diagnostyką jelita grubego również pod kątem chorób nowotworowych. W tej chwili nasza pracownia bardzo ładnie nam się rozwija. Mamy zakupiony nowoczesny sprzęt, którym wykonujemy dużo badań wysokospecjalistycznych. To urządzenie umożliwi nam wykonywanie większej ilości zabiegów. Ten endoskop zastąpi nam stary, wysłużony aparat. Jest to aparat ultra HD, czyli wysokiej klasy endoskop, który pozwala nam na bardzo dokładne obrazowanie chorób jelita grubego. Bardzo dziękujemy za wsparcie – za to, że możemy na takim nowym sprzęcie pracować co nam umożliwi dobre diagnozowanie i leczenie chorych z całego naszego rejonu. – opisuje lek. Anna Siwiec, kierownik Pracowni Endoskopii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Łączna wartość obydwu aparatów medycznych wynosi 354 680 złotych, przy czym echo serca 251 000 złotych, a kolonoskopu 103 680 zł.

W dzisiejszym spotkaniu udział wzięli również: zastępca dyrektora szpitala ds. leczniczych lek. Dariusz Kowalski, zastępca dyrektora szpitala ds. ekonomiczno-administracyjnych Zbigniew Betlej, zastępca kierownika Oddziału Chorób Wewnętrznych i Kardiologii z Pododdziałem Gastroenterologicznym lek. Aneta Dacyl, burmistrz miasta i gminy Kołaczyce Stanisław Żygłowicz, wójt gminy Brzyska Rafał Papciak, wójt gminy Dębowiec Marcin Bolek, wójt gminy Jasło Wojciech Piękoś, wójt gminy Nowy Żmigród Grzegorz Bara, wójt gminy Skołyszyn Bogusław Kręcisz oraz wójt gminy Tarnowiec Agata Augustyn.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE