Informacje

Wykonawca Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy poszukiwany

Powiat jasielski szuka wykonawcy Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy. W pierwszym etapie inwestycji wybudowana zostanie całoroczna kryta hala z przeznaczeniem do gier zespołowych oraz bieżnią. Odnowiony zostanie również budynek internatu, w którym znajdą się miejsca hotelowe o podwyższonym standardzie, sala konferencyjna, część rekreacyjna ze strefą odnowy biologicznej. Prace zostaną sfinansowane z budżetu państwa w ramach programu „Polski Ład”.

O wszczęciu postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej starosta jasielski Adam Pawluś. Przedsięwzięcie ma być realizowane w trybie „zaprojektuj i wybuduj”.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Cykl tej inwestycji jest taki, że przez cztery miesiące będzie trwało projektowanie. Program funkcjonalno – użytkowy jest wysoko zaawansowany więc nie będzie wielkich trudności z przygotowaniem i uzyskaniem pozwolenia budowlanego. Na prowadzenie prac budowlanych przewidujemy 15 miesięcy. Czyli cały cykl inwestycji to jest 19 miesięcy. Chcielibyśmy, aby na zakończenie roku 2024 ta inwestycja została oddana do użytku. – powiedział starosta.

W pierwszym etapie zaplanowano budowę małej hali sportowej o wymiarach 50 x 30 metrów wraz z zapleczem sanitarno – szatniowym oraz niezbędnymi instalacjami. Obiekt ma mieć konstrukcję hali łukowej z drewna klejonego z pokryciem membranowym. Wewnątrz znajdzie się boisko wielofunkcyjne przeznaczone do gier zespołowych, w tym piłki ręcznej, piłki siatkowej, koszykówki, tenisa ziemnego oraz mała bieżnia lekkoatletyczna.

Zdaniem starosty, nie jest to skomplikowana konstrukcja. W związku z tym samorządowiec liczy na to, że obiekt będzie dostępny dla sportowców, uczniów czy mieszkańców znacznie wcześniej niż przewiduje harmonogram zadania inwestycyjnego.

WIZUALIZACJA HALI:

Projekt uwzględnia również rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku internatu, łącznika i stołówki.

Obecny internat, który jest z lat 70-tych, wymaga gruntownego remontu. Chcemy połączyć ten internat ze stołówką. Na stołówce stworzymy warunki do organizowania konferencji. Te obiekty są położone niedaleko od „Karpackiej Troi”. To jest kilka kilometrów. Często mnie pytają ludzie z Polski o możliwość organizowania konferencji w „Karpackiej Troi”. To będzie możliwe, bo ten obiekt będzie miał ponad 200 miejsc noclegowych. Będzie miał również warunki do uprawiania fitnessu i odnowy biologicznej. – opisuje Adam Pawluś. Zaznacza też, że będzie to obiekt energooszczędny bowiem przewiduje się wykonanie termomodernizacji ścian, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, zmianę konstrukcji dachu oraz montaż instalacji fotowoltaicznej.

Wartość kosztorysowa inwestycji przekracza 15 mln złotych. Pokrycie wydatków w 90% nastąpi ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych, do którego został zakwalifikowany powiat jasielski.

Jest to niezwykle korzystne dofinansowanie. Bez tych środków nie moglibyśmy rozpocząć realizacji potężnego zadania jakie planujemy w Trzcinicy. – przekonuje.

Senator Rzeczypospolitej Polskiej Alicja Zając podkreśliła, że jest to wielki sukces dla powiatu jasielskiego.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Można mieć plany, marzenia, ale do ich realizacji potrzebne są środki. Te środki od kilku lat zapewnia rząd Zjednoczonej Prawicy. Widzimy w naszym powiecie jakie są zmiany nie tylko w strukturach, którymi zarządza powiat, ale również w poszczególnych gminach naszego powiatu. Trzcinica słynie od lat z zamiłowania do sportu. Jest tu szczególna szkoła, wychowująca również olimpijczyków polskich. To jest szkoła, która dzisiaj jest prowadzona przez stowarzyszenie, ale równie prężnie się rozwija dzięki zaangażowaniu powiatu jasielskiego i pana starosty Pawlusia osobiście. Stawiamy na sport, bo sport to zdrowie. Kilka lat temu byliśmy na otwarciu stadionu, niedawno otwarcie strzelnicy, dzisiaj plany, które właściwie są na początku realizacji, bo jeżeli znajdzie się wykonawca to przystąpi do inwestycji w szybkim czasie. Dzisiaj te możliwości „zaprojektuj i wybuduj” powodują to, że te inwestycje powstają szybciej niż wcześniej. Za to, że zarówno nasze gminy, jak i powiat starają się o te środki, bardzo serdecznie dziękuję, bo można po prostu przeczekać swoją kadencję, a można podsumować ją z wielkimi sukcesami jak będzie to robił w przyszłym roku powiat jasielski i nasze gminy jasielskie. – powiedziała.

Zadowolenie z przewidywanej inwestycji wyraził również wójt Wojciech Piękoś. Jak podkreślił podczas konferencji prasowej, powstanie kompleksu sportowo – kulturalnego w Trzcinicy, która jest drugą co do wielkości miejscowością w gminie Jasło, uzupełni ofertę turystyczną regionu, jak również przyczyni się do wzrostu zainteresowania uprawianiem sportu rekreacyjnego i wyczynowego wśród adresatów przedsięwzięcia.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Trochę zazdroszczę panu staroście, że może przekazywać tak dobre informacje, że taka infrastruktura powstaje. Cieszę się, że powstaje na terenie gminy Jasło, a szczególnie cieszę się, że powstaje w Trzcinicy, która od pewnego czasu jest takim miejscem, które warto będzie odwiedzać. Ja traktuję tę halę sportową również w kategoriach przyjazdu osób z zewnątrz, a nie tylko na potrzeby szkoły. Cały kompleks z parkiem, halą sportową i budynkami, które będą miały charakter hotelowy poszerzy ofertę przyjazdu osób z zewnątrz. Ta inwestycja bardzo wyraźnie wpisuje się w ten element oferty turystycznej, ale również sportowej. Hala sportowa na pewno potrzebna – uzupełnia naszą ofertę, którą mamy dla mieszkańców gminy, bo przypomnę, że prawie przy każdej szkole podstawowej wybudowaliśmy jako gmina ze środków rządowych boiska wielofunkcyjne. Młodzież ma dobre warunki do uprawiania sportu. – powiedział Wojciech Piękoś, wójt gminy Jasło.

W przyszłości Regionalne Centrum Sportu i Kultury w Trzcinicy ma być uzupełnione o kryte lodowisko oraz krytą strzelnicę sportową. Starosta snuje ponadto plany dotyczące udostępnienia infrastruktury dawnego parku – utworzonego na wzór Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu.

Ten park jest położony w pięknym miejscu. Ukształtowanie tego parku, przy znacznym zróżnicowaniu terenu powoduje to, że będzie można tam uprawiać biegi, będzie można spacerować. Mam nadzieję, że to otoczenie również się zmieni. Chcemy odnowić pałac, chcemy odnowić starą oborę, chcemy zorganizować tam dużo miejsc parkingowych. Po to, żeby uczestnicy tych obiektów mieli gdzie zostawić swoje samochody w wygodny i bezpieczny sposób. Cały ten kompleks ma dogodne położenie – jest przy drodze krajowej nr 28 na trasie Jasło – Gorlice – Nowy Sącz i przy drodze powiatowej. – opisuje plany na przyszłość Adam Pawluś.

Dokumentacja przetargowa na platformie zakupowej Starostwa Powiatowego w Jaśle (link zewnętrzny tutaj). Planowany termin składania i otwarcia ofert wyznaczono na dzień 9 marca.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *