Kultura | rozrywka | edukacja

Pyzy z mięsem od koła gospodyń wiejskich z Kunowej najsmaczniejsze w konkursie kulinarnym „Bitwa Regionów”

| Więcej zdjęć z imprezy w naszej FOTOGALERII

O nagrody pieniężne i przepustkę do etapu wojewódzkiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” walczyło dzisiaj w Trzcinicy dwanaście kół gospodyń wiejskich z powiatu jasielskiego. Pierwsze miejsce za przygotowanie pyz z mięsem, czosnkiem niedźwiedzim i sosem grzybowym zajęły panie z Kunowej. Drugie miejsce przypadło kołu gospodyń wiejskich z Duląbki, zaś trzecie kołu gospodyń wiejskich „Skołyszynianki” ze Skołyszyna.

Dzisiaj na terenie Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła odbył się etap powiatowy ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. Do rywalizacji przystąpiło dwanaście kół gospodyń wiejskich: Bierówka (gmina Jasło), Skołyszyn (gmina Skołyszyn), Jareniówka (gmina Jasło), Brzezowa (gmina Nowy Żmigród), Kunowa (gmina Skołyszyn), Tarnowiec (gmina Tarnowiec), Duląbka (gmina Dębowiec), Dębowiec (gmina Dębowiec), Ujazd (gmina Brzyska), Toki (gmina Nowy Żmigród), Brzyska (gmina Brzyska), Wolica (gmina Jasło).

Konkurs przygotował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, przy współudziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Podkarpackiej Izby Rolniczej, Starostwa Powiatowego w Jaśle, Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy.

Dyrektor Oddziału Terenowego w Rzeszowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jerzy Borcz powiedział: – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jest agendą rządową. Realizuje zadania wyznaczone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. M.in. jednym z głównych zadań jest promocja zdrowej, polskiej, tradycyjnej i regionalnej żywności. Robimy to na różne sposoby. Mamy w tym zakresie ogromne sukcesy, zarówno jako Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, ale też jako województwo podkarpackie. Przypomnę, że jesteśmy województwem, które ma najwięcej zarejestrowanych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi produktów regionalnych. Jest ich w tej chwili 256. Oprócz tego, mamy zarejestrowane w Unii Europejskiej dwa produkty o zasięgu międzynarodowym, tj. fasola wrzawska i podkarpacki miód spadziowy. To są wielkie osiągnięcia naszych producentów rolnych, naszych przetwórców, naszych rolników i rolniczek, pań z kół gospodyń wiejskich i wszystkich tych, którzy zajmują się produkcją zdrowej i niepowtarzalnej zdrowej żywności.

Posłuchaj wypowiedzi – Maria Kurowska, poseł na Sejm RP:

 

„Bitwa Regionów” to konkurs o charakterze ogólnopolskim, przeznaczony dla kół gospodyń wiejskich. Pierwszy etap ma charakter powiatowy. Dzisiaj na terenie województwa podkarpackiego odbyły się dwie tego rodzaju imprezy – w powiecie ropczycko-sędziszowskim oraz jasielskim.

W województwie podkarpackim mamy zarejestrowanych 921 kół gospodyń wiejskich, w samym powiecie jasielskim 66. 

Na laureatów zmagań czekały nagrody finansowe w wysokości 2 tysięcy złotych (za zajęcie pierwszego miejsca), 1,5 tysiąca złotych (za zajęcie drugiego miejsca) oraz tysiąca złotych (za zajęcie trzeciego miejsca).

Oprócz tego, najlepsze z kół pojedzie ze swoją potrawą – z tą samą – na finał wojewódzki, który odbędzie się 5 sierpnia, gdzie spotka się szesnaście najlepszych kół z powiatów. Tam już nagrody będą wyższe, bo pierwsza nagroda będzie wynosić 5 tysięcy złotych. Co więcej, odbędzie się – termin nie jest jeszcze dokładnie znany, ale najprawdopodobniej we wrześniu – finał ogólnopolski, gdzie jedno z kół gospodyń wiejskich weźmie udział i będzie reprezentować nasze województwo. Będzie rywalizować z paniami z innych województw. Tam już pierwsza nagroda ufundowana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wynosi 25 tysięcy złotych. To tyle jeśli chodzi o stronę materialną. Natomiast jest oczywiście coś takiego, co nie da się wymierzyć pieniędzmi. To jest państwa ogromne zaangażowanie, ta niesamowita wiedza, którą macie, którą wzięliście jeszcze od swoich babek i prababek. Widzę tu takie potrawy, których dzisiaj już prawie nie ma, ale tu właśnie chodzi o to, żeby one były tradycyjne, regionalne. – przekazał Jerzy Borcz.

Obiektywną oceną przygotowanych potraw zajęło się profesjonalne jury w składzie: Paweł Kosiba – restaurator, właściciel firmy „Grubcio” z Jasła (przewodniczący), Anna Picur – OT KOWR Rzeszów (zastępca przewodniczącego), Artur Moskal – BP ARiMR Jasło, Edyta Matysik – PT KRUS Jasło (członkowie).

Podczas prac komisji konkursowej odbył się przegląd zespołów folklorystycznych Pogórza i ziemi jasielskiej. Przed publicznością wystąpiły następujące zespoły: „Wisłoczanie” (gmina Kołaczyce), „Pogórzanie” (gmina Kołaczyce), „Lisowianki” (gmina Skołyszyn), „Kaśka” (gmina Dębowiec), „Tarnowcoki” (gmina Tarnowiec), „Trzcinicoki” (gmina Jasło).

W trakcie trwania pikniku można było zwiedzić cały kompleks skansenu, zakupić potrawy regionalne, skorzystać ze stoisk promocyjnych przygotowanych przez partnerów wydarzenia, zaś dla najmłodszych przygotowano gry i zabawy terenowe.

Tuż przed ogłoszeniem oficjalnych wyników konkursu – Dyrektor Oddziału Terenowego w Rzeszowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jerzy Borcz oraz starosta jasielski Adam Pawluś złożyli gratulacje, a następnie wręczyli upominki dla państwa Barbary i Mariusza Gumiennych z Dębowca – zdobywców ogólnopolskiej nagrody „Farmer Roku”, przyznanej przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zajmują się oni na co dzień uprawą, przetwórstwem i sprzedażą wyrobów z pradawnych polskich zbóż, w tym samopszy, orkiszu i płaskurki.

Pani Barbara przyznała, że uprawa ekologiczna naszych pierwotnych zbóż jest naprawdę trudna i bardzo wymagająca, ale jest zdrowa, co daje dużo siły, uśmiechu i zadowolenia z pracy. Wyróżnieni rolnicy chcą, aby polska żywność ekologiczna była dostępna jak najwięcej na naszych rodzimych stołach bowiem mając zdrowie mamy silne społeczeństwo.

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji „Bitwy Regionów” w powiecie jasielskim przypadło kołu gospodyń wiejskich z Kunowej w gminie Skołyszyn za potrawę pyzy z mięsem, czosnkiem niedźwiedzim i sosem grzybowym. Drugie miejsce zajęło koło gospodyń wiejskich z Duląbki w gminie Dębowiec za fuczki. Na najniższym stopniu podium stanęło koło gospodyń wiejskich „Skołyszynianki” ze Skołyszyna za przygotowanie ziemniaków w ziołach z kapustą zasmażaną i żeberkiem na miodzie.

Nagrody, pamiątkowe dyplomy oraz upominki rzeczowe wręczali laureatom i uczestnikom: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria Kurowska, Dyrektor Oddziału Terenowego w Rzeszowie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Jerzy Borcz , Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wiesław Polek, Kierownik Biura Powiatowego w Jaśle Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Magdalena Stasiowska, Dyrektor Oddziału Regionalnego w Rzeszowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie Bogdan Ryznar oraz starosta jasielski Adam Pawluś.

 FOTOGALERIA: 

Konkurs kulinarny kół gospodyń wiejskich „Bitwa regionów”

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE