Informacje

Brzyska: 110 lat OSP oraz otwarcie nowej remizy strażackiej

W Brzyskach miał miejsce uroczysty apel związany z jubileuszem 110-lecia istnienia w tej miejscowości Ochotniczej Straży Pożarnej. Druhny i druhowie otrzymali na tę okazję wyjątkowy prezent w postaci nowo wybudowanego budynku remizy wraz z boksami garażowymi dla pojazdów ratowniczych. Inwestycja została sfinansowana w znacznej części z budżetu państwa, przy współudziale środków przekazanych przez miejscowy samorząd.
| 📷 FOTORELACJA

Obchody jubileuszu 110-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach zorganizowano w sobotę (30.09). Rozpoczęła je msza święta w miejscowym kościele parafialnym, odprawiona w intencji strażaków i ich rodzin. Tuż po jej zakończeniu, członkowie jednostki, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście przemaszerowali na plac w centrum miejscowości, gdzie miała miejsce oficjalna część wydarzenia.

Uroczystość została przeprowadzona według ceremoniału pożarniczego. Rozpoczęła się złożeniem meldunku przez druha Rafała PRZEWOŹNIKA, który odebrał od niego członek Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie Stanisław ŚWIĘCH. Następnie dokonano przeglądu pododdziałów.

W dalszej części nastąpiło podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odegranie hymnu państwowego. W skład pocztu flagowego weszli druhowie: Michalina WOJDYŁA (dowódca), Marcin PAPCIAK (flagowy), Weronika Furman (asystujący).

Wójt gminy Brzyska Rafał PAPCIAK powitał przybyłych gości.

 • To jest niecodzienna uroczystość, ponieważ oprócz jubileuszu został oddany do użytku budynek wielofunkcyjny z przeznaczeniem, który powstał dzięki wsparciu finansowemu rządu premiera Mateusza Morawieckiego, posłów i senatorów, którzy widzą jak trzeba działać, abyśmy mogli zmieniać Polskę lokalną. – oświadczył.

Prezes jednostki Sławomir MADEJCZYK przedstawił jej rys historyczny.

Z poważniejszych akcji ratowniczych w jakich uczestniczyła OSP w Brzyskach należy zaliczyć gaszenie drewnianego kościoła w Sieklówce, magazynów w Wolicy, pożaru na terenie Rafinerii Nafty w Jaśle, a w ostatnim okresie pożaru sortowni odpadów komunalnych w Wolicy i pożaru na terenie strefy przemysłowej w Gamracie.

Wielokrotnie uczestniczyli też w akcjach ratowniczych podczas powodzi na terenie powiatu jasielskiego i województwa podkarpackiego, które w ostatnim czasie zdarzały się dosyć często.

Sławomir MADEJCZYK powiedział, że strażacy z Brzysk chętnie angażują się w różnego rodzaju prace na rzecz lokalnej społeczności – czy to naszej miejscowości, czy też gminy, jak też regularnie uczestniczą w lokalnych uroczystościach państwowych i religijnych.

 • W obecnej chwili OSP w Brzyskach jest jednostką typu S2. Posiada dwa samochody ratownicze: ciężki samochód gaśniczy Scania 5/32 i lekki samochód ratowniczy Renault Master, jak również łódź ratowniczą, zakupione z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego, udziałem gminy, jak również środków własnych jednostki. Posiadamy Jednostkę Operacyjno-Techniczną kategorii II. Prowadzimy działania gaśnicze, ratownictwa technicznego, powodziowego oraz pomoc przedmedyczną. Obecnie mamy 28 strażaków zdolnych do uczestnictwa w akcjach ratowniczych. Ogółem w naszej OSP zrzeszonych jest obecnie ponad 50 członków oraz 40 członków młodzieżowych drużyn pożarniczych. Nie wszyscy byli w stanie dzisiaj przybyć, prawdę mówiąc powinno nas być więcej, ale nasza jednostka to ponad 50 członków. Zarzad liczy obecnie 12 osób. Funkcję prezesa pełnię od 2006 roku. Naczelnikiem OSP jest druh Tomasz Bachórz. – przedstawił w skrócie.

Prezes oddał hołd wszystkim zmarłym druhnom i druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach.

 • Jestem przekonany, że wszyscy jak tu dzisiaj stoimy, druhny i druhowie OSP, którzy celebrujemy jubileusz 110-lecia naszej jednostki, jak i przybyli szanowni goście, strażacy z sąsiednich OSP czujemy doniosłość tej chwili. Tego dnia, w którym uroczyście zostanie otwarta nowa remiza strażacka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach. To wydarzenie zapisze się na stałe w historii naszej organizacji, a obecność każdego z nas będzie odnotowana czy to w kronice jednostki, czy też na licznych fotografiach. Wszyscy, jak tu jesteśmy, czujemy się częścią historii Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach. – dodał Sławomir MADEJCZYK.

Genezę powstania nowego budynku wielofunkcyjnego z przeznaczeniem dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzyskach przedstawił wójt gminy Rafał PAPCIAK.

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar
| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Jak powiedział, inwestycja jest pokłosiem sporządzonego kilka lat wcześniej programu rewitalizacji centrum miejscowości, który objął swoim zasięgiem teren po dawnym GS-ie w Brzyskach.

 • Pamiętam spotkania konsultacyjne z mieszkańcami. Praktycznie każdy wskazywał, że trzeba coś zrobić z tym placem po GS-ie. Nie może być tak, że mamy XXI wiek, a rudery straszą w centrum wsi. Te stare budynki, wytworzone jeszcze w czasach komunistycznych, one stały i straszyły. Przystępując do planu rewitalizacji, do sporządzenia tego dokumentu, powiem szczerze, że niewielu było optymistów, że cokolwiek z wytworzenia tego dokumentu wyniknie. Wielu było sceptycznych. A teraz stoimy na tym placu i możemy zaobserwować wspaniały budynek wielofunkcyjny i nowy budynek remizy OSP, a także budynek o funkcji społecznej. W ramach tego planu rewitalizacji specjaliści orzekli, że tamten budynek o funkcji handlowo-usługowej, ten o funkcji społecznej, żeby tak ten plac właśnie podzielić. Nie byłoby żadnych szans na realizację jakiegokolwiek marzenia związanego z tym placem, gdyby nie rząd premiera Mateusza Morawieckiego, gdyby nie działalność posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy przystąpili do tworzenia takich instrumentów finansowych, jak chociażby Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych czy Program Inwestycji Strategicznych Polski Ład. To dzięki tym funduszom udało się naszej gminie zmieniać budynki i ich funkcje w nowoczesne. Otrzymaliśmy pokaźne fundusze, bo to jest prawie 1,7 mln złotych dofinansowania. Budynek kosztował o 300 tysięcy więcej. Nie byłoby tych pieniędzy, gdyby nie działalność polskiego rządu, gdyby nie dobre głosowania posłów, senatorów. Nie byłoby mowy o tym, aby taka gmina jak gmina Brzyska mogła spełnić marzenie zmiany tego GS-owskiego placu. Potężne środki finansowe na inwestycje, czyli na to co zawsze było piętą achillesową każdej gminy na Podkarpaciu. Mieliśmy tylko kroplówkę na to, aby przetrwać, a nie mieliśmy środków na to, aby się zmieniać na lepsze i rozwijać. – mówił.

Projekt budynku wykonała Pracownia W23 architekta Michała Włudzika z Jasła. Wskutek przeprowadzonego przetargu głównym wykonawcą została firma ROSE Tomasza Leszczaka ze Strzyżowa. Obiekt wzniesiono w ciągu roku.

Do otwarcia poprzez symboliczne przecięcie wstęgi zostali zaproszeni: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Maria KUROWSKA, poseł do Parlamentu Europejskiego dr Bogdan RZOŃCA, starosta jasielski Adam PAWLUŚ, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle bryg. Piotr ŚMIETANA, członek Zarządu Głównego ZOSP RP w Warszawie Stanisław ŚWIĘCH, przewodniczący Rady Gminy Brzyska Stanisław MADEJCZYK, przewodnicząca Komisji Socjalnej Rady Gminy Brzyska Maria CISOŃ, przedstawiciel Senator RP Alicji Zając Iwona TRAWIŃSKA, prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Brzyskach Piotr KOPERA, Komendant Gminny OSP Piotr WOJDYŁA, prezes OSP Brzyska Sławomir MADEJCZYK, proboszcz parafii ks. Edward PASIONEK, który potem poświęcił wnętrza nowo wybudowanej remizy strażackiej.

W kolejnej części obchodów nastąpiło wręczenie odznaczeń.

Z okazji jubileuszu jednostka OSP w Brzyskach została odznaczona Odznaką Honorową STRAŻACKA GWIAZDA PODKARPACIA, nadaną przez Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie „w uznaniu szczególnych zasług na rzecz ochrony przeciwpożarowej i dobra społeczeństwa oraz rozwoju ochotniczych straży pożarnych i Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Podkarpackiego”.

Osoby, działacze i członkowie OSP gminy Brzyska zasłużeni dla ochrony przeciwpożarowej otrzymali za swoją długoletnią, nienaganną służbę społeczną w szeregach OSP zaszczytne wyróżnienia:

 • Odznakę Honorową STRAŻACKA GWIAZDA PODKARPACIA: Sławomir MADEJCZYK;
 • Złoty Medal ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA: Adam POTRZEBA;
 • Srebrny Medal ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA: Rafał PRZEWOŹNIK, Piotr WOJDYŁA;
 • Medal ZA ZASŁUGI DLA POŻARNICTWA POWIATU JASIELSKIEGO: ks. Gerard STANULA, Rafał PAPCIAK, Piotr KOPERA, Piotr WOJDYŁA;
 • Odznakę STRAŻAK WZOROWY: Wiktor FURMAN, Michał MADEJ;
 • Złoty Medal ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ GMINY BRZYSKA: ks. Gerard STANULA;
 • Srebrny Medal ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ GMINY BRZYSKA: Maria CISOŃ;
 • Brązowy Medal ZASŁUŻONY DLA OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ GMINY BRZYSKA: Bogdan RZOŃCA, Adam PAWLUŚ;
 • Odznakę ZA WYSŁUGĘ LAT: Jan BACHÓRZ (60 lat), Kazimierz NIEZGODA (40 lat), Tadeusz SIKORA (35 lat), Józef RAKOCZY (30 lat), Jan NOWAK (30 lat), Tomasz BACHÓRZ (30 lat), Robert KLIMCZAK (30 lat), Sławomir MADEJCZYK (30 lat), Piotr KOPERA (25 lat), Piotr WOJDYŁA (25 lat), Wiesław FURMAN (20 lat), Roman SZCZYRBA (20 lat).

Ponadto zostały nadane złote, srebrne i brązowe odznaczenia MŁODZIEŻOWA DRUŻYNA POŻARNICZA.

Na zakończenie zaproszeni goście wygłosili przemówienia okolicznościowe.

Uroczystości uświetniła orkiestra dęta z Jodłowej.

Zdjęcia z wydarzenia do obejrzenia w fotogalerii:

Obchody jubileuszu 110-lecia OSP Brzyska

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *