Informacje

Dokonano wyboru przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła IX kadencji

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Na to stanowisko został wybrany Marcin Węgrzyn, desygnowany przez komitet wyborczy wyborców „Odnowa”. W tajnym głosowaniu przeprowadzonym na pierwszym w dziewiątej kadencji posiedzeniu lokalnego samorządu otrzymał czternaście głosów poparcia. Na sali obrad zadeklarował swoją współpracę ze wszystkimi radnymi oraz nowymi władzami naszego miasta.
| FOTOGALERIA

„Zostałem obdarzony dużym kredytem zaufania. Korzystając z okazji chciałem podziękować wyborcom, którzy w tak licznej grupie oddali na mnie głosy, bo wynik jaki osiągnąłem w mieście to bardzo duży kredyt zaufania. Dzięki temu mogłem zostać radnym miasta Jasła, a następnie zostałem wybrany na przewodniczącego. Chciałbym być przewodniczącym, który scala tą całą grupę radnych. Deklarowałem już współpracę na sali obrad i potwierdzam ją po raz kolejny. Mam jakiś pomysł na to i inne spojrzenie, ale chciałbym to przedyskutować pierwsze z państwem radnymi, a później będziemy starali się troszeczkę inaczej te prace pokierować. Chciałbym, aby sesje Rady Miasta były bardziej merytoryczne, żeby dyskusje były wypowiadane i dyskutowane na komisjach, bo po to komisje są zwoływane, aby tam dyskutować, stawiać pewne kwestie związane z projektami uchwał, a żeby sesja była tylko czystą przyjemnością. Zaczynamy coś nowego. Mamy nowego burmistrza, jest nowy przewodniczący w mojej osobie. Będziemy pracować na rzecz miasta Jasła najbardziej jak umiemy. Deklaruję, że dołożę wszelkich starań, żeby tak się stało.” – oświadczył w wypowiedzi do mediów nowo wybrany przewodniczący Rady Miejskiej Jasła.

Marcin Węgrzyn ma 46 lat. W wyborach samorządowych do Rady Miejskiej Jasła, zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 roku, startował z komitetu wyborczego wyborców „Odnowa” obecnego burmistrza Adama Kostrząba. Zagłosowało na niego 421 osób, co pozwoliło mu uzyskać drugi wynik w skali całego miasta. To jego druga kadencja radnego z rzędu. W poprzedniej zasiadał w Komisji Finansowo-Budżetowej oraz Komisji Rozwoju, Gospodarki Komunalnej i Komunikacji.

Jego kandydaturę, w imieniu klubu radnych „Odnowa”, zgłosiła Krystyna Sikora podając, że „dał się nam poznać jako człowiek, który ma Jasło w sercu. Doskonały samorządowiec i społecznik. Wydaje się, że jest to osoba, która nie będzie dzielić tylko łączyć. Proszę państwa o głos na Marcina Węgrzyna”.

Prawo i Sprawiedliwość rekomendowało na to stanowisko Roberta Snocha. W imieniu grupy radnych Krzysztof Pec zaznaczył, że „zadania przewodniczącego określa art. 19 ustawy o samorządzie gminnym, gdzie przewodniczącemu wyznaczono rolę organizowania pracy oraz prowadzenia przebiegu obrad. Wobec powyższego, przewodniczącego Rady powinna cechować umiejętność organizacyjna oraz przywódczość. Powinien prowadzić te obrady tak, ażeby one były jak najbardziej prawidłowe i trafne. Przewodniczący Rady Miasta musi być dobrym menedżerem, musi umieć zarządzać grupą ludzi, musi umieć zarządzać radnymi. Większość z nas zna pana Roberta Snocha i wie jakim jest dobrym menedżerem”.

Przypomniał on, iż Robert Snoch jest dyrektorem Samodzielnego Publicznego Miejsko-Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, który zarządza przychodniami w Jaśle, Szebniach i Osobnicy. Jest też aktywnym działaczem społecznym, a przede wszystkim doświadczonym samorządowcem, który od blisko dwudziestu lat zasiadał w samorządzie powiatowym, co daje rękojmię właściwego kierowania pracami Rady Miejskiej.

„Pan Robert Snoch od blisko dwudziestu lat działa w samorządzie powiatowym i na to zwracam uwagę, że w kampanii wyborczej wszystkim nam zależało, aby zbliżyć te dwa samorządy – samorząd miejski i samorząd powiatowy. Wybór na przewodniczącego pana Roberta Snocha nam to właśnie gwarantuje. Dwadzieścia lat pracy w samorządzie powiatowym pozwala nam mieć tą świadomość, że zna układy koleżeńskie w urzędzie powiatowym i wie w jaki sposób można te dwa urzędy pogodzić. To daje tylko miastu szansę rozwojową. Pomyślmy w sposób pragmatyczny nad wyborem. Nie walczmy ze sobą tylko wybierzmy osobę, która nas pogodzi, która jest rozsądna i konsyliacyjna. Kto sprawi, że praca Rady Miejskiej IX kadencji powinna przynieść wiele korzyści dla miasta Jasła. Dlatego bardzo państwa proszę o głos i wybór pana Roberta Snocha na przewodniczącego Rady Miejskiej Jasła.” – przekazał Krzysztof Pec.

W tajnym głosowaniu Marcina Węgrzyna poparło czternastu radnych, Roberta Snocha sześciu.

Jako nowo wybrany przewodniczący Rady Miejskiej Jasła IX kadencji podziękował za dokonanie wyboru jego osoby i powierzenie mu tak zaszczytnej funkcji.

„Dziękuję przede wszystkim ludziom, którzy oddali na mnie głosy, a także dziękuję ludziom, którzy oddali głosy na mojego kontrkandydata radnego Roberta Snocha, któremu gratuluję wyniku. Jest to dla mnie nowa rola. Ciężko jest wejść w buty naszego wieloletniego przewodniczącego pana Henryka Raka, którego serdecznie pozdrawiam. Obiecywał, że będzie służył pomocą i na to liczę. Cóż mogę powiedzieć. Padły tutaj takie słowa odnośnie zaangażowania. Ja mam chęci i myślę, że pod moim przewodnictwem ta Rada będzie prowadzona dobrze, zgodnie. Wszystkich państwa zachęcam i namawiam do współpracy, ponieważ zostaliśmy wybrani przez mieszkańców i to oni obdarzyli nas ogromnym mandatem zaufania. Przed nami pięcioletnia kadencja. To jest długi czas, ale mija szybko. Te wcześniejsze pięć lat szybko minęły, jest nowe pięć lat. Mamy nowo rozpoczęte inwestycje za poprzedniej Rady, za burmistrza Ryszarda Pabiana, które musimy skończyć. Liczę na to, że z nowym burmistrzem będziemy wychodzić z nowymi pomysłami na nowe inwestycje czego nam wszystkim życzę. Dziękuję bardzo i zachęcam do współpracy.” – powiedział tuż po zakończonym głosowaniu.

Węgrzynowi gratulacje złożył burmistrz Adam Kostrząb: „W imieniu własnym oraz całego urzędu proszę o dobrą współpracę jako organ wykonawczy. Oczywiście będziemy pomagać na ile się da. Liczymy na to, że będzie to odwzajemnione również z pańskiej strony. Życzymy mądrych decyzji, wzniesienia się ponad jakiekolwiek podziały. Liczę na głosy rozsądku i takiej równowagi. Wiemy doskonale, że przed tą Radą będzie wiele dobrych decyzji, radosnych dla wszystkich, ale będą zapewne decyzje trudne, mniej radosne. Mam nadzieję, że pańskie doświadczenie, które ma pan w samorządzie jako radny, będzie w stu procentach wykorzystane. Życzę również, aby ta współpraca w Radzie układała się bardzo dobrze”.

Na sali obrad obecny był poprzedni przewodniczący Henryk Rak. Nowo wybranym radnym oraz burmistrzowi Jasła pogratulował osiągniętego wyniku wyborczego, a także życzył dużo odwagi i dobrych pomysłów na miasto. „Życzę Wam tej odwagi przy łatwych, ale też trudnych decyzjach, z którymi bywa różnie. Panu przewodniczącemu życzę dużo sił, dużo cierpliwości, bo pracowanie na tej sali i siedzenie w tym miejscu bywa czasem dosyć ciężkie. Ale myślę, że Marcin jest na tyle osobą odważną, kreatywną, że sobie z tym poradzi.” – powiedział.

Robert Snoch zgłosił swoje uwagi w kwestii organizacyjnej zaznaczając, iż większość radnych to osoby czynne zawodowo, a mniej emeryci wobec czego posiedzenia Rady Miejskiej powinny być organizowane w dogodnym dla wszystkich terminie.

„Myślę, że ten głos będziemy brali pod uwagę. Usiądziemy, porozmawiamy i wspólnie zadecydujemy w jakie dni będą się te sesje odbywały. Ale to na późniejszym etapie”. – zadeklarował Marcin Węgrzyn.

Pierwsze w dziewiątej kadencji posiedzenie samorządu miejskiego prowadziła najstarsza wiekiem radna Bogusława Wójcik.

Na 21 mandatów w Radzie Miejskiej Jasła IX kadencji (2024-2029), 7 posiada komitet wyborczy wyborców „Odnowa” obecnego burmistrza Adama Kostrząba, 6 komitet wyborczy wyborców Wojciecha Zająca, 3 komitet wyborczy wyborców „Jaślanie”, 3 komitet wyborczy Koalicja Obywatelska Platforma Obywatelska RP oraz po jednym komitet wyborczy wyborców Andrzeja Czerneckiego i komitet wyborczy wyborców Bogdana Ziemby.

| CZYTAJ RÓWNIEŻ →

Nowo wybrani radni i burmistrz Jasła już po ślubowaniu 📸

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *