terazJaslo.pl
BĄDŹ NA BIEŻĄCO
AUTOPROMOCJA
ISTOTNE

Kto będzie zarządzał jasielskim szpitalem? Powołano komisję konkursową w celu wyłonienia kandydata na dyrektora

| FOT. © terazJaslo.pl / Damian Palar

Podczas sesji „nadzwyczajnej” Rady Powiatu w Jaśle, która odbyła się w poniedziałek 12 maja br., wyłoniono skład komisji konkursowej, która będzie brała udział w procedurze wyłonienia kandydata na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Posiedzenie zostało zwołane na wniosek Zarządu Powiatu w Jaśle, który konieczność pilnego powołania komisji do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle uzasadnia złożonym przez dotychczasową dyrektor Beatę Trzop wnioskiem o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 30 kwietnia 2025 roku. Na czas od 1 maja 2025 roku do momentu rozstrzygnięcia konkursu Zarząd Powiatu powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Jackowi Czyżowiczowi, dotychczasowemu głównemu księgowemu jednostki.

Uchwała w sprawie powołania składu osobowego komisji otwiera procedurę, która umożliwi uruchomienie naboru kandydatów na wakujące stanowisko.

W skład komisji wchodzi od 3 do 6 przedstawicieli podmiotu tworzącego, posiadających wyższe wykształcenie, w tym przynajmniej jeden lekarz i przedstawiciel Rady Społecznej podmiotu leczniczego. Rada Społeczna odbyła się w dniu dzisiejszym o godz. 8 i została podjęta uchwała nr 16 z dnia 20 maja 2025 r. Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle w sprawie wytypowania przedstawiciela Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Rada Społeczna Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wskazuje Ryszarda Lisowskiego jako przedstawiciela Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle do komisji konkursowej na stanowisko dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia. To jest wymóg formalny. Gdybyśmy nie mieli tej uchwały to nie moglibyśmy dzisiaj procedować wyboru całej komisji konkursowej. – wyjaśnia Adam Pawluś.

Starosta zaproponował, aby komisja konkursowa liczyła siedem osób. W imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości rekomendował kandydatury 4 osób: Barbary Burbelki, Ireny Baciak, swoją jako przewodniczącego komisji oraz Grzegorza Persa, który jest lekarzem medycyny co wypełniałoby obowiązki wynikające z przepisów prawa. Natomiast 2 kolejne osoby pozostawił do dowolnego wyboru spośród pozostałych klubów radnych. To spotkało się z dużą krytyką ze strony radnych opozycji.

Radny Jan Urban wskazał, że dzisiejszą uchwałę należy zaliczyć do jednych z ważniejszych decyzji jakie będą podejmowane w obecnej kadencji Rady Powiatu w Jaśle.

Jego zdaniem, układ sił reprezentowanych w samorządzie powinien mieć odzwierciedlenie w procesie wyłonienia przyszłego dyrektora jasielskiego szpitala. Zaapelował więc, aby podejść do tego tematu w sposób odpowiedzialny i stworzyć komisję, która uspołeczni proces wyboru nowego menedżera jednostki.

Ja wiem, że wszystko zostało już rozdysponowane, ale w takiej komisji konkursowej, abyśmy wspólnie poczuli odpowiedzialność za losy naszego jasielskiego szpitala, powinni być w komisji konkursowej reprezentanci wszystkich klubów działających w Radzie Powiatu Jasielskiego. Jeżeli chcemy w sposób naprawdę konstruktywny i odpowiedzialny wziąć się za ten problem, który już przerósł Zarząd to powinniśmy podejść w ten sposób, że każdy klub powinien mieć w komisji konkursowej swojego reprezentanta. I tak państwo będziecie mieli większość, bo matematyka jest nieubłagana. Pan starosta już podzielił za jednym zamachem od przewodniczącego kończąc na członkach komisji i „łaskawie” zostawił do dyspozycji na zasadzie ochłapu – a może ktoś z Was się połakomi i weźmie. To tak nie do końca powinno być. Jeżeli mamy – podkreślę to jeszcze raz – w sposób odpowiedzialny podejść do tematu problemów, które są w szpitalu, a jest to kosmiczny problem (…) to powinniśmy pójść w kierunku, że każdy klub powinien mieć swoją reprezentację. Wtedy państwo możecie próbować wbijać nam szpilki, żeśmy się uchylali, żeśmy nie chcieli wspólnie razem podjąć problem i znaleźć sposób na jasielski szpital. Stąd też bardzo proszę, aby każdy z przedstawicieli klubów miał możliwość, aby był w tej komisji reprezentant sił funkcjonujących w Radzie Powiatu Jasielskiego. – powiedział.

Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tymi ostatnimi wydarzeniami jakie mają miejsce w naszym szpitalu w Jaśle. – mówił radny Piotr Wyderka. – Myślę, że pewne ruchy należałoby przemyśleć, skoordynować. Tutaj też prośba do Zarządu, że czasem warto też spotkać się w szerszym gronie, porozmawiać, jakieś swoje wspólne stanowisko wypracować. Ja rozumiem, że Zarząd decyduje i bierze odpowiedzialność za to. Natomiast należy zauważyć na pewne ruchy jak powołanie nowego pana dyrektora, co chyba nie było koniecznością, bo w moim odczuciu wystarczyłoby, żeby wicedyrektor pełnił obowiązki do czasu wyboru nowego dyrektora. Uważam, że ta sytuacja jest nie do końca poprawna. Rozumiemy, że problem ze szpitalem jest coraz bardziej nabrzmiały, coraz bardziej poważny. Sami to wszyscy odczuwamy, gdyż podczas naszych spotkań w terenie czy przy różnego rodzaju okolicznościach ludzie pytają co się dzieje z tym naszym jasielskim szpitalem, jakie mamy zagrożenia. Na sercu leży nam dobro tego szpitala.

Jak zaznaczył, radni opozycji są odcinani od elementarnej wiedzy na temat tego co się dzieje wokół jasielskiego szpitala i w jakim kierunku powinna podążać jego dalsza działalność. – Dzisiaj nie wiemy niczego, dostajemy informacje zdawkowe. Dostajemy informacje, że pani dyrektor Trzop rezygnuje. Gdzieś tam z lokalnych mediów dowiadujemy się o całej sytuacji. Uważam, że trochę nie traktujemy się poważnie. Moje zdanie i naszego klubu Porozumienia Samorządowego jest takie, aby szerzej spojrzeć na problem szpitala i aby częściej można było się spotkać i te tematy, które są bardzo, ale to bardzo istotne dla naszego powiatu przedyskutować. – dodał Wyderka.

Zdaniem radnego Urbana, starosta próbuje zrzucać całą sytuację na „wyimaginowanych wrogów”.

Ten z kolei uzasadniał z czego wynikają aktualne problemy z jakimi boryka się nasza powiatowa lecznica. – Szpital ciągle poszerzał swoją działalność. Niestety, powiat jasielski nie odpowiada za finansowanie i płacenie za wykonane usługi. To były polityczne obietnice, że spłyną duże środki na szpitale, że nie będzie kolejek do specjalisty, że będą lekarze dzwonić do pacjentów – nic podobnego się nie dzieje. Brakuje środków w NFZ-cie. NFZ nie płaci nawet za to co jest wykonywane na bieżąco, a szpital musi służyć pomocą pacjentom i to czyni. Szpital jasielski jest szpitalem specjalistycznym. Powstało wiele nowych działalności takich jak jak urologia, gastroenterologia. Mógłbym tu wymieniać jeszcze więcej. – wyjaśniał radnym Adam Pawluś.

Starosta odniósł się do zarzutów związanych z realizacją „Karpackiego Ogrodu Deszczowego”, który powstaje na terenie dawnego parku podworskiego otaczającego szpital.

– Jeżeli chodzi o ogród deszczowy to nie ma on nic wspólnego ze szpitalem, bo powiat przejął obowiązek na siebie utrzymania tego ogrodu. Pozyskaliśmy środki na walkę z klimatem. Więc nie mogliśmy kupić ani łóżek, ani urządzeń. Te pieniądze były w naborze konkursowym i w tym konkursie zajęliśmy pierwsze miejsce. Więc jest pytanie czy warto było startować do tego konkursu, czy nie warto było startować i pozyskać środki z Interregu po to, żeby ten park otworzyć dla ludzi – dla mieszkańców Jasła, powiatu, dla gości. Szpital niech się zajmuje leczeniem natomiast nie powinien się zajmować parkiem. Parkiem rekreacyjnym powinna się zajmować gmina, czyli miasto w tym wypadku. Była taka propozycja, żeby to przekazać miastu, ale miasto nie chciało też przejąć na siebie tego obowiązku. Na pewno ten park będzie wyglądał inaczej. To wymaga wyjaśnienia, że przejęliśmy ten ciężar na siebie po to, żeby zmienić to otoczenie wokół szpitala. Pojawiły się możliwości – pozyskaliśmy środki. Można to było zrobić wcześniej. Nikt nikomu tego nie bronił, ale nikt się tym nie zajmował tylko na dziko ten park prowadził się sam. – powiedział.

Włodarz naszego powiatu konkluduje: aby finanse szpitala mogły się zbilansować, należy ograniczyć zatrudnienie, które stanowi największe koszty.

My inwestujemy w rozwój i udoskonalanie szpitala. To jest ponad 70 mln złotych. Prawie w całości sfinansujemy lądowisko, zakupujemy ciągle nowy sprzęt, doprowadziliśmy szpital do warunków przeciwpożarowych i sanitarnych. Także od tej strony nie ma zagrożenia dla funkcjonowania szpitala. Zagrożenie jest ze strony finansowania przez NFZ, na którego nie mamy wpływu. – przekazał.

Do radnych opozycji zwrócił się z apelem: – To Wy macie poprzez swoich politycznych zwierzchników czy swoje polityczne stronnictwa wpływ na to jak będzie finansowana służba zdrowia.

Samorządowiec postawił na sesji pytanie czy przypadkiem nie obrano drogi zmierzającej do likwidacji lub prywatyzacji szpitali powiatowych.

To, że szpital powiatowy jasielski jest w złej kondycji to nie jest przypadek, bo inne szpitale również są w złej kondycji. Weźmy najbliższy przykład – Sanok, Lesko i Ustrzyki, które mają jeszcze większe zadłużenie i są w znacznie trudniejszej sytuacji. Więc my szukamy rozwiązania doraźnego. Trudno jest w inny sposób przez Zarząd wpływać na te zmiany jak poprzez zmianę kierownictwa. Jeżeli ktoś przyjdzie z zewnątrz to może spróbować w jakiś sposób zbilansować te przychody z kosztami. Ale może się to wiązać ze zwolnieniami i ograniczeniami działalności szpitala. Jest to niezwykle bolesne i przykre, bo chcielibyśmy, żeby szpital świadczył na najwyższym poziomie usługi dla naszych pacjentów i żeby pracownicy godnie zarabiali. Są ustawowe podwyżki, ale za tym nie idą odpowiednie środki. – powiedział Adam Pawluś.

Do wystąpienia starosty odniósł się radny Michał Dłuski: – Mówi pan o kosztach, o redukcji zatrudnienia, jednocześnie przewodnicząc Zarządowi, który wyraził zgodę na zatrudnienie zastępcy dyrektora. Zarząd nie reagował na pewne wydatki, które powinny być dobrze zweryfikowane i nie korzystał ze swoich kompetencji, które daje państwu statut. W tym momencie – w mojej ocenie – park deszczowy, o którym tutaj mówimy od dłuższego czasu będzie takim pomnikiem pewnej nieudolności, którą widzimy w postaci obecnej sytuacji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Patrząc na skład wcześniejszych komisji konkursowych, gdzie również państwo – jako Prawo i Sprawiedliwość – również mieliście większość obawiam się, że nic kolejna procedura konkursowa nie wniesie, patrząc na zaproponowany przez pana starostę skład. Dlatego moim zdaniem i myślę nie tylko moim zdaniem jeżeli pan starosta nie otworzy się na szeroką dyskusję i danie szansy, aby w tej komisji wzięli udział również przedstawiciele z innych klubów to ta procedura konkursowa zakończy się dokładnie tak samo jak dwie poprzednie.

Radny Paweł Nowak prosił, aby nie zaciemniać rzeczywistości. – Wiemy wszyscy jaka jest sytuacja w szpitalu i od kiedy ona jest. My wprowadziliśmy partyjne gierki do tego, gdzie nie powinno tego w ogóle być. Szpital jest dobrem nas wszystkich czy jesteś czerwony, zielony, niebieski czy biały. Doprowadzimy do tego, że będą ludzie na bruku, a my będziemy jeździć do sąsiednich szpitali. O prywatyzacji proszę nie mówić, bo to też jest lanie wody, tylko zmiana tematu i nic więcej. – powiedział.

Na wniosek formalny radnego Janusza Przetacznika ogłoszono przerwę w obradach.

Po wznowieniu posiedzenia, starosta Adam Pawluś zgłosił do komisji konkursowej trzech kandydatów z ramienia klubu Prawa i Sprawiedliwości: Barbarę Burbelkę, Grzegorza Persa oraz siebie jako przewodniczącego. Jan Urban zgłosił kandydaturę Pawła Nowaka, Zbigniew Staniszewski Janusza Przetacznika natomiast Piotr Wyderka Jana Urbana.

W ten sposób komisja konkursowa została powołana w następującym składzie:
1. Adam Pawluś (przewodniczący) – przedstawiciel podmiotu tworzącego;
2. Barbara Burbelka – przedstawiciel podmiotu tworzącego;
3. Paweł Nowak – przedstawiciel podmiotu tworzącego;
4. Grzegorz Pers – przedstawiciel podmiotu tworzącego;
5. Janusz Przetacznik – przedstawiciel podmiotu tworzącego;
6. Jan Urban – przedstawiciel podmiotu tworzącego;
7. Ryszard Lisowski – przedstawiciel Rady Społecznej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Pierwsze posiedzenie tego gremium zostało wyznaczone na dzień 21 maja.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
terazJaslo.pl | Jasło, powiat jasielski - portal regionalny
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.