Informacje

Dwie nowe karetki zasilą tabor jasielskiego Pogotowia Ratunkowego

Zakup nowych ambulansów przyczyni się do podniesienia jakości usług świadczonych przez Szpital Specjalistyczny w Jaśle oraz do stworzenia nowoczesnych warunków leczenia pacjentów. Fot. Damian Palar
Fot. Damian Palar

We wrześniu do jasielskiego szpitala trafią dwa nowoczesne ambulanse ratunkowe. Zakup nowych samochodów wraz z pełnym wyposażeniem dla potrzeb ratownictwa medycznego będzie możliwy dzięki wsparciu finansowym ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kwota dofinansowania nie jest mała, bo jej wysokość to prawie sześćset tysięcy złotych.

W jasielskim szpitalu od dawna szukano możliwości pozyskania środków zewnętrznych na dostosowanie taboru oraz jego wyposażenia do wymagań Ministerstwa Zdrowia, a co za tym idzie skrócenia czasu oczekiwania pacjenta na fachową pomoc medyczną. Dopiero dzięki unijnemu Programowi Operacyjnemu Infrastruktura i Środowisko na rozwój systemu ratownictwa medycznego, udało się uzyskać dofinansowanie na zakup dwóch ambulansów ratunkowych z pełnym wyposażeniem.

Sytuacja w służbie zdrowia jaka jest to widzimy prawie codziennie w telewizji. Służba zdrowia w całym kraju ma duże kłopoty finansowe. Każdy wkład, każdy zastrzyk finansowy jest dla nas cenny, ponieważ możemy te karetki kupić. One nie będą służyły tylko starostwu, ale będą służyły mieszkańcom naszego powiatu. To dla każdego mieszkańca, który będzie w potrzebie, zwiększenie szansy na szybsze dotarcie do szpitala, na szybszą interwencję służb medycznych. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Nowe ambulanse będą spełniać wszelkie standardy, co przyczyni się do podniesienia jakości usług medycznych świadczonych przez jasielski szpital. Dla poprawy komfortu pracy zespołu medycznego będą zastosowane najnowocześniejsze rozwiązania, m.in. przeniesienie butli z tlenem, deski ortopedycznej i krzesełka kardiologicznego na drzwi boczne. Dzięki zainstalowanemu oświetleniu zewnętrznemu i sygnałach pneumatycznych będą lepiej widziane i słyszane na drodze. W pojazdach zastosowane będą także wszelkie systemy bezpieczeństwa (ABS, ASR, ESP).

Zgodnie z ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym, karetki będą oznaczone znakiem systemu „Ratownictwo Medyczne” oraz literką „S” wpisaną w okręg.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Dwie nowe karetki zasilą tabor jasielskiego Pogotowia Ratunkowego”