Informacje

Udało się! Będzie nowa droga do Karpackiej Troi

Są pieniądze na wybudowanie drogi dojazdowej do Karpackiej Troi w Trzcinicy pod Jasłem. Środki wysublimowały ze swoich budżetów trzy samorządy lokalne: gmina Jasło, miasto Jasło oraz powiat jasielski. W sumie 700 tysięcy złotych. Nowa droga prowadząca do skansenu archeologicznego ma być wybudowana do maja, kiedy obiekt zostanie oficjalnie otwarty dla zwiedzających.

Decyzja o przeznaczeniu środków na budowę drogi gminnej prowadzącej do serca jednej z największych atrakcji turystycznych województwa zapadła podczas wspólnego posiedzenia wszystkich trzech rad, które miało miejsce w pawilonie wystawowym skansenu archeologicznego. Najwięcej, bo 400 tysięcy złotych na inwestycję przekazali radni gminy Jasło, na terenie której znajduje się Trzcinica. Po 150 tysięcy złotych dołożyły się samorządy miasta Jasła i powiatu jasielskiego.

Była to bardzo ważna decyzja, którą poprzedziły wcześniejsze spotkania samorządu powiatu, miasta Jasła i gminy Jasło o wspólnym ponoszeniu kosztów budowy tego przedsięwzięcia, jakim jest droga dojazdowa. Wiemy wszyscy, że w maju 2010 roku będzie oddany do użytkowania dla zwiedzających skansen archeologiczny. W tej chwili jest pilna potrzeba wykonania do niego odpowiedniej drogi dojazdowej, ponieważ obecne drogi są nieadekwatne do tej inwestycji. Po prostu są za wąskie. – podkreśla Alicja Zając, przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego.

Nowa droga dojazdowa do obiektu zostanie wybudowana na miejscu dawnego torowiska, które prowadziło od drogi krajowej nr 28 z Jasła do Gorlic, aż do Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Będzie miała ponad kilometr długości i jeden pas ruchu.

Posadowienie drogi zostało zaprojektowane na torowisku. Nie mieliśmy możliwości poszerzenia dlatego, że należałoby robić wykupy gruntów, co podnosiłoby koszty bądź kruszyć skały, a to też nie jest nasze. Posadowiliśmy tą drogę tak, jak przebiegały tory kolejowe, gdzie pociągi dowoziły towar do zakładów Gamrat Jasło. – mówi Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

Pankiewicz nie wyklucza, że stara droga gminna nadal będzie wykorzystywana jako alternatywny dojazd do wzgórza, na którym zrekonstruowano jedne z najstarszych w Polsce grodzisk.

Gdy będzie problem to zrobimy jednokierunkowe drogi i wtedy spokojnie można dojechać i wyjechać. Autobusy dojadą i wszystkim się dojedzie, bo jak po tej drodze, która jest starą gminną drogą dojechały potężne samochody ciężarowe z materiałami i wytrzymała, to zapewne z osobami, które będą przyjeżdżać na zwiedzanie, też spokojnie wytrzyma ta nawierzchnia. – zaznacza wójt. – Ale to nam pokaże efekt, kiedy zostanie pobudowana nowa droga i wtedy będziemy podejmować decyzje, jaką formę dojazdu zaproponować zwiedzającym. – dodaje Pankiewicz.

Żeby jednak droga powstała do maja, potrzeba jeszcze 300 tysięcy złotych. Taką sumę ma wygospodarować ze swojego budżetu samorząd wojewódzki, który jest właścicielem skansenu w Trzcinicy. Wicemarszałek Bogdan Rzońca wstępnie zadeklarował dzisiaj, że środki na ten cel się znajdą.

W tej chwili dyskutujemy nad tym, ale najprawdopodobniej jest fundusz ochrony gruntów rolnych i być może z tego funduszu uda nam się, jeśli prawnicy zaopiniują odpowiednio, pozyskać te pieniądze. Ta droga będzie też służyła jako droga do pól uprawnych, które są jeszcze w tym terenie i myślę, że da się te dwa interesy pogodzić i ta decyzja zarządu wkrótce rychło zapadnie. – powiedział Bogdan Rzońca.

Karpacka Troja wizytówką naszego regionu

Samorządowcy liczą przede wszystkim na korzyści, jakie będą płynęły z otwarcia obiektu dla zwiedzających. Liczą na bogatą promocję naszego regionu, co w przyszłości ma się przełożyć na zwiększenie miejsc pracy oraz rozwój bazy turystycznej wokół Jasła.

Skansen będzie promował nie tylko Trzcinicę, ale również Jasło. Turyści, którzy będą przyjeżdżać do Trzcinicy będą się zatrzymywać w Jaśle i Jasło będzie z tego korzystało. Będzie miało korzyści w postaci turystów i pobytu w hotelach, i zwiedzania miasta. Myślę, że otwarcie tego skansenu przyczyni się do tego, że Jasło stanie się bazą wypadową i w Beskid Niski, i do Trzcinicy. – podkreśla Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Podobnego zdania jest przewodnicząca Rady Powiatu Jasielskiego.

Spodziewamy się wielkiego zainteresowania tym obiektem, ponieważ jest to przedsięwzięcie o ogromnym znaczeniu, zarówno historycznym, jak również turystycznym i promocyjnym. Myślę, że od maja zaczną tutaj przyjeżdżać zarówno mieszkańcy powiatu, jak i miasta Jasła, a także zwiedzający nie tylko z Polski, ale również zagranicy. – podkreśla Alicja Zając.

Teraz gmina zabiera się za opracowanie specyfikacji istotnych warunków zamówienia, by w ciągu najbliższych dwóch tygodni ogłosić przetarg na budowę drogi. Na terenie dawnego torowiska prace ruszą, jak tylko poprawią się warunki atmosferyczne.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

1 thought on “Udało się! Będzie nowa droga do Karpackiej Troi”

  1. skoro po torze gamrackim gdzie ta droga wąska jednopasmowa, to gdzie będzie szła obwodnica, bo rozumiem że nie pomiędzy domkami skansenu, a innej drogi nie ma…