Informacje

Wakat na fotelu wiceburmistrza Jasła. Kto po Zduńskim?

Burmistrz Jasła odwołała swojego drugiego zastępcę po tym, jak po raz pierwszy wrócił do pracy po półrocznej przerwie chorobowej. Leszek Zduński (Platforma Obywatelska) objął fotel wiceburmistrza w lutym 2008 roku po tym, jak jego partia zawarła umowę koalicyjną z Prawem i Sprawiedliwością. Wcześniej współpracę z Kurowską zakończyli komendant Straży Miejskiej Ryszard Mastej oraz kierownik Wydziału Strategii UMJ Roman Marek.

Leszek Zduński odwołany. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Czyje nazwisko pojawi się na nowej tabliczce
przed gabinetem zastępcy burmistrza Jasła?
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Problemy rozpoczęły się pół roku temu, kiedy szefowa podkarpackich struktur Platformy Obywatelskiej Elżbieta Łukacijewska, rozwiązała cały zarząd powiatowy partii w powiecie jasielskim. Wówczas Zduński udał się na chorobowe. W poniedziałek po dłuższej przerwie zjawił się ponownie w pracy. Kiedy rozmawialiśmy z nim, jeszcze przed godziną 14 informował nas, że ma sporo „papierkowej” roboty. Kilka minut po naszym wyjściu z urzędu złożył oficjalne wymówienie na ręce burmistrz Kurowskiej.

W dniu 4 stycznia br. pan Leszek Zduński złożył rezygnację z pełnionego stanowiska. Burmistrz Jasła Maria Kurowska przyjęła rezygnację i w dniu 4 stycznia wydała zarządzenie odwołujące go z pełnionej funkcji, zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym. – poinformowała dzisiaj w lakonicznym komunikacie Agata Krygowska z Biura Obsługi Medialnej Urzędu Miasta w Jaśle.

Oficjalne zarządzenie w sprawie odwołania drugiego zastępcy Burmistrza Miasta Jasła, zostało opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej dopiero dzisiaj o godzinie 13:44. Czytamy w nim m.in., że: „Z dniem 4 stycznia 2010 roku odwołuję Pana Leszka Zduńskiego ze stanowiska II Zastępcy Burmistrza Miasta Jasła z zachowaniem 1 miesięcznego okresu wypowiedzenia, którego termin upłynie w dniu 28 lutego 2010 roku. Odwołanie następuje na pisemny wniosek Pana Leszka Zduńskiego złożony w dniu 4 stycznia 2010 roku”.

Nieoficjalnie mówi się jednak, że nie miał wyjścia i musiał złożyć rezygnację. Gwoździem do trumny miało być ostatnie głosowanie klubu radnych Platformy Obywatelskiej nad budżetem miasta Jasła na 2010 rok. Leszek Znamirowski, Roman Kościow (wiceprzewodniczący RMJ) oraz Piotr Kołodziej byli przeciwni planowanemu budżetowi na przyszły rok.

Sam zainteresowany nie miał jednak ochoty komentować tej sprawy.

Bez komentarza. Dajcie mi święty spokój! – tyle usłyszeliśmy z wypowiedzi Zduńskiego. Pozostałego fragmentu, ze względu na szacunek do naszych Czytelników, nie będziemy cytować.

Podobne głosy słyszeliśmy w słuchawce telefonu, kiedy poprosiliśmy o komentarz innych polityków Platformy Obywatelskiej oraz samej pani burmistrz, która nie znalazła dzisiaj dla nas czasu. Natomiast chętnie wypowiadał się radny opozycyjny Krzysztof Czeluśniak, który po raz kolejny na naszych łamach, nazwał działania Kurowskiej „pasmem nieustających sukcesów”.

Nie interesują mnie partykularne rozgrywki personalne między Platformą Obywatelską i Prawem i Sprawiedliwością, a merytoryczna praca. Tej pracy nie było widać przez te trzy lata. Przecież widzimy nieustające pasmo sukcesów. Nie wiem, czy państwo wiedzą, że jest nowa reorganizacja urzędu. Znowu zamieszanie. Trzecia reorganizacja, trzeci fotograf pani burmistrz, szósty kierowca i dziewiąta sekretarka. Nieustające pasmo sukcesów trwa, a miasto na tym traci. Myślę, że w tym roku wreszcie Jaślanie zmienią swoją decyzję i wybiorą konkretnego burmistrza. – powiedział Krzysztof Czeluśniak.

Decyzja Kurowskiej nie będzie miała jednak wpływu na koalicję obu partii w „sąsiedniej” Radzie Powiatu Jasielskiego. Przykładem może być ostatnie głosowanie nad przyszłorocznym budżetem, gdzie 19 radnych było „za”, a czterech „wstrzymało się” od głosu.

To bardzo dobry wynik. Myślę, że wielu samorządowców zazdrości tego. Zaplanowaliśmy w budżecie bardzo wiele poważnych inwestycji dla powiatu jasielskiego i nierozsądnym było by myśleć w ogóle o czymś takim, jak rozwiązywanie koalicji. – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski (PO). – Sytuacja w starostwie wygląda normalnie. Pracujemy dalej, nic nie wydarzyło się takiego, abyśmy przestali pracować i zaczęli rozmawiać o jakimś rozwiązywaniu koalicji. – dodaje.

W poprzednich wyborach samorządowych Zduński był kandydatem Platformy Obywatelskiej na burmistrza Jasła. Osiągnął wówczas zbyt małą ilość głosów, by dorównać pozostałym kandydatom i odpadł po pierwszej turze wyborów. Udało mu się jednak wejść do Rady Miasta, gdzie podczas inauguracyjnej sesji został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Miasta Jasła.

W lutym 2008 roku został powołany na stanowisko zastępcy burmistrz Kurowskiej, odpowiedzialnym za edukację i sport w mieście. Nieoficjalnie, w nagrodę za zawiązanie umowy koalicyjnej pomiędzy Platformą Obywatelską, a Prawem i Sprawiedliwością. Dzięki temu miejsce wiceprzewodniczącego RMJ zajął jego partyjny kolega Leszek Zduński, a do Rady Miasta wszedł na jego miejsce Piotr Kołodziej.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

2 thoughts on “Wakat na fotelu wiceburmistrza Jasła. Kto po Zduńskim?”

 1. POPIS widać fakt w 10-u super hitów POPIS-u :

  1. Afera z rdębem Hitlera.
  2. Władze Miasta Jasła wśród rnieudaczników, którzy tracą miliony.
  3. Burmistrz Jasła wyznaczyła urzędników Urzędu Miasta Jasła do reklamy PiS.
  4. Centralne Biuro Antykorupcyjne w Gamracie. (prezes związany z PO)
  5. Budowa i oddanie do użytku ronda na skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Kołłątaja.
  6. Konkurs na najbardziej europejskie osiedle i słynna pielgrzymka pani K..
  7. Rozpad lokalnych struktur Platformy Obywatelskiej.
  8. Budowa południowej pierzei
  9. Podwyżka wody o 40 %
  10. Kredyt pani burmistrz 21 milionów zł w 2010 r.