Informacje

W czerwcu do nowego bloku socjalnego wprowadzą się pierwsi lokatorzy

Za trzy miesiące do nowego bloku socjalnego przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle będzie mogło wprowadzić się kilkanaście rodzin. W budynku wybudowano szesnaście mieszkań o średniej powierzchni użytkowej od 40 do 50 metrów kwadratowych, które zostaną wyposażone w podstawowe media.

Blok socjalny w Jaśle. Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Blok socjalny przy ulicy Sroczyńskiego w Jaśle.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Inwestycja ruszyła w czerwcu ubiegłego roku. Blok socjalny wybudowano na działce pomiędzy ulicą Towarową, a ulicą Sroczyńskiego. Przetarg na roboty konstrukcyjno -budowlane i sanitarne wygrały spółki jasielskie. Koszt całego zadania po przetargu wyniósł 1,6 miliona złotych. 20 procent z tej kwoty to dofinansowanie z Banku Gospodarki Krajowej.

Na dzień dzisiejszy w bloku wykonane są tynki w zakresie parteru i pierwszego piętra, instalacja podtynkowa elektryczna i kończona jest instalacja wodno-kanalizacyjna. Przygotowane są izolacje pod podłoża. Następne roboty wykończeniowe będą trwały w miesiącu marcu, kwietniu i powinny być skończone na koniec maja, łącznie z elewacją i dojściem do budynku. Blok powinien być oddany w standardzie tynki z malowaniem, glazura ścian i glazura podłóg w węzłach sanitarnych, panele w podłogach oraz stolarka drzwiowa i okienna. – mówi Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Jasła.

Dojazd do nowego bloku będzie możliwy po wybudowaniu planowanej drogi o symbolu KL1 łączącej ulicę Sroczyńskiego z ulicą Towarową. Miasto chce pozyskać na jej realizację środki z Regionalnego Programu Operacyjnego.

W mieście brakuje mieszkań socjalnych

To pierwszy z dwóch planowanych bloków socjalnych przy tej ulicy. Jest już zatwierdzony projekt budowy kolejnego obiektu.

Problem zapotrzebowania na mieszkania socjalne jest większy, niż ten jeden blok, ale jakiś przyczynek do rozładowania tego napięcia potrzeb mieszkaniowych ten blok zaspokoi. – podkreśla Rak.

Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej dodaje również, że decyzja radnych będzie uzależniona również od planów spółki TBS, podległej miastu, która planuje budowę nowego bloku czynszowego.

Rada musi się zastanowić czy iść w kierunku budownictwa socjalnego czy budownictwa czynszowego. To będzie wymagało przeliczeń. Trzeba zobaczyć, ile to będzie kosztować, jaki będzie uzysk mieszkań i jak to rozwiąże problemy mieszkaniowe. Na tym etapie trudno wypowiadać się, w jakim kierunku będzie rada szła i w jakim kierunku zadecyduje. – dodaje Henryk Rak.

Budynkiem socjalnym będzie zarządzać Towarzystwo Budownictwa Społecznego – Administracja Budynków Komunalnych w Jaśle.

(dapa)

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W czerwcu do nowego bloku socjalnego wprowadzą się pierwsi lokatorzy”