Informacje

Długo oczekiwane boisko „Orlik 2012” w Jaśle już otwarte

Przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle po kilku miesiącach budowy z wielką pompą otwarto nowoczesny kompleks boisk sportowych „Orlik 2012”. Były przemówienia oficjeli, symboliczne przecięcie wstęgi, poświęcenie obiektu, występy artystyczne młodzieży z jasielskich „podstawówek” oraz turniej piłkarski młodzików o puchar burmistrz miasta Jasła.

Boisko otworzyli oficjalnie: burmistrz Jasła Maria Kurowska, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Andrzej Dybaś, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca oraz posłowie: Marek Rząsa (Platforma Obywatelska) oraz Piotr Babinetz (Prawo i Sprawiedliwość). Poświęcenia obiektu dokonał dziekan jasielski ksiądz Zbigniew Irzyk.

Kiedy w 2007 roku prezes Rady Ministrów Donald Tusk w swoim expose mówił, że do końca 2012 roku w każdej polskiej gminie powstanie piękny kompleks sportowy, było wśród nas pewnie wielu niedowiarków. Udało się. Byli malkontenci, którzy mówili, po cóż obiekty sportowe. A no po to, aby tętniły życiem. I tak, jak obserwuję, choćby w swoim mieście Przemyślu, Orlik będzie tętnił życiem. Życzę, aby mieszkańcy Jasła i nie tylko ci młodzi drodzy przyjaciele nasi, ale również dorośli, mogli rozwijać swoje zainteresowania, swoje pasje i co najważniejsze w sporcie, podnosić swoje umiejętności. – powiedział Marek Rząsa.

Budowa „Orlika”, która rozpoczęła się w lipcu ub. roku, a zakończyła w kwietniu br., pochłonęła ponad milion złotych i została sfinansowana z trzech źródeł: po 333 tysiące złotych dołożyli Samorząd Województwa Podkarpackiego i budżet państwa, natomiast 400 tysięcy złotych to wkład własny miasta Jasła.

Co roku w budżecie województwa podkarpackiego są środki na rozwijanie sportu. Nie było takiej sytuacji, żeby ktoś, kto bardzo był ode mnie różny politycznie, czy od marszałka, czy od przewodniczącego sejmiku Andrzeja Matusiewicza, żeby ktoś nie dostał. Wszyscy, którzy składali wnioski, dostawali pieniądze. Myśmy w tej sprawie nie robili żadnych różnic i pomagaliśmy tym wszystkim pięknym inicjatywom. Dalej mogę obiecać, że będziemy pomagać. Bardzo będziemy wrażliwi na inwestycje zgłaszane przez wójtów, burmistrzów, starostów. – mówił na otwarciu Bogdan Rzońca, wicemarszałek województwa.

Kompleks sportowy, zlokalizowany na terenie Ogródka Jordanowskiego, składa się z dwóch boisk. Pierwsze z nich przeznaczone do piłki nożnej ma wymiary 30×62 metry i posiada sztuczną trawę i drugie o sztucznej nawierzchni poliuretanowej o wymiarach 19,1×32,1 metra przeznaczone do piłki siatkowej i koszykówki. Obok boisk zlokalizowano budynek sanitarno-szatniowy o łącznej powierzchni 58 metrów kwadratowych. Cały teren jest ogrodzony wysoką siatką i oświetlony.

Głównym celem inwestycji, którą dzisiaj oddajemy, jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej. Chcemy, aby nasza młodzież jasielska mogła w sposób racjonalny zagospodarowywać swój wolny czas. Chcemy, aby się rozwijała fizycznie, aby się doskonaliła sportowo i chcemy, aby to boisko służyło również jej integracji. – powiedziała Maria Kurowska, burmistrz Jasła.

Zajęcia będą się tu odbywać od godziny 8 do 21:30. Jest to obiekt udostępniany bezpłatnie.

Na tym polega ta idea, otwarcie się miasta na społeczność lokalną. Zachęcamy, przyjdźcie i po prostu korzystajcie z tego pięknego obiektu. Zapraszamy do spędzania weekendów czy jakiś sportowych rywalizacji rodzinnych. Myślę, że Jaślanie mają tyle w sobie inicjatywy, że na pewno tu nie jedno fajne wydarzenie nas czeka na tym kompleksie boisk. – podkreśla pani burmistrz.

O rozwój sportowy młodych jasielskich „orlików” będą dbali tzw. trenerzy animatorzy.

Dzięki temu, że to będą osoby wykwalifikowane, bo takich szukamy, zwracamy się o środki zewnętrzne na zatrudnienie takich ludzi. Nie będzie to miasta aż tak dużo kosztowało, a pożytku będzie dużo, bo myślę, że to jest istotne, żeby ludzie, którzy będą na tych obiektach, aby czuli sport, kochali młodzież, umieli rozmawiać z dziećmi. Aby był miły klimat na tym boisku. To nie chodzi tylko o to, aby przyjść i wyżyć się fizycznie, ale żeby to był też dobry klimat, że będziemy chętnie tutaj przychodzić. – mówi Maria Kurowska.

To drugi tego typu obiekt w mieście. Pierwsze boisko wielofunkcyjne zostało oddane do użytku w ubiegłym roku na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a w planach jest już kolejne.

Mamy w zamiarze następne boisko na Rafinerii. Chcemy te boiska równomiernie w naszym mieście rozmieszczać, aby była jak najbliższa dostępność. Jest przy MOSiR-ze, w tamtej części miasta na osiedlu Mickiewicza, mamy w tej chwili w Śródmieściu, a następne planujemy sobie na osiedlu Rafineryjnym. Wszystko, co robimy, to przy pomocy środków zewnętrznych, więc tak samo to następne boisko. Piszemy w tej chwili projekt. Tak, jak nam się udało te dwa ze środków zewnętrznych po części, tak samo myślę, że będziemy mieli trochę szczęścia i nam się uda. – dodaje burmistrz Jasła.

W otwarciu kompleksu „Orlik 2012”, oprócz VIP-ów, uczestniczyli: radni Rady Miejskiej Jasła, zastępca burmistrza Jasła Ryszard Pabian, który nadzorował budowę tego obiektu, burmistrz Kołaczyc Małgorzata Salacha, wójt gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, pracownicy jasielskiego magistratu, przedstawiciele Miejskiej Rady Sportu, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle Tadeusz Baniak, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Grażyna Leńczuk, komendanci: Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji, wykonawca projektu Zenon Strugała oraz kierownik budowy Włodzimierz Muszyński, przewodniczący Osiedla Śródmieście Tomasz Kasprzyk, młodzież z jasielskich „podstawówek”, a także zainteresowani inwestycją mieszkańcy miasta.

„ORLIK” przed i w trakcie budowy:

Otwarcie kompleksu:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE