Informacje

Niestosowna podwyżka pensji starosty jasielskiego?

Radni Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli podwyżki pensji starosty jasielskiego, ale zostali przegłosowani. Adam Kmiecik zrównał się teraz zarobkami z innymi podkarpackimi samorządowcami i będzie dostawał co miesiąc ponad dziesięć tysięcy złotych.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
Adam Kmiecik, starosta jasielski.
Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Zgodnie z uchwałą na wynagrodzenie miesięczne starosty jasielskiego składa się: wynagrodzenie zasadnicze w kwocie 5 900 złotych, dodatek funkcyjny w kwocie 2 100 złotych oraz dodatek specjalny w wysokości 40 procent łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Daje to w sumie kwotę 10 tysięcy złotych.

Przez cztery lata miałem jedno z najniższych wynagrodzeń w województwie i powiecie jasielskim. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Radny PiS Wojciech Zając uznał, że zwiększenie wypłaty dla starosty w zaproponowanej wysokości to przesada i złożył wniosek o przyjęcie autopoprawki do uchwały, która ustalałaby pensję Kmiecika na poziomie: 5 200 złotych jako wynagrodzenie zasadnicze, 2 000 złotych jako dodatek funkcyjny i dodatek funkcyjny w wysokości 32 procent łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego.

Od poprzedniej podwyżki nie minął jeszcze rok czasu. Jeżeli patrzeć na poprzednią kadencję to byłaby czwarta kolejna podwyżka wynagrodzenia starosty. – powiedział Wojciech Zając. – Z racji młodego wieku patrzę na świat i widzę więcej ideałów w tym świecie. Niemniej jednak zastanawiam się, co powoduje dzisiejszą władzą, że w jednej z pierwszych decyzji podnosi sobie wynagrodzenia. Czy to jest takie subiektywne przeświadczenie o własnym absolucie? Takie pytanie należałoby tutaj w tym miejscu postawić.

Jan Urban (PSL) zauważył, że w sąsiednim powiecie strzyżowskim – prawie dwukrotnie mniejszym od powiatu jasielskiego – szefuje rekomendowany przez Prawo i Sprawiedliwość Robert Godek, który zarabia aż 12 tysięcy złotych.

Zwracam się z apelem do Zarządu o wprowadzenie autopoprawki w tym zakresie, żeby poczekać z tym zwiększeniem wynagrodzenia powiedzmy rok czy jakiś dłuższy okres czasu i zobaczyć osiągnięcia Zarządu IV kadencji. Wtedy, jeżeli te osiągnięcia rzeczywiście będą, premiować odpowiednio ten Zarząd czy starostę, ustalając wynagrodzenie w tym wyższym pułapie. – odpowiadał Wojciech Zając.

Jego kolega klubowy Witold Lechowski, który w ubiegłej kadencji był wicestarostą jasielskim dodał, że wraz z podwyżką pensji starosty wzrosną pobory pozostałych członków Zarządu Powiatu.

Zawsze tak było jak starosta dostawał podwyżkę to podnosił  również członkom Zarządu. Myśmy nawet o to nie prosili, ale takie sytuacje miały miejsce. Myślę, że ta „transakcja wiązana” będzie. – powiedział Lechowski. I dodał: – Pan starosta jest działaczem Platformy Obywatelskiej, która w telewizji mówi o tym, że trzeba zaciskać pasa, a obserwując inaugurację poszczególnych rad czy w Sejmiku Wojewódzkim, czy innych powiatach, innych miastach, wszędzie przedstawiciele tej partii oraz PSL-u podnoszą sobie pensje o ile jest to możliwe i zgodne z prawem.

Adam Kmiecik: – Pierwszy raz słyszę, że ktoś nie chciał jakiś pieniędzy. Ale wolałbym tego nie komentować. Jeżeli ktoś nie chce pieniędzy to ich po prostu może nie brać lub przeznaczyć na cele charytatywne. Natomiast dzisiaj takie gadanie uważam za demagogię.

Co dziwne, jeszcze przed końcem kadencji Lechowski zaproponował wypłatę 10 tysięcy złotych premii dla etatowego członka Zarządu Powiatu Adama Pawlusia.

Te pieniądze nie zostały wypłacone. – podkreśla starosta jasielski. – Musiałem wyjść w trakcie Zarządu, przekazałem prowadzenie wicestaroście Lechowskiemu. Nie było w punkcie obrad podwyżki czy jakiejkolwiek premii, natomiast podczas mojej nieobecności taki wniosek padł. Został on sformułowany na piśmie, wpłynął do mnie, jednakże nie uwzględniłem tego wniosku.

Starosta jest kompetentny w swoich działaniach

Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle przekonywał, że podjęcie uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia starosty jasielskiego wynika z ustawy i jest podsumowaniem jego dokonań w minionej kadencji.

Starosta, jako jeden z niewielu, ma kierunkowe wykształcenie jeśli chodzi o zarządzanie w administracji. Posiada również czteroletnie doświadczenie, które zdobywał przez ostatnią kadencję. Posiada odpowiednie predyspozycje do pełnienia tej funkcji. – podkreślił Bogusław Kręcisz (PO).

Autopoprawka zaproponowana przez radnych Prawa i Sprawiedliwości została w ostateczności odrzucona, zaś za podjęciem uchwały we wcześniej zaproponowanej przez przewodniczącego Rady Powiatu formie została przyjęta czternastoma głosami „za”. Trzech radnych było „przeciw”, natomiast pięciu „wstrzymało się” od głosu.

Jest to przyjemne, że ta praca została doceniona. Zauważam, że przez cztery lata miałem jedne z niższych zarobków. – podkreśla Adam Kmiecik. – Trudno się mówi o pieniądzach dla siebie, natomiast trzeba znać swoją wartość. Wiem to na pewno, co robiłem przez cztery lata. Starałem się pracować jak najbardziej rzetelnie i sumiennie. Staroście nie przysługują jakieś dodatkowe środki, to są pieniądze, które muszą wystarczyć na wyjazdy, na pójście na obiad czy zorganizowanie spotkania w takim czy innym celu, żeby porozmawiać.

Dla portalu terazJaslo.pl mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Niestosowna podwyżka pensji starosty jasielskiego?”

 1. Ktos tutaj wczesniej wspominal o pracownikach w Irlandii myjacych graty w restauracjach i do tego probuje porownac ich zarobki do zarobkow pana Kmiecika. Chce podkreslic ze porownania tego rodzaju nie posiadaja zadnego sensu. Kmiecikowi zycze duzych zarobkow a zarazem talentu i wyobrazni aby poprawic stope zyciowa wszystkich mieszkancow powiatu, aby nie musieli szukac pracy za granica chociazby np: w Irlandii. Uwazam, wynagrodzenie nalezy sie dla czlowieka ktory potrafi stworzyc dobra atmosfere dla investora i biznesmena ktorzy z kolei poprzez swoja dzialalnosc zatrudnia mieszkancow powiatu do pracy i nikt nie bedzie musial jechac do Irlandii myc graty w restauracji.

 2. Jak przystalo starym obyczajem swój swojemu daje medale (chociażby i brązowy, ale medal) i podwyższa pensje. Komorowski i Kmiecik jak sie nie myle należa do tej samej partii (Platformy Obywatelskiej), wspolnie sie wspieraja duchowo i finansowo a do tego ich nazwisko (i nie tylko) zaczyna sie na literke 'K’. :)

 3. Faktycznie zarobki Naszego Pana Starosty są niskie. W niektórych zakładach kierownicy działów mają takie a czasami nawet wyższe zarobki. Pan Starosta Kmiecik znany jest i n ie ma ryzyka, że jest to osoba nieznana i dawanie podwyzki jest ryzykowne. Ten człowiek moim zdaniem zasługuje na godziwe wynagrodzenie tym bardziej, że podwyżki nie miał dosyć długo. Dziwne, że Pan Lechowski i Pan Zając wraz ze swoją mamusią i śp. Tatusiem nie protestowali wcześniej przeciwko zarobkom jakie miała Pani Burmistrz ale ona to ok. bo ona była z PiS ( gdzieś czytałem, że roczny zarobek Pani Burmistrz wyniósł około 156 000 zł). Zastanawiam się tak i myślę, że człowiek raczej nieznany większości chyba nawet nie mieszkający w Jaśle skoro taki wspaniałomyślny dlaczego nie zrzeknie się niemałej diety ( mowa o Radnym młodym Panu W.Zającu). Pan Lechowski skoro pieniądze są nieistotne powinien żyć i utrzymywać się z pensji nauczyciela I LO i przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby zrzekł się tzw diety radnego ( niezła kasa , niejeden nie zarabia tyle co wynosi ta dieta). Gdy słuchałem wypowiedzi Pana Lechowskiego podczas sesji mówił on wybitnie politycznie o PO jakie złe w Polsce i o PiS jaki to wspaniały a właściwie o tym jakie zamiary ma on jako były Wicestarosta a obecnie Radny. Tylko frontalny atak i politykierstwo. Dobrze na I sesji Rady Powiatu powiedział Pan Starosta – może nie zacytuje dosłownie”…. mieszkańcy powiatu to nie partie oni chcą aby dzieliś sprawiedliwie bo to są ludzie a n ie interesuje ich polityka…….” I tak jeszcze z grubej rury Szanowny Panie Witoldzie L. nie jest ładnie gdy jako były Wicestarosta mógł się wprost zrzec zarobków a teraz atakowanie tego co sam akceptował mówiąc delikatnie jest niesmaczne. A właściwie jeśli któremuś radnemu nie odpowiada rada w składzie której jest to przecież nikt go nie trzyma. Wysoka Rado Powiatu Jasielskiego weźcie się za konkretne sprawy a nie za politykierstwo – DOTYCZY TO WSZYSTKICH UGRUPOWAŃ I RADNYCH.

 4. Do AUTORA WPISU „ewa spadła z TW Drzewa” nie obrażaj ludzi anonimowy człowieczku zabrakło odwagi, żeby się podpisać chociażby imieniem? Kto pyta nie błądzi!!!!!!!!!!

 5. Mi tam się podoba, że Pan starosta kmiecik dostał podwyżkę.
  Narobił się dość przy wyborach i innych owadach… ;-)

  Adasiu, Jasło jest z Tobą, bo Żmigród już podobno nie.

 6. Witold Lechowski – człowiek uczciwy i spadówa od niego zachłanni i nic nie wiedzący !

 7. Lechowski zarabiał najmniej w zarządzie ,o wiele mniej od Kmiecika i mniej od Pawlusia!!To uczciwy i nie łasy na kasę człowiek!!

 8. Do wyborców PO: Czy o to wam chodziło gdy głosowaliście na Kmiecika ? Czy myślicie (jeżeli w ogóle jesteście do tego zdolni) że rada która zaczyna od podwyżek dla swoich kolesi może coś dobrego zdziałać dla miasta ?

 9. Tylko kasa. Kasa. Kasa. Jak po drodze będą jakieś niewygodne wybory – to zwolnienie w pracy aby nikomu nie podpaść. I Kasa. Kasa. . .

 10. Radku, czy spożywających w barze mlecznym uważasz, za ludzi 2 kategorii. Takie smaczne posiłki, to i żona Twoja nie potrafi przygotować (nie umniejszając jej niczego).

 11. Sprawdźcie ile zarabia po ostatniej podwyżce Wójt Gminy Osiek Jasielski – Pan Pykosz. Według portalu Nowiny24.pl – 9840 zł!!!!!  I co??? Starosta ma zarabiać mniej od „wójciny” malutkiej gminki???

 12. Panie Lechowski jestem ciekawa, czy pan odmówił przyjęcia podwyżki , kiedy pełnił pan funkcję zastępcy starosty.Zaciskanie pasa już wtedy obowiązywało.

 13. Ludzie czyście oszaleli ! Przecież ten PiS to już sam nie wie czego się ma czepić. Nagle się obudzili, jak ich od stołków „odspawali”.Niech lepiej ratują partię bo się rozsypuje. A tak na poważnie, to co co to jest 10.000 zł w dzisiejszych czasach. Taką pensję mają na „zmywaku” w Irlandii, a przecież Starosta Powiatu musi nas reprezentować godnie. Wg mnie, starosta powinien zarabiać najwięcej w Powiecie, a nie sądzę żeby się zmieścił w pierwszej 100 ! Mam propozycję do portalu, aby przedstawili zarobki Szefów Zakładów i Instytucji z Powiatu. Zapewniam, że będzie to ciekawa lektura. Czy nie wstyd by wam było gdyby Starosta Powiatu chodził w cerowanych skarpetkach, albo żywił się w „barze mlecznym. Tak więc zachęcam PiS-owców do zajęcia się innymi tematami, a nie od samego początku populistyczną propagandą. A mieszkańcom życzę wszystkiego najlepszego z okazji pozbycia się PiS-u z władz samorządowych Jasła. Nie sprawdziły się „proroctwa” pewnej Pani że Jasło było jest i będzie PiS-owskie !!!

 14. Ale wyrachowanie w tym staroscie, mało mu ze zarabia prawie 10 tysiecy, jeszcze podwyzke. A ta rada to co ubezwlasnowolnieni, czy co? Drodzy panstwo czy po to wygraliscie wyboryu żeby podwyższac kase staroscie. Co moze liczycie, że teraz sami dostaniecie wiecej, przeciez to oszukiwanie wyborców. Przedtem PiS był zły bo sie klócił ale wy nie jestescie lepsi. Ale i na was przyjdzie. Jaki poczatek taki koniec !