Informacje

Powiat jasielski otrzymał prawie pięć milionów na odbudowę dróg po powodzi

Podkarpackie samorządy otrzymały w poniedziałek (28 bm.) z rąk Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji promesy na odbudowę infrastruktury drogowej zniszczonej w wyniku ubiegłorocznej powodzi. Pula środków z budżetu państwa, z jaką szef resortu przyjechał dzisiaj do Rzeszowa, wynosi ponad 86 milionów złotych.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Podkarpacie należy do tych województw, które w zeszłym roku przeżyły najtrudniejsze chwile. – powiedział na spotkaniu z samorządowcami Jerzy Miller, szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Minister przypomniał, że szkody wyrządzone skutkami ubiegłorocznej powodzi na terenie całego kraju szacowane są na blisko dwanaście miliardów złotych. Podkreślił, że rząd błyskawicznie uruchomił pomoc dla samorządów, które ucierpiały w wyniku klęski żywiołowej.

Z budżetu państwa w zeszłym roku wydaliśmy na pomoc około trzech miliardów złotych. Taka była potrzeba, a w związku z tym dwa miliardy złotych „zdjęliśmy” z innych wydatków i przenieśliśmy na wydatki powodziowe. W tym roku przyjeżdżam do Państwa – mam nadzieję – z pierwszą ratą. Od czego zależy czy to będzie pierwsza czy pierwsza i ostatnia? Od tego czy będzie powódź czy też w tym roku natura będzie łaskawsza i nie spotka nas taka katastrofa, jak w zeszłym roku. Wydaliśmy teraz w lutym 2/3 tego, co mamy w budżecie na bieżący rok zarezerwowane. Przezorność nakazuje tą 1/3 zostawić i podzielić się z Państwem pewnie dopiero pod koniec lipca. Wtedy prawdopodobieństwo powodzi jest o wiele mniejsze. – powiedział Jerzy Miller.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Jerzy Miller dodał również, że na Podkarpacie mogą w tym roku trafić jeszcze środki w ramach unijnego Funduszu Solidarności. Na cały kraj do rozdysponowania ma być ponad sto milionów euro.

Ale to jest obietnica, którą trzeba „wykupić”. To nie są pieniądze z normalnego budżetu Unii Europejskiej, tylko państwa członkowskie na skutek takiej decyzji dodatkowo się opodatkowują. Na razie jeszcze nie ma przyzwolenia wszystkich państw członkowskich, aby na rzecz Polski ale nie tylko, bo są cztery kraje, które uzyskały taką decyzję wstępną, żeby ze swoich budżetów odpowiednią kwotę przelać. Kiedy te pieniądze będziemy mieli, nie wiem. Liczę, że w pierwszym półroczu. Na wydanie tych pieniędzy jest dwanaście miesięcy, a pieniądze te można wydawać tylko na coś, co jest bezpośrednio związane z usuwaniem skutków powodzi zeszłorocznej. – dodał minister.

Pierwsza tegoroczna transza środków powodziowych dla Podkarpacia wyniosła 86 milionów 360 tysięcy złotych. Pomoc w postaci środków na odbudowę m.in. zniszczonych dróg i mostów trafiła dzisiaj w sumie do 129 samorządów: 108 gmin, 20 powiatów oraz województwa podkarpackiego.

Promesę opiewającą na kwotę 4,7 miliona złotych odebrał dzisiaj m.in. starosta jasielski.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Cieszę się bardzo, że rząd polski nie zapomina o nas – o powodzianach. Minister Miller wręczył dzisiaj promesę w kwocie 4,7 miliona złotych. Jest to najwyższa promesa, która została przekazana samorządom na Podkarpaciu, ale też trzeba pamiętać, że te straty w powiecie jasielskim były bardzo duże. Jest to promesa ze wskazaniem, czyli Zarząd Powiatu wytypował drogi najbardziej zniszczone i dwie pierwsze pozycje zyskały dofinansowanie. – powiedział Adam Kmiecik.

Środki te pozwolą na odtworzenie zniszczonych odcinków na drogach powiatowych relacji: Jasło-Osobnica przez miejscowość Brzyście oraz Wolica-Dobrucowa.

Zostaną przywrócone do stanu sprzed powodzi. Wszystkie miejsca, które zostały oberwane, podmyte, asfalt zniszczony zostaną odbudowane. Po remoncie droga będzie jak nowa z tym, że nie będą rozbudowywane, bo te środki są na remont a nie na przebudowę. – podkreślił Adam Kmiecik.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Starosta jasielski liczy na to, że podczas przetargów na realizację tych inwestycji uda się zaoszczędzić środki, które pozwolą na wyremontowanie jeszcze jednego odcinka „powiatówki”.

O tym jeszcze żeśmy nie dyskutowali. W momencie kiedy okaże się, że te oszczędności są na pewno zostaną wytypowane zadania. – dodał Kmiecik.

Na podobne rozwiązanie liczy wójt gminy Brzyska, który odebrał promesę powodziową w wysokości 170 tysięcy złotych. Pozwoli to na wyremontowanie ośmiuset metrowego odcinka drogi prowadzącej przez miejscowość Kłodawa.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Miejscowość Kłodawa została najbardziej poszkodowana. Ona leży w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Wisłoki, dlatego jest to jak najbardziej zasadna pomoc dla naszej gminy. Myślę, że te środki – zgodnie z zapowiedzią pana ministra – to początek pieniędzy, które będą w tym roku na usuwanie skutków klęsk żywiołowych z zeszłego roku. Te 170 tysięcy uważam za dobry początek dla naszej gminy. Straty były zdecydowanie większe, natomiast powoli damy sobie radę z tym, żeby remontować i odbudowywać te wszystkie drogi, które na terenie naszej gminy zostały zniszczone. Nie ukrywam, że na remont czeka jeszcze szereg dróg gminnych. – powiedział Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska.

Pełna kwota szkód w infrastrukturze drogowej, które wystąpiły w powiecie jasielskim w wyniku ubiegłorocznej powodzi to ponad sześćdziesiąt milionów złotych.

Dzisiaj nie mamy już takiej sytuacji, żeby któraś droga była nie przejezdna. Drogi są przejezdne, z różnego rodzaju ograniczeniami, ale są. Najważniejsze jest to, że jest to tak szybko, bo w lutym mamy te środki. Możemy rozpocząć procedury przetargowe. Ważne jest to, co pan minister mówił, że nie jest to ostatnie zdanie, ponieważ z tych pieniędzy, które są w budżecie państwa 2/3 zostały rozdysponowane, czyli jeżeli nie będzie jakiś nieprzewidzianych zdarzeń w tym roku to w lipcu możemy jeszcze liczyć na kolejną transzę. – dodaje Adam Kmiecik.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Promesy z rąk ministra Jerzego Millera odebrali dzisiaj również przedstawiciele gmin: Jasło, Krempna, Kołaczyce, Tarnowiec, Skołyszyn i Nowy Żmigród oraz miasta Jasła.

Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska dla portalu terazJaslo.pl:

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Powiat jasielski otrzymał prawie pięć milionów na odbudowę dróg po powodzi”

  1. Tak się wszyscy podniecają jakby Miller z własnej kieszeni to dał ! A to są poprostu nasze pieniądze.

  2. Inni wójtowie już nie są w zainteresowaniu mediów z Jasła, które za panem Kmiecikiem jeżdżą wszędzie?
    Fajnie jest mieć kogoś takiego.
    Co Kmiecik, to wydarzenie medialne