Informacje

W szpitalu „prześwietlają” już nowym aparatem RTG

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle pacjenci od kilku tygodni diagnozowani są za pomocą specjalistycznego aparatu rentgenowskiego do zdjęć kostno-płucnych i prześwietleń. Został zakupiony w miejsce wysłużonego urządzenia, które po blisko dwóch dekadach funkcjonowania wyeksploatowało się.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Dyrektor szpitala Zbigniew Betlej. Obok dr n. med. Dorota Gawlik-Feldo.
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Potrzeba zakupu nowego urządzenia była ogromna. – Trzeba było go non-stop remontować. – powiedział Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Dotychczasowy, przestarzały technologicznie aparat zakupiony jeszcze w latach 90-tych ubiegłego stulecia ze środków ministerstwa zdrowia, odmówił posłuszeństwa na wiosnę ubiegłego roku. Pacjenci, u których koniecznym było wykonanie prześwietlenia, musieli być odsyłani do sąsiednich lecznic.

Ten sprzęt się zużywa wszędzie. W okolicy możliwość diagnostyki i badań rentgenowskich kontrastowych to najbliżej mają Gorlice i Sanok. W momencie, kiedy u nas była awaria, nie było gdzie prowadzić badań kontrastowych to pacjenci byli wysyłani do Gorlic. Z tego co wiem to aparat, który był w Krośnie, też uległ awarii i jest nieczynny. Na razie nie mamy żadnych pacjentów „krośnieńskich”, jak chodzi o badania kontrastowe rentgenowskie. – mówi dr n. med. Dorota Gawlik-Feldo, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

O tym, jak w placówce istnieje duże zapotrzebowanie na badania rentgenowskie, przekonaliśmy się dzisiaj podczas uroczystego przekazania i poświecenia pracowni. W ciągu pół godziny w kolejce do zdjęcia „przewinęło się” kilkunastu pacjentów – tych planowych ze szpitalnych oddziałów, jak również przychodzących z zewnątrz i rejestrujących się.

Drzwi się nie zamykają. Pacjent wchodzi za pacjentem. W miarę jak potrzeba badać tak badamy pacjentów na bieżąco. – powiedziała Dorota Gawlik-Feldo.

Szpital, który swoją działalnością obejmuje obszar powiatu jasielskiego zamieszkały przez ponad stu tysięcy mieszkańców, stanął przed koniecznością zakupu nowego aparatu. Złożyły się na to dwa samorządy: powiatowy, który jest organem założycielskim placówki oraz miejski.

Koszt zakupu to prawie 700 tysięcy złotych, z czego 200 tysięcy przekazał Urząd Miasta Jasła. Przy okazji chcę podziękować radnym poprzedniej kadencji, którzy głosowali za przeznaczeniem tej kwoty dla szpitala jasielskiego w celu zakupu naszego aparatu. Mam nadzieję, że obecna rada również będzie przychylna w przeznaczaniu pieniędzy na pomoc dla szpitala. Pozostałą kwotę przeznaczyło na zakup tego aparatu Starostwo Powiatowe w Jaśle. Również ukłon w stosunku do radnych powiatowych. – powiedział Zbigniew Betlej.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Przetarg na dostawę nowego aparatu rentgenowskiego oraz adaptację szpitalnych pomieszczeń niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania wygrała firma „Medical Center” z Łodzi. To – jak podkreślają specjaliści radiolodzy – wysokiej klasy urządzenie ma szereg możliwości do szybkiego diagnozowania pacjentów, co nie zawsze było możliwe z dotychczas eksploatowanym sprzętem.

Nie jest to najwyższa półka sprzętowa, bo są aparaty jeszcze droższe. Niemniej jednak jest to dobrej klasy aparat, z którym mamy okazję pracować i na którym są badani pacjenci. – podkreśla Dorota Gawlik-Feldo.

Aparat RTG marki SHIMADZU charakteryzuje się silną pozycją na rynku urządzeń do prześwietleń, niskimi kosztami użytkowania oraz szeroko pojętą funkcjonalnością.

Można wykonywać badania kontrastowe: przełyku, żołądka, jelita grubego, wykonuje się cystouretrografię mikcyjną u dzieci oraz histerosalpingografię w badaniach ginekologicznych u kobiet. Ponadto dużym plusem tego aparatu jest dodatkowa ścianka do prześwietleń z dodatkową lampą, która oświetla tą ściankę. Dzięki temu, oprócz zdjęć zwykłych klatki piersiowej i kręgosłupa, można wykonywać drobne zdjęcia kostne, głównie u pacjentów na wózkach po wypadkach. To daje bardzo dobre wyniki w przypadku, kiedy potrzeba pilnej diagnostyki powypadkowej. – wymienia dr Gawlik-Feldo.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii jasielskiego szpitala podkreśla, że takich możliwości na poprzednim aparacie nie było ze względu na to, że był to aparat jednolampowy.

Do Zakładu w najbliższych miesiącach istnieje potrzeba zakupu kolejnych urządzeń medycznych w miejsce tych już mocno wysłużonych.

Kolejne potrzeby dla szpitala to przede wszystkim wymiana tomografu komputerowego, to między innymi w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej wymiana mammografu, który również ma już ponad dziesięć lat i wymaga wymiany. Jeżeli chodzi o mammograf to potrzeba około 300-350 tysięcy, natomiast jeżeli chodzi o tomograf komputerowy to tutaj kwoty są już dość duże. Trzeba myśleć o około 1,5-2 milionach złotych. – podkreśla Zbigniew Betlej.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Wsparcie finansowe przedsięwzięcia zadeklarował już samorząd miejski, bo jak podkreśla zastępca burmistrza Jasła Andrzej Kachlik, w placówce leczą się również mieszkańcy miasta.

Rada Miasta już debatowała o wspomożeniu jasielskiego szpitala na sesji budżetowej. Radni doszli do wniosku, że ostateczne rozstrzygnięcia zapadną w trakcie dzielenia nadwyżki budżetowej na przełomie miesiąca marca i kwietnia. Ze strony dyrekcji szpitala była prośba, by wspomóc sfinansowanie mammografu dla naszego szpitala. Na pewno ta prośba zostanie wzięta pod uwagę i samorząd jasielski – tak, jak od wielu lat to robił – będzie wspierał nasz szpital. – powiedział wiceburmistrz Andrzej Kachlik.

Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar
© Fot. terazJaslo.pl / Damian Palar

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE