Informacje

750 tysięcy złotych na Środowiskowy Dom Samopomocy

Na przełomie marca i kwietnia mają zakończyć się prace związane z adaptacją pomieszczeń budynku Zespołu Szkół przy ulicy Gorlickiej na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy – zapewnił portal terazJaslo.pl starosta jasielski Adam Kmiecik.

Dom Pomocy Społecznej w Foluszu
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
(06.08) Środowiskowy Dom Samopomocy zostanie przeniesiony z Folusza do Nowego Żmigrodu

Środowiskowy Dom Samopomocy zostanie przeniesiony z Domu Pomocy Społecznej w Foluszu do specjalnie zaadoptowanych na jego potrzeby pomieszczeń w budynku Zespołu Szkół przy ulicy Gorlickiej w Nowym Żmigrodzie. Pozwoli to nie tylko na lepszą komunikację dla osób uczęszczających na zajęcia. Zwiększy się też liczba miejsc dla przyszłych pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej, który ze względu na ograniczoną ilość pokoi w obecnej chwili nie jest w stanie przyjmować kolejnych osób.

Rada Powiatu w Jaśle wyraziła zgodę na zaciągnięcie zobowiązania finansowego na 2012 na realizację inwestycji, co pozwoli na wszczęcie postępowania i udzielenie zamówienia publicznego. Według wstępnego kosztorysu prace pochłoną 750 tysięcy złotych, jednak ostateczna cena pojawi się po rozstrzygnięciu przetargu, który powiat jasielski zamierza ogłosić w najbliższych dniach.

Co będzie generowało tak wysokie koszty przedsięwzięcia? – Całość przystosowania tych pomieszczeń, które są pomieszczeniami warsztatowymi, czyli dość wysokimi. Projekt, roboty budowlane, zakup podstawowego sprzętu do kuchni, ponieważ w Środowiskowym Domu Samopomocy ci użytkownicy sami sobie przygotowują posiłki. To wszystko musi być zakupione, a dwa spełniać określone normy. – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Środowiskowy Dom Samopomocy będzie oddzielną jednostką organizacyjną powiatu jasielskiego, z własnym kierownikiem powołanym zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz personelem.

Na ten moment wojewoda przyznała trzy miejsca, a więc mamy 22 uczestników. Chcemy, aby to było minimum 28-35 osób. Zgodnie z przepisami, na siedem osób wymagany jest jeden opiekun. Część osób jest już zatrudniona w Foluszu i te osoby zostaną przeniesione do Nowego Żmigrodu. – dodaje Adam Kmiecik.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “750 tysięcy złotych na Środowiskowy Dom Samopomocy”