Informacje

W Jaśle terroryści próbowali wysadzić w powietrze jeden z zakładów przemysłowych

Policjanci ścigają cysternę wypełnioną substancją wybuchową, która poruszając się zatłoczonymi ulicami Jasła próbuje przedostać się na teren jednego z zakładów przemysłowych usytuowanych na obrzeżach miasta. Podczas próby zatrzymania terrorystów padają strzały. Jeden z funkcjonariuszy zostaje ciężko ranny.

Powiatowe ćwiczenia obronne
Policjant podejmuje próbę zatrzymania cysterny.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
FOTOGALERIA ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ:
Powiatowe Ćwiczenia Obronne w Jaśle

Około godziny dziewiątej rano dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jaśle otrzymuje zgłoszenie o planowanym ataku terrorystycznym z użyciem samochodu ciężarowego – cysterny szczelnie wypełnionego substancją wybuchową. Pojazd z zamachowcami udaje się w stronę Krosna do jednego z zakładów przemysłowych zlokalizowanych na obrzeżach Jasła.

O sytuacji zostają powiadomione policyjne patrole znajdujące się na terenie miasta. Jednocześnie dyżurny komendy uruchamia procedury przewidziane w takich sytuacjach.

Na drodze dojazdowej do miejsca zamachu policjanci ustawiają posterunek kontrolno-blokadowy. W między czasie jeden z patroli informuje, że zauważył podejrzany pojazd. Kierowca nie reaguje na sygnały zatrzymania. – relacjonuje podkom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. – W trakcie pościgu zamachowcy oddają strzały w kierunku radiowozu, wjeżdżają na drogę prowadzącą do zakładu i otwierają zawór cysterny, z którego zaczyna wyciekać niebezpieczna substancja. Terroryści omijają punkt kontrolny. Następnie zatrzymują się przed odtworzonym posterunkiem blokadowym i zaczynają strzelać do policjantów, ranią jednego z nich. Dochodzi do wymiany ognia.

Po chwili zamachowcy zostają obezwładnieni przez uzbrojonych policjantów i przewiezieni do komendy.

W tym samym czasie na miejsce przyjeżdżają zastępy Państwowej Straży Pożarnej, którzy przystępują do neutralizacji wycieku substancji oraz zespół ratownictwa medycznego, który zabiera ciężko rannego policjanta do szpitala.

Działania straży pożarnej polegały na podaniu środka gaśniczego piany w celu zabezpieczenia przed wystąpieniem wybuchu. Następnie strażacy przystąpili do uszczelnienia cysterny, aby ciecz nie wydostawała się na zewnątrz oraz neutralizacji tej cieczy, która wydostała się na długości około kilkuset metrów. Oczywiście zabezpieczenie terenu działań. Straż pożarna w takich akcjach jest zawsze tą siłą ratowniczą, która jako pierwsza przyjeżdża na miejsce zdarzenia. – mówi st. bryg. Wiesław Latoszek, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Mówi st. bryg. Wiesław Latoszek:

Po zakończeniu działań ratowniczych na miejsce zdarzenia wkraczają policyjne ekipy techników kryminalistycznych oraz grupa operacyjno-śledcza.

Na szczęście był to tylko scenariusz powiatowych ćwiczeń obronnych, które odbyły się na bocznej drodze prowadzącej od skrzyżowania z ulicą Bieszczadzką do fabryki „Nowego Stylu” (równoległa do ulicy Fabrycznej). Cysterna została udostępniona przez strażaków, a jadący nią terroryści to pozoranci.

Ćwiczenia zostały zarządzone przez starostę jasielskiego jako zwierzchnika powiatowych służb, inspekcji i straży. W 2011 roku ich tematem było: „Zgranie powiatowego i gminnych organów kierowania oraz ogniw wykonawczych w czasie realizacji zadań operacyjnych w sytuacji zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa”.

Trzeba mieć na uwadze, że takie sytuacje się zdarzają i musimy być przygotowani na różne ekstremalne działania. Celem tych ćwiczeń jest przede wszystkim zgranie współdziałania powiatowych służb, inspekcji i straży w sytuacjach kryzysowych, kiedy trzeba użyć broni, kiedy trzeba użyć sprzętu do zneutralizowania wycieków chemicznych. Wtedy kiedy ta wiedza i umiejętności odgrywają bardzo dużą rolę. – powiedział Adam Kmiecik.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI Mówi Adam Kmiecik:

W ćwiczeniach brali udział: Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej, Szpital Specjalistyczny (zespół ratownictwa medycznego Działu Pomocy Doraźnej) oraz Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego.

Akcji przyglądali się na miejscu również szefowie: Wojskowej Komendy Uzupełnień, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii oraz przedstawiciele Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jasła.

Podsumowanie działań odbyło się w Starostwie Powiatowym z udziałem wszystkich podmiotów biorących udział w ćwiczeniu obronnym „Jasło 2011”.

KOMENTARZ DLA PORTALU

podkom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle:

Łukasz Gliwa

„Dzisiaj w okresie występowania zagrożeń nikogo nie trzeba przekonywać do tego rodzaju ćwiczeń. To właśnie od szybkiego i sprawnego działania poszczególnych służb często zależy życie i zdrowie mieszkańców naszego powiatu. Nigdy nie wiadomo kiedy może wystąpić tego typu „sytuacja kryzysowa”. Aby wówczas profesjonalnie nieść pomoc przynajmniej raz w roku przeprowadzamy takie ćwiczenia, w czasie których nawiązujemy współpracę z innymi służbami, spotykamy się w terenie i doskonalimy. Ponadto dzięki ćwiczeniom możemy także zweryfikować przyjęte procedury działania, wyciągnąć wnioski i sprawdzić czy i w jakim stopniu potrafimy ze sobą współdziałać w takich ekstremalnych sytuacjach. Na pewno przyniesie to wymierne efekty w przypadku wystąpienia rzeczywistego zagrożenia i podjęcia wówczas akcji ratowniczych. Na szczęście nie mieliśmy dotychczas takich sytuacji i nie chcielibyśmy, aby do takiego zdarzenia doszło, ale trzeba być zawsze przygotowanym. Nigdy nie wiadomo, kiedy taka sytuacja może wystąpić”.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “W Jaśle terroryści próbowali wysadzić w powietrze jeden z zakładów przemysłowych”