Kultura | rozrywka | edukacja

„Noworoczny Dar 2012”: jasielska akcja charytatywna ruszyła pełną parą

„Niech dorośli uczą się do dzieci” – tymi słowami rozpoczął się kolejny występ artystyczny w ramach 15 akcji Noworoczny Dar w Jaśle, której celem jest wsparcie zakupu sprzętu medycznego dla jasielskiego szpitala.

„Marzenia te duże i te maleńkie”, to temat przewodni przedstawienia przygotowanego przez uczniów z Zespołu Szkół Miejskich nr 4. Zespół „Świetliki” i chór szkolny przedstawił różnorodność marzeń dziecięcych. Od marzenia o czystości i pięknie naszego kraju, poprzez drobne marzenia dziecięce takie jak chęć posiadania zwierzęcego przyjaciela, aż po te najmniejsze i najprostsze marzenia dotyczące rodzinnego ciepła.

Z prawdziwą przyjemnością i satysfakcją nasza szkoła włączyła się w akcję Noworoczny Dar, która corocznie wspiera Szpital Specjalistyczny w Jaśle. Dziękuję dzieciom za występ i rodzicom za tak liczne przybycie – mówiła Grażyna Idzik, dyrektor Zespołu Szkół Miejskich nr 4.

Gościem honorowym spektaklu był ojciec Krzysztof Kozioł, gwardian zakonu OO. Franciszkanów, współorganizator akcji. – Patrząc w radosne, pogodne i czyste oblicze dziecka, na szlachetne pragnienia młodych, warto aby dorośli zastanowili się co się stało w naszym życiu z tym pięknem, dobrem, miłością, czy czasem ta codzienna walka o byt nie zabiera nam tego co najwspanialsze – zwrócił się do zebranych o. Kozioł.

Występ przygotowały Agnieszka Grzesiak, Małgorzata Kosiba, Bogumiła Kraus, Magdalena Gabańska – Kmiecik, wyreżyserowała Aneta Bobula, a w roli prowadzących wystąpili uczniowie Gimnazjum nr 4 Gabriela Nowak i Mateusz Polar.

Dużym zainteresowaniem młodzieży cieszyło się również inne spojrzenie na klasyczne dzieło Williama Szekspira „Romeo i Julia”, przygotowane przez młodzież z Gimnazjum nr 1 w Jaśle. „Romeo i Julia współcześnie, czyli cytatami po literaturze”, to nowocześniejsze spojrzenie na brytyjską klasykę, przeplatane cytatami z innych dzieł i odniesieniami do rzeczywistości z „komórkami” i „sesemesami”. Zmieniono również zakończenie dzieła, które kończy ślub głównych bohaterów i odtańczenie przez wszystkich aktorów … poloneza.

Chcieliśmy, aby młodzi bohaterowie tej sztuki przemawiali ze sceny do młodzieży ich własnym językiem, a jednocześnie wzbudzili ich zainteresowanie. Myślę, że doskonale się to udało i zarówno osoby przygotowujące młodzież do występu, jak i młodzi aktorzy czy publiczność znakomicie się bawili. Zresztą sama idea „Noworocznego Daru” jest bardzo szczytna i myślę, że nie tylko warto, ale trzeba wspierać jasielski szpital w zbieraniu funduszy na zakup sprzętu, który niejednokrotnie ratuje ludzkie życie – podkreślił Kazimierz Mikrut, dyrektor Gimnazjum nr 1 w Jaśle.

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Noworoczny Dar 2012

Fot. © JASIELSKI DOM KULTURY

(JDK)

SŁOWA KLUCZOWE