Informacje

Po wakacjach ruszy modernizacja „Zielonego Rynku” w Jaśle

We wrześniu bieżącego roku ruszy długo oczekiwana przebudowa „Zielonego Rynku” w Jaśle – poinformował w środę na konferencji prasowej burmistrz miasta Andrzej Czernecki.

Wizualizacja

Wizualizacja

© Wizualizacje Zielonego Rynku w Jaśle

Jasło jako jeden z dziewiętnastu podkarpackich samorządów zostało beneficjentem rządowego programu „Mój Rynek”, dotowanemu ze środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W ubiegłym tygodniu burmistrz Andrzej Czernecki wraz ze skarbnikiem miasta Jackiem Borkowskim podpisali umowę z Zarządem Województwa Podkarpackiego na uzyskanie pomocy finansowej niezbędnej do przeprowadzenia modernizacji placu handlowego usytuowanego w ścisłym centrum Jasła.

Środki na przebudowę targowisk są środkami, które rząd przeznaczył w celu wykonania przestrzeni handlowej ułatwiającej rolnikom – producentom – bezpośrednie kontakty z klientem. Mają spowodować to, że z jednej strony klienci będą mieli możliwość kupowania tańszych produktów, a z drugiej strony rolnicy będą mogli bez pośredników sprzedawać swoje produkty. Przestrzeń w Jaśle to jest 105 stanowisk pracy, 700 metrów zadaszenia tych stanowisk. Myślę, że wszyscy producenci, którzy będą chcieli w Jaśle sprzedawać swoje produkty, będą mogli to uczynić w warunkach naprawdę dobrych. Poza tym klienci, mając ponad dwadzieścia miejsc parkingowych bezpośrednio przy tych stoiskach, będą mieli przyjazną przestrzeń. Oczywiście, to nie jest galeria, ale jak porównamy te warunki, które w tej chwili są na jasielskim „Zielonym Rynku” to będzie rzeczywiście znacznie większy komfort. – powiedział Andrzej Czernecki.

Podczas konferencji prasowej samorządowiec porównał obecny wygląd architektoniczny „Zielonego Rynku” do obiektów handlowych w Bangladeszu. Plac zostanie zmodernizowany według koncepcji architektonicznej przygotowanej przez projektanta Magdalenę Łachańską.

Będzie zrobiona nawierzchnia z żywic epoksydowych, będzie pełen dostęp do wody i kanalizacji, czyli będzie można umyć produkty. Jest dostęp do energii elektrycznej – oprócz tego, że będzie można podłączyć zamrażalkę, będzie także można handlować dłużej dzięki oświetleniu tego miejsca targowego. Będzie toaleta, czego brakuje w tej chwili. Przede wszystkim będą miejsca parkingowe. To dla klientów, którzy będą robić większe zakupy, to naprawdę duży komfort. Trzeba tutaj zderzyć oczekiwania handlujących z oczekiwaniem klientów. Nie można tutaj mówić tylko o jednej stronie. – podkreśla burmistrz.

Całkowity koszt realizacji inwestycji, która potrwa od września do kwietnia przyszłego roku, to ponad półtora miliona złotych. Dofinansowanie utrzymuje się na poziomie ponad 920 tysięcy złotych.

Urzędnicy mają prawie trzy miesiące na przeniesienie handlu w inne miejsce na czas prowadzonych robót budowlanych.

Mamy w tej chwili praktycznie trzy opcje i będziemy z handlującymi mówić, która będzie optymalna dla nich. Handel zostanie przeniesiony w inne dogodne miejsca w centrum miasta. Bieżemy pod uwagę parkingi przy ZUS-ie, parking naprzeciwko Panoramy, ewentualnie Rynek. – wyjaśnia.

Burmistrz Jasła dodał, że w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina został złożony wniosek o dofinansowanie przebudowy drugiej części Rynku, od strony ulicy Kazimierza Wielkiego. W zamyśle urzędników jest przebudowa obecnie funkcjonujących domków handlowych typu DUO oraz poprawa układu komunikacyjnego w tej części miasta.

POSŁUCHAJ:

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Po wakacjach ruszy modernizacja „Zielonego Rynku” w Jaśle”

  1. nareszcie modernizacja placu,gratulacje, Jasło wygrało dotacje na remont z 18 miastami! ,ale proszę nie umieszczać tymczasowego handlu na rynku! oszpeci nam centrum miasta!!!

  2. dobre porownanie do Bangladeszu, najwyzszy czas zeby cos z tym zrobic, mam nadzieje ze nie skonczy sie tylko na obietnicach i planach