Informacje

Szpital liczy na wsparcie samorządów przy zakupie nowoczesnej karetki transportowej

Jasielskiemu szpitalowi potrzebna jest nowoczesna i sprawna karetka transportowa, bo te, które użytkuje obecnie mają po kilkanaście lat i coraz częściej zawodzą. Na zakup specjalistycznego środka transportu dyrekcja placówki potrzebuje około 220 tysięcy złotych. Sama nie udźwignie takiego wydatku, dlatego zwróciła się o pomoc finansową do lokalnych samorządów gminnych.

Ambulans
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle zabiegał o sfinansowanie zakupu nowego ambulansu dla pogotowia u Wojewody Podkarpackiego.

Na razie bezpośrednio takich pieniędzy nie ma. Dyrektor Skworzec z Centrum Zarządzania Kryzysowego u Wojewody Podkarpackiego wypowiedział się w ten sposób, że często pod koniec roku są pieniądze, które można pozyskać. Ja starałem się pod koniec ubiegłego roku o takie pieniądze, ale niestety ich nie było. Natomiast ja staram się zakupić tą karetkę dla szpitala. Prosiłem o pomoc wójtów ze wszystkich gmin powiatu jasielskiego. Obiecali, że dadzą pieniądze. Rozmawiałem z burmistrzem Czerneckim, który też obiecał, że pomoże nam finansowo. – mówi lek. med. Michał Burbelka.

Burmistrzowie miast i wójtowie gmin powiatu jasielskiego wstępnie zadeklarowali pomoc finansową i przekazanie środków na rzecz szpitala. Ma to być symboliczna „złotówka” od każdego mieszkańca danej gminy.

Natomiast rozmawiałem z burmistrzem Czerneckim i prosiłem tylko o zwrot podatku, który szpital płaci od gruntu i nieruchomości do miasta. To jest 150 tysięcy złotych. Pan burmistrz akceptuje ten pomysł tylko to zależy od Rady Miasta. Wiadomo, że miasto w dzisiejszych czasach też nie ma za dużo pieniędzy, ale myślę, że jest szansa, żeby ten podatek wrócił do szpitala. Tym bardziej, że jest płacony regularnie i nie mamy żadnych zaległości. – powiedział dyrektor.

Pierwszym samorządem, który pozytywnie odpowiedział na apel jest gmina Jasło. Kolejne będą na początku maja rozdzielać tzw. nadwyżki budżetowe i to właśnie w tych środkach dyrekcja szpitala upatruje nadzieję na dofinansowanie zakupu.

lek. med. Michał Burbelka
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Nie są to pieniądze, którymi ja dysponuję więc ja nie mogę powiedzieć, że wójtowie czy burmistrz na pewno dadzą te pieniądze. Nie powiedzieli, że nie dadzą i na pewno nie odmówią pomocy tylko w jakiej wysokości to im też trudno jest teraz określić. Zależne jest to od stanu finansów poszczególnych gmin czy miasta. Ciesze się, że zostałem przyjęty ze zrozumieniem i myślę, że nie będzie problemu. Są gminy bardziej bogate lub mniej. maj to dobry czas do ewentualnego dzielenia się nadwyżkami budżetowymi w gminach i mieście z potrzebującym, czyli ze szpitalem. – mówi.

Michał Burbelka: Obszedłem wszystkich wójtów, byłem wielokrotnie u pana burmistrza, spotykałem się z radnymi z miasta. Na szczęście nigdzie nie spotkałem się z odmową. Każdy jest zainteresowany, każdy chce pomóc tylko kwestią jest wysokość tej pomocy.

Menedżer jasielskiej lecznicy jest też po wstępnych rozmowach z producentami ambulansów. Najtańszą ofertę na fabrycznie nowy samochód wyceniono na około 220 tysięcy złotych.

Myślę, że sprawa dojrzeje i wtedy kupiłbym samochód, który mógłby spełniać wymagania karetki transportowej, bo te mamy w fatalnym stanie, ale też karetki, która w razie sytuacji awaryjnych można byłoby użyć jako systemowej – podstawowej. Mam nadzieję, że moje marzenia w postaci karetki się spełnią. – podkreśla Burbelka.

O wysłużonych karetkach transportowych Pogotowia Ratunkowego wiedzą starostowie: Adam Kmiecik i Franciszek Miśkowicz. Ale, póki co dyrektor Michał Burbelka znając sytuację ekonomiczną powiatu, nie chce obciążać organu prowadzącego lecznicę kosztami zakupu nowoczesnego ambulansu.

Bo wiem, że mają dużo innych wydatków. – przyznaje. – Natomiast szpital ma swoje inne pragnienia finansowe, które były już w tamtym roku składane do starostwa. Mam nadzieję, że nam pomoże w dużo większym zakresie niż karetka. Wolę na razie prosić wójtów i pana burmistrza o pomoc, a starostowie: Kmiecik i Miśkowicz doskonale wiedzą jakie są potrzeby szpitala tylko ja liczę się z tym, jakie starostwo ma wydatki. Myślę, że ani jeden, ani drugi starosta nie opuszczą mnie w potrzebie. Ale na razie chciałbym, aby w pomoc zaangażował się pan burmistrz i wójtowie.

Jasielskie Pogotowie Ratunkowe dysponuje obecnie siedmioma ambulansami, w tym czterema systemu „Państwowe Ratownictwo Medyczne”, czyli wyjeżdżającymi do wypadków komunikacyjnych i nagłych zachorowań (dwoma specjalistycznymi, które zostały zakupione pod koniec 2009 roku dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2007-2013 oraz dwoma podstawowymi) i trzema transportowymi, wykonującymi przewozy pacjentów z domu do szpitala i ze szpitala do domu czy pomiędzy innymi placówkami medycznymi. Każdy z pojazdów musi być niezawodny, by szybko i skutecznie docierać na miejsce zdarzenia, a tym samym umożliwiać zespołom ratowniczym szybsze udzielenie pomocy osobom poszkodowanym.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Szpital liczy na wsparcie samorządów przy zakupie nowoczesnej karetki transportowej”

  1. Pytam dlaczego pogotowie krośnieńskie nie prosi o pieniądze na karetki
    lecz kupują za zarobione pieniądze z NFZ , brak gospodarności i złe zarządzanie są powodem takiego stanu w jasielskim pogotowiu, szkoda społecznych pieniędzy na to aby przykryć nieudolność kierownictwa.

  2. Jak jesteś taki ciekawy to zadzwoń do NFZ i tam się zapytaj dlaczego są takie przepisy a nie inne a druga sprawa to jesteś pewnie z tych którzy płacą całe życie podatki i mi się należy.

  3. Ciekawe po co im następna karetka jak i tak dyspozytorka odmawia chorym bo niby nie mają ZLECENIA. To jest chore!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!