Informacje

Nowa karetka transportowa dla szpitala na przełomie października i listopada

Jasielski szpital będzie miał nowoczesną karetkę transportową. Właśnie rozstrzygnięto przetarg na dostawę specjalistycznego ambulansu z zabudową części medycznej oraz wyposażeniem. Jedyną ofertę opiewającą na kwotę 232 tysięcy złotych złożyła spółka AMZ, znany w Polsce producent zabudowań specjalnych pojazdów użytkowych.

Karetka transportowa
Jedna z karetek transportowych użytkowanych przez Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Zaoferowany przez spółkę AMZ z Kutna ambulans typu C na podwoziu Fiata Ducato to samochód, czym producent chwali się na swojej stronie internetowej, z przyjaznym dla środowiska naturalnego silnikiem o mocy 157 koni mechanicznych i turbodoładowaniem, układem napędowym na przednie koła, sześciobiegową mechaniczną skrzynią biegów, wspomaganiem kierownicy oraz systemami poprawiającymi bezpieczeństwo jazdy (ABS –  system zapobiegający zablokowaniu kół w takcie awaryjnego hamowania, ASR – system zapobiegający poślizgowi kół napędzanych poprzez zmniejszenie przekazywanego w czasie jazdy przez silnik zbyt dużego momentu obrotowego, EBD – elektroniczny rozdział siły hamowania, ESP – system stabilizacji toru jazd).

W przyszłym tygodniu zostanie podpisana umowa na realizację zadania i od tego momentu – zgodnie ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia – producent będzie miał trzydzieści dni na wykonanie zamówienia i dostawę ambulansu dla jasielskiego szpitala.

Będzie on wykorzystywany przez dział transportu sanitarnego, bo samochody, którymi obecnie dysponuje szpital, czyli Volkswagenem LT, Volkswagenem Transporterem i Mercedesem Vito, mają na swoich licznikach „wyjeżdżone” setki tysięcy kilometrów i są już mocno wyeksploatowane. Ale nie tylko. Dzięki wysokiemu dachowi w przedziale medycznym można ją będzie, w razie awarii którejś z czterech karetek systemowych (dwóch podstawowych i dwóch specjalistycznych, na które szpital posiada kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia), zaadoptować na potrzeby ratownictwa medycznego.

Ona docelowo będzie karetką transportową, ponieważ mamy bardzo wyeksploatowany tabor karetek transportowych, natomiast postaraliśmy się, aby ona była o takich parametrach, żeby w razie kłopotów spełniać również funkcje karetki systemowej, nawet specjalistycznej. To jest już kwestia odpowiedniego doposażenia. Jeśli chodzi o wielkość i część wyposażenia to będzie karetka typu C, czyli takiego, żeby mogła być karetką systemową. Natomiast z tym wyposażeniem, z którym ona się znajdzie w szpitalu, będzie miała taką samą zabudowę jak każda karetka systemowa i odpowiednie nosze. Gdybyśmy chcieli z niej zrobić karetkę systemową to musimy dokupić defibrylator, respirator czy pompy infuzyjne, jednak to nie jest naszym celem. Ona ma być karetką transportową, natomiast gdyby któryś z Mercedesów, który pełni funkcję karetki systemowej uległ poważnej awarii to możemy jego wyposażenie przełożyć do tej karetki. To nie jest tak, że musimy ją od razu wyposażyć w sposób „topowy”. – mówi lek. med. Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Koszt zakupu ambulansu wyniósł 232 tysiące złotych. To kwota, jaką zaoferowała – zresztą jako jedyna – firma AMZ-Kutno sp. z o.o. w drugim postępowaniu przetargowym. Pierwsze, ogłoszone na początku września br. zostało unieważnione, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przewyższała kwotę jaką szpital zamierzał przeznaczyć na realizację zamówienia. 160 tysięcy złotych przekazały samorządy powiatu jasielskiego (z wyjątkiem Kołaczyc, której Rada Gminy do dnia dzisiejszego nie podjęła stosownej uchwały). Samo miasto Jasło uchwaliło dotację w wysokości 100 tysięcy złotych. Pozostałe gminy w myśl zasady – jedna „złotówka” od mieszkańca. Brakującą kwotę pokryto z budżetu szpitala.

Nowej karetki oznaczonej symbolem „S” oraz symbolami Państwowego Ratownictwa Medycznego można spodziewać się w Jaśle na przełomie października i listopada br.

Jeszcze w tym roku szpital ma wyposażyć wszystkich ratowników medycznych w komplet nowych, jednolitych strojów spełniających ustawowe wymogi.

KOMENTARZ

Michał Burbelka, dyrektor szpitala
Chciałem kupić karetkę, która bezpośrednio po zakupie może odbiegać wyposażeniem od karetki specjalistycznej, natomiast przy zainstalowaniu odpowiedniego sprzętu z karetki, która na przykład uległa awarii będzie można ją zastosować dla pacjentów jako karetkę systemową.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE