Informacje

Opel Insignia z dwoma kamerami zasilił flotę jasielskiej Policji

Jasielscy policjanci zostali wyposażeni w kolejne narzędzie do walki z kierowcami niestosującymi się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Do wydziału ruchu drogowego tutejszej komendy trafił niedawno nieoznakowany samochód Opel Insignia, który będzie rejestrował wykroczenia za pomocą kamer umieszczonych za przednią i tylną szybą pojazdu. Funkcjonariuszy w nowym radiowozie należy się spodziewać na szlakach komunikacyjnych powiatu na tych odcinkach, które są najbardziej zagrożone wypadkowością. Ale nie tylko.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Polska Policja, przy wsparciu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”, zakupiła w ramach przetargu nieograniczonego kilkadziesiąt nowoczesnych nieoznakowanych radiowozów marki Opel Insignia, które trafiły do komend miejskich i powiatowych na terenie całego kraju. Wiemy, że kilka takich pojazdów trafiło do garnizonu podkarpackiego. Jeden z nich został przydzielony jasielskiej „drogówce” i od ponad tygodnia rejestruje wykroczenia popełniane przez kierowców poruszających się głównymi traktami komunikacyjnymi biegnącymi przez nasz powiat.

Jest to samochód dynamiczny, szybki, ma mocny 220-konny silnik benzynowy z turbodoładowaniem oraz wszelkie systemy poprawiające bezpieczeństwo. – wylicza zalety nowego radiowozu kom. Łukasz Gliwa, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Postrachem dla kierowców stwarzających poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego ma być zamontowany na pokładzie pojazdu nowoczesny wideorejestrator z dwoma kamerami, zamontowanymi za przednią i tylną szybą.

Dodatkowo w Oplu zamontowany został bezprzewodowy radar, który pozwala na pomiar prędkości samochodów jadących z naprzeciwka. Radar ten może być odpięty z uchwytu i wykorzystywany również przez funkcjonariuszy do kontroli ręcznej obok samochodu. Ponadto Opel posiada nowoczesną sygnalizację świetlną, a także specjalną tablicę umieszczoną na półce za tylną szybą, na której wyświetlają się informacje i polecenia dla kierowców. – mówi Łukasz Gliwa.

Na tablicy można wyświetlać dowolne komunikaty tekstowe, na przykład nakazujące kierowcy zatrzymać pojazd do kontroli czy informujące o wypadku drogowym. Sterowane są przez operatora poprzez specjalne urządzenie zamontowane w przedniej części przedziału pasażerskiego.

W Oplu została zamontowana sygnalizacja dźwiękowa i świetlna. Po dwa niebieskie światła pojazdu uprzywilejowanego zamontowano w przedniej atrapie silnika i na tylnej półce oraz dodatkowo na wysokości lusterka wstecznego na przedniej szybie. Ponadto policjanci mają do dyspozycji tradycyjnego „koguta”, którego w każdej chwili mogą umieścić na dachu dzięki specjalnym magnesom.

Nowy Opel Insignia będzie uzupełnieniem dla obecnej floty, jaką dysponuje jasielska „drogówka”.

Dotychczas dysponowaliśmy jednym nieoznakowanym radiowozem Renault Laguna, również wyposażonym w wideorejestrator. Ten samochód nie będzie wycofany i podobnie jak Opel Insignia wykorzystywany do patrolowania dróg powiatu jasielskiego. Natomiast Alfa Romeo została przekazana do Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie. – wyjaśnia rzecznik.

Mundurowi pełnią służbę na drogach powiatu jasielskiego już od ubiegłego tygodnia. Na naszą skrzynkę redakcyjną przesyłaliście informacje, że można ich spotkać w nowym radiowozie m.in. na odcinku drogi krajowej nr 73 pomiędzy Kołaczycami, a Jasłem oraz drodze wojewódzkiej nr 992 Jasło – Nowy Żmigród. – W szczególności kierowany jest na te trasy, gdzie dochodzi do największej liczby zdarzeń drogowych. – podkreśla Łukasz Gliwa.

W ubiegłym roku na drogach powiatu jasielskiego doszło do 68 wypadków, w następstwie których 10 osób poniosło śmierć, a 82 odniosły obrażenia ciała. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęstszą przyczyną tych zdarzeń były następujące czynniki: przekroczenie prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Podobnie jak samych kolizji, których w 2012 roku było aż 546, czyli o 63 więcej niż w analogicznym okresie 2011 roku. Ponadto w 2012 roku policjanci udaremnili dalszą jazdę 511 nietrzeźwych kierowców.

Niektórzy kierowcy zostali już zarejestrowani, mogli oglądać swoje niebezpieczne zachowania i byli ze swoich wykroczeń rozliczeni. Warto podkreślić, że na baczności powinni się mieć nie tylko kierowcy, którzy przekraczają dozwoloną prędkość, ale także nieprawidłowo wyprzedzający, wymuszający pierwszeństwo przejazdu czy przejeżdżający skrzyżowanie na czerwonym świetle. Każde z tych wykroczeń, jak też wiele innych, może zostać zarejestrowane przez oko jednej z kamer i wówczas trudno będzie się kierowcy wytłumaczyć, że żadnego przepisu nie złamał. – dodaje rzecznik.

Do tej pory polska Policja miała w swoim taborze samochodowym m.in. inne modele z tej samej marki pojazdów spod znaku pioruna w logo – Ople Vectry C. Dzięki funduszom europejskim udało się zakupić 75 pojazdów nowszej generacji, które mają być skuteczniejszym narzędziem do rozliczania piratów drogowych z popełnianych przez nich wykroczeń. Nowe radiowozy zakupione w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” dostarczył lubelski dealer tej marki – firma Energozam.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE

OPINIE: “Opel Insignia z dwoma kamerami zasilił flotę jasielskiej Policji”

  1. A co z legalnościa tych radarów iskira
    Nie spełniaja polskich norm odporności na zaklucenia elektromagnetyczne!

    Norma wymaga 10 v/m a one maja 3 v/m !

  2. Dlaczego ciągle montują do nowych radiowozów radary iskra, skoro wiadomo, że są wadliwe i przekłamują pomiary ??
    A oprócz tego to fajny samochód ;)