Informacje

W Jaśle powstał trzeci na Podkarpaciu szpitalny oddział geriatryczny

W jasielskim Szpitalu Specjalistycznym powstał trzeci na Podkarpaciu oddział geriatryczny. Od początku września, od kiedy funkcjonuje w ramach kontraktu zawartego z Narodowym Funduszem Zdrowia, przyjęto już blisko osiemdziesięciu pacjentów.

Ostatni całodobowy oddział łóżkowy powstał w jasielskim szpitalu przed niespełna czterdziestoma laty. Utworzenie geriatrii jako jednej z jednostek organizacyjnych placówki było jednym z zamierzeń lek. med. Michała Burbelki kiedy obejmował stanowisko dyrektora.

Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / DAMIAN PALAR

To także mój osobisty sukces, bo pomysł takiego oddziału zrodził się w mojej głowie kiedy to stwierdziłem, że pacjenci w wieku podeszłym nie mają się gdzie podziać. Są problemy z przyjęciem na chirurgię czy na oddział wewnętrzny, bo chirurgia jest u nas sprofilowana oprócz „ostrych” przypadków na chirurgię onkologiczną, interna jest sprofilowana na bardziej na diabetologię i kardiologię, a pacjentów z chorobami wieku podeszłego czasami trudno hospitalizować. W związku z tym od lutego ubiegłego roku zaczęliśmy się starać o to, żeby taki oddział powstał. Od 1 września tego roku zaczął funkcjonować, po uprzednim wygraniu konkursu ogłoszonego przez Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia. – podkreślił dyrektor.

Niewielki, bo szesnatołóżkowy oddział, powstał na drugim piętrze w budynku głównym szpitala przy ulicy Lwowskiej, w miejscu zmodernizowanej części septycznej oddziału ginekologiczno-położniczego. Na potrzeby pacjentów zostały dostosowane cztery sale, które wyposażono w podstawową aparaturę medyczną, m.in. defibrylator, pompy infuzyjne czy kardiomonitory. Poprzez zamontowanie uchwytów w łazienkach ułatwiono starszym osobom korzystanie z urządzeń sanitarnych.

Utworzenie nowego oddziału kosztowało około 140 tysięcy złotych, z czego połowę środków pokryło dofinansowanie od organu założycielskiego, czyli Starostwa Powiatowego.

Jest to nieduży, bo szesnastołóżkowy oddział, ale potrzebny. Dobrze, że powstał. Jest to raptem trzeci tego typu oddział w województwie podkarpackim. Nie jest prosto otworzyć taki oddział. Nasze starania trwały od lutego ubiegłego roku. Należało dokonać niezbędnego remontu, zakupić niezbędny sprzęt, a przede wszystkim pozyskać specjalistę w dziedzinie geriatrii, a o takich jest bardzo trudno. Specjalistów w tej dziedzinie jest mało. Nam się taki manewr udał. – mówi Michał Burbelka.

20141027-008

Kierownik Oddziału Geriatrii lek. med. Paweł Królik
Kierownik Oddziału Geriatrii lek. med. Paweł Królik

Oddział funkcjonuje przez całą dobę. Przyjmowani są tu pacjenci powyżej 60-go roku życia, mieszkańcy powiatu jasielskiego, ale również ościennych. Na dzień dzisiejszy zatrudnionych jest tu trzynaście osób. Kierownikiem jest lek. med. Paweł Królik, jeden z nielicznych specjalistów z dziedziny geriatrii na Podkarpaciu.

Dzięki przewidywaniom dyrektora Zbigniewa Betleja jeden z lekarzy wcześniej zaczął robić taką specjalizację. Prawdopodobnie w listopadzie skończy tą specjalizację egzaminem. Jest duża szansa, że będziemy mieli dwóch tego typu specjalistów, co jest dość rzadką sytuacją w naszym województwie. – podkreśla dyrektor.

Kontrakt z Podkarpackim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, który został zawarty na cztery miesiące (od 1 września do 31 grudnia 2014) opiewa na kwotę niespełna 440 tysięcy złotych.

Przez prawie dwa miesiące funkcjonowania geriatrii w jasielskim szpitalu udało się przyjąć już blisko osiemdziesięciu pacjentów.

20141027-002

Jako Podkarpacki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia widzimy, że ten zakres świadczeń jest potrzebny. Szczególnie zależało nam, aby tego rodzaju placówka powstała, gdyż w województwie podkarpackim jest ich mało. Społeczeństwo się starzeje i coraz bardziej artykułuje ono te potrzeby. Jest to rzeczywiście działka, która dopiero zaczyna być uprawiana pod względem medycznym. W województwie podkarpackim jest mało lekarzy dlatego wielkie gratulacje dla operatywności, że udało się tych specjalistów tu ściągnąć. Na pewno będziemy współpracować. Macie troszeczkę ponad powiatowy charakter tego oddziału. Myślę, że będziemy patrzyli życzliwym okiem właśnie na ten oddział. – powiedział Krzysztof Wróbel, zastępca dyrektora do spraw finansowych Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie.

– Cieszę się, że nasz oddział wpisał się w mapę potrzeb zdrowotnych całego województwa podkarpackiego. – dodał dyrektor.

Dzisiaj, w obecności władz powiatu – starosty jasielskiego Adama Kmiecika, wicestarosty Franciszka Miśkowicza, przewodniczącego Rady Powiatu Bogusława Kręcisza, członka Zarządu Powiatu Henryka Motkowicza oraz władz miasta – burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego i przewodniczącej Rady Miejskiej Elżbiety Bernal, nastąpiło poświęcenie i uroczyste otwarcie oddziału.

20141027-004

20141027-005

20141027-008

20141027-006

Powstanie tego oddziału ma dzisiaj wielopłaszczyznowy charakter. Wszystkie z tych płaszczyzn wpisują się w nasze potrzeby. To przede wszystkim zapewnienie opieki tym ludziom, którzy właśnie takiego oddziału potrzebowali. Jesteśmy na podium w województwie, bo to trzeci tego typu oddział, ale tak naprawdę ci pacjenci, którzy potrzebowali takiej opieki niejednokrotnie czuli się niepotrzebni. Czuli się tak jakby komuś zawadzali, bo na innych specjalistycznych oddziałach ich już nie chciano, nierzadko mówiono, że są zbyt drogimi pacjentami, natomiast kwalifikowanie do Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych też było niewłaściwe. To wpływało na ich samopoczucie. Bardzo dobrze, że taki oddział powstał w Jaśle. Myślę, że nigdy nie będziemy narzekać na to, że mamy wolne miejsca. Druga płaszczyzna to taka, że co by ktoś złego nie powiedział o naszym szpitalu to się rozwijamy. Można powiedzieć, że po blisko czterdziestu latach „urodziło się nowe dziecko” i nie jest to jeszcze ostatnie słowo. Kolejna płaszczyzna, z której się cieszymy – myśląc o perspektywie restrukturyzacji szpitala – to zamiast zwalniać ludzi to my proponujemy nowe miejsca pracy. Może nie przybędzie zbyt wielkiego zatrudnienia, ale ludzie, którzy zostaną przesunięci ze szpitala, w innej sytuacji mogliby być zwolnieni. To jest bardzo ważne, że dbamy o swoich pracowników. – powiedział Adam Kmiecik.

Samorządowcy wspólnie pogratulowali dyrekcji, personelowi szpitala oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego typu oddziału w jasielskim szpitalu informując jednocześnie o planach rozwojowych w przyszłych latach. Właśnie wyłoniona została koncepcja rozbudowy obiektu. W ubiegłym tygodniu została podpisana umowa z architektem Andrzejem Chrzanowskim, reprezentującym pracownię Architects& CO Andrzej Chrzanowski z Wrocławia. Zajmie się on przygotowaniem – na podstawie zwycięskiej koncepcji architektonicznej – kompletnej dokumentacji projektowej oraz uzyskaniem niezbędnych pozwoleń. Ma na to czas do końca lipca przyszłego roku. Etap ten zamknie się w kwocie 1,3 miliona złotych.


 

KOMENTARZ

lek. med. Michał Burbelka

Trzeba powiedzieć, że ostatni oddział łóżkowy, pracujący całodobowo jaki został otworzony w jasielskim szpitalu, to oddział ortopedii uruchomiony w 1975 roku, czyli blisko czterdzieści lat temu. W 2005 roku otworzyliśmy oddział dzienny psychiatryczny, rok wcześniej oddział rehabilitacji dziennej. W 2004 roku doszło do przekształcenia Izby Przyjęć w Szpitalny Oddział Ratunkowy. Natomiast nowego oddziału łóżkowego nie mamy z różnych przyczyn od 1975 roku. Nasz szpital ma określone warunki lokalowe. Nie było możliwości, żeby tworzyć nowe oddziały, bo ktoś tego nie chciał, natomiast udało się stworzyć oddział geriatrii, uzyskać kontrakt z Narodowego Funduszu Zdrowia, co jest dla nas bardzo ważną sprawą, a przede wszystkim ważną dla mieszkańców naszego powiatu.”


POSŁUCHAJ

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE