Informacje

Jest ostateczna decyzja w sprawie lokalizacja lądowiska dla śmigłowców sanitarnych

Działka przy ulicy Piłsudskiego to ostateczna lokalizacja lądowiska dla śmigłowców ratunkowych obsługujących jasielski szpital – podkreślają władze powiatu. Obiekt ma powstać do końca bieżącego roku.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Jak powiedział starosta jasielski Mariusz Sepioł, niedawno odrodziła się koncepcja, aby do celów ochrony zdrowia wykorzystać płytę lądowiska przy planowanej siedzibie Komendy Powiatowej Policji, której budowa ma ruszyć na wiosnę przyszłego roku.

Przy Komendzie Powiatowej Policji przy ulicy Sroczyńskiego było planowane lądowisko dla helikopterów. Była taka koncepcja, aby z lądowiska policyjnego korzystał również szpital. Ponieważ zarzucono koncepcję budowy tej komendy na wiele lat to nie można było o tym myśleć. Ale niedawno odrodziła się ta koncepcja i według zapewnień już w zasadzie na 99 procent powinna być decyzja o sfinalizowaniu tej budowy. Bodajże w kwietniu przyszłego roku ruszą prace związane z tą budową. – wyjaśnia.

Ostatecznie wycofano się z tego pomysłu. Powód?

Policja nie przewiduje już konieczności zbudowania lądowiska. A co za tym idzie w pierwszej kolejności będą budować trzykondygnacyjny budynek i część parkingu natomiast lądowisko jest „wycięte” z pierwotnego projektu. Przez to zmniejszają oni koszty tej inwestycji. – tłumaczy Mariusz Sepioł.

Miejscem docelowym, z którego będą mogły korzystać w przyszłości śmigłowce ratownicze transportujące pacjentów do i z miejscowego szpitala, będzie teren przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego w Jaśle, w pobliżu dawnego zakładu płyt wiórowych.

W ubiegłym tygodniu zapadła decyzja o nieodpłatnym nabyciu przez powiat jasielski od Agencji Nieruchomości Rolnych brakującego fragmentu działki z przeznaczeniem jej na cele ochrony zdrowia. To ostatni brakujący element do tego, aby można było złożyć wniosek o pozwolenie na budowę lądowiska obsługującego Szpitalny Oddział Ratunkowy Szpitala Specjalistycznego w Jaśle wraz z niezbędną infrastrukturą i drogą dojazdową.

Starosta jasielski zapewnia, że prace budowlane zostaną zrealizowane do końca bieżącego roku.

Szacunkowy koszt budowy lądowiska ma wynieść w granicach 700 tysięcy złotych. Jest to stosunkowo prosta inwestycja. Jeśli chodzi o stronę budowlaną to można ją wykonać w bardzo krótkim czasie. – powiedział Sepioł.

(dapa)
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE