Informacje

Kolejny Mercedes w barwach ratownictwa medycznego

Niespełna 360 tysięcy złotych kosztował zakup ambulansu sanitarnego wraz z wyposażeniem dla Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. To fabrycznie nowy Mercedes Benz Sprinter – kolejny już tej klasy samochód w historii miejscowego Pogotowia Ratunkowego. Został on prawie w całości sfinansowany z budżetu państwa. Służy wyjazdowym specjalistycznym zespołom ratownictwa medycznego.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

Ambulans wraz z niezbędnym sprzętem medycznym został zakupiony dla potrzeb Działu Pomocy Doraźnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle pod koniec ubiegłego roku dzięki dotacji celowej z budżetu państwa w wysokości 300 tysięcy złotych. Pozostałe 59 171,09 złotych pochodziło ze środków własnych jednostki. Jest to fabrycznie nowy samochód ciężarowy typu furgon koloru białego, wykonany na podwoziu Mercedesa Sprintera 319 CDI. Jego nadwozie składa się z dwuosobowej kabiny zapewniającej miejsce pracy kierowcy oraz przedziału medycznego z wysokim dachem, przystosowanego do przewozu dwóch osób w pozycji siedzącej oraz jednej osoby w pozycji leżącej na noszach.

Strefa ta została zaprojektowana w ergonomiczny sposób. – Posiada do zagospodarowania bardzo dużą ilość schowków, szafek, wnęk i szuflad. W przypadku schowków zastosowano system otwierania „PUSH”. Fronty schowków są przezroczyste, to spore ułatwienie w lokalizacji sprzętu. Wnętrze karetki jest bogato rozświetlone, łącznie ze wszystkimi schowkami. Oświetlenie zewnętrze oraz wewnętrzne jest ledowe. Całość zabudowy sprawia wrażenie bardzo przestrzennej i nowoczesnej karetki. – wyjaśnia lek. med. Michał Burbelka, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

W ambulansie znajduje się niezbędny sprzęt oraz aparatura medyczna, w tym m.in. defibrylator z możliwością bezpośredniej teletransmisji z miejsca zdarzenia zapisu badania elektrokardiograficznego do ośrodka o wyższym stopniu referencyjności, kardiomonitor, respirator, pompa infuzyjna, plecak ratunkowy, a także urządzenia konieczne do bezpiecznej ewakuacji pacjenta i jego dalszego transportu: nosze główne przystosowane do prowadzenia wszelkiego rodzaju medycznych czynności ratowniczych (w tym reanimacji), deska ortopedyczna, nosze podbierakowe oraz krzesełko kardiologiczne. Całe wyposażenie jest zgodne z obecnie obowiązującymi wymogami dla specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego.

Mercedes spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i komfortu użytkowania. Pod względem parametrów techniczno-użytkowych: w pojeździe zamontowano silnik o mocy 190 koni mechanicznych, z zapłonem samoczynnym, wtryskiem bezpośrednim turbodoładowany, elastyczny, zapewniający przyspieszenie pozwalające na sprawną pracę w ruchu miejskim oraz automatyczną skrzynię biegów. Spełnia on normy emisji spalin EURO6. Zastosowane systemy bezpieczeństwa to m.in. ABS, ESP, ASR, EBC, BAS oraz hamulce tarczowe na obu osiach kół.

Całość dopełnia sygnalizacja świetlno-dźwiękowa oraz oznakowanie ostrzegawcze w postaci:
– dwóch belek wykonanych w technologii LED, koloru niebieskiego wraz z dodatkowymi światłami roboczymi do oświetlania przedpola ambulansu, umieszczonych na przedniej i tylnej części dachu;
– dwóch niebieskich lamp wykonanych w technologii LED, koloru niebieskiego, umieszczonych w atrapie silnika;
– głośnika o mocy 100 wat umożliwiającego wysyłanie modulowanego sygnału dźwiękowego, sterowanego za pomocą manipulatora umieszczonego na desce rozdzielczej kierowcy;
– dodatkowej sygnalizacji niskotonowej z dwoma głośnikami o mocy 100 wat;
– pasów odblaskowych barwy czerwonej i niebieskiej umieszczonych po obu stronach pojazdu i na drzwiach tylnych.

Pojazd dostarczyła firma WAS WIETMARSCHER – POLSKA Sp. z o.o. z siedzibą w Lubiczu Górnym, która została wyłoniona w trybie przetargu nieograniczonego.

Pielęgniarz Adam Konopka oraz ratownik medyczny – kierowca Dariusz Janioł z Działu Pomocy Doraźnej Szpitala Specjalistycznego w Jaśle zachwalają walory nowego ambulansu.
Fot. © terazJaslo.pl / Damian PALAR

To trzeci fabrycznie nowy ambulans, o który udało się doposażyć flotę Pogotowia Ratunkowego dzięki operatywności dyrektora szpitala lek. med. Michała Burbelki oraz podległych mu pracowników (w 2013 roku zakupiono Fiata Ducato na potrzeby transportu sanitarnego, a w 2014 Mercedesa Sprintera, który służy specjalistycznemu zespołowi ratownictwa medycznego z podstacji w Nowym Żmigrodzie).

Do systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w powiecie jasielskim został włączony z dniem 18 stycznia br. i służy wyjazdowym specjalistycznym zespołom ratownictwa medycznego stacjonującym bezpośrednio przy miejscowym szpitalu. W jego skład wchodzą trzy osoby: lekarz systemu, ratownik medyczny lub pielęgniarz oraz ratownik medyczny posiadający jednocześnie uprawnienia do kierowania pojazdem uprzywilejowanym.

Dzisiaj został uroczyście poświęcony przez kapelana szpitalnego ks. doktora Piotra Kurę. W wydarzeniu tym uczestniczyli: senator Alicja Zając, poseł na Sejm RP Bogdan Rzońca, członkowie Zarządu Powiatu w Jaśle Andrzej Stachurski, Mateusz Lechwar i Jan Muzyka. Kierownictwo jednostki reprezentowali: dyrektor lek. med. Michał Burbelka oraz jego dwaj zastępcy – ds. lecznictwa lek. med. Dariusz Kowalski i ds. administracyjno-ekonomicznych Zbigniew Betlej.

Damian Palar
d.palar@terazjaslo.pl

SŁOWA KLUCZOWE